• رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

شجاعانه و واقع بینانه با کرونا جنگیدیم!

• نویسنده موضوع Ghasam.H
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 74
  • بازدیدها 2K
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
در ماه‌های پایانی و سالِ انتهاییِ دولت «تدبیر و امید»؛ روزنامه «آفتاب یزد»، میزبان سومین استاندار یزد ـ از آبان 92 تاکنون ـ بود؛ «دکترمحمدعلی طالبی»، دانش‌آموخته ی دکتریِ علوم سیاسی از دانشگاه شهید بهشتی که بعدِ 5 سال حضور در معاونت سیاسی ـ امنیتی و اجتماعی از 12 دی ماه 1397 سکاندارِ استانداری یزد بود.
محمدعلی طالبی، یکی از جوان‌ترین استانداران دولت حسن روحانی که بعدِ انتقالِ «مصطفی سالاری» استاندار اسبق «بوشهر» و سابق «گیلان» به «سازمان تامین اجتماعی»؛ «جوان‌ترین استانداران دولت دوازدهم» لقب گرفت. «بومیِ ساکن یزد» با 22 سال سابقه در حوزه‌های اجتماعی ـ سیاسی و انگیزه‌هایی متفاوت‌تر از استانداران سابق و اسبقِ یزد که می‌خواهد«واقع بینانه» اما « شجاعانه» به معضلاتِ چندین و چندساله ی یزد از دریچه‌ای نو بنگرد. او وقتی با این انتقاد رو در رو می‌شود که چگونه ممکن است سهمیه ی 500 میلیون متر مکعبی که حالا تبدیل به یک سهمیه ی 250 میلیون مترمکعبی شده را به دیده ی موفقیت بنگرید با حساب و کتاب ثابت می‌کند:«اساساً میانه‌ای با اعداد و ارقام فضایی و غیرعملیاتی ندارم مضاف بر این که، یزد نه نیازی به 500 میلیون متر مکعب آب انتقالی دارد و نه زیر ساخت‌ها و چالش‌های بودجه‌ای چنین اجازه‌ای می‌دهد.»

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : Ghasam.H

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
ابایی ندارد که بگوید:«ایجاد هر تغییری در حوزه ی مدیران کل مساوی است با پروسه‌ای زمانبر که با انبوهی از مقاومت ها، سفارش‌ها و حتی کارشکنی‌ها همراه می‌شود پس وقتی برای یک جا به جایی ساده مثلاً باید 6 ماه زمان صرف شود، تلاش می‌کنیم دیگر نیروهای کارآمد آن دستگاه را بی‌هیج هزینه و دردسری ارتقاء دهیم و آن مدیر را نیز به هر شکلی که ممکن است تحمل کنیم!» و وقتی با تاکید می‌پرسیم: «هستند مدیرانی که مجبور به تحمل آن‌ها شده اید؟» به سادگی می‌گوید:«بسیار!»

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
هم و غم فراوانی دارد تا پروژه ملی و مهم «راه آهن یزد ـ اقلید» را خیلی زود به سرانجام برساند او معتقد است:«مسیر ریلی» و بسیار مهم و تعیین‌کننده ی « راه آهن یزد- اقلید» می‌تواند در ابعاد گوناگون، حداقل برای 25 سال آینده برکات و تاثیرات فراوانی داشته باشد.» او می‌گوید:«حتی اگر لازم باشد هفتگی این پروژه را دنبال کنم چون می‌دانم ارزشمند است کوتاهی نخواهم کرد.»
240 روز از 640 روزی که طالبی استاندار یزد است، همه ی اخبار و رویدادها منضم به یک پیوست است:«کروناویروس» به طور طبیعی و شاید ناخواسته، سایه ی کرونا، روزهای سختی که یزد در بالاترین رتبه ی شیوع این ویروس هولناک بود و همه ی راه‌هایی که پیموده شد تا مردم، اقتصاد و گردشگری از این ویروس کمتر آسیب ببیند؛ در جای جای این مصاحبه سایه افکنده است تا جایی که با استاندار جوان یزد به توافق می‌رسیم تا یک «مصاحبه ی کاملا کرونایی» را تجربه کنیم و او با روی باز می‌پذیرد چون معتقد است:«وضعیت کرونا در ایران و یزد همانند اسفند و فروردین است با یک تفاوت؛ کمبودی در زمینه ی تامین اقلام بهداشتی نداریم اما از میزان حساسیت مردم به شدت کاسته شده»، موضوعی که تنها نگرانی استان در کنار برخی چالش‌های دیگر که اگر نگوییم صد در صد اما به میزان بسیار بالایی متاثر از دوران زیستن با «کروناویروس» است.

