• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

آموزشی لطفاً فقط آنهایی بخوانند که قصد دارند در نویسندگی خبره شوند! | نکات+آموزش نوشتن+راهکارهایی برای بهتر نوشتن!!

ساعت تک رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682
به نام حق♡

همانطور که از نام و عنوان مشخص است،
در این تاپیک صرفا به موضوعات نویسندگی می‌پردازیم.
کسانی که قصد بهتر نوشتن و یا حتی شروعِ نویسندگی را دارند، لطفا با ما همراه شوند!
•نکات طلایی نوشتن
•راهکارهایی برای بهتر نوشتن
•چگونه بنویسیم؟
•از کجا شروع کنیم؟
•ایده‌ها و...

#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#نویسندگی
#نکات_طلایی
#بهترین_انجمن_رمان

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682
">#بدانیم📌

✂️چند جایگزین‌ فارسی

🩶استنباط برداشت
🩷استهلاک فرسایش
❤️استیجاری کرایه‌ای
🤍استیضاح بازخواست
🩵استیلا چیرگی
💚اسرار رازها
💜اسراف ریخت‌وپاش، زیاده‌روی
🧡از قدیم از دیرباز
💛اساس بنیاد
💙اساسی بنیادین
🖤اسبق پیشین
💖استحصال برداشت
🤎استحضار آگاهی

#انجمن_تک‌_رمان
#اموزش_نویسندگی

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682
#نکته_نویسندگی

روایت توضیح می‌دهد، اما گفت‌وگو افشا می‌کند و نشان می‌دهد. بدیهی است وقتی شخصیت داستان تنها است، نمی‌توانید عناصر را با هم ترکیب کنید؛ مگر اینکه شخصیت از آن نوع آدم‌هایی باشد که با خودش زیاد حرف می‌زند. شما باید صح*نه‌هایی با بیش از یک شخصیت خلق کنید. چون همیشه برای خواننده، بده بستان شخصیت‌ها جالب‌تر است تا افکار آن‌ها.

#اموزش
#انجمن_تک‌_رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682
#کارگاه_رمان_نویسی

🤫🪭× ۲ توصیه مهم از جولیا کامرون برای نوشتن

🌚× توصیه اول

🪻× توصیه اولی که من برای خودم به خاطر سپرده‌ام و همواره رعایت می‌کنم، در خصوص تمرین نویسندگی است.

🌝× جولیا کامرون در کتاب حق نوشتن در این باره می‌گوید:

🪻× نوشتن چیزی است که باید بارها و بارها انجام داد، چیزی که با تکرار بهبود پیدا می‌کند اما نیازی نیست عالی و کامل باشد. درست همان‌طور که معلم پیانو به شما می‌گوید کلیدها را تمرین کنید و این استمرار کلید کسب استادی در نواختن ساز است، من هم به عنوان معلم نگارش همین را گفته‌ام. تداوم و استمرار، کلید کسب استادی در نواختن سازی است که شما هستید.

🪻× از این رو من همواره سعی‌ام بر این است که هیچ روزی را بدون نوشتن و تمرین این کار سپری نکنم. البته با انجام این کار و به مرور بیشتر از اینکه از روی علاقه دست به نوشتن بزنم، از روی وابستگی و برای پیدا کردن حس خوب در روزهایم این کار را انجام می‌دهم.

🌚× توصیه دوم

🪻× توصیه دوم هم به اندازه توصیه اول مهم، مفید و مؤثر است. این توصیه بیشتر بر انفرادی بودن نویسندگی تأکید دارد و اینکه نیازی نیست بیش از حد پایبند و وابسته به توصیه‌ها و الگوهای نویسندگان دیگر باشیم.

🌝× جولیا کامرون در این خصوص توصیه می‌کند:

🪻× معجون شفابخش یک نویسنده، زهر هلاهل نویسنده دیگر است. بعضی از نویسنده‌ها بدون نوای موسیقی ملایم جاز در پس‌زمینه، نمی‌توانند بنویسند. نویسنده‌های دیگر با جاز نمی‌توانند بنویسند چون با گوش‌دادن به آن حواسشان پرت می‌شود. نویسنده‌های زیادی هم هستند که اصلاً از موسیقی استفاده نمی‌کنند.

