• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

پزشکی و سلامت بیماری نادر سرطان کلیه

• نویسنده موضوع MahSana♡
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 35
  • بازدیدها 803
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
سرطان کلیه چیست؟
سرطان کلیه (Kidney cancer ) نوعی بیماری است که از کلیه‌ها شروع می‌شود. کلیه‌ها اندام‌های لوبیا شکلی به اندازه مشت دست انسان هستند. کلیه‌ها در دو طرف ستون فقرات و پشت اندام‌های شکمی قرار دارند.

در بزرگسالان کارسینوم سلول‌های کلیوی (renal cell carcinoma) شایع‌ترین نوع سرطان کلیه است. امکان بروز دیگر انواع کم‌تر شایع سرطان کلیه هم وجود دارد. در کودکان معمولاً نوع خاصی از این سرطان به نام تومور ویلمز (Wilms’ tumor) بروز می‌کند.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : MahSana♡

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
این روزها سرطان‌های کلیه‌ی زیادی تشخیص داده می‌شود. یکی از دلایل احتمالی به رواج روش‌های تشخیصی تصویر برداری مانند سی‌تی اسکن برمی‌گردد. بیمار ممکن است به دلایل دیگری سی تی اسکن انجام دهد و سپس به صورت تصادفی این نوع از سرطان در او تشخیص داده شود.

اغلب سرطان کلیه در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود، در این مرحله تومور کوچک بوده و تنها همان کلیه را درگیر کرده است.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
علائم تومور کلیه
سرطان کلیه معمولا در مراحل اولیه علائم و نشانه‌های خاصی ندارد. در این زمان علائمی که ممکن است بروز کنند، عبارتند از:

• وجود خون در ادرار، که ممکن است صورتی، قرمز و یا به رنگ نوشابه کوکاکولا باشد.
  • درد کمر و یا پهلو که از بین نمی‌رود
  • از دست دادن اشتها
  • از دست دادن وزن
  • خستگی و بی حالی
  • تب

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت تداوم وجود علائم و نشانه‌ها که باعث نگرانی شما شده، به پزشک متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

نشانه‌های سرطان کلیه

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
علت سرطان کلیه
علت بروز بیش‌تر سرطان‌های کلیه مشخص نیست. به گفته‌ی پزشکان، ماده ژنتیکی یا DNA برخی از سلول‌های کلیه دچار جهش شده و همین باعث آغاز سرطان کلیه می‌شود.

ماده‌ی ژنتیکی به سلول فرمان می‌دهد که چه کارهایی باید انجام دهد. تغییرات رخ داده در این ماده باعث می‌شود که سلول‌ها به سرعت رشد کرده و تقسیم شوند. تجمع این سلول‌های غیر طبیعی باعث ایجاد توموری می‌شود که می‌تواند علاوه بر کلیه، اندام‌های مجاور را هم درگیر کند. درگیر شدن اندام‌های دورتر از کلیه را متاستاز (metastasize) می‌گویند.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
عوامل خطرساز برای ابتلا به سرطان کلیه
سن بالا: با بالارفتن سن خطر بروز سرطان کلیه بیش‌تر می‌شود.

• سیگار کشیدن: افراد سیگاری، بیش‌تر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به سرطان کلیه قرار دارند. خطر ابتلا به ابن بیماری بعد از ترک سیگار کاهش پیدا می‌کند.
  • چاقی: افراد چاق به نسب افرادی با وزن طبیعی در معرض خطر ابتلای بالاتری قرار دارند.
  • فشار خون بالا: داشتن فشار خون بالاتر از حد طبیعی فرد را در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان قرار می‌دهد.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
  • ادامه عوامل خطرساز
  • درمان نارسایی کلیوی: افرادی که به دلیل ابتلا به نارسایی مزمن کلیوی سال‌ها تحت درمان دیالیز قرار می‌گیرند، بیش‌تر از سایر افراد در معرض ابتلا به سرطان کلیه قرار دارند.
  • برخی سندروم‌های ارثی: افرادی که با برخی سندروم‌های ارثی به دنیا می آیند، بیش‌تر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