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
ستاندار یزد در خلال این مصاحبه که در ادامه خواهید خواند به موضوع بسیار مهمی اشاره می‌کند و آن این که:«اگر می‌دانستیم ماندگاری این ویروس بسیار بیشتر از یکی ـ دوماه است؛ قطعاً در برنامه ریزی ها، بلندمدت‌تر اندیشیده بودیم؛ موضوعی که چون کوتاه مدت بدان نگریسته شد آسیب‌های جبران ناپذیری بر جای گذاشت.» از دیگر نکات بسیار مهم که در این مصاحبه قابل تامل است نگاه«واقع گرایانه»ی استاندار یزد به موضوع کرونا، آسیب‌های کرونا و مواردی از این دست است. محمدعلی طالبی به آفتاب یزد می‌گوید:«وقتی داریم برای «سفرمسئولانه» تلاش می‌کنیم یعنی برای ویروسی که زمان بسیاری را برای ماندگاری انتخاب کرده، دیگر نمی‌توانیم بیشتر از این منتظر بمانیم پس باید همراه با دوران «کروناویروس» با در نظر گرفتن جمیع شرایط، دوران«پساکرونا» را نیز استارت بزنیم موضوعی که ماه‌ها است روی آن کار کرده‌ایم و حالا با آمادگی تام و تمام دوران «کرونا و پساکرونا» را داریم تجربه می‌کنیم.

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
آنچه در پی می‌آید حاصل 3.5 ساعت گفتگوی صریح و بی‌پرده با استاندار یزد است:
اولاً و مشخصاً بگویید به غیر از اعلام‌های رسمی چه زمانی در استان یزد نشانه‌هایی از کرونا دیده شد و چه کردید که نگرانی‌ها و شبه وحشت‌هایی که در روزهای اول در استان وجود داشت کنترل شود؟ در استانی که یکی از خطرناک‌ترین استان‌ها از بُعد شیوع و مرگ و میر بود و شاهد حضور دائم مهمانانی برای درمان و اتباع و همچنین مراوده با برخی استان‌های خاص بود. از چه زمانی متوجه وجود کرونا در استان شدید و شخصاً فارغ از دستگاه‌هایی که ذیربط بودند چه تصمیماتی گرفتید و چه پروتکل‌هایی را برای خود تعریف کردید؟
اواخر بهمن ماه بود که بحث کرونا در کشور د*اغ شد و در آن زمان شایعاتی در خصوص ابتلای برخی افراد از جمله دو توریستی که به یزد آمده بودند مطرح شد که با آزمایش‌های انجام شده مشخص شد به کرونا مبتلا نشده بودند.

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
> زمانی جلسات کرونا در استان را برگزار کردیم
که اساساً ستاد کرونایی در کشور تشکیل نشده بود!
ما زمانی جلسه مربوط به کرونا در استان را برگزار کردیم که اساساً ستاد کرونایی در کشور تشکیل نشده بود. این ماموریت در آن زمان هم به کارگروه بهداشت و سلامت استان محول شده بود و هم به شورای پدافند غیر عامل که در حوزه کرونا ورود پیدا کنند. در جلسه‌ای که ما برگزار کردیم جمع‌بندی این بود که موضوع کرونا باید به صورت متمرکز در یک ستاد دنبال شود و این کار را در استان یزد انجام دادیم. در همین راستا تحت عنوان ستاد کرونا جلسه تشکیل دادیم و این در زمانی بود که اساساً ستاد کرونایی در کشور تشکیل نشده بود و ستادهای استانی ابلاغ نشده بودند. این موضوع را به وزیر کشور مکتوب کرده و پیشنهاد دادیم به جای تصمیم‌گیری در شوراها و کارگروه‌های موازی، در قالب ستاد واحدی موضوعات بررسی شوند که خوشبختانه در سطح ملی نیز به این نتیجه رسیدند و ستاد ملی کرونا تشکیل شد. و اولین قدم استان برای مبارزه با کرونا تشکیل ستاد کرونا بود.

