• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

پزشکی و سلامت دیابت نوع یک

• نویسنده موضوع MahSana♡
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 20
  • بازدیدها 338
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
دیابت نوع ۱، یک بیماری مزمن است. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، سلول‌های لوزالمعده که انسولین تولید می‌کنند، از بین می‌روند، و ب*دن قادر به ساختن انسولین نیست. انسولین هورمونی است که به سلول‌های ب*دن کمک می‌کند تا از گلوکز برای انرژی استفاده کند. ب*دن شما گلوکز را از غذا دریافت می‌کند. انسولین به گلوکز اجازه می‌دهد تا از خون وارد سلول‌های ب*دن شود.

زمانی که سلول‌های ب*دن شما دارای گلوکز کافی باشند، کبد و بافت‌های عضلات، گلوکز اضافی را ذخیره می‌کنند، که به عبارت دیگر، نوعی قند خون در شکل گلیکوژن هستند. انسولین اجازه می‌دهد تا گلوکز از خون وارد سلول‌های ب*دن شود. گلیکوژن به قند خون تجزیه می‌شود و زمانی که شما در بین وعده‌های غذایی، ورزش، یا در حین خواب نیاز به انرژی داشته باشید، آزاد می‌گردد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : MahSana♡

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
زمانی که سلول‌های ب*دن شما دارای گلوکز کافی باشند، کبد و بافت‌های عضلات، گلوکز اضافی را ذخیره می‌کنند، که به عبارت دیگر، نوعی قند خون در شکل گلیکوژن هستند. انسولین اجازه می‌دهد تا گلوکز از خون وارد سلول‌های ب*دن شود. گلیکوژن به قند خون تجزیه می‌شود و زمانی که شما در بین وعده‌های غذایی، ورزش، یا در حین خواب نیاز به انرژی داشته باشید، آزاد می‌گردد.

در دیابت نوع ۱، ب*دن بدلیل فقدان انسولین، قادر به فرآوری گلوکز نیست. گلوکز خون نمی‌تواند وارد سلول‌ها شود. این امر سبب می‌شود تا مقدار زیادی گلوکز در خون شما جریان داشته باشد. گلوکز خون بالا می‌تواند سبب مشکلات کوتاه مدت و بلند مدت گردد.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541

علائم دیابت نوع ۱​

علائم زیر مربوط به دیابت نوع ۱ است:

• گرسنگی بیش از حد
  • تشنگی بیش از حد
  • تاری دید
  • خستگی
  • ادرار مکرر
  • کاهش وزن چشم‌گیر در زمان کم
ممکن است شخص دچار کتواسیدوز گردد، که یک نوع عارضه دیابت می‌باشد. علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

• تنفس سریع
  • خشکی پو*ست و د*ه*ان
  • چهره سرخ
  • بوی د*ه*ان میوه‌مانند
  • حالت تهوع
  • استفراغ یا درد معده

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541

دیابت نوع ۱ در برابر دیابت نوع ۲​

دو نوع اصلی دیابت وجود دارد: دیابت نوع ۱ و نوع ۲. این دو نوع دیابت دارای علائم مشابه هستند، و در طول زمان می‌توانند به عوارض مشابهی منجر شوند. اما، بیماری بسیار متفاوتی هستند.

دیابت نوع اول در اثر ناتوانی ب*دن در تولید انسولین است. در این نوع دیابت، دریافت انسولین برای زنده ماندن ضروری است، تا گلوکر بتواند از خون وارد سلول‌ها شود.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
در افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند، سلول‌ها به انسولین پاسخ نمی‌دهند. با وجود میزان کافی هورمون، ب*دن برای انتقال گلوکز از خون به سلول‌ها با مشکل روبرو می‌شود. نهایتا، ب*دن این افراد ممکن است کلا انسولین کافی را تولید نکند.

