• مصاحبه اختصاصی رمان کاراکال میگل سانچز کلیک کنید

آموزشی لطفاً فقط آنهایی بخوانند که قصد دارند در نویسندگی خبره شوند! | نکات+آموزش نوشتن+راهکارهایی برای بهتر نوشتن!!

ساعت تک رمان

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
#نکته_نویسندگی 🗒
🌀نقش مکان در آفرینش شخصیت
برای این منظور باید سوال‌هایی از خودتان بپرسید:
- شخصیت من در کجا به دنیا آمده؟
- چقدر در آنجا زندگی کرده؟
- در این محل در چه طبقه‌ی اجتماعی بزرگ شده؟
- آیا لهجه دارد؟ چه لهجه‌ای؟ آیا هم لهجه‌ی جغرافیایی دارد و هم لهجه‌ی طبقاتی؟ این لهجه چقدر آشکار است؟
- الان چند سالش است؟ آیا فرصت کرده سلیقه‌ها و عادت‌های محیط کودکی‌اش را پشت سر بگذارد یا هنوز به آن‌ها چسبیده؟
آیا سوابقش بر سلیقه‌هایش در موسیقی، غذا و تفریحات تاثیر گذاشته؟ چه سرگرمی‌هایی دارد و در کجاها به آن‌ها می‌پردازد؟
- در کودکی با راهنمایی خانواده یا بچه‌های بزرگ‌تر یا مربی‌ها چه آموزش‌هایی دیده؟ آموزش موج‌سواری؟ بسکتبال؟ ویلن؟ گیتار؟ اسب‌سواری؟ گلدوزی؟ نجاری؟
- نگرش‌های سیاسی محل زندگی‌اش چیست؟ آیا اهل سیاست است؟

#شخصیت‌پردازی_پویا
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
#نکته_نویسندگی 🗒
شروع صح*نه با گفت و گو بی‌درنگ به داستان سرعت می‌دهد و در خواننده‌ علاقه ایجاد می‌کند، زیرا خواننده می‌خواهد درباره‌ی موقعیتی که این گفت و گو را ایجاد کرده بیشتر بداند. این فن برای بسیاری از نویسندگان جذابیت خاصی دارد، زیرا می‌توانند ضمن اینکه شش دانگ حواس خواننده را به جریان گفت و گو جلب کنند، شخصیت‌پردازی کنند، اطلاعات پس‌زمینه‌ی داستان را به خواننده بدهند و کشمکش پیرنگ(درگیری طرح) داستان و بسیاری از چیزهای دیگر را مطرح کنند.

#صح*نه‌پردازی
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
#کارگاه_رمان_نویسی

👀📚چگونه رمانی بنویسیم که خواننده با آن ارتباط بر قرار کند؟

🌱دوستی با نام عرفان برایم نوشته است: {سلام خسته نباشید. اولین داستانی هستش که می‌خواهم بنویسم اما بنظرم بعد از اینکه مقدمه را نوشتم داستان خیلی گنگ می‌شود. من نویسنده چه سوال‌هایی باید از خودم بپرسم که داستان برای خواننده معلوم و مشهود باشد؟}
و همچنین ریحانه پرسیده است: {سلام. من ایده های زیادی تو ذهنم هست که همشون رو دوست دارم و نمی تونم رو یکیشون متمرکز بشم و همیشه از این شاخه به اون شاخه می پرم. هروقتم می خوام چیزی بنویسم تمام شوق و اشتیاقم می خوابه چون تمام چیزایی که پیش خودم تصور کردم فقط تو ذهن خودم بودن و پیش خودم میگم می تونم جوری بنویسم که بقیه متوجهش بشن؟ یا اصلا می تونم بنویسم؟ بعد نا انید میشم اما بازم میرم سراغش ولی بازم همون آش و همون کاسه...میشه کمکم کنید؟}

🌱پاسخ من:
داستان زمانی برای خواننده گنگ و نامفهوم می شود که در درجه ی اول برای خود نویسنده به اندازه کافی روشن نیست. هر داستانی جهانی دارد. نویسنده تلاش می کند این جهان را از طریق به کاربردن کلمات در طول روایت در ذهن خواننده بسازد. بنابرین نویسنده باید شناخت کاملی از این جهان داشته باشد تا بتواند درباره ی آن با خواننده سخن بگوید. جهان داستان یعنی: آدم ها و ویژگی های شان، روابطشان با یکدیگر، مسائلی که با آنها درگیرند و همچنین زمان و مکانی که همه ی اینها در درون آن اتفاق می افتد. این مسئله در نوشتن رمان بیش از نوشتن داستان کوتاه اهمیت دارد.

