• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

سرعت شاتر چیست

• نویسنده موضوع ParadoX
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 19
  • بازدیدها 233
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
یکی از سه ضلع مهم مثلث نوردهی و یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در زمان عکاسی باید رعایت کنید، سرعت شاتر است. در ادامه ما سعی می‌کنیم تمام نکاتی که باید در مورد سرعت شاتر بدانید را با لحنی ساده برای شما توضیح دهیم.

سرعت شاتر چیست؟ + ویدئو
shutter-speed-768x576.jpg
سرعت شاتر در عکاسی دو کاربرد مهم دارد:

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
1- تغییر روشنایی تصویر

2- خلق افکت‌های رویایی با ثابت کردن حرکت و یا تار کردن حرکت آب یا ابرها.

سرعت شاتر به صورت مستقیم با شاتر دوربین در ارتباط است. شاتر یک پرده است که در مقابل سنسور قرار دارد و تا زمانی که کلید شاتر را فشار نداده‌اید بسته می‌ماند تا نور وارد دوربین نشود. پس از اینکه کلید شاتر را فشار دهید شاتر باز می‌شود و سنسور دوربین را به صورت کامل در معرض نور قرار می‌دهد. پس از اینکه سنسور نور کافی را جمع‌آوری کرد، سریعا شاتر بسته می‌شود و اجازه برخورد نور به سنسور را نمی‌دهد.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
فهرست مطالب پنهان

سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر چطور اندازه‌گیری می‌شود؟

سرعت شاتر و نوردهی

سرعت شاتر سریع، کند و طولانی

نحوه تنظیم سرعت شاتر

نحوه پیدا کردن سرعت شاتر

سوالات متداول در مورد سرعت شاتر:

سرعت شاتر آهسته چیست؟

سرعت شاتر سریع چیست؟

چطور مقدار ایزو دوربین را پیدا کنم؟

آهسته‌ترین سرعت شاتر موجود چه مقداری است؟

سریع‌ترین سرعت شاتر چه مقداری است؟

سرعت شاتر چگونه نوشته می‌شود

بهترین سرعت شاتر ممکن چه مقداری است؟

آیا می‌توان سرعت شاتر دوربین موبایل را تغییر داد؟

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
سرعت شاتر چیست؟

سرعت شاتر به مدت زمانی اشاره دارد که شاتر باز خواهد بود و اجازه برخورد نور به سنسور را می‌دهد. اساسا سرعت شاتر مدت زمانی است که دوربین شما مشغول گرفتن یک عکس است. این موضوع تاثیرات مختلفی روی ظاهر کلی عکس شما دارد.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
هنگامی که با سرعت شاتر پائین عکاسی می‌کنید، سنسور دوربین را برای مدت زمان نسبتا زیادی در معرض نور قرار می‌دهید. اولین تاثیر این کار تاری ناشی از حرکت است. در صورتی که سرعت شاتر طولانی باشد، اجزا متحرک عکس شما در مسیر حرکت تار خواهند شد. از این تکنیک بیشتر برای گرفتن عکس‌های تبلیغاتی از ماشین‌ها و موتورها استفاده خواهد شد تا احساس حرکت و سرعت را به کاربر منتقل کنند.

از سرعت شاتر پائین نیز برای عکاسی از کهکشان راه شیری یا اجسام دیگر در محیط‌های تاریک استفاده می‌شود.

به یاد داشته باشید که برای عکاسی با سرعت شاتر پائین داشتن سه پایه الزامی است.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
ممکن است عکاس‌های منظره نیز از سرعت شاتر پائین برای القاء حس حرکت رودخانه‌ها و آبشارها نیز از سرعت شاتر بالا استفاده کنند.
همچنین سرعت شاتر می‌تواند برای تثبیت حرکت نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در صورتی که از یک سرعت شاتر نسبتا بالا برای عکاسی استفاده کنید می‌توانید حتی سریع‌ترین سوژه‌ها را هم تثبیت کنید. برای مثال اگر از یک سرعت شاتر نسبتا سریع برای عکاسی از آب استفاده کنید، تمام قطرات آب نیز به صورت کاملا واضح روی هوا ثبت می‌شوند.

