• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

آموزشی "نون" تا "یای" نویسندگی✒

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته تالار نویسندگان
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی
🌀نقش مکان در آفرینش شخصیت
برای این منظور باید سوال‌هایی از خودتان بپرسید:
- شخصیت من در کجا به دنیا آمده؟
- چقدر در آنجا زندگی کرده؟
- در این محل در چه طبقه‌ی اجتماعی بزرگ شده؟
- آیا لهجه دارد؟ چه لهجه‌ای؟ آیا هم لهجه‌ی جغرافیایی دارد و هم لهجه‌ی طبقاتی؟ این لهجه چقدر آشکار است؟
- الان چند سالش است؟ آیا فرصت کرده سلیقه‌ها و عادت‌های محیط کودکی‌اش را پشت سر بگذارد یا هنوز به آن‌ها چسبیده؟
آیا سوابقش بر سلیقه‌هایش در موسیقی، غذا و تفریحات تاثیر گذاشته؟ چه سرگرمی‌هایی دارد و در کجاها به آن‌ها می‌پردازد؟
- در کودکی با راهنمایی خانواده یا بچه‌های بزرگ‌تر یا مربی‌ها چه آموزش‌هایی دیده؟ آموزش موج‌سواری؟ بسکتبال؟ ویلن؟ گیتار؟ اسب‌سواری؟ گلدوزی؟ نجاری؟
- نگرش‌های سیاسی محل زندگی‌اش چیست؟ آیا اهل سیاست است؟

#آموزشی

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی 🗒
شما گاهی حرف‌هایی می‌زنید که آبرویتان می‌رود و گاهی هم حرف‌هایی می‌زنید که عالی است و خودتان هم انتظارش را نداشته‌اید. و این همه‌اش بستگی به وضع روحی شما در آن لحظه دارد. این در مورد شخصیت‌های شما هم صدق می‌کند. آرام باشید و اجازه دهید شخصیت‌ها خودشان و در جای خودشان باشند. شما همیشه می‌توانید، اگر لازم باشد، در بازنویسی دوم آن‌ها را کنترل کنید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی

•[📚]• برای Foreshadow معادل‌های گوناگونی استفاده می‌شه:
•[📚]• مثل پیش‌آگاهی، پیش‌آگاه‌سازی، آینه‌داری، آینده‌نگاری، آماده‌سازی.

پیش‌آگاهی دادن یعنی نویسنده قبل از این‌که اتفاقات مهم داستان رخ ب*دن، نشانه، اشاره یا سایه‌ای ازشون نمایش بده.

•[📚]• بسته به طرز پیش‌آگاهی، خواننده می‌تونه واکنش‌های مختلفی داشته باشه:
• حدس بزنه قراره چه اتفاقی بیفته و هیجان‌زده بشه.
• تئوری‌های گوناگونی از آینده‌ی داستان توی ذهنش بچینِ.
• وقتی رویداد مهم رو خوند، یادش بیاد که قبلا سرنخ داده شده بود!
• ممکنه آماده‌سازی طوری ظریف و کمرنگ باشه که خواننده متوجهش نشه، مگر این‌که اثر رو دوباره بخونِ.

•[📚]• چرا پیش‌آگاهی خوبه؟ چون اگر خوب نوشته بشه:
• خواننده رو آماده‌ی پذیرش و باورکردن تغییرات روابط، اشخاص، طرح و حوادث در آینده می‌کنه.
• می‌تونه تعلیق و تنش ایجاد کنه.
• حس ناآرام بودن بده.
• کنجکاو کنه.
• نشونه‌ای بر این باشه که همه‌چیز طوری نیست که به نظر می‌رسه.
• خواننده رو از لحاظ احساسی آماده‌ی افشاگری‌های ادامه‌ی داستان می‌کنه.
• غافلگیری‌ها رو منطقی‌تر می‌کنه.
• می‌تونه برای خواننده ل*ذت‌بخش باشه که متوجه بشه از قبل برای اتفاقی آماده‌سازی شده و تازه فهمیده.

