• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

سرعت شاتر چیست

• نویسنده موضوع ParadoX
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 19
  • بازدیدها 234
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
در این بین سرعت شاتر 1/100 ثانیه تا 1 ثانیه سرعت شاتر نسبتا آهسته‌ای شناخته خواهند شد و نمی‌توانید بدون لرزش دست با این سرعت شاتر عکاسی کنید.

البته این موضوع به لنز شما نیز بستگی دارد. برخی لنزها مانند لنز نیکون 70-200mm f/2.8 تکنولوژی‌های لرزشگیر منحصر به فردی دارند که به عکاس‌ها کمک می‌کنند دوربین را روی دست بگیرند و بدون لرزش تصویر، عکس‌های خیلی خوبی بگیرند. با این وجود برخی لنزها لرزشگیر ندارند و باید از قانون متقابل برای تعیین سرعت شاتر استفاده کنید تا بتوانید عکس‌هایی بدون لرزش بگیرید.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
نحوه تنظیم سرعت شاتر

اغلب دوربین‌ها سرعت شاتر را به صورت اتوماتیک تنظیم می‌کنند. در مواقعی که دوربین را روی حالت Auto قرار داده باشید، سرعت شاتر به صورت کاملا خودکار توسط دوربین تنظیم می‌شود و نیازی نیست شما کاری انجام دهید. با این وجود، در صورت لزوم می‌توانید سرعت شاتر را به صورت دستی هم تنظیم کنید.

با قرار دادن دوربین روی حالت اولویت شاتر، شما فقط سرعت شاتر را مشخص می‌کنید و دیگر مشخصات توسط دوربین تنظیم خواهند شد. همچنین در صورتی که از دانش فنی لازم برخوردار هستید، می‌توانید دوربین را روی حالت دستی (Manual) قرار دهید و سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی تنظیم کنید. در هر دو حالت ذکر شده می‌توانید حساسیت ایزو را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
در اکثر مواقع توصیه می‌شود اجازه دهید دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر را تنظیم کند اما در صورتی که قصد دارید این تنظیمات را به صورت دستی تغییر دهید، مراقب باشید تاری ناشی از حرکت در تصویر شما وجود نداشته باشد.

بعدا این موضوع را به صورت کامل پوشش خواهیم داد اما در 95% مواقع خود من دوربین را روی حالت اولویت دیافراگم قرار می‌دهم و اجازه می‌دهم خود دوربین سرعت شاتر را به صورت اتوماتیک تنظیم کند.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
نحوه پیدا کردن سرعت شاتر

اغلب اوقات پیدا کردن سرعت شاتری که دوربین روی آن تنظیم شده است کار نسبتا آسانی است. در دوربین‌هایی که بالای آن‌ها پنل نمایشگر وجود دارد معمولا سرعت شاتر در گوشه‌ی بالا سمت چپ دیده می‌شود. اما در صورتی که بالای دوربین شما پنل نمایشگر وجود ندارد، زمانی که از منظره‌یاب استفاده می‌کنید معمولا می‌توانید سرعت شاتر را در گوشه پائین سمت چپ ببینید. همچنین این مقدار ممکن است از طریق نمایشگر اصلی دوربین هم قابل مشاهده باشد.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
در نظر داشته باشید که در اکثر دوربین‌ها سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه نمایش داده نمی‌شود و اغلب به صورت یک عدد کامل دیده می‌شود. در مواقعی که سرعت شاتر بیشتر یا مساوی با یک ثانیه است شما چیزی مثل 1” یا 5” را مشاهده می‌کنید. از علامت «”» برای نشان دادن یک ثانیه کامل استفاده می‌شود.

در صورتی که باز هم موفق نشدید سرعت شاتر را پیدا کنید دوربین را روی حالت اولویت دیافراگم قرار دهید و مطمئن شوید که ایزو خودکار را هم غیرفعال کرده‌اید. سپس دوربین را روی مناطق تاریک و روشن بگیرید؛ عددی که تغییر می‌کند نشان‌دهنده سرعت شاتر شما می‌باشد.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
سوالات متداول در مورد سرعت شاتر:

در ادامه برخی از سوالات متداولی که در مورد سرعت شاتر از ما پرسیده می‌شود را با هم بررسی می‌کنیم:

سرعت شاتر آهسته چیست؟

سرعت شاتر طولانی چیزی مثل 1 ثانیه یا بیشتر است. در مقابل سرعت شاتر آهسته معمولا به صورت کسری از ثانیه مثل ½ یا ¼ نمایش داده می‌شود.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
سرعت شاتر سریع چیست؟

سرعت شاتر سریع، به سرعت شاتری اشاره می‌کند که توانایی تثبیت حرکت را دارد. معمولا هنگامی که یک عکاس در مورد سرعت شاتر سریع صحبت می‌کند منظور او حداقل 1/250 ثانیه یا حتی سریع‌تر است.

چطور مقدار ایزو دوربین را پیدا کنم؟

سرعت شاتر معمولا روی صفحه نمایش پشت یا بالای دوربین شما به صورت یک عدد کامل یا کسری از ثانیه نشان داده می‌شود. در صورتی که کلید شاتر را تا نیمه فشار دهید و سپس دوربین را رو به یک محیط روشن‌تر بگیرید، عددی که تغییر می‌کند در اغلب اوقات سرعت شاتر دوربین را نشان می‌دهد.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
آهسته‌ترین سرعت شاتر موجود چه مقداری است؟

این موضوع به دوربین شما بستگی دارد اما در خیلی از اوقات آهسته‌ترین سرعت شاتری که می‌توانید بدون ریموت کنترل از آن استفاده کنید 30 ثانیه است.

سریع‌ترین سرعت شاتر چه مقداری است؟

این موضوع نیز دوباره به دوربین شما و توانایی‌های آن بستگی دارد. خیلی از دوربین‌های بدون آینه و DSLR می‌توانند با سرعت 1/4000 ثانیه نیز عکاسی کنند. اما برخی دوربین‌ها می‌توانند به سرعت 1/8000 ثانیه نیز برسند. این مقادیر مربوط به دوربین‌هایی است که شاتر مکانیکی دارند و در دوربین‌هایی که شاتر الکترونیکی دارند سرعت شاتر به مقادیر خیلی بالاتری هم می‌رسد.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
سرعت شاتر چگونه نوشته می‌شود

سرعت شاتر با ثانیه کامل یا کسری از ثانیه نوشته می‌شود. برای مثال در اغلب سرعت شاتر 1 ثانیه به صورت یک عدد کامل با علامت نقل قول «”» یا حرف «s» در کنار آن (1” یا 1s) نوشته می‌شود. در مواقعی هم که سرعت شاتر کسری از ثانیه مثل 1/250 باشد به همین شکل 1/250 یا به صورت ساده 250 نوشته می‎‌شود.

بهترین سرعت شاتر ممکن چه مقداری است؟

چنین چیزی وجود ندارد و این موضوع کاملا به شما و عکسی که مدنظرتان قرار دارد بستگی دارد.

ParadoX

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-12-27
لایک‌ها
14,998
امتیازها
0
کیف پول من
211
آیا می‌توان سرعت شاتر دوربین موبایل را تغییر داد؟

امروزه خیلی از تولیدکنندگان تلفن‌های هوشمند تلاش می‌کنند چنین قابلیتی را در برنامه اصلی دوربین خودشان بگنجانند اما در اکثر مواقع باید از برنامه‌های جداگانه‌ای برای این کار استفاده کنید. برای مثال در صورتی که کاربر گوشی‌های آیفون هستید می‌توانید از برنامه‌هایی مثل Camera+ استفاده کنید.

بالا