• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

مناجات نماز های مستحبی

• نویسنده موضوع hasti
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 11
  • بازدیدها 304
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
از معصومان روایت شده: عبد در روز جمعه هشت رکعت نماز بجا آورد و در پایان هر دو رکعت سلام بگوید، چهار رکعت آن را هدیه به رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و چهار رکعت دیگر را هدیه به حضرت زهرا نماید و در روز شنبه چهار رکعت بخواند و هدیه به امیرمؤمنان کند و همچنین هر روز چهار رکعت بجا آورد و هدیه به امامی نماید به ترتیب آن حضرات تا روز پنجشنبه که چهار رکعت بخواند و هدیه به حضرت صادق(علیه‌السلام) کند.

باز در روز جمعه هشت رکعت بجا آورد، چهار رکعت هدیه به رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) و چهار رکعت هدیه به حضرت زهرا نماید و در روز شنبه چهار رکعت هدیه به موسی بن جعفر و همچنین هر روز چهار رکعت بخواند و هدیه به امامی کند به ترتیب آن حضرات تا روز پنجشنبه که چهار رکعت بجا آورد و هدیه به امام عصر (عجّل الله تعالی فرجه) نماید و بین هر دو رکعت از این نمازها این دعا را بخواند:اللّٰهُمَّ أَنْتَ السَّلامُ ، وَمِنْكَ السَّلامُ ، وَ إِلَيْكَ يَعُودُ السَّلامُ ، حَيِّنا رَبَّنا مِنْكَ بِالسَّلامِ . اللّٰهُمَّ إِنَّ هٰذِهِ الرَّكَعَاتِ هَدِيَّةٌ مِنَّا إِلىٰ وَلِيِّكَ « فُلان » فَصَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَبَلِّغْهُ إِيَّاها ، وَأَعْطِنِي أَفْضَلَ أَمَلِي وَرَجَائِي فِيكَ وَفِي رَسُولِكَ صَلَوَاتُكَ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَفِيهِ .منزه است خداوند، پروردگار عرش کریم و جنبش و نیرویی نیست جز به خدای والای بزرگ، خدایا تویی سلام و از توست سلام و به سوی تو باز می‌گردد سلام، از جانب خود پروردگارا به ما تحیت فرست به سلام. خدایا این رکعات هدیه‌ای است از ما به سوی ولی‌ات، پس بر محمّد و خاندانش درود فرست و این هدیه را به او برسان و به من عطا کن بهترین آرزو و امیدم را درباره خود و رسولت درودت بر او و خاندانش.پس هر دعایی را که می‌خواهد بخواند و بجای «فلان» نام آن امامی که نماز را برای او خوانده بگوید.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469

نماز میت

دو رکعت است، در رکعت اول سوره «حمد» و «آیت‌الکرسی» و در رکعت دوم سوره «حمد» و ده مرتبه سوره «قدر» بخواند، چون سلام داد بگوید:اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَابْعَثْ ثَوابَها إِلىٰ قَبْرِ فلان.خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و ثواب آن را به قبر فلان بفرست.و به جاى «فلان»، نام میّت را ذکر کند.

نماز میّت دیگر:
همچنین سید ابن طاووس از رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) روایت کرده: ساعتی بر میت سخت‌تر از شب اول قبر نمی‌گذرد، بنابراین با درگذشتگان خود به صدقه رحم کنید و اگر چیزی که صدقه بدهی نیافتی، یکی از شما دو رکعت نماز بخواند، در رکعت اول پس از سوره «حمد»، دو مرتبه سوره «توحید» و در رکعت دوم بعد از سوره «حمد»، ده مرتبه «أَلْهٰاکُمُ التَّکٰاثُرُ» را خوانده و بعد از سلام بگوید:اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَابْعَثْ ثَوابَها إِلىٰ قَبْرِ ذٰلِكَ الْمَيِّتِ فُلانِ ابْنِ فُلانٍ.خداوندا، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و ثواب آن را به قبر فلان میت برسان.حق‌تعالی همان ساعت هزار فرشته به سوی قبر آن میت فرستد که با هر فرشته جامه‌ای و حلّه‌ای است و تنگی قبر او را تا روز نفخ صور وسعت دهد و به نمازگزار به عدد آنچه آفتاب بر آن بتابد حسنات عطا کند و چهل درجه برای او بالا برده می‌شود.

مؤلّف گوید: کفعمی هم این نماز را با همین کیفیت نقل کرده و پس از آن فرموده: در بعضی از کتب دیدم که در رکعت اول پس از سوره «حمد» یک مرتبه «آیت‌الکرسی» و دو مرتبه «توحید» را بخواند.