🌱گاهی ما خیلی سریع نوشتن تک رمان را صرفا با داشتن یک ایده ی اولیه ناکامل شروع می کنم. به نظرم عیبی ندارد که نویسنده به این شکل نوشتن رمانش را شروع کند. چون باید بالاخره از جایی وارد جهان داستان شد. اما بعد از این اولین قدم، نویسنده باید برای شناخت جهان داستانش تلاش بکند. یعنی بعد از نوشتن اولین صفحات، کمی حوصله و تامل کند و به جهان داستانش بیاندیشد. اینکه این آدم ها کی هستند؟ مسائل شان چیست؟ در چه دوره و زمانه ای و جغرافیایی زندگی می کنند؟ و سوال هایی از این دست. برخی از نویسندگان این مسائل را روی کاغذ یادداشت می کنند. ثبت کردن ویژگی های بخش های مختلف رمان به نویسنده کمک می کند در طول نوشتن رمان در مسیر درستی حرکت بکند. مثلا پرونده ای برای ویژگی ها و گذشته شخصیت، پرونده ای برای دوره تاریخی زندگی شخصیت ها، پرونده ای برای مکان ها و صح*نه ها، پرونده ای برای طرح رمان و سرفصل اتفاقات مهم. برخی از نویسندگان هم هستند که ترجیح می دهند زیاد خودشان را درگیر یادداشت برداری های مفصل نکنند و این شناخت به دست آمده را همچنان در ذهن شان داشته باشند.

ادامه دارد...
#رمان_نویسی
#ایده
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
👀🌿لحظه‌ی الهام

📘|•• همیشه می‌توانید برای نوشتن وقت پیدا کنید.
📗|•• کسی که می‌گوید برای نوشتن وقت ندارد پشت بهانه‌ا‌ی پوچ پنهان شده است.
📒|•• نوشتن به الهام بستگی دارد. وقتی چیزی به شما الهام می‌شود صبر نکنید، فوراً بنویسیدش.
📙|•• صبر نکنید تا زمان برای نوشتن به دست بیاورید و دوباره بخواهید آن حالِ الهام‌بخش و شکوفا را بازسازی کنید.
📕|•• همان‌موقع آن را بنویسید و تمامش کنید. هرگز دوباره حال‌وهوای احساس و ادراک اولیه را به دست نخواهید آورد.

-ویلیام فاکنر، مصاحبه با وسترن‌ریویو ۱۹۴۷، ترجمه آرزو دهقانی
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
#نکته_نویسندگی 🗒
آلفرد هیچکاک سال‌ها پیش می‌گفت که داستان خوب یعنی زندگی منهای قسمت‌های خسته‌کننده‌اش. همه‌ی رمان‌ها نتیجه‌ی عمل به همین اصل هیچکاک است. شما هم اگر این اصل را آویزه‌ی گوشتان کنید و بگذارید راهنمای شما در داستان‌نویسی باشد، اثری عالی خلق خواهید کرد.

#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
#کارگاه_رمان_نویسی

🍓📕› وظیفه داستان‌نویس است که خوب داستان بنویسد. باید تمام توان خود را به کار بگیرد که داستان درست از کار دربیاید. منظورم از درست این است که ساختْ درست باشد، توصیفْ درست باشد، بین فرم و محتوی تعادل برقرار باشد و از این جور چیزها ولی این همه چیز نیست. من در هر داستان سعی می‌کنم چیزی بگویم و آن چیز کم و بیش با افکار من در ارتباط است.

🗞💕•• آیزاک باشویس سینگر - کتاب "رویای نوشتن"

#رمان_نویسی
#ایده
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
">#مثبت_نویسندگی🎐

کتاب تنها چند ورق کاغذ نیست، دنیایی‌ست که می‌توانی به آن سفر کنی... جاهایی که هرگز ندیده‌ای را در آن ببینی. با خنده‌ی آدم‌های خیالی‌اش بخندی و با غم‌هایشان گریه کنی...
کتاب پنجره‌ای‌ست رو به زندگی جدید.
کتاب یعنی زندگی.
کتاب یعنی عشق!

#ندا_ملائی
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
🧠🦾•• #تمرین

📚👀|× در قدم اول، یادداشت روزانه بنویسید تا با کلمات اُخت شوید. الفت برقرار کنید. سپس قدم دیگری بردارید. از کتاب‌هایی که خوانده‌اید بنویسید. به این صورت که بعد از خواندن کتاب، به خودتان، به ذهنتان نگاه کنید. به اتفاقی که میان شما و آن کتاب افتاده توجه کنید و تلاش کنید از آن حرف بزنید. اگر شعر می‌نویسید، کتابهای شعر، اگر داستان، کتابهای داستان، رمان و ... یا هر نوع کتابی که خوانده‌اید.
می‌گویند شعر یک اتفاق است که در زبان می‌افتد. من می‌گویم خواندن هر کتاب، یک اتفاق است که در ذهن ما می‌افتد. اتفاقی خوب، بد یا مزخرف، می‌توانیم از آن بنویسیم.

#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

Saba.N

مدیر بازنشسته
نویسنده حرفه‌ای
مدرس انجمن
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
24,961
امتیازها
138
کیف پول من
82,589
#نکته_نویسندگی 🗒
گفت و گو باید از دل شخصیت و آن جور که هست و نیازهای او در داستان، بیرون بیاید، نه از دل نیازهای نویسنده برای گفتن داستان.
باید بگذاریم داستان راحت پیش برود تا شخصیت‌های ما نقش خودشان را در داستان بازی کنند.

#گفت_و_گو_نویسی
#انجمن_تک_رمان
#اموزش_نویسندگی
#معرفی_کتاب
#کتابخوانی

بالا