•[📚]• نکته‌های نوشتن پیش‌آگاهی:

📘•• اگه پیچش پیرنگ یا افشاگری بزرگی دارید که ناگهان رخ می‌ده، بهتره به قدر کافی براش آماده‌سازی کنید. وگرنه خواننده حس دلخوری، ناامیدی یا گیجی خواهد داشت به‌جای این‌که شگفت‌زده و راضی بشه.

📗•• پیش‌آگاهی لزوماً این نیست که به‌طورِ صریح بگید قراره چه اتفاقی بیفته. در واقع اگه ظریفانِ پیش‌آگاهی بدید، خواننده از اهمیتش آگاه نخواهد شد تا این‌که به صح*نه‌ی مهمی برسه که براش آماده‌سازی شده.

📕•• پیش‌آگاهی دادن می‌تونه خیلی واضح یا بسیار ظریف باشه و طیف وسیعی داره. واضح یا ظریف پیش‌آگاهی دادن لزوماً خوب یا بد نیست، به اثر بستگی داره و این‌که شما چطور بنویسید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی

توی پست قبل با پیش آگاهی آشنا شدیم، حالا می‌خوایم با مثال بیشتر توضیحش بدیم:
,m9l8,m9l8

•[🥀🖤]• با دیالوگ: دیالوگ می‌تونه شوخی یا نظرِ به ظاهر بی‌اهمیتی باشه که برای رویدادها یا افشاگری‌های بزرگِ آینده سرنخ می‌ده.
•[🥀🖤]• می‌تونید چیزِ ساده‌ای بنویسید مثل این: «حس بدی به این اتفاق دارم.» یا مثل رومئو و ژولیت، ظریف‌تر پیش‌آگاهی بدید:
•[🥀🖤]• «تاریکی شب پوششی است که مرا از چشمان آن‌ها پنهان می‌دارد. و اگر تو مرا دوست نداشته باشی بگذار مرا اینجا بیابند. شایسته‌تر است که زندگی من با تنفر آن ها پایان یابد تا این که بدون عشق تو طولانی شود.»
•[🥀🖤]• این سطر برای سرنوشت نهایی رومئو پیش‌آگاهی می‌ده؛ خودکشی به‌خاطرِ مرگ ژولیت.

•[🩸🔪]• با نماد: می‌تونید خون، رنگ، پرنده‌ها، سلاح‌ها و... رو نشون بدید. برای مثال، آغاز رمان «فرشته زمینی» رو در نظر بگیرید:
•[🩸🔪]• کارل، در حالی که زانو زده بود تا لکه‌های خون را از کف اتاق پاک کند، گفت: «جایی خواندم که چند سال پیش در پاریس ش*و*ر*ت ناپلئون را به حراج گذاشته بودند و یک مرد آن را خریداری کرد.»
من خنده‌ام گرفت و گفتم: «ش*و*ر*ت؟»
- شوخی نمی‌کنم. آن را به حراج گذاشته بودند. همین آقایان که کت و شلوار شیک و گران به تن دارند، همگی خود را به آب و آتش می‌زدند تا برای آن ش*و*ر*ت قیمت بالاتری بدهند. عجیب نیست؟
•[🩸🔪]• این آغاز علاوه بر نشون دادن ر*اب*طه و شخصیّت زن‌ها، با آوردن اسم خون، پیش‌آگاهی و تعلیق ایجاد می‌کنه.

•[🌧☂]• آب‌وهوا می‌تونه برای وقایع آینده پیش‌آگاهی بده: ابرهای طوفانی، باد، باران، آسمانِ در حال صاف شدن.
•[🌧☂]• در کتاب آرزوهای بزرگ، چارلز دیکنز در توصیف‌هاش از بدشگونی ابرهای توفانی و آب‌وهوای نامساعد استفاده می‌کنه که برای تغییر تاریک داستان پیپ پیش‌آگاهی بده.
•[🌧☂]• تندباد آنقدر شدید بود که نوارهای سربی روی بام ساختمان‌های بلند را کنده بود و در حومه درختان را ریشه‌کن کرده بود و پیام‌هایی از خرابی و مرگ از ساحل رسیده بود.

