• خرید مجموعه داستان های درماندگان ژانر تراژدی و اجتماعی به قلم احمد آذربخش برای خرید کلیک کنید
  • دیو، دیو است؛ انسان، انسان. هاله‌های خاکستری از میان می‌روند؛ این‌جا یا فرشته‌ای و یا شیطان. رمان دیوهای بیگانه اثر آیناز تابش کلیک کنید
  • رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

حقوق رویکرد حقوق کیفری ایران نسبت به مقابله با جرائم علیه اموال و مالکیت قسمت هفتم

• نویسنده موضوع MAHDIS
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 47
  • بازدیدها 942
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MAHDIS

نویسنده انجمن + مدیر ارشد بازنشسته
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
این موارد هفت‌گانه که اشاره شد به طور مثال در قانون آمده است . مشابه به این‌ها اگر صورت بگیرد می‌تواند اقدامات متقلبانه باشد . مثلاً X زمین مرغوبی نشان خریدار دهد ولی در قرارداد حدود آن را ننویسد و زمین بغلی را که متعلق به خودش است و نامرغوب است ، مثلاً زمین پستی و بلندی‌هایی دارد و برای کشت نیاز به خرج زیادی دارد را بنویسد ، این می‌شود کلاهبرداری . یا مثلاً جواهرفروش‌ها یک ج*ن*س نامرغوب را به جای ج*ن*س مرغوب به طرف بیاندازد و قالب کند .

رمّال‌ها یا فال‌گیرها هم می‌توانند کلاهبردار محسوب شوند ؟

اگر نوعاً عموم مردم باورشان می‌شود که کلاهبردار است ولی اگر حقیقت داشته باشد و آن چیزی که می‌گوید رخ دهد ، کلاهبرداری نیست و اگر هم دروغ باشد و ما بپذیریم کلاهبرداری است ، ولی اگر ما بپذیریم کلاهبرداری نیست ، پس در رمالی و فال‌گیری باید نگاه کنیم و ببینیم افراد متعارف معمولاً چه تصوری می‌کنند ؛ اگر معمولاً نمی‌پذیرند که چنین چیزی واقعیت دارد ، پس کلاهبرداری است . بعضی اوقات گدایی هم ممکن است عنوان کلاهبرداری پیدا کند . مثلاً اگر بگوید من پایم شکسته یا فلان بیماری دارم ولی نداشته باشد ، در اینجا اگر از مردم پولی بگیرد، می‌شود کلاهبرداری .

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : MAHDIS

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
به جزء اول عنصر مادی و وسایل جرم کلاهبرداری اشاره شد اما جزء دوم و سوم این جرم اکنون اشاره می‌شود . فریب خوردن صاحب مال و برداشتن مال از وی یا دادن مال از طرف صاحب مال به کلاهبرداری فریب خوردن در کلاهبرداری ، به این معناست که شخص مالباخته صحبت‌های مرتکب یا کلاهبردار را باور کند و به آنها اعتماد کند و وعده و عیدهای کلاهبردار را بپذیرد و بر این اساس مالی یا وجهی به شخص کلاهبردار بدهد . بین اقدامات متقلبانه ، مرتکب و فریب خوردن صاحب مال ر*اب*طه‌ی سببیت یا علیت تنگاتنگ و مستقیمی باشد ، یعنی این که تنها اقدامات متقلبانه و فعل و انفعالات مرتکب باعث فریب خوردن شخص شده ، اگر مرتکب اقدامات دروغینی به کار بسته باشد اما طرف مقابل «صاحب مال» متوجه دروغ بودن این اظهارات بوده باشد ، با این وجود پولی یا مالی به مرتکب بدهد ، کلاهبرداری نیست ، چون فریب نخورده و اگر فریب خورده ، فریب‌خوردنش ناشی از اقدامات دروغین مرتکب نبوده ، مثلاً بر اثر تصورات اشتباه خودش بوده باشد ، به عنوان مثال ، کسی اعلام می‌کند که من پزشک هستم ، من وکیلم یا ... ، طرف مقابل می‌داند که اینها نیست ولی به این اعتبار که این شخص ، شخص مورد اطمینانی هست یا داری ثروت و مالی هست ، چنانچه پولی به این شخص بدهد ، بعداً می‌تواند از او پس بگیرد و پولش از دست نمی‌رود ، با این تصور پول به او می‌دهد ، نه به خاطر دروغ‌های مرتکب ، بعداً معلوم می‌شود که تصورات او هم اشتباه بوده است ، اینها هم فریب خورده اما فریب فکر و تصور خودش خورده نه فریب اظهارات یا رفتار مرتکب . پس کلاهبرداری نیست و در فریب خوردن هم همان‌طوری که گفتیم بایستی اعمال فریب برانگیز به گونه‌ای باشد که غالب مردم در آن شرایط و وضعیت‌ها قرار گیرند ، حرف‌های مرتکب را باور می‌کنند و اعمال فریب‌برانگیز مرتکب جنبه نوعی داشته باشد نه شخصی که هر کس در مقابل این شخص قرار گرفته ، قبولش می‌کرده و مالی و پولی به او می‌داده ، همان شرایط و اوضاع و احوال جانبی وجود داشه باشد ، لذا یک دروغ ساده اگر شخصی را فریب داده باشد و تنها این شخص فریب می‌خورد ، عنوان کلاهبرداری ندارد . بایستی معمول غالب مردم که در آن وضعیت‌ها قرار می‌گیرند فریب بخورند .

