• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

نقد دلنوشته افگار | زیبا سعیدی

• نویسنده موضوع VIOLA
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 1
  • بازدیدها 54
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

VIOLA

مدیر ارشد+دستیار مدیر تالار عکس+ مدیر تالار ادبیات
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
مدیر تالار
ناظر رمان
دستیار مدیر
منتقد ادبی انجمن
نقاش انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2024-01-23
لایک‌ها
1,929
امتیازها
73
کیف پول من
58,831
سطح
  1. حرفه‌ای
« بسم تعالی »

[ نقد به معنای کور کردن ذوق نیست!
بلکه به معنای پیشرفت خواهد بود. ]

📌 نویسنده عزیز، این نقد صرفا جهت بهبود قلم شما انجام شده است.

📌 خواهشمندیم پس از خواندن نقد، حتما اشکالات خود را رفع کنید، در غیر این صورت، دیگر درخواست نقد شما پذیرفته نخواهد شد!

عنوان: افگار
نویسنده: زیبا سعیدی
ریرا
ژانر: تراژدی
منتقد: Paryzad
مقدمه:
از‌‌ رنجی‌ که‌ می‌کشید‌م چیزی‌ بروز‌ نمی‌داد‌م چون‌ بنظرم، پیدا‌ کردن‌ کسی‌ که‌ دردم را‌ بفهمد‌‌ خیلی‌ سخت‌ است.
این‌جا قسمتی از درد‌هایم نوشته می‌شود.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

آخرین ویرایش:

Paryzad

منتقد ادبی انجمن
منتقد ادبی انجمن
تایپیست
تاریخ ثبت‌نام
2023-12-07
لایک‌ها
908
امتیازها
63
کیف پول من
27,582
به نام گیهان خدیو
نقد دلنوشته‌: افگار
نویسنده: زیبا سعیدی
منتقد: پریزاد (Paryzad)

عنوان :
عنوان دلنوشته‌ی افگار که به معنی زخمی هست، جزء کلماتیه که امروزه میشه گفت نسبتاً از ادبیات پارسی حذف شده. این که نویسنده از بین این همه کلمه، این کلمه‌ی کمیاب رو برای عنوان دلنوشته انتخاب می‌کنه نشون دهنده‌ی ذهن باز نویسنده هست.

ژانر:
ژانر تراژدی یک ژانر خاص و ویژه هست که زاویه‌‌های گوناگونی از صح*نه‌های مختلف زندگی رو برای ما شرح میده. با این که دلنوشته با ژانر تراژدی به ما معرفی شده بود ولی ژانر دلنوشته بیشتر غمگین و تا حدودی درام بود.

مقدمه:
مقدمه‌ دلنوشته خیلی هنرمندانه و جدید بود. باید اعتراف کنم از خوندنش جا خوردم. انتظار نداشتم نویسنده مخاطب رو انقدر ساده و زیبا به درد و دل‌هاش دعوت کنه ولی با این حال متن مقدمه کوتاه بود و نویسنده می‌تونست با کلمات بهتر و حرفه‌ای‌تری مقدمه رو بنویسه.

انسجام محتوایی:
در بین پارت‌ها رعایت شده و پارت‌های دلنوشته از لحاظ اندازه، محتوا و نوع کلمات یکسان بود.

انسجام ادبی:
توی این بخش هم نویسنده موفق بود. لحن همه‌ی پارت‌ها یکسان هست و دلنوشته پرش لحن نداشت.

انسجام نگارشی:
انسجام نگارشی یکی از عناصر مهم توی نوشتن هست که رعایتش جزء واجبات برای نویسنده محسوب میشه. دلنوشته‌ی افگار تونست علائم نگارشی، حفظ نیم فاصله‌ها و نداشتن غلط املایی رو به خوبی رعایت کنه.

هدف و ایده:
با توجه به مقدمه، هدف نویسنده از نوشتن دلنوشته، در میون گذاشتن دردها و غم‌هایی هست که تجربه کرده بود و یه جورایی قصد درد‌ و‌ دل کردن با مخاطب رو داشت. باید بگم نویسنده‌ی عزیز با لحن غمگین و کلمات سنگینی که استفاده کرده بود توی این موضوع هم موفق بوده.

دستور زبان:
از اونجایی که قبلاً به متفاوت بودن ژانر دلنوشته با نوع نگارش اشاره کرده بودم، به نویسنده پیشنهاد میدم کمی بیشتر به ژانر تراژدی بپردازه.

دستور ادبی:
تو این مرحله نویسنده ضعیف عمل کرده چون نه از کلمات جدید و متفاوت استفاده کرد و نه از تشبیه و آرایه‌های دیگه. نویسنده اگه می‌خواست درمورد دردهاش برامون بنویسه می‌تونست با استفاده از واژه‌های خاص و تشبیه‌های شجاعانه، خیلی بهتر و حرفه ای‌تر این کار رو بکنه ولی استفاده از کلمات به قدری ضعیف بود که انگار برای نویسنده خیلی فرقی نمی‌کرد منظورش رو از چه طریقی به ما برسونه؛ تنها چیزی که براش مهم بود رسوندن منظورش بود. حالا با هر جمله و کلمه‌ای.

با این حال منکر زیبا بودن دلنوشته نمی‌شم و برای نویسنده آرزوی موفقیت دارم.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : Paryzad
بالا