🪻× برای بعضی از نویسنده‌ها، موسیقی محیط طبیعی مثل آواز پرنده‌های بیشه‌های جنگل‌های سبز یا صدای باد یا صدای ملایم و آرام‌بخش امواج دریا بهترین پس‌زمینه آوایی برای نوشتن است. عده‌ای هم موسیقی یکنواخت ملایم را ترجیح می‌دهند که باز باعث حواس‌پرتی عده دیگری از نویسنده‌ها می‌شود.

🪻× البته به‌نظرم موضوع موسیقی را که در این نوشته مدنظر جولیا کامرون هست، می‌توان به سایر شرایط و عوامل مؤثر بر نویسندگی هم بسط داد و به نوعی شرایط دست زدن به نوشتن را مسئله‌ای اختصاصی و منحصر به فرد برای هر کسی بسته به شرایط، علایق و حالاتش به حساب آورد.

✍حسین قربانی
#انجمن_تک‌_رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682
#نکته_نویسندگی🗒

همه چیز را درباره‌ی سوابق شخصیت یا وضعیت فعلی او در همان ابتدا نگویید. در شروع رمان فقط ده درصد اطلاعات را، که برای فهمیدن اتفافات کنونی داستان لازم است، افشا کنید و نود درصد آن را بگذارید زیر سطح داستان مخفی و مبهم بماند.

#انجمن_تک‌_رمان
#اموزش_نویسندگی

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682
#نکته_نویسندگی🗒

خواننده موقع خواندن صح*نه‌ای که نویسنده در آن از گفت‌وگوها به مدت طولانی استفاده کرده کم کم احساس می‌کند غیر واقعی است. به علاوه صح*نه‌ای هم که پر از حادثه است غیرواقعی به نظر می‌رسد. برای اینکه ممکن نیست شخصیت‌ها کاری انجام دهند و ضمن آن گفت‌وگویی نکنند. صح*نه‌ای هم که پر از روایت است خسته‌کننده است. درست مثل وقتی است که کسی درباره‌ی موضوعی پرحرفی می‌کند. حتی اگر موضوع توصیف‌های او جالب هم باشد، روایت‌های زیاد باعث می‌شود خواننده به خواب برود.
پس بهتر است این عناصر با هم ترکیب شوند.
یادگیری اینکه چه وقت نباید این عناصر را با هم ترکیب کرد به اندازه‌ی اینکه چه وقت باید آن‌ها را با هم ترکیب کرد اهمیت دارد. برای استفاده‌ی درست از این عناصر باید وزن و ضرباهنگ داستانتان را پیدا کنید.

#انجمن_تک‌_رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682
">#مثبت_نویسندگی🎐

اگر می‌خواهید بنویسید باید حتماً دستور زبان خوبی داشته باشید؛ اما وقتی مشغول حرف زدن هستیم به‌ندرت به استفاده از دستور زبان درست می‌اندیشیم و دل‌نگران اشتباهات دستوری نیستیم. پس اگر تلاش کنید به جای «نوشتن» روی کاغذ «حرف بزنید» دیگر دل‌نگران دستور زبان و رعایت کردن قواعد نخواهید بود.
#ژول_سالزمن

#انجمن_تک‌رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,081
امتیازها
138
کیف پول من
80,682
#کارگاه_رمان_نویسی

🦆× به نظرم دلایل اصلی خنثی‌بودن و خسته‌کننده‌بودن یک متن این‌ها هستند:
عدم تحرک، انگیزه‌های کاذب، شخصیت‌های اضافی، فقدان زیرمتن و وجود شکاف در داستان.

🦆× یادمان باشد؛ استعداد ادبی کافی نیست. چیزی که برای دنیا خلق می‌کنیم و چیزی که دنیا از ما می‌خواهد، داستان است.

🦆× حدود ۷۵٪ زحمت خلق یک فیلم‌نامهٔ کامل، صرف آفرینش داستانِ آن می‌شود. داستان باید به این سوال‌ها پاسخ دهد:
شخصیت‌ها کی هستند؟
چه می‌خواهند؟
چرا آن را می‌خواهند؟
می‌خواهند آن را چگونه به دست آورند؟
چه مانعی بر سر راه دارند؟
برخورد آن‌ها با این مانع چه عواقبی دارد؟

🦆× طراحی داستان باعث بلوغ فکری و ژرف‌شدن نگاه نویسنده می‌شود و دانش او را نسبت به جامعه، طبیعت و سرشت بشر افزایش می‌دهد. به نظرم داستان‌گویی دو چیز می‌خواهد: تخیل قوی و ذهن تحلیل‌گر.