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
جزء سوم : «نتیجه»

نتیجه و جرم کلاهبرداری در زمره جرایم مقید قرار می‌دهد بردن مال است . اولاً بردن مال در کلاهبرداری با بودن مال در سرقت متفاوت است . در کلاهبرداری مرتکب یک طرف مال دیگری را برنمی‌دارد بلکه خود صاحب مال با اخیار و اراده خودش و دوستی مال خود را تحویل کلاهبردار می‌دهد . به طور خلاصه ، وجه تمایز سرقت و کلاهبرداری در قسمت برداشتن مال این است که در سرقت سارق به طدف مال رفته و مال را خود بر می‌دارد بدون اطلاع و رضایت صاحب مال . اما در کلاهبرداری بالعکس صاحب مال به سمت مرتکب رفته و مال را به او می‌دهد و مرتکب خودش برنمی‌دارد اما این دادنش به خاطر فریب خوردنش بوده ، یعنی رضایتش معیوب است . مالی که اینجا برداشته می‌شود ممکن است منقول یاغیرمنقول باشد و ممکن است عین مالی باشد که یک سری منافع مالی باشد ؛ مثلاً کسی با کلاهبرداری امتیاز یک طرح یا برنامه‌ای یا تأسیس مؤسسه‌ای از دیگری برداشته باشد و بعضی اوقات کلاهبرداری با دادن یک پول یا مالی است به شخص مرتکب و بعضی وقت‌ها هم با ندادن یک مال یا پولی است . مثلاً کسی بیاید و به رئیس یک مؤسسه علمی اعلام کند که من فلان سمت یا فلان رئیس شرکتی هستم . می‌توانم آنجا شما را سهامدار کنم یا کاری را برایتان بکنم و این مؤسسه از فرزند این شخص دروغگو یا کلاهبردار شهریه ثبت نام آن مؤسسه علمی را نگیرد . همین که مرتکب این شهریه را به واسطه‌ی دروغهایش به آن مؤسسه نداده یک نفع حالی برده . این مرتکب و کلاهبرداری است . همچنین کلاهبرداری ممکن است به صورت از دست رفتن کل یک مال یا وجهی باشد . ممکن است با از دست رفتن جزیی از یک مال باشد که نسبت به آن جزء کلاهبرداری انجام گرفته .

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
مثال : شخص بیاید و به دروغ وعده و وعیدهایی بدهد ؛ مثلاً کاری برایتان انجام می‌دهم و این شخص صاحب مال ، یک میلیون به ایشان دهد . اینجا کل یک مال یا وجه را به او داده اما جای دیگر کلاهبردار می‌گوید که هفته آینده اتفاقی می‌افتد ، مثلاً سیل می‌آید یا زلزله می‌زند و این ملک شما از بین می‌رود یا دولت برنامه دارد که کلی برنج وارد کند و به قیمت‌های دولتی عرضه نماید و برنج‌های شمای مغازه‌دار از بین می‌رود و کم ارزش می‌شود و مخاطبان باور کرده باشند و ملکشان را که در معرض سیل است یا برنج‌هایشان را به قیمت بسیار پایین بفروشند ، مثلاً ملک ۴۰ میلیونی را ۲۰ میلیون بفروشند . در اینجا نسبت به آن مقدار که ضرر کرده‌اند و کمتر فروخته‌اند ، کلاهبرداری رخ داده ، یعنی آن ۲۰ میلیونی که پایین‌تر فروخته‌اند ، کلاهبرداری رخ داده است .

