• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

اخبار جلوگیری از هزینه‌‌کرد اضافی با کاهش پرونده‌های قضائی مرتبط با چک

• نویسنده موضوع ساعت دار
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 15
  • بازدیدها 266
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
نوآوری‌های قانون جدید چک موجب شده تا از میزان چک‌های برگشتی کاسته شود، این روند به کاهش پرونده‌های قضائی مرتبط با چک‌های برگشتی می‌انجامد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : ساعت دار

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری تسنیم؛ چک یکی از ابزارهای مهم پرداخت محسوب می‌شود که به عنوان یک سند تجاری، نشان‌دهنده تعهد مالی صادرکننده چک به گیرنده آن در تاریخ سررسید است و معمولاً فعالان اقتصادی برای پرداخت‌های مدت‌دار خود از آن استفاده می‌کنند.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
چک در سال‌های اخیر با وجود کارکردهای مثبتی که داشت، مشکلاتی را هم برای استفاده‌کنندگان به وجود آورده بود؛ از جمله این که میزان زیاد چک‌های برگشتی موجب کاهش اعتبار چک در معاملات شده بود. کاهش اعتبار چک تا حدی بود که تعداد قابل توجهی از فعالان اقتصادی دیگر حاضر به معامله با چک نبودند و ترجیح می‌دادند که به صورت نقد معاملات خود را انجام دهند.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
تشکیل پرونده‌های حقوقی بسیار در مراجع قضائی هم از نتایج استفاده از چک بر اساس رویکرد گذشته بود. طرح شکایت علیه دارندگان چک‌های بی‌محل، پروسه پیگیری شکایت و رسیدگی در دادگاه حقوقی و ... هزینه‌های بالایی برای دستگاه‌های اجرایی، قضائی و انتظامی کشور تحمیل می‌کند، بنابراین دستیابی به راهکاری برای کاهش تعداد چک‌های برگشتی و به‌اصطلاح بی‌محل، ابزاری برای کاستن از هزینه‌های بی‌مورد است.

در

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
این میان مجلس شورای اسلامی برای احیای اعتبار چک دست به کار شد و قانون قدیمی صدور چک را اصلاح کرد تا بلکه با نوآوری‌های مندرج در قانون جدید بار دیگر اعتبار به چک برگردد. بر این اساس قانون اصلاح قانون صدور چک که به عنوان قانون جدید چک شناخته می‌شود به تصویب رسید و اجرای آن هم آغاز شد.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
نوآوری مهم قانون جدید چک این است که در آن تلاش شده تا در ابتدا با استفاد از رویکرد‌های پیشینی از صدور چک بلامحل و معامله چکی با افرادی که ریسک بالایی دارند، جلوگیری کند و سپس با رویکرد پسینی فرایند وصول وجه چک برگشتی بهبود دهد تا اگر چکی برگشت خورد، گیرندگان آن زودتر و آسان‌تر به وجه خود برسند.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
پیشگیری از صدور چک بلامحل با برقراری تقارن اطلاعاتی

بر این اساس در قانون جدید چک نوآوری‌هایی در نظر گرفته شده که در قانون قدیم صدور چک وجود نداشتند و اجرای آنها می‌تواند به صورت پیشینی از صدور چک برگشتی جلوگیری کند.

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
یکی از این نوآوری‌ها، طراحی سازوکاری برای برقراری تقارن اطلاعاتی میان صادرکننده و گیرنده چک است، به این گونه که گیرنده چک بتوانند همچون صادرکننده که امکان بررسی کالا یا خدمات مورد معامله را دارد، وضعیت اعتباری صاحب دسته چک را بررسی کند و بعد از آگاهی از سقف اعتبار مجاز، سابقه چک‌های برگشتی در سه سال اخیر و میزان مانده تعهدات چک‌های تسویه‌نشده صادرکننده چک، نسبت به معامله کردن یا نکردن با او تصمیم بگیرد.

تقارن

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
اطلاعاتی که هم‌ اکنون به صورت ناقص به اجرا درآمده این امکان را ایجاد می‌کند که گیرندگان چک از قبول چک از افراد پرریسکی که احتمال برگشت خوردن چک آنها زیاد است پرهیز کنند و به این ترتیب از ابتدا احتمال صدور چک برگشتی پایین بیاید.

کاهش انگیزه صدور چک برگشتی در نتیجه نوآوری‌های قانون جدید چک

ساعت دار

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-06
لایک‌ها
13,264
امتیازها
243
کیف پول من
1,226
در قانون جدید چک علاوه بر تقارن اطلاعاتی به عنوان رویکرد پیشینی، نوآوری‌های پسینی هم برای کاهش چک‌های برگشتی در نظر گرفته شده است. برای مثال در این قانون فرایند وصول وجه چک برگشتی برای دارندگان چک به گونه‌ای تسهیل شده است تا آنها بتوانند بدون رسیدگی محتوایی به همه چک‌ها در محاکم به صدور اجراییه مد نظر خود برسند.

بالا