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
> مدافع تصمیم‌گیری متمرکز در شرایط خاص هستم
تجربه مشابه‌ای در این حوزه داشتید؟
بر اساس تجربیات مشابهی که در موقعیت‌های مختلف پیش آمده بود و اینکه بعضی از موضوعات در کارگروه‌های مختلف بررسی می‌شد و این موضع موجب اتخاذ تصمیمات متناقضی شده بود.
مدافع تفکر متمرکز هستید؟
مدافع تصمیم‌گیری متمرکز در شرایط خاص هستم. ستاد کرونا تجربه‌ای بود که در استان یزد انجام دادیم و خوشحالیم که در سطح کشور نیز این موضوع اجرایی شد. البته نمی‌خواهیم ادعا کنیم که دلیل و نقطه ی آغاز تشکیل ستاد ملی کرونا از استان یزد بوده است اما زمانی که ما جلسات کرونا در یزد برگزار می‌گردیم اساسا ستاد مقابله با کرونای کشور وجود خارجی نداشت.

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
حداقل این که شاید در شکل‌گیری ستاد ملی کرونا نقش داشتید؟
نمی دانم چقدر ما نقش داشته‌ایم ولی معتقدم چه ما این کار را انجام می‌دادیم و یا چه این کار را انجام نمی‌دادیم، همه به این نتیجه می‌رسیدند که باید کارها تحت عنوان ستادی واحد انجام شود.
بعد از شروع ستاد و اولین موارد مثبتی که کرونا در استان اتفاق افتاد مشخص شد وضعیت استان نسبت به دیگر نقاط کشور مناسب نیست. نکته بعدی که به آن رسیدیم این بود که با توجه به اینکه جواب آزمایش در تهران بود و شلوغی‌ای که در آن زمان در تهران وجود داشت و مدت زمان چند روزه‌ای که برای اعلام جواب آزمایش طول می‌کشید، ما توانستیم آزمایشگاهی را به استان بیاوریم. در همان زمان هم مطلع شدیم که چند دستگاه آزمایش به کشور وارد شده است و اگر بتوانیم مبلغی را فراهم کنیم و یکی از آن دستگاه‌ها رابیاوریم می‌تواند کمک بسیاری به افزایش تست‌ها و واقعی شدن آمار کرونا شود. نمی‌دانم چقدر ما نقش داشته‌ایم ولی معتقدم چه ما این کار را انجام می‌دادیم و یا چه این کار را انجام نمی‌دادیم، همه به این نتیجه می‌رسیدند که باید کارها تحت عنوان ستادی واحد انجام شود.

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
در آن مقطع بسیاری از این موضوع فرار می‌کردند زیرا بسیاری از مسائل را مشخص می‌کرد. چه شد که شما از این موضوع استقبال کردید؟
ما در ابتدا شعار شفافیت در کرونا را دادیم و به عینه می‌دیدیم تعداد مبتلاها از تعداد مثبت‌های اعلامی بیشتر بود و همین به نوعی فریب دادن خود با آمار بود و نتیجه‌ای جز گسترش بیماری در سطح استان و کشور نداشت و به همین دلیل معتقد بودیم که باید آمارها شفاف شود و در همین راستا آزمایشگاه را به کمک شهرداری و منابع خیّری به استان آوردیم.

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
این اقدام آمار را به طرز وحشتناکی ارتقا داد و حتی برخی آمارهای کشوری را زیر سوال برد ولی با این حال شما بازهم کوتاه نیامدید. این یک شجاعت دردسرساز بود. دردسری برای شما داشت؟
بله دردسرهایی داشت. چون می‌دانستم آمار، جهشی ناگهانی خواهد داشت، این موضوع را از طریق رسانه‌ها به مردم منتقل کردم که با توجه به اینکه دستگاه تست را به استان آوردیم و فعالیت آن آغاز شده با یک جهش آماری روبرو خواهیم بود. حتی مسئولین دانشگاه گفتند این موضوع ممکن است شوکی وارد کند و آمار را تدریجی اعلام کنیم که تصمیم گرفتیم این آمار را یکباره اعلام کنیم. وقتی آمار منتشر شد بازخوردهای متناقضی در جامعه وجود داشت که عموما بازخوردهای خوبی نبود و بر اساس آن آمار بعد از قم، استان دوم کشور از نظر شیوع بودیم. با اینحال ایستادیم و علی رغم اراده‌هایی که برای کتمان آمار وجود داشت، شفافیت را مورد توجه قرار دادیم و با همان شفافیت موفق شدیم ذهن جامعه را برای برخی اقدامات مقابله‌ای با کرونا آماده کنیم.

بالا