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نماز فرزند برای پدر و مادردو رکعت است: در رکعت اول سوره «حمد» و ده مرتبه:رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَ لِوٰالِدَيَّ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسٰابُ.پروردگارا مرا و پدر و مادرم و همه اهل ایمان را روزی که حساب برپا می‌شود بیامرز.و در رکعت دوم سوره «حمد» و ده مرتبه:رَبِّ اغْفِرْ لِي وَ لِوٰالِدَيَّ وَ لِمَنْ دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنٰاتِ.پروردگارا مرا و پدر و مادرم و هرکه وارد خانه‌ام شد و مردان مؤمن و زنان مؤمن را بیامرزخوانده و پس از سلام ده مرتبه بگوید:رَبِّ ارْحَمْهُمٰا كَمٰا رَبَّيٰانِي صَغِيراً.پروردگارا به پدر و مادرم رحم کن، چنان‌که مرا در کودکی پروریدند.

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نماز گرسنه

از حضرت صادق(علیه‌السلام) روایت شده: هرکه گرسنه باشد وضو بگیرد و دو رکعت نماز گزارد و بگوید:يَا رَبِّ إِنِّي جائِعٌ فَأَطْعِمْنِي.ای پروردگارم، من گرسنه هستم طعامم بده.و در روایت دیگری آمده است:رَبِّ أَطْعِمْنِي فَإِنِّي جائِعٌ.پروردگارا، خوراکم ده من گرسنه هستم.به‌درستی که خدا او را در آن ساعت طعام دهد

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نماز برای دفع وسوسه شیطان

از امام صادق(علیه‌السلام) روایت شده: هیچ مؤمنی نیست که بر او چهل روز بگذرد مگر این که حدیث نفس عارض او گردد. هرگاه دچار این عارضه شد، دو رکعت نماز بخواند و از آن به خدا پناه برد

نماز استخاره ذات الرقاع

چنین است که هرگاه کاری را اراده کردی شش ورقه آماده کن، در سه ورقه بنویس:بِسْمِ اللّٰه الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ ، خِيرَةٌ مِنَ اللّٰهِ الْعَزِيزِ الْحَكِيمِ لِفُلانِ ابْنِ فُلانَةِ افْعَلْ.به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانیو‌اش همیشگی است، خیرخواهی است از خداوند عزیز حکیم برای فلان فرزند فلان، انجام بده.و در سه ورقه دیگر بنویس:لاتَفعَل [بجاى إِفْعَلْ]انجام ندهسپس آن‌ها را زیر جانماز خود می‌گذاری و دو رکعت نماز به جا می‌آوری، چون از نماز فراغت یافتی، سجده می‌کنی و در سجده صد بار می‌گویی:أَسْتَخِيرُ اللّٰه بِرَحْمَتِهِ خِيرَةً فِي عافِيَةٍ.خیر می‌خواهم از خداوند به رحمتش، خیرخواهی در عافیت.آنگاه می‌نشینی و می‌گویی :اللّٰهُمَّ خِرْلِي وَاخْتَرْلِي فِي جَمِيعِ أُموْرِي فِي يُسْرٍ مِنْكَ وَعافِيَةٍ.خیر می‌خواهم از خداوند به رحمتش، خیرخواهی در عافیت، خداوندا برایم خیر بخواه و در همه امورم در آسانی و عافیت از جانب خود، خیر برگزین.سپس ورقه‌های زیر جانماز را با هم مخلوط می‌کنی و یکی‌یکی بیرون می‌آوری، هرگاه سه «إِفْعَلْ» دنبال هم بیرون آمد، آن کار را که اراده کرده‌ای به جای می‌آوری و اگر سه «لا تَفْعَلْ» بیرون آمد به جا نیاور و اگر یکی «إِفْعَلْ» بیرون آمد و دیگر «لا تَفْعَلْ»، تا پنج ورقه بیرون بیاور و به آن دقت کن، اگر سه «إِفْعَلْ» است و دو «لا تَفْعَلْ» بجا آور و اگر برعکس است انجام نده.

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نماز قضای دین
شیخ طوسی روایت کرده: مردی خدمت حضرت صادق(علیه‌السلام) رسید و گفت: ای آقای من به تو شکایت می‌کنم از قرضی که مرا فرا گرفته و از پادشاهی که به من ستم می‌کند. می‌خواهم به من دعایی تعلیم دهی که به وسیله آن غنیمتی تحصیل کنم تا قرضم را ادا کرده و ستم پادشاه را از خود بازدارم.