یا حتی بالعکس با ترفندهایی بخواهند ملک ۴۰ میلیونی‌اش را ۸۰ میلیون به دیگری قالب کنند . نسبت به اضافه قیمت می‌شود کلاهبرداری البته باید با یک وعده و وعیدها و ترفندهایی باشد . به هر حال بردن مال ممکن است با کم و زیاد شدن ارزش یک ملک باشد یا ممکن است با دادن وجه یا مالی به طور کلی باشد .

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
آیا مالی که از دست می‌رود بایستی حتماً متعلق به کلاهبردار شود تا جرم محقق شود یا اینکه اگر به دست دیگران غیر از شخص مرتکب رسید باز هم کلاهبرداری است ؟ مثلاً همین شخص که مردم را ترسانده که سیل می‌آید یا دولت قصد وارد کردن برنج دارد و صاحب مال اموالش را ناچاراً به قیمت پائین‌تر به دیگران فروخته و نه به دروغگو ، آیا اینجا که دروغگو مالی کسب نکرده ، کلاهبرداری است یا خیر ؟

قطعاً مرتکب بایستی منفعتی برده باشد تا کلاهبرداری محسوب شود . وقتی که به دست خودش می‌رسد ، طبیعی است که کلاهبرداری است و آن این است که با آن شخص دیگر که مال به دستش رسیده ، هماهنگ بوده یا تبانی کرده باشند ، یا اینکه هماهنگ نبوده ولی منظور مرتکب این بوده ، آن مال یا ملک یا اجناس ، به دست آن شخص خاص برسد «رفیق ، برادر و ...» . اگر به این هدفش رسید ، کلاهبرداری است .

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
●شروع به جرم کلاهبرداری :

با توجه به اینکه شروع به جرم کلاهبرداری جرم است و در قانون تشدید به آن اشاره

شده ، به طور مختصر توضیح می‌دهیم . شروع به جرم کلاهبرداری ممکن است در مرحله قبل از جزء اول ، یعنی توسل به اقدامات متقلبانه صورت گیرد و ممکن است بعد از جزء اول انجام گیرد ولی قبل از نتیجه نهایی «برداشتن مال» . از آنجا که کلاهبرداری فعل مادی‌اش از چند جزء تشکیل می‌شود ، شروع به جرم عملی است که قبل از انجام گرفتن و تمام شدن عنصر مادی اتفاق می‌افتد تا مرحله و جزء آخر «برداشتن مال» هرگونه اقدامی که کلاهبردار انجام داده ، شروع به جرم کلاهبرداری است .

مثال : X می‌خواهد اعلام کند که من رئیس شرکتی هستم . همین لحظه که می‌خواهد اعلام کند ، دوستانی سر می‌رسند که ممکن است این موضوع و دروغگویی او را افشا کنند و لو دهند و بگویند که چنین چیزی نیست . اینجا X منصرف می‌شود این عمل قبل از انجام اولین جزء کلاهبرداری «یعنی به کار بستن اقدامات متقلبانه» است . این شروع به جرم است . حال اقدامات متقلبانه انجام داده X تا رسید جزء آخر که Y می‌خواهد پول دهد در اینجا X بنا به دلایلی متوقف می‌شود . باز اینجا چون قبل از قسمت نهایی است ، به عنوان شروع به کلاهبرداری محسوب می‌شود .

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
● تخفیف و تشدید جرم کلاهبرداری :

در تبصره ۱ ماده ۱ تشدید شده که اگر دادگاه بخواهد مجازات کلاهبرداری را تخفیف دهد ، می‌تواند تا حداقل یک سال تخفیف دهد «مجازات کلاهبرداری ۱-۷» کمتر از این نمی‌تواند تخفیف دهد . این مقررات باعث شده که دادگاه‌ها با مشکل مواجه شوند . آنجایی که شاکی گذشت می‌کند و دادگاه می‌خواهد مجازات این شخص را کمتر از یک سال تعیین کند یا به جریمه نقدی تبدیل کند ، با این ممنوعیت قانونی مواجه است . در این مورد اختلاف‌نظرهای متعددی وجود دارد . رویه برخی این است که چون قانون سال ۱۳۶۷ ، قانون سابق است و ق.م.ا مصوب ۱۳۷۰ است و جدید در ماده ۲۲ ق.م.ا اجازه داده که در صورت گذشت شاکی یا جهات مخففه‌ی دیگر مجازات ، متهم را از حداقل پایین‌تر آورده یا تبدیل به جریمه نقدی کند . پس با اجرای ماده ۲۲ ، این ممنوعیت برداشته می‌شود . به نظریه برخی دیگر ، قانون تشدید مجازات در مورد کلاهبرداری قاون کاملی است و بایستی به مورد مقررات خودش مراجعه کرد . پس این ممنوعیت وجود دارد که از حداقل پایین نیاید . اما به نظر آنها اگر می‌خواهیم مجازات حبس را تخفیف دهیم ، تا یک سال حبس می‌توانیم تخفیف دهیم . اما اگر بخواهیم به مجازات دیگری تبدیل کنیم ، منعی ندارد و می‌توان به استناد