•[🛎🧩]• فال و طالع، مثل پیشگویی‌ها و اَشکال خرافی‌ای مثل آینه‌ی شکسته. جی. کی. رولینگ در کتاب هری پاتر ازش استفاده کرد:
•[🛎🧩]• او ناگهان جیغ بنفشی کشید و گفت: «جناب مدیر، من که جرئتش رو ندارم. اگه منم بشینم تعدادمون سیزده نفر می‌شه. هیچ عددی نحس‌تر از سیزده نیست. یادتون باشه که اگر سیزده نفر با هم شام بخورن اولین کسی که از سر جاش بلند بشه زودتر از بقیه می‌میره.»

•[🔥❄️]• شخصیت‌پردازی: وقتی خواننده از اخلاق و رفتار شخصیتی آگاهی پیدا کنه، می‌تونه حرکت‌های بعدیش رو پیش‌بینی کنه.
•[🔥❄️]• مثلاً در کتاب نغمه‌ای از یخ و آتش، تاکیدهای زیادی روی باشرافت بودن ند استارک هست. این پیش‌آگاهی می‌ده که اون وقتی ازدواج کرده با زن‌های بد ر*اب*طه نداشته، بنابراین جان اسنو پسر واقعی اون نیست. این نوع پیش‌آگاهی ظریفه و صریحاً نمی‌گه چه رازی وجود داره.

•[📝💍]• عنوان اثر می‌تونه برای وقایعش پیش‌آگاهی بده. مثل:
•[📝💍]• «زوال خاندان اوشر»
«مرگ فروشنده»
«ارباب حلقه‌ها: بازگشت شاه»
«دفن راجر مالوین»
«قتل راجر آکروید»
«قتل در قطار سریع‌السیر به شرق»
«داستان یک ساعت»
«عشق سال‌های وبا»
«جان که می‌دادم» (گوربه‌گور)

•[⚡🎭]• ظاهر شخصیت‌ها مثل لباس و آرایش، و رفتارشون مثل واکنش‌های هراس، کنجکاوی، پنهان‌کاری و... می‌تونن سرنخ ب*دن که همه‌چی طوری نیست که به نظر می‌رسه. واکنش اگه طبیعی نباشه، نشون می‌ده چیزهایی هستن که خواننده ازشون خبر نداره.
•[⚡🎭]• مثلاً در هری پاتر و سنگ جادو، جی. کی. رولینگ به عمامه‌ی پروفسور کوییرل اشاره می‌کنه که هری درباره‌ش کنجکاو شده. در انتهای داستان معلوم می‌شه اون عمامه برای این بود که تسخیر شدن کوییرل توسط ولدمورت رو مخفی کنه.

•[⛄️🏵]• موقعیت‌های داستان می‌تونن برای وقایع آینده پیش‌آگاهی ب*دن؛ مثلا وقتی دریاچه‌ای یخ‌زده یا مسیر متروکه یا رودخانه می‌بینید، تقریباً همیشه معلومه که قراره چه اتفاقی بیفته.
•[⛄️🏵]• چنین موقعیت‌هایی (مثلاً شکستنِ یخِ سطحِ دریاچه) بس که تکرار شده‌ان، تبدیل به تروپ یا کلیشه می‌شن. وقتی باهاشون روبه‌رو می‌شیم، می‌تونیم حدس بزنیم بعدش قراره چی بشه.

•[🍃🌊]• جمله‌های میان روایت که موقعیت رو نشون می‌دن، شعارها، افکار شخصیت و...
•[🍃🌊]• مثل عبارت «آن سال برگ‌ها زود ریختند» در کتاب وداع با اسلحه که برای مرگ پیش‌آگاهی می‌ده.