حضرت فرمود: هرگاه تاریکی شب تو را فرا گرفت دو رکعت نماز بخوان، در رکعت اول سوره «حمد» و «آیت‌الکرسی» و در رکعت دوم سوره «حمد» و آخر سوره «حشر» از«لَوْ أَنْزَلْنٰا هٰذَا الْقُرْآنَ عَلىٰ جَبَلٍ» تا پایان سوره را قرائت کن، سپس قرآن مجید را بردار و بر سر خود بگذار و بگو:بِحَقِّ هٰذَا الْقُرْآنِ ، وَبِحَقِّ مَنْ أَرْسَلْتَهُ بِهِ ، وَبِحَقِّ كُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فِيهِ ، وَبِحَقِّكَ عَلَيْهِمْ فَلا أَحَدَ أَعْرَفُ بِحَقِّكَ مِنْكَ.به حق این قرآن و به حق کسی که او را فرستادی با آن و به حق هر مؤمنی که در قرآن مدح کردی و به حقّت بر آنان، پس کسی شناساتر به حق تو از تو نیست.

آنگاه هر یک از این اذکار را «ده مرتبه» بگو:بِكَ يَا اللّٰهُ ، يَا مُحَمَّدُ ، يَا عَلِيُّ ، يَا فاطِمَةُ ، يَا حَسَنُ ، يَا حُسَيْنُ ، يَا عَلِيَّ بْنَ الْحُسَيْنِ ، يَا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ ، يَا جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ ، يَا مُوسَى بْنَ جَعْفَرٍ ، يَا عَلِيَّ بْنَ مُوسىٰ ، يَا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِيٍّ ، يَا عَلِيَّ بْنَ مُحَمَّدٍ ، يَا حَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ ، بِالْحُجَّةِ.به ذاتت ای خدا، یا محمّد، یا علی، یا فاطمه، یا حسن، یا حسین، یا علی بن الحسین، یا محمّد بن علی، یا جعفر بن محمّد، یا موسی بن جعفر، یا علی بن موسی، یا محمّد بن علی، یا علی بن محمّد، یا حسن بن علی، بالحجّه.سپس حاجت خود را بطلب، راوی گفت: آن مرد رفت و پس از مدّتی بازگشت درحالی‌که قرضش را ادا نموده و از ستم پادشاه امان یافته و دارایی‌اش فراوان شده بود.

مؤلّف گوید: ظاهر این است که این عمل، پس از نماز بجا آورده می‌شود

نماز برای حوائج دنیا

از کتاب «دعوات» راوندی نقل‌شده: حضرت سجّاد(علیه‌السلام) به مردی رسیدند که در خانه مرد دیگری نشسته بود، به او فرمود: برای چه در خانه این ستمکار جبّار نشسته‌ای؟ گفت: به جهت محنت و شدّتی که بر من عارض شده، فرمود: برخیز تا من تو را به دری راهنمایی کنم که بهتر از در اوست و به جانب ربّی که برای تو از او نیکوتر است؛

پس دست او را گرفت و تا مسجد پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله) آورد و فرمود: رو به قبله آر و دو رکعت نماز بخوان، آنگاه خدا را ثنا بگو و بر رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) صلوات فرست و آخر سوره «حشر» و شش آیه اول سوره «حدید» و دو آیه‌ای که در سوره «آل‌عمران» است بخوان، سپس حاجت خود را از خدا بخواه که به تو عطا می‌فرماید.

جناب راوندی فرموده: شاید دو آیه، آیه‌ی «قُلِ اللّٰهُمَّ مٰالِکَ الْمُلْکِ» باشد تا «بِغَیْرِ حِسٰابٍ» [سوره آل‌عمران، آیات 27 ـ 26].علامه مجلسی فرموده است: شاید آیه «قُلِ اللّٰهُمَّ» باشد و آیه «یُشْهِدُ اللّٰهَ»... [سوره آل‌عمران، آیه 18].

از حضرت امیرمؤمنان روایت شده: هرگاه یکی از شما رفع حاجتی را قصد کند، صبح پنجشنبه در طلب آن بیرون رود و هنگامی که از منزل بیرون می‌رود آخر سوره «آل‌عمران» و «آیت‌الکرسی» و سوره «إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ» و سوره «حمد» را بخواند، زیرا رفع حوائج دنیا و آخرت در این‌هاست