🦆× داستان‌های عالی سینمایی با وجود تفاوت، در نتیجهٔ کار مشترک‌اند. در همهٔ آن‌ها، بیننده هنگام ترک سالن می‌گوید: «عجب داستان فوق العاده‌ای!» آری، همهٔ آن‌ها در اساس یک چیزند. همگی جلوه‌ای از فرم جهانی داستان‌اند. فیلم‌هایی مانند:
سرگیجه، هشت و نیم، پرسونا، راشومون، کازابلانکا، حرص، عصر جدید، رزمنا و پوتمکین، مهاجمین صندوقچه گم شده، هانا و خواهرانش، نابودگر، سگدانی.

🦆× همهٔ هنرها بر اساس فرم جهانی خود تعریف می‌شوند. فرم جهانی در موسیقی، از سمفونی تا انواع راک و جَز، ثابت است. یا مثلاً در نقاشی، فرم جهانی ثابت است و همین فرم است که یک شاهکار نقاشی را از مجموعه‌ای خطوط بی‌معنا جدا می‌کند. در داستان‌گویی هم از زمان هومر تا برگمان، فرم جهانی ثابت مانده است و داستان را از اثری توصیفی و سرهم‌بندی شده متفاوت می‌سازد. فرم درونی در هر هنری ثابت است ولی در هر دوره و عصری به شکل خاصی ظهور می‌یابد.

🦆× چیزی که نویسنده برای گفتن داستانی خوب به آن نیاز دارد، فرم است. فرم، همان فرمول نیست. در واقع داستان، پیچیده‌تر، رازآمیزتر و انعطاف‌پذیرتر از آن است که به قالب فرمول درآید.

🐢× به عقیدهٔ من برای گفتن داستانی خوب، سه چیز نیاز داریم:
۱. استعداد: توانایی بیان ماجرا به شکلی که به ذهن کسی خطور نکرده باشد.

۲. نگاه عمیق: نگاه ویژهٔ نویسنده به جامعه و سرشت بشر و دانش ژرف او از شخصیت‌ها و جهان داستان.

۳. مقدار زیادی عشق (به قول هالی و ویت برنِت)

🐢× شما به دلایل زیر می‌توانید عاشق داستان‌گویی باشید:
۱. عشق به داستان: فردی هستید که فقط از طریق داستان‌گفتن می‌توانید حرف بزنید. شخصیت‌های داستان برای‌تان واقعی‌تر از مردم عادی هستند و دنیای داستان را عمیق‌تر از دنیای واقعی می‌دانید.
۲. عشق به درام: علاقه به حوادث و مکاشفات ناگهانی که باعث تغییرات عظیم در زندگی می‌شوند.
۳. عشق به حقیقت: اعتقاد به اینکه دروغ، هنرمند را فلج می‌کند و باید تمام حقایق زندگی تا مخفی‌ترین انگیزه‌های خود را مورد پرسش قرار داد.
۴. عشق به بشر: تمایل به همدردی با کسانی که رنج می‌کشند. رخنه به درونشان و دیدن جهان از منظر آنها.
۵. عشق به احساس: نیاز به درگیر شدن با احساسات جسمی و از آن مهم‌تر، احساسات درونی.
۶. عشق به رویا و خیال: ل*ذت‌بردن از پرواز با بال‌های تخیل و خود را سپردن به آن.
۷. عشق به کمدی: ل*ذت‌بردن از شوخی به‌عنوان عامل جبران‌کنندهٔ رنج‌ها و متعادل کننده زندگی.
۸. عشق به زبان: علاقه به اصوات و معانی، صرف و نحو.
۹. عشق به دوگانگی: استعداد در شناختن تضادهای زندگی و تردید دائمی در ظواهر امور.
۱۰. عشق به کمال: شورِ نوشتن و نوشتن و نوشتن و بازنویسی‌کردن برای رسیدن به کمال مطلوب در نویسندگی.
۱۱. عشق به یگانه‌بودن: داشتن جسارت و بی‌پروایی در مقابل ریشخندها.
۱۲. عشق به زیبایی: داشتن احساسی درونی که به خوب‌نوشتن، عشق می‌ورزد. از بدنوشتن بیزار است و تفاوت این دو را می‌داند.
۱۳. عشق به خود: قدرتی که نیازی به یادآوریِ آن نباشد و شما را از بابت نویسنده‌بودن‌تان مطمئن می‌سازد.

-داستان، رابرت مک کی

#انجمن_تک_رمان

بالا