تمام نکاتی که در بالا ذکر شد با سرعت شاتر قابل کنترل هستند. به صورت خلاصه سرعت شاتر سریع، حرکت را تثبیت می‌کند و سرعت شاتر پائین نیز در زمان عکاسی از سوژه‌های متحرک باعث القاء حس حرکت خواهد شد.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
سرعت شاتر چطور اندازه‌گیری می‌شود؟

در مواقعی که شاتر در کمتر از یک ثانیه باز و بسته می‌شود سرعت آن به صورت کسری از ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. برای مثال سرعت شاتر ¼ به صورت یک چهارم ثانیه و سرعت شاتر 1/250 به صورت یک دویست و پنجاهم ثانیه خوانده می‌شود.

سرعت شاتر اکثر دوربین‌های DSLR و بدون آینه امروزی تا 1/4000 ثانیه پائین می‌آید ولی برخی از آن‌ها می‌توانند تا 1/8000 ثانیه را نیز مدیریت کنند. اما طولانی‌ترین سرعت شاتر برای اکثر دوربین‌های بدون آینه و DSLR معمولا 30 ثانیه است. اما در صورت لزوم می‌توانید با استفاده از کنترل از راه دور از سرعت شاتر طولانی‌‎تر هم استفاده کنید.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
سرعت شاتر و نوردهی

یکی دیگر از فاکتورهای مهمی که سرعت شاتر روی آن تاثیر می‌گذارد نوردهی تصویر است. در صورتی که از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید، سنسور دوربین نور خیلی زیادی جمع‌آوری می‌کند و تصویر نهایی شما خیلی روشن خواهد بود اما در صورتی که از سرعت شاتر خیلی سریع استفاده کنید، سنسور دوربین شما فقط در معرض مقدار کمی نور قرار می‌گیرد و باعث خواهد شد عکس تیره‌تری داشته باشید.

البته سرعت شاتر تنها چیزی نیست که روشنایی تصویر شما را تعیین می‌کند بلکه دیافراگم، ایزو و همچنین روشنایی کلی صح*نه نیز در این امر موثر هستند. بنابراین در زمان انتخاب سرعت شاتر انعطاف بیشتری دارید اما باید مراقب باشید که تنظیمات دیگر را با دقت انتخاب کنید.

با این وجود سرعت شاتر یکی از عوامل خیلی مهم در تنظیم روشنایی تصویر است. برای مثال در یک روز آفتابی باید از یک سرعت شاتر خیلی سریع استفاده کنید تا تصویر شما بیش از اندازه نوردهی نشود.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
همچنین در مواقعی که فضا خیلی تاریک است باید از سرعت شاتر طولانی استفاده کنید تا تصویر نهایی شما خیلی تاریک نباشد.

البته در صورتی که دوربین را روی دست می‌گیرید، نباید سرعت شاتر را خیلی افزایش دهید زیرا باعث ایجاد تاری ناشی از حرکت خواهد شد. دلیل تغییر سرعت شاتر هم برای خیلی از افراد تنظیم روشنایی تصویر است اما نباید تاری ناشی از حرکت هم نادیده گرفته شود.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
سرعت شاتر سریع، کند و طولانی

سرعت شاتر سریع تنها چیزی است که برای تثبیت حرکت به آن نیاز دارید. در صورتی که قصد عکاسی از پرندگان را دارید ممکن است سرعت شاتر مورد نیاز شما 1/1000 ثانیه یا حتی سریعتر باشد. با این وجود برای سوژه‌های دیگر که حرکت زیادی ندارند ممکن است 1/200 ثانیه یا 1/100 ثانیه نیز کافی باشد.

سرعت شاتر طولانی معمولا بیش از 1 ثانیه است و شما برای استفاده از این سرعت شاتر در اغلب اوقات به سه پایه نیاز خواهید داشت. از سرعت شاتر طولانی برای عکاسی در شب و یا شرایط کم نور استفاده می‌شود. در صورتی که در زمان عکاسی با سرعت شاتر طولانی هرکدام از اجزای عکس شما حرکت کنند، آن قسمت از عکس به صورت تار دیده خواهد شد.

بالا