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نماز برای مهمات

چهار رکعت بجا می‌آوری و قنوت و ارکان آن را به نیکی انجام می‌دهی، در رکعت اول پس از سوره «حمد» هفت مرتبه:حَسْبُنَا اللّٰهُ وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ.و خداوند ما را بس است و چه خوب کارگشایی است.و در رکعت دوم پس از «حمد» هفت مرتبه آیه:مٰا شٰاءَ اللّٰهُ لاٰ قُوَّةَ إِلاّٰ بِاللّٰهِ إِنْ تَرَنِ أَنَا أَقَلَّ مِنْكَ مٰالاً وَ وَلَداً.آنچه خدا خواست شود هیچ نیرویی جز به خداوند نیست اگر ببینی که من در مال و فرزند از تو کمتر.و در رکعت سوم پس از سوره «حمد» هفت مرتبه:لاٰ إِلٰهَ إِلاّٰ أَنْتَ سُبْحٰانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظّٰالِمِينَ.جز تو خدایی نیست، تو از اینکه مورد اعتراض باشی،منزّهی. به راستی که من از ستمکاران بودم.و در رکعت چهارم بعد از سوره «حمد» هفت مرتبه:وَ أُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللّٰهِ إِنَّ اللّٰهَ بَصِيرٌ بِالْعِبٰادِ.کار خود را به خدا واگذار می کنم،بی شک او نسبت به بندگان بیناست.سپس حاجت خود را بخواه

نماز برای رفع سختی

از حضرت صادق(علیه‌السلام) روایت شده: چون کاری بر تو دشوار شود هنگام زوال دو رکعت نماز بگذار، در رکعت اول پس از سوره «حمد»، «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» و «إِنّٰا فَتَحْنٰا لَکَ فَتْحاً مُبِیناً» تا «وَ یَنْصُرَکَ اللّٰهُ نَصْراً عَزِیزاً» و در رکعت دوم پس از سوره «حمد»، «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» و «أَلَمْ نَشْرَحْ» بخوان و این نماز به تجربه رسیده است.

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نماز زیاد شدن روزی

روایت شده: مردی نزد رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) آمد و گفت: یا رسول الله، من صاحب عیالم و قرض دارم و حالم بس سخت است، به من دعایی تعلیم فرما که بخوانم خدای عزّوجلّ را تا به من آن‌قدر روزی کند که قرضم را ادا نمایم و به آن بر عیال خود استعانت جویم.
فرمود: ای بنده خدا وضو بگیر وضوی کاملی، بعد دو رکعت نماز بخوان و رکوع و سجود آن را به طور کامل بجا آور، پس بگو:يَا ماجِدُ يَا واحِدُ يَا كَرِيمُ ، أَتَوَجَّهُ إِلَيْكَ بِمُحَمَّدٍ نَبِيِّكَ نَبِيِّ الرَّحْمَةِ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ ، يَا مُحَمَّدُ يَا رَسُولَ اللّٰه ، إِنِّي أَتَوَجَّهُ بِكَ إِلَى اللّٰهِ رَبِّي وَ رَبِّكَ وَرَبِّ كُلِّ شَيْءٍ ، وَأَسْأَلُكَ اللّٰهُمَّ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَأَهْلِ بَيْتِهِ ، وَأَسْأَلُكَ نَفْحَةً كَرِيمَةً مِنْ نَفَحَاتِكَ وَفَتْحاً يَسِيراً وَ رِزْقاً واسِعاً أَلُمُّ بِهِ شَعَثِي ، وَأَقْضِي بِهِ دَيْنِي ، وَأَسْتَعِينُ بِهِ عَلَىٰ عِيَالِي.ای بزرگوار، ای یگانه، ای کریم، به سوی تو رو می‌کنم به محمّد پیامبرت، پیامبر رحمت (درود خدا بر او و خاندانش) ای محمّد ای رسول خدا، به تو رو می‌کنم به سوی خدا، پروردگارم و پروردگارت و پروردگار همه‌چیز و از تو می‌خواهم خدایا که بر محمّد و اهل‌بیتش درود فرستی و از تو می‌خواهم نسیم کریمانه‌ای از نسیم‌هایت و گشایش آسان و رزق واسعی که پراکندگی‌ام را با آن جمع کنم و قرضم را بپردازم و با آن بر عیالم یاری گیرم.
نماز دیگر براى زیاد شدن روزى:
چون خواستی به محلّ کسب خود بروی، ابتدا به مسجد برو و دو رکعت یا چهار رکعت نماز بجا آور و بگو:غَدَوْتُ بِحَوْلِ اللّٰهِ وَقُوَّتِهِ ، وَغَدَوْتُ بِلا حَوْلٍ مِنِّي وَلَا قُوَّةٍ ، وَلٰكِنْ بِحَوْلِكَ وَقُوَّتِكَ ، يَا رَبِّ . اللّٰهُمَّ إِنِّي عَبْدُكَ ، أَلْتَمِسُ مِنْ فَضْلِكَ كَما أَمَرْتَنِي ، فَيَسِّرْ لِي ذٰلِكَ وَأَنَا خَافِضٌ فِي عَافِيَتِكَ.صبح کردم به قدرت و نیروی خدا و صبــح کردم نه با جنبش و نیرویی از پیش خودم، ولی به توان و نیروی تو ای پروردگارم، خدایا من بنده توأم و چنان‌که فرمان دادی از فضل تو می‌جویم، پس آن را برایم آسان فرما و من تنها در سایه عافیتت آسوده‌ام