•[📚]• و بسیاری از روش‌های دیگه. بستگی به خلاقیت شما داره و این‌که می‌خواید چقدر واضح یا ظریف پیش‌آگاهی بدید.
•[📚]• بهترین پیش‌آگاهی که خوندید چی بوده؟ خودتون چطور این کار رو می‌کنید؟

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی

📚|• به‌گزینی واژگانی
📚|• برای به‌گزینی واژگان لازم است مناسبات و ارتباط واژه‌ها با یکدیگر را بدانیم؛ مثلاً:

📘📘|• چه صفاتی را به چه موصوف‌هایی می‌توان نسبت داد: هوای دلپذیر، بچه بانمک، صدای گوش‌نواز، صدای گوش‌خراش.

📗📗|• چه مضاف‌ها و مضاف‌الیه‌هایی بهتر با هم جمع می‌شوند: صبر ایوب، جگر زلیخا، گنج قارون، جنگ جهانی.

📒📒|• چه واژه‌هایی بهتر به هم عطف می‌شوند: گیر و گرد، گریه و زاری، آه و ناله، شور و شعور، ناز و ادا، ناز و کرشمه، شوخ و شنگ.

📙📙|• چه فعلی را در چه یافتی می‌توان به کار برد: از او جدا شدم، از او دست شستم، از او گریختم، از او دور شدم، از او کنده شدم.

📕📕|• به هر فعلی چه قیدهایی تعلق می‌گیرد: با صدای رسا فریاد برآورد، ناله خفیفی کرد، با غرش گفت.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#جالب

💠]• ما نویسندگان می‌توانیم همچون انسان‌شناسان با مشاهده دقیق به کشف حقایق اجتماعی و محیطی بپردازیم.
💠]• یا همچون روانکاوان با یادداشت برداشتن به کشف حقیقت رفتارها نائل شویم.
💠]• به عبارت دیگر می توانیم از بیرون به درون حرکت کنیم و ظاهری را برای شخصیت بیافرینیم که هم اصیل باشد و هم جذاب.
💠]• اما در این صورت تنها بُعدی از شخصیت که قادر به خلق آن نیستیم حقیقت عاطفی است که از اهمیت بنیادی برخوردار است.

🔆]• تنها منبع قابل اعتماد برای رسیدن به حقیقت عاطفی خودتان هستید.
🔆]• اگر بیرون از شخصیت بایستید ناچارا به کلیشه‌های عاطفی متوسل می‌شوید.
🔆]• برای اینکه بتوانید واکنش‌های اصیل و روشنگر انسانی خلق کنید باید نه تنها به درون شخصیت بلکه به درون خود گام نهید.
🔆]• اما چگونه در حالی که پشت میزتان نشسته‌اید به درون شخصیت‌های خود می‌خزید تا واکنش‌های بی‌شمار موجود در طیف عواطف انسانی را تجربه و احساس کنید؟

رابرت مک‌کی، «داستان»📚

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,329
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی

حس آمیزی :
برای حس آمیزی از تشبیهات استفاده کنید و با کلمات بازی کنید که روح بدین به نوشته تون . متنی که خشک باشه مخاطب رو خسته میکنه و به دل نمی‌شینه .
حس آمیزی و فضا سازی دو عنصر مهم و جدا نشدنی از نویسندگی هستن . یه نویسنده ی خوب باید جوری از این دو تکنیک استفاده کنه که نه اغراق باشه تو نوشته هاش ، نه بی روح و خشک باشه.

حس آمیزی عبارت است از نسبت دادن صفت و ویژگی یک حس به حس دیگر؛ آمیختن دو یا چند حس از حواس پنج گانه با هم

حواس پنج گانه : بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی، لامسه .
به طو مثال زمانی که میگیم « نگاهم کرد » از حس امیزی استفاده نکردیم ..
ولی وقتی بگیم « نگاهِ تلخش رو دیدم» تلخ، که یک صفت برای حس چشایی هست رو نسبت دادیم به نگاه که مربوط به حس بینایی می‌شه .
صداشو شنیدم (️ صدای گرمش رو شنیدم)
صورتش رو دیدم (️ صورت شیرینش رو دیدم)

اگر دایره ی لغاتتون رو گسترش بدید مطمئنا حس آمیزیهای قویی خواهید داشت

#آموزشی

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا