• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

اوتیسم در کودکان

• نویسنده موضوع ساعت دار
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 27
  • بازدیدها 390
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
اختلال اوتیسم در کودکان امروزه تصویر دیگری دارد. دیگر کودک مبتلا به اوتیسم ، یک فرد ناتوان و گوشه گیر نیست. افراد می دانند اوتیسم طیف گسترده ای از علائم را دارد. بیشتر علائم اوتیسم بین ۳ الی ۴ سالگی ظهور می کند. از زنگ خطر های بروز بیماری اوتیسم ، شیوه برخورد غیر عادی کودک با اسباب بازی هایش می باشد. اوتیسم چیست ؟ پاسخ این سوال و دهها سوال دیگر در این مقاله در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

۱- کودک مبتلا به اوتیسم اختلال تکلم دارد.

از نظر کلامی، کودک مبتلا به اوتیسم دچار تاخیر است. کودک طبیعی در یک سالگی می تواند تک کلمه ادا کند. در ۱٫۵ سالگی ۳-۲ کلمه را با هم ترکیب می کند. کودکان مبتلا به اوتیسم یا کلام ندارند یا در مقایسه با همسالانشان دچار تاخیر کلامی اند. برخی کلام دارند اما معنی دار نیست و کلام دیگران را اکو می کنند. این به معنی هوش بالای کودک نیست بلکه بدان معنی است که کودک درک و شناختی از محیط اطراف ندارد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : ساعت دار

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
اوتیسم (autism) چیست؟

اختلال اوتیسم یا درخودماندگی از بیماری های جدی گروه بیماری های رشدی اختلالات طیف اوتیسم است. بیماری اوتیسم در اوایل دوره کودکی (معمولا قبل از ۳ سالگی) ظاهر می شود. کودک ممکن است دارای علائم اولیه اوتیسم باشد. کودک ممکن است در زمینه بیماری اولیه دیگری در کنار مشکلات عدیده ای که دارد مبتلا به علائم اوتیسم هم باشد. علایم و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است. اما همه انواع اوتیسم بر توانایی برقراری ارتباط کودک با دیگران، تاثیر می گذارد. کودکان مبتلا به اوتیسم (ASD : autism spectrum disorder ) دچار مشکلات گسترده در برقراری ارتباط اجتماعی هستند. این کودکان در تعاملات اجتماعی با دیگر کودکان و اطرافیان مشکل دارند. اوتیسم در کودکان همراه با اختلالات رفتاری تکرارشونده است.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
۱۴ نشانه اختلال اوتیسم در کودکان

علایم اوتیسم قبل از سن ۳ سالگی شروع به ظهور میکنند. والدین کودک مبتلا به اوتیسم متوجه می‌شوند کودک شروع به صحبت نکرده است. کودک مانند همسالانش رفتار نمی کند. ممکن است کودک در این سن شروع به صحبت کند ولی بعد مهارت های کلامی خود را از دست بدهد. اختلالات رفتاری اوتیسم بصورت رفتارهای تکراری ، وابستگی های غیرطبیعی به بعضی از اشیاء، تکرار حروف یا کلمات (اکولالیا) شایع می باشد. در کودک مبتلا به اوتیسم اختلالات خواب بسیار دیده میشود. اگر از کودک مبتلا به اوتیسم شرح حال دقیق گرفته شود، والدین اختلال خواب این کودکان حتی در دوره نوزادی را اذعان می کنند. یعنی زمانی که هنوز علائم اوتیستیک ظاهر نشده اختلال خواب وجود داشته است.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
۲- کودک مبتلا به اوتیسم «من» نمی گوید.

کودک به محض آنکه «من» را درک می کند، دیگر از «نام خود» برای بیان خواسته هایش استفاده نمی کند. کودک مبتلا به اوتیسم شناختی از «من» ندارد و خود را با نام صدا می زند. می گوید: «به علی آب بدید!» این نشانه خوبی نیست. حتی کودک مبتلا ضمایر را هم اشتباه تلفظ می کند.

۳- ارتباط کودک مبتلا به اوتیسم یکطرفه است.

کودک مبتلا به اوتیسم نمی تواند درست ارتباط برقرار کند و گفتارش جهت دار نیست. ممکن است محتوای کلام با سنش متناسب نباشد. ممکن است بدون توجه به صحبت های دیگران فقط در مورد علایق خود صحبت کند. کودک مبتلا به اوتیسم نمی تواند تبادل اطلاعات کند. این کودکان به لبخند یا خستگی دیگران توجهی ندارند و قادر نیستند نوبت را رعایت کنند. آنها ارتباط یکطرفه برقرار می کنند و به همین علت ارتباطشان نمی تواند موثر باشد.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
۴- واژه سازی کودک مبتلا به اوتیسم غیرطبیعی است.

ممکن است واژه سازی به شکل بازی در کودکان عادی هم دیده شود اما جایگزین کردن همیشگی واژه ها، مختص مبتلایان به اوتیسم است. مثلا کودک مبتلا به اوتیسم ممکن است همیشه به «باب اسفنجی»، «بنگی» بگوید.

۵- اوتیسم خفیف است، گاهی شدید است.