نماز دیگر:
دو رکعت است که در رکعت اول بعد از سوره «حمد»، سه مرتبه «إِنّٰا أَعْطَیْنٰاکَ الْکَوْثَرَ» و در رکعت دوم پس از سوره «حمد»، سه مرتبه سوره «فلق» و سه مرتبه سوره «ناس» خوانده می‌شود.

نماز حاجت به نقل از کتاب «مکارم»
زمانی که شب به نیمه رسید، غسل کن و دو رکعت نماز بجا آور، در رکعت اول پس از سوره «حمد» پانصد مرتبه سوره «توحید» و همچنین در رکعت دوم پس از سوره «حمد» پانصد مرتبه سوره «توحید» و آخر سوره «حشر» را از «لَوْ أَنْزَلْنٰا هٰذَا الْقُرْآنَ عَلىٰ جَبَلٍ» تا آخر سوره و شش آیه اول سوره «حدید» و پس از آن به همان حال که ایستاده‌ای هزار مرتبه «إِیّٰاکَ نَعْبُدُ وَ إِیّٰاکَ نَسْتَعِینُ» بگو، سپس نماز را به پایان برسان و ثنای حق‌تعالی را بجای آور.

اگر حاجتت برآورده شد که به مراد خود رسیده‌ای و اگر به حاجت خود نرسیدی دوباره این نماز را بخوان و اگر حاجتت برآورده نشد، بار سوم آن را بجا آور، ان‌شاء‌الله برآورده می‌شود.

نماز دیگر [برای حاجت]
ثقة الاسلام کلینی در کتاب «کافی»، به سند معتبر از عبد الرّحیم قصیر روایت کرده: به حضرت امام صادق(علیه‌السلام) وارد شدم و عرض کردم: فدایت شوم، از پیش خود دعایی اختراع کرده‌ام. فرمود: مرا از اختراع خود واگذار، هرگاه برایت حاجتی بود به رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) پناه ببر و دو رکعت نماز بخوان و آن را به حضرت رسول(صلی‌الله‌علیه‌وآله) هدیه کن. عرضه داشتم: این نماز را چگونه بجا آورم؟ فرمود:

غسل می‌کنی و دو رکعت نماز در آغاز و پایان، همانند نماز واجب صبح به جا می‌آوری و پس از سلام می‌گویی:

اللّٰهُمَّ أَنْتَ السَّلامُ ، وَمِنْكَ السَّلامُ ، وَ إِلَيْكَ يَرْجِعُ السَّلامُ . اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَبَلِّغْ رُوحَ مُحَمَّدٍ مِنِّي السَّلامَ وَأَرْواحَ الْأَئِمَّةِ الصَّادِقِينَ سَلامِي وَارْدُدْ عَلَيَّ مِنْهُمُ السَّلامَ ، وَالسَّلامُ عَلَيْهِمْ وَرَحْمَةُ اللّٰه وَبَرَكاتُهُ . اللّٰهُمَّ إِنَّ هاتَيْنِ الرَّكْعَتَيْنِ هَدِيَّةٌ مِنِّي إِلىٰ رَسُولِ اللّٰه صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ فَأَثِبْنِي عَلَيْهِما مَا أَمَّلْتُ وَرَجَوْتُ فِيكَ وَفِي رَسُولِكَ يَا وَلِيَّ الْمُؤْمِنِينَ.خدایا تویی سلام و از توست سلام و به سوی تو سلام باز می‌گردد، خدایا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و از سوی من به روح محمّد سلام برسان و سلام را نثار ارواح امامان راست‌گو فرما و به من از سوی آنان سلام بازگردان و سلام و رحمت و برکات خدا بر آنان باد، خدایا این دو رکعت نماز هدیه‌ای است از سوی من به رسول خدا (درود خدا بر او و خاندانش)، بر این دو رکعت پاداشم ده، آنچه آرزو کردم و امید بستم درباره تو و رسولت ای سرپرست مؤمنان.