• بیماری فون هیپل – لیندو
  • سندروم برت – هاگ – دوب
  • توبروز اسکلروزیس یا تصلب تکمه‌ای
  • کارسینوم پاپیلای سلول‌های کلیوی ارثی یا سرطان کلیه خانوادگی
  • سابقه خانوادگی سرطان کلیه: اگر عضو ن*زد*یک*ی از خانواده به این نوع سرطان مبتلا باشد، خطر ابتلا به سرطان کلیه در دیگر افراد خانواده بالاتر خواهدرفت .

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
پیشگیری از سرطان کلیه
تلاش برای حفظ و بهبود سلامت کلی ب*دن، نقش بسیار مهمی در کاهش خطر ابتلا به سرطان کلیه بازی می‌کند. برای کاهش خطر ابتلا به سرطان اقدامات زیر را انجام دهید:

• ترک سیگار: در صورت سیگاری بودن ترک کنید. راه‌های زیادی برای ترک سیگار وجود دارد که دارو، فرآورده‌های جایگزین نیکوتین و شرکت در جلسات حمایتی از جمله آن‌ها است‌. به پزشک خود اطلاع دهید که قصد ترک سیگار را دارید و با او گزینه‌های مختلف پیش رو را بررسی کنید‌.
  • رسیدن به وزن طبیعی: اگر دچار اضافه وزن و چاقی هستید، مقدار کالری دریافتی روزانه خود را کاهش داده و سعی کنید تا بیش‌تر روزهای هفته از نظر فیزیکی فعال باشید. راه‌های دیگر کاهش وزن را با پزشک خود بررسی کنید‌.
  • کنترل فشار خون بالا: در اولین ملاقات از پزشک خود بخواهید تا فشار خون شما را چک کند. اگر فشار خون بالا باشد باید راه‌های کاهش آن را بررسی کنید. ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، مانند ورزش، کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی کمک کننده هستند. برخی از مردم برای کاهش فشار خون به دارو نیاز دارند. پزشک بهترین راه کاهش فشار خون را برای فرد مشخص خواهد کرد.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
تشخیص سرطان کلیه
تست‌ها و روش‌های تشخیصی برای سرطان کلیه شامل:
  • آزمایش خون و ادرار: پزشک بعد از بررسی نتایج حاصل از آزمایش خون و ادرار به سرنخ‌هایی در مورد علت بروز سرطان کلیه دست خواهد یافت.
  • آزمایش‌های تصویربرداری: روش‌‌های تشخیصی تصویربرداری به پزشک اجازه می‌دهد تا به تصویر دقیقی از تومورهای احتمالی کلیه و هر گونه تغییر غیرطبیعی دست پیدا کند. این روش‌ها شامل سونوگرافی، سی‌تی اسکن و ام آر آی هستند.
  • نمونه برداری از بافت کلیه (biopsy): در شرایطی، پزشک پیشنهاد می‌کند تا نمونه کوچکی از سلول‌های کلیوی برداشته شود. در این روش از مناطق مشکوک کلیه نمونه برداری صورت می‌گیرد. نمونه برداشته شده در آزمایشگاه بررسی می‌شود. همیشه لازم نیست که نمونه برداری انجام شود.
تشخیص تومور کلیه

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
انواع سرطان کلیه
سرطان کلیه انواع مختلفی دارد:

کارسینوم سلول‌های کلیوی ( Renal cell carcinoma)

کارسینوم سلول‌های کلیوی شایع‌ترین نوع سرطان کلیه در بزرگسالان بوده و تقریباً ۸۵ درصد از سرطان‌هایی که تشخیص داده می‌شوند از این نوع هستند. این نوع از سرطان در لوله‌های پیچیده نزدیک کلیه که سیستم تصفیه این اندام است، تشکیل می‌شود. در هر کلیه هزاران واحد از این اجزای کوچک برای ف*یل*تر کردن مواد زائد وجود دارد.

بالا