در گذشته اوتیسم به ۵ گروه تقسیم می شد. امروزه می دانیم که اوتیسم نوعی اختلال رفتاری است و طیف بندی دارد. ممکن است کودک تمام علائم را داشته باشد و در طیف شدید اوتیسم باشد. ممکن است فقط مشکل ارتباطی داشته باشد؛ مثلا نتواند دوست صمیمی داشته باشد و احساسات دیگران را درک کند و در گروه مبتلایان به اوتیسم خفیف دسته بندی می شود. مراقبت از کودکان مبتلا به اوتیسم به این دلیل اهمیت دارد.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
۶- کودک مبتلا به اوتیسم ساعت ها با یک وسیله سرگرم می شود.

کودک طبیعی مدت توجه کوتاهی دارد، شاید نهایتا ۵ دقیقه با یک اسباب بازی بازی کند و بعد آن را رها کند و سراغ بازی دیگری برود. کودک طبیعی چون محرک های مختلف را آزمایش می کند، پیشرفت می کند اما کودک مبتلا به اوتیسم ساعت ها یک بازی تکراری انجام خواهد داد.

۷- کودک مبتلا به اوتیسم محو پنکه و لباسشویی می شود.

این کودک به چرخیدن یا به وسایلی که می چرخد مثل پنکه و لباسشویی علاقمند است. ممکن است ساعت ها خود را با تماشای آنها سرگرم کند. ممکن است زنجیری را تکان دهد یا به موسیقی های ثابت واکنش و علاقه شدید نشان دهد.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
۸- کودک مبتلا به اوتیسم مثل کودکان دیگر بازی نمی کند.

این کودکان بازی های تخیلی ندارند. کودکان از ۱٫۵ تا ۲ سالگی وارد بازی های نمادین می شوند. ممکن است از یک تکه پازل به عنوان لیوان چای استفاده کنند. عروسک شان را روی پا بگذارند و تکان دهند. این بازی ها به رشد طبیعی کودک کمک می کند اما مبتلایان به اوتیسم این توانایی را ندارند. آنها با اسباب بازی ها آنگونه که باید بازی نمی کنند. ممکن است به جای راه بردن ماشین های اسباب بازی روی زمین، آنها را پشت هم بچینند و قطار کنند.

۹- تشخیص اوتیسم در بدو تولد ممکن نیست.

علائم اوتیسم در کودکان معمولا از ۹ ماهگی قابل تشخیص است اما در ۳-۲ سالگی کاملا مشخص می شود. در موارد بسیار خفیف ممکن است در نوجوانی یا جوانی تشخیص داده شود. علائم در ۳ حوزه ارتباط، کلام و علایق و رفتارهای تکراری دیده می شود.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
۱۰-کودک مبتلا به اوتیسم ارتباط چشمی ندارد.

در موارد متوسط تا شدید، این کودکان ارتباط چشمی ندارند اما در موارد خفیف فقط ارتباط کلامی برقرار نمی کنند.

۱۱- کودک مبتلا به اوتیسم نبوغ خاصی در برخی مسائل دارد.

دو سوم کودکان مبتلا کم توان ذهنی هستند و یک سوم آنها هوش معمولی دارند. این کودکان در برخی مسائل نبوغ خاصی دارند. مثلا ممکن است علاقه خاصی به سیاره ها داشته باشند و با کمترین تلنگری اطلاعاتی را در این زمینه حفظ کنند. در زمان صحبت درباره این موضوعات در جمع، به پیام های ارتباطی دیگران مثل «بس است» یا «خسته شدیم» توجهی نمی کنند.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
۱۲- کودک مبتلا به اوتیسم توان همذات پنداری ندارد.

کودک مبتلا به اوتیسم درک کاملی از احساسات دارد. او می تواند مادرش را ب*غ*ل کند و ببوسد یا دلیل گریه اش را جویا شود. متاسفانه در سنین بالاتر که انتظارها از او بیشتر می شود، ممکن است در این زمینه دچار مشکل شود. کودک مبتلا به اوتیسم توانایی ذهن خوانی ندارد. نمی تواند به محیط توجه کند یا خود را جای دیگران بگذارد و احساسات دیگران را درک کند.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,206
۱۳- اوتیسم در کودکان و نداشتن تفکر انتزاعی

تفکر پیچیده انتزاعی با رسیدن به نوجوانی کامل می شود. یک فرد عادی در نوجوانی متوجه ضرب المثل ها و کنایه می شود. مبتلایان به اوتیسم نمی توانند از مسائل نتیجه بگیرند و همین موضوع ارتباطشان را مختل می کند.

۱۴-کودکان مبتلا به اوتیسم یکپارچگی حسی ندارند.

این کودکان یکپارچگی حسی ندارند؛ یعنی در برخی از آنها آستانه درد بسیار بالا و در برخی پایین است. بعضی از آنها گاهی متوجه سوختگی های شدید نمی شوند و برخی با کوچکترین ضربه درد شدید حس می کنند. در مورد صدا هم همینطور است؛ گاهی یک کودک مبتلا صداهای بسیار آهسته را می شنود و به آن توجه دارد در حالی که متوجه صداهای بلند مثل صدای زنگ در نمی شود.

بالا