آنگاه به سجده می‌روی و «چهل مرتبه» می‌گویی: «یَا حَیُّ یَا قَیُّوْمُ یَا حَیّاً لَایَمُوتُ یَا حَیّاً لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ یَا ذَا الْجَلالِ وَالْإِکْرامِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ؛ ای زنده و پاینده، ای زنده ای که نمیرد، ای زنده ای که معبودی جز تو نیست، ای دارای جلالت و بزرگواری، ای مهربانترین مهربانان» سپس جانب راست صورت خویش را بر زمین می‌گذاری و همین دعا را چهل مرتبه می‌خوانی، آنگاه جانب چپ صورت خود را بر زمین می‌گذاری و باز چهل مرتبه این دعا را قرائت می‌کنی. سپس سر از سجده برمی‌داری و دست را به جانب آسمان برداشته چهل مرتبه می‌خوانی، پس از آن دست‌ها را بر گر*دن خود می‌گذاری و به انگشت شهادت خویش پناه برده چهل مرتبه می‌خوانی،

سپس محاسن خود را با دست چپ می‌گیری و گریه می‌کنی یا اظهار گریستن می‌نمایی و می‌گویی:

يَا مُحَمَّدُ يَا رَسُولَ اللّٰه ، أَشْكُو إِلَى اللّٰه وَ إِلَيْكَ حاجَتِي وَ إِلَىٰ أَهْلِ بَيْتِكَ الرَّاشِدِينَ حَاجَتِي وَبِكُمْ أَتَوَجَّهُ إِلَى اللّٰهِ فِي حاجَتِي.ای محمّد، ای رسول خدا، حاجتم را به جانب خدا و تو و خاندان ره یافته‌ات شکایت می‌کنم و در حاجتم به وسیله شما به سوی خدا توجه می‌نمایم.

سپس به سجده می‌روی و می‌گویی: «یَا اللّٰهُ یَا اللّٰه» به اندازه اى که نفس قطع شود، آنگاه می‌گویی: «صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وافعل بی کذا وکذا» و به جاى کذا و کذا (با من چنین و چنان کن) حاجت خود را بخواه.

پس از آن حضرت صادق(علیه السّلام) فرمود: من بر خداى عزّوجلّ ضامنم که از جاى خود حرکت نمی‌کنی، مگر آن که حاجت تو برآورده شود.

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نمازحاجت در مسجد کوفه

سید ابن طاووس در کتاب «مزار» در باب اعمال مسجد کوفه، در ذیل اعمال محراب حضرت امیرمؤمنان فرموده:

ذکر نماز حاجتی که در خصوص این مکان باید انجام داد و آن چهار رکعت است با دو سلام، در رکعت اول پس از سوره «حمد» ده مرتبه «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» و در رکعت دوم بعد از سوره «حمد» بیست‌ویک مرتبه «توحید» و در رکعت سوم بعد از سوره «حمد» سی‌ویک مرتبه «توحید» و در رکعت چهارم پس از «حمد» چهل‌ویک مرتبه «توحید» خوانده می‌شود؛

و پس از سلام نماز و خواندن تسبیح، پنجاه‌ویک مرتبه سوره «توحید» را بخوان و پنجاه مرتبه استغفار کن و پنجاه مرتبه صلوات بفرست و پنجاه مرتبه بگو:«لَاحَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ؛ هیچ نیرو و توانى جز از سوى خداوند بلندمرتبه و بزرگ نیست». آنگاه بگو:يَا اللّٰهُ الْمانِعُ قُدْرَتَهُ خَلْقَهُ ، وَالْمالِكُ بِها سُلْطانَهُ ، وَالْمُتَسَلِّطُ بِما فِي يَدَيْهِ عَلَىٰ كُلِّ مَوْجُودٍ ، وَغَيْرُكَ يَخِيبُ رَجاءُ راجِيهِ وَراجِيكَ مَسْرُورٌ لَايَخِيبُ ، أَسْأَلُكَ بِكُلِّ رِضىً لَكَ ، وَبِكُلِّ شَيْءٍ أَنْتَ فِيهِ ، وَبِكُلِّ شَيْءٍ تُحِبُّ أَنْ تُذْكَرَ بِهِ وَ بِكَ يَا اللّٰهُ ، فَلَيْسَ يَعْدِلُكَ شَيْءٌ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَتَحْفَظَنِي وَ وَلَدِي وَأَهْلِي وَمالِي وَتَحْفَظَنِي بِحِفْظِكَ ، وَأَنْ تَقْضِيَ حَاجَتِي فِي كَذا وَكَذا.ای خدایی که قدرتش را از خلقش منع می کند [قدرتش را از رساندن ضرر به بندگانش منع می‌کند، حاصل اینکه در عین قدرت بی‌نهایتش دست به انتقام نمی‌زند: از محدث قمی] و سلطنتش را به قدرتش مالک است و به آنچه نزد اوست بر هر موجودی چیره است و غیر تو ناامید می‌کند امید امیدوارش را و امیدوار تو خوشحال است که ناامید نمی‌شود، از تو می‌خواهم به هرچه پسند توست و به هر شأنی که تو در آنی و به هرچه دوست داری به آن یاد شوی و به حقیقتت ای خدا، چیزی برابر تو نیست، اینکه بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی و مرا و فرزندان و خاندان و دارایی‌ام را نگاه‌داری و به حفظت حفظم کنی و حاجتم را در چنین و چنان مورد برآوری.و حاجت خود را ذکر کن.