ماده ۲۲ ، تبدیل کرد . رویه غالب دادگاه‌ها هم برای رعایت حال متهم در جایی که شاکی گذشت کرده همین است حبس را به جریمه نقدی تبدیل می‌کنند . اما اگر بخواهند حبس را تخفیف دهند ، فقط تا حداقل می‌توانند .

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
در مورد تشدید مجازات کلاهبرداری مطابق قواعد تکرار و تعداد جرم قابل تشدید است. یک سری موارد مشدده مجازات که به حکم قانون تعیین شده در ماده ۱ قانون کلاهبرداری آمده و آن اینکه اگر در کلاهبرداری سندی جعل شده و از آن سند استفاده شده ، مجازات کلاهبرداری اشد خواهد بود که همان ۷ سال است . همچنین اگر کلاهبردار برای کلاهبرداری از وسایل ارتباط‌جمعی استفاده کرده «جراید ، رادیو ، تلویزیون و ...» یا در قالب یک کارمند دولتی عمل کرده ، آنجا هم مجازاتش تشدید شده است . این موارد خاص که قانونگذار تصریح کرده به عنوان عوامل مشدده قانونی گفته می‌شود ولی در موارد تعدد و تکرار جرم که به اختیار قاضی گذاشته شده به عنوان عوامل مشدده قضایی گفته می‌شود و از آن نام برده می‌شود .

● معاونت در جرم کلاهبرداری :

معاونت در جرم کلاهبرداری هم به استناد ماده ۷۲۶ از ق.م.ا حداقل مجازات مباشر را دارد. یعنی ۱ سال حبس و شرکت در کلاهبرداری هم قبلاً اشاره شده به این ترتیب که آن دو یا چند نفر با هماهنگی و تبانی با همدیگر ، عنصر مادی کلاهبرداری را انجام می‌دهند ، یعنی هم اقدامات متقلبانه و هم برداشتن مال .

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
ممکن است یکی از این دو نفر اقدامات متقلبانه به کار گیرد و دیگری مال را بردارد که هر دو شریک در کلاهبرداری هستند . مجازات کلاهبرداری علاوه بر حبس جزای نقدی است به همان میزان مبلغی که مورد کلاهبرداری واقع شده . برگرداندن مال مورد کلاهبرداری هم به عنوان ضرر و زیان ناشی از این جرم ، ضمانت اجرای مدنی این جرم است .

یک سری جرایم به علت مشابهت با کلاهبرداری به عنوان جرایم در حکم کلاهبرداری هستند که در قوانین متفرقه دیگری نام برده شده‌اند . اینها عبارتند از :

۱ ـ جرم انتقال مال غیر مصوب ۱۳۰۸ که هنوز هم این ماده پیاده می‌شود . در سال ۱۳۰۸ قانونی تحت عنوان قانون راجع به مجازات افرادی که مال غیر را انتقال می‌دهند به تصویب مجلس می‌رسد . در این ماده مضمون این جرم آمده که اگر کسی مال دیگری را با علم به اینکه مال دیگری است ، به افرادی عیناً یا منفعتاً انتقال دهد ، در حکم کلاهبرداری است و کسی هم که این مال را گرفته «انتقال گیرنده» ، اگر علم به این موضوع داشته این هم شریک در این جرم ، در حکم کلاهبرداری است . به استناد م ۲۳۸ ق.م. عمومی که ماده کلاهبرداری بود ، محکوم می‌شود . الان جای م ۲۳۸ را ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء گرفته است .

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
717
الف ـ مرتکب صاحب مال نباشد ، بلکه صاحب مال شخص دیگری باشد .

ب ـ این مال که انتقال داده می‌شود ، حتماً بایستی متعلق به غیر باشد . اموال بلاصاحب موضوع جرایم مالی قرار نمی‌گیرند . صاحبش ممکن است شخص باشد یا دولت .

ج ـ این مال ممکن است منقول باشد یا غیرمنقول .

د ـ از حیث عنصر مادی ، مال را انتقال دهد . حال جه به صورت فروش ، چه هبه ، چه صلح و هر نوع انتقال در قانون مدنی .

بالا