دیابت نوع ۱ خیلی سریع بروز می‌کند، و علائم آن آشکار است. این بیماری در افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند، می‌تواند در طول سال‌ها ایجاد گردد. در واقع، شخصی که به دیابت نوع ۲ مبتلا است ممکن است تا زمانی که دچار عارضه نشده است، از بیماری خود مطلع نشود.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541

علل دیابت نوع ۱​

علت دقیق دیابت نوع ۱ مشخص نیست. اما، گمان می‌رود که مربوط به سیستم خود ایمنی باشد. سیستم ایمنی ب*دن به استباه به سلول‌های بتا در کبد حمله می‌کند. این‌ها سلول‌هایی هستند که انسولین می‌سازند. دانشمندان بطور کامل نمی‌دانند که چرا چنین اتفاقی می‌افتد.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541

تشخیص دیابت نوع ۱​

دریابت نوع ۱ معمولا از طریق یک سری تست‌ها مشخص می‌شود. برخی تست‌ها می‌توانند سریعا انجام شوند، در حالی که برخی دیگر نیتزمند ساعت‌ها آماده‌سازی و کنترل هستند.

دیابت نوع ۱ اغلب سریعا بروز می‌کند. افراد در صورتی که یکی از معیارهای زیر را داشته باشند، مبتلا به بیماری دیابت تشخیص داده می‌شوند:

• قند خون ناشتا > 126mg/dl در دو تست مجزا
  • قند خون تصادفی > 200mg/dl همراه با علائم دیابت
  • هموگلوبین A1c>6.5 در دو تست مجزا
این معیارها برای تشخیص دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار می‌گیرند ر واقع، افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ گاهی به اشتباه مبتلا به دیابت نوع ۲ تشخیص داده می‌شوند.

ممکن است تا زمانی که شما عوارش دیابت را بروز ندهید و یا علائم شما بدتر نشود، پزشک متوجه تشخیص اشتباه در شما نشود.

زمانی که قند خون بسیار بالا می‌رود، طوری که کتواسیدوز رخ ‌دهد، شما به شدت بیمار می‌شوید. اغلب همین مسئله، دلیل بستری شدن افراد می‌گردد، و نهایتا بیماری دیابت نوع ۱ تشخیص داده می‌شود.

اگر دچار هرگونه علائم دیابت شدید، احتمالا پزشک شما آزمایشاتی را انجام خواهد داد.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541

درمان دیابت نوع ۱​

اگر مبتلا به دیابت نوع ۱ تشخیص داده شوید، ب*دن شما قادر به تولید انسولین نیست. شما نیاز دارید تا انسولین مصرف کنید تا ب*دن شما قند خون را مصرف کند. ممکن است سایر درمان‌ها برخی علائم دیابت نوع ۱ را کنترل نماید.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541

انسولین​

افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ باید هر روز انسولین مصرف کنند. شما معمولا انسولین را از طریق تزریق دیافت می‌کنید. برخی افراد از پمپ انسولین استفاده می‌کنند. پمپ، انسولین را از طریق شکافی در پو*ست، تزریق می‌کنئ. برای برخی افراد، این نوع تزریق، از فرو کردن سوزن آسان‌تر است. این نوع تزریق به متعادل کردن سطوح بالا و پایین قنو خون کمک می‌کند.

مقدار انسولینی که باید در طول روز مصرف کنید، متغیر است.. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، بطور مرتب قند خون خود را کنترل می‌کنند تا بدانند که چه مقدار انسولین باید تزریق کنند. رژیم غذایی و ورزش می‌تواند قند خون را تحت تاثیر قرار دهد.

چندین نوع انسولین وجود دارد. ممکن است پزشک شما جند نوع انسولین را روی شما امتحان کند تا بداند که کدام مورد برای شما مناسب است.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,834
امتیازها
193
کیف پول من
4,541

متفورمین​

متفورمین یک داروی قنو خون خوراکی است. این دارو به مدت چند سال تنها دارویی بود که توسط افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مصرف می‌شد. اما، برخی افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، می‌توانند دچار مقاومت به انسولین شوند. این بدان معناست که انسولین دریافت شده از طریق تزریق، چندان خوب عمل نمی‌کند.

متفورمین به پایین آمدن قند خون از طریق کاهش تولید شکر در کبد کمک می‌کند. پزشک غدد و متابولیسم شما ممکن است به شما توصیه کند تا علاوه بر انسولین، متفورمین را نیز مصرف کنید.

بالا