نماز استغاثه

در کتاب «مکارم» آمده: چون در شب خواستی بخوابی، بالای سر خود ظرف پاکیزه‌ای که در آن آب پاک باشد بگذار و آن را با پارچه پاکیزه‌ای بپوشان، چون در آخر شب برای نماز شب بیدار شوی سه جرعه از آن آب بیاشام و با باقی آن وضو بگیر و رو به قبله کن و اذان و اقامه بگو و دو رکعت نماز بجا آور و هر سوره‌ای که خواستی در آن بخوان، چون از «حمد» و سوره فارغ شدی به رکوع رفته و در رکوع «بیست و پنج» مرتبه بگو:يَا غِياثَ الْمُسْتَغِيثِينَ.ای فریادرس دادخواهان.پس سر از رکوع بر می‌داری و همین ذکر را «بیست و پنج» بار می‌گویی.

و همچنین در سجده اول و پس از سر برداشتن، و در سجده دوم و پس از سر برداشتن، در هر کدام «بیست و پنج» مرتبه می‌گویی و رکعت دوم را نیز به همین کیفیت به جا می‌آوری که در مجموع سیصد مرتبه گفته می‌شود، آنگاه تشهّد می‌خوانی و سلام می‌دهی و پس از سلام سر به جانب آسمان بر می‌داری و «سی‌مرتبه» می‌گویی:

مِنَ الْعَبْدِ الذَّلِيلِ إِلَى الْمَوْلَى الْجَلِيلِ.از بنده خوار و ذلیل، به سوی مولای شکوهمند.و حاجت خود را مى طلبى، همانا به زودى حاجتت روا خواهد شد(ان‌شاء‌الله‌تعالی).

نماز استغاثه به حضرت فاطمه(سلام‌الله‌علیها)
روایت شده: هرگاه برای تو به خداوند حاجتی پیش آمد و س*ی*نه‌ات از آن تنگی گرفت، دو رکعت نماز بخوان و پس از سلام سی مرتبه تکبیر بگو و تسبحات حضرت زهرا (س)را بجای آور و به سجده برو و صد مرتبه بگو:

يا مَوْلاتِي يا فاطِمَةُ أَغِيثِينِي.ای سرپرستم ای فاطمه به فریادم برس.پس جانب راست صورت خویش را بر زمین بگذار و همین ذکر را صد مرتبه بگو و سپس جانب چپ چهره‌ات را بر زمین بگذار و صد مرتبه بگو، دوباره به سجده برو و صدوده مرتبه بگو و حاجت خود را یاد کن، به درستی که خداوند آن را برآورده کند، ان‌شاء‌الله‌تعالی.

مؤلّف گوید: شیخ حسن بن فضل طبرسی در کتاب «مکارم الاخلاق» فرموده: نماز استغاثه به بتول چنین است:
دو رکعت نماز بجای می‌آوری، سپس به سجده می‌روی و صد مرتبه می‌گویی: «یا فاطِمَةُ» آنگاه جانب راست صورت خویش را به زمین می‌گذاری و صد مرتبه می‌گویی، سپس جانب چپ صورتت را و صد مرتبه می‌گویی، دوباره به سجده می‌روی و صدوده مرتبه می‌گویی، پس از آن می‌خوانی:يَا آمِناً مِنْ كُلِّ شَيْءٍ ، وَكُلُّ شَيْءٍ مِنْكَ خائِفٌ حَذِرٌ ، أَسْأَلُكَ بِأَمْنِكَ مِنْ كُلِّ شَيْءٍ وَخَوْفُ‌ِ كُلِّ شَيْءٍ مِنْكَ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَأَنْ تُعْطِيَنِي أَماناً لِنَفْسِي وَأَهْلِي وَمالِي وَوَلَدِي حَتَّىٰ لَاأَخَافَ أَحَداً وَلَا أَحْذَرَ مِنْ شَيْءٍ أَبَداً إِنَّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ.ای بی‌هراس و بیم از هر چیز که هر چیز از تو هراسان و برحذر است، از تو می‌خواهم به ایمنی‌ات از هر چیز و هراس هر چیز از تو، این‌که بر محمّد درود فرستی و ایمنی به من عطا کنی، برای خود و خاندان و دارایی و فرزندانم تا از احدی نهراسم و هرگز از چیزی حذر نکنم، به درستی که تو بر هر چیز توانایی.

نماز استغناثه دیگر
و نیز در این کتاب شریف [مکارم الاخلاق] از امام صادق(علیه‌السلام) روایت کرده: هرگاه یکی از شما بخواهد به خدا استغاثه کند، دو رکعت نماز بجا آورد، سپس به سجده رفته و بگوید:

يَا مُحَمَّدُ يَا رَسُولَ اللّٰه ، يَا عَلِيُّ يَا سَيِّدَيِ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِناتِ ، بِكُما أَسْتَغِيثُ إِلَى اللّٰهِ تَعالىٰ ، يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ أَسْتَغِيثُ بِكُما ، يَا غَوْثاهُ بِاللّٰهِ وَبِمُحَمَّدٍ وَعَلِيٍّ وَفاطِمَةَ.ای محمد ای رسول خدا، ای علی‌ ای آقای مردان و زنان مؤمن، به وسیله شما دو تن به خدای استغاثه می‌کنم، ای محمّد ای علی به شما دو تن استغاثه می‌کنم ای فریادرس به خدا و به محمّد و علی و فاطمه.و می‌شماری هریک از امامان را پس می‌گویی: «بِکُمْ أَتَوَسَّلُ إِلَى اللّٰه تَعالىٰ؛ به شما توسل می جویم در نزد خدای بلند مرتبه» به درستى که همان ساعت به فریاد تو خواهند رسید، ان‌شاء‌اللّه‌تعالى.

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نماز خوف از ظالم

به نقل از «مکارم»: غسل می‌کنی و دو رکعت نماز به جا می‌آوری و زانوهای خود را نزد جانمازت بر*ه*نه می‌کنی و «صد مرتبه» می‌گویی:يَا حَيُّ يَا قَيُّوْمُ يَا حَيّاً لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ بِرَحْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ فَصَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَأَغِثْنِي ، السَّاعَةَ السَّاعَةَ.ای زنده، ای پاینده، ای زنده، معبودی جز تو نیست، به رحمتت فریادرسی می‌طلبم، پس درود فرست بر محمّد و خاندان محمّد و به فریادبرس، هم اینک، هم اینک.چون از این دعا فارغ شدى بگو:أَسْأَلُكَ اللّٰهُمَّ أَنْ تُصَلِّيَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَأَنْ تَلْطُفَ لِي ، وَأَنْ تَغْلِبَ لِي ، وَأَنْ تَمْكُرَ لِي ، وَأَنْ تَخْدَعَ لِي ، وَأَنْ تَكِيدَ لِي ، وَأَنْ تَكْفِيَنِي مَؤونَةَ فلان ابن فلان.از تو می‌خواهم خدایا که بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستی و بر من لطف نما و به سود من غالب گردان و به نفع من مکر و خدعه و کید نما و زحمت فلان پسر فلان را از من کفایت فرما.و این دعای رسول خدا(صلی‌الله‌علیه‌وآله) در روز اُحد است.

نماز برای تقویت حافظه
در «مَکارِمُ الأخلاق» از معصومان روایت شده:
در ظرف پاکیزه‌ای سوره «حمد» و «آیت‌الکرسی» و «اِنّا اَنزَلناهُ» و «یس» و «واقعه» و «حشر» و «تبارک» و «توحید» و دو «قُل اَعوذُ» را با زعفران می‌نویسی و آن‌ها را با آب زمزم یا باران یا با آب پاکی می‌شویی و در آن دو مثقال کندر و ده مثقال شکر و ده مثقال عسل می‌ریزی سپس آن را به هنگام شب زیر آسمان قرار ده و بر روی آن آهنی بگذار، وقتی آخر شب شد دو رکعت نماز بخوان؛ در هر رکعت سوره «حمد» و پنجاه مرتبه «قُلْ هُوَ اللّٰهُ أَحَدٌ» را بخوان و پس از نماز آن آب را بیاشام که برای حافظه نیکو و آزموده شده است ان‌شاء‌الله.

بالا