آموزشی آموزش نویسندگی با صبا (پارت چهارم) | صبا نصیری @Saba.N نویسنده انجمن تک رمان

ساعت تک رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,950
امتیازها
138
کیف پول من
82,028
#نکته_نویسندگی 🗒
نویسنده در قدم اول باید هر چه زودتر دست شخصیت را در دست خواننده بگذارد یا بین خواننده و شخصیت ارتباط برقرار کند.
غیر از معرفی شخصیت باید کارهای دیگری هم انجام دهد که عبارتند از:
- باید دنیای داستان را معرفی کند: به ما چیزهایی درباره‌ی زمان، محل وقوع داستان و وضعیت داستان بگوید.
- لحن داستان را برای خواننده به منزله‌ی لحنی ثابت جا بیندازد.
- خواننده را وادارد تا به خواندن ادامه دهد و به مرحله‌ی بعدی یا بخش میانی برود، طوری که خواننده حس کند چرا باید با علاقه یا نگرانی به خواندن داستان ادامه دهد؟
- نیروهای مخالف یا بازدارنده‌ی شخصیت را معرفی کند. چه کسی یا چیزی می‌خواهد راه شخصیت اصلی را در رسیدن به هدفش سد کند؟

#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی
#شعر_طوری
#شعر_تایم

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,950
امتیازها
138
کیف پول من
82,028
#کارگاه_رمان_نویسی

📚•• شروع نوشتن رمان از دیدگاه ویلیام فاکنر

📘•• پیشنهاد می‌کنم که شخصیت‌ها را اول توی ذهن بسازید.
📘•• وقتی شخصیت را درست در ذهنتان می‌سازید، و شخصیت واقعی است، بقیه‌ی کارها را خودِ شخصیت انجام خواهد داد.

📗•• تنها کاری که شمای نویسنده باید انجام بدهید این است که دنبال شخصیت راه بیفتید.
📗•• کارهایی را که می‌خواهد بکند و حرف‌هایی را که می‌خواهد بزند بنویسید.

📒•• باید شخصیت را باور داشته باشید، باید احساس کنید که زنده است.
📒•• و البته باید بین اعمال و موقعیت‌های زندگی‌اش انتخاب کنید که اعمال با شخصیتی که به آن باور دارید سازگار باشد و بخواند.

📙•• بعد از این مرحله تقریباً خود‌به‌خود انجام می‌شود.
📙•• قبل از اینکه مداد را روی کاغذ بگذارید باید بیشترِ داستان را در ذهنتان نوشته باشید.

📕•• اما شخصیت باید بر اساس ادراک و تجربیات شما و واقعی باشد.
📕•• قبلاً هم گفتم، این شامل همه‌ی چیزهایی می‌شود که خوانده‌اید، چیزهایی که خیال کرده‌اید، چیزهایی که شنیده‌اید...

📓•• تمام این‌ها به شما معیاری برای سنجش این شخصیتِ خیالی می‌دهند.
📓•• وقتی که شخصیت، واقعی از کار درمی‌آید و در مقابل شماست، مهم است و زنده است و حرکت می‌کند، پس زیاد مشکل نیست که فقط بنویسمش.

-از جلسه‌ی پرسش و پاسخ با فارغ‌التحصیلان نویسندگی دانشگاه ویرجینا ۱۹۵۸، ترجمه آرزو دهقانی

#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی
#شعر_طوری
#شعر_تایم

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,950
امتیازها
138
کیف پول من
82,028
#نکته_نویسندگی 🗒
مردم حرف‌هایی می‌زنند که خودشان هم انتظارش را ندارند، حرف‌هایی که تا حدودی از کنترل آن‌ها خارج است و حتی گاهی هم گفت و گوها به دعوا ختم می‌شود. البته در داستان این حالت چندان هم بد نیست، چون به معنای تنش و درگیری است که کاملا هم مناسب داستان است. خوب پس پیش بروید. بگذارید شخصیت‌های داستان حرف بزنند و انقدر در کارشان دخالت نکنید. اگر هر لحظه یک کسی مراقب خود شما و حرف زدنتان باشد تا مطمئن شود که درست حرف می‌زنید، خوشتان می‌آید؟ در این صورت شما دیگر نمی‌توانستید خودتان باشید. بگذارید شخصیت‌های شما خودشان باشند. یک راه برای شناخت شخصیت‌ها این است که آن‌ها را بیاورید در صح*نه‌ی گفت و گو و رهایشان کنید‌.

#گفت_و_گو_نویسی
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی
#شعر_طوری
#شعر_تایم

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,950
امتیازها
138
کیف پول من
82,028
#نکته_نویسندگی 🗒
پیشینه‌ی شخصیت چیزی است که باید با آن شروع کنید. بعد به این مسئله می‌پردازید که این فرد خاص چه واکنشی در برابر سوابقش داشته است. احتمالات زیادی در اینجا مطرح می‌شود:
- شخصیت پیشینه‌اش را نفی می‌کند و عمدا خود را بر اساس الگوی دیگری بازآفرینی می‌کند.
- شخصیتی که به پیشینه‌اش ایمان دارد و به آن چنگ می‌زند، طوری که تا مرز زیاده‌روی در حفظ ظواهر و نشانه‌های بیرونی آن پیش می‌رود. مثل مردی فرانسوی که پس از سی سال زندگی در بوستون هنو لهجه‌اش پاریسی‌تر از پاریسی‌های ساکن شانزه‌لیزه است.
- شخصیتی که درباره‌ی گذشته‌اش دودل است و بنابراین بین پاک کردن نشانه‌های آن و چسبیدن به آن مانده است.
🌀 چه چیزی این آدم‌ها را به این کارها برمی‌انگیزاند؟ غرور، تحقیر، غم غربت، سستی و بی‌حالی، فقدان تخیل و بلندپروازی، سادگی و بی‌تکلفی یا استتار عمدی؟ در این مورد، خودتان باید درباره‌ی شخصیتتان تصمیم بگیرید.

#شخصیت‌پردازی_پویا
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی
#شعر_طوری
#شعر_تایم

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,950
امتیازها
138
کیف پول من
82,028
#نکته_نویسندگی 🗒
شما گاهی حرف‌هایی می‌زنید که آبرویتان می‌رود و گاهی هم حرف‌هایی می‌زنید که عالی است و خودتان هم انتظارش را نداشته‌اید. و این همه‌اش بستگی به وضع روحی شما در آن لحظه دارد. این در مورد شخصیت‌های شما هم صدق می‌کند. آرام باشید و اجازه دهید شخصیت‌ها خودشان و در جای خودشان باشند. شما همیشه می‌توانید، اگر لازم باشد، در بازنویسی دوم آن‌ها را کنترل کنید.

#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی
#شعر_طوری
#شعر_تایم

بالا