روانشناسی کنترل خشم با راهکار قرآن

• نویسنده موضوع Matthew
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 15
  • بازدیدها 266
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Matthew

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,318
امتیازها
0
کیف پول من
1,084
وضو و انجام غسل
تماس آب با ب*دن در خاموش کردن آتش خشم بسیار موثر است، زیرا بهترین وسیله برای کاهش حرارت ایجاد شده و آرامش انسان است. در این میان وضو و غسل نسبت به شستشوی عادی تاثیر بیشتری دارد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Matthew

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,318
امتیازها
0
کیف پول من
1,084
پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمودند:

هنگامی که یکی از شما خشمگین شد پس وضوء بگیرد و غسل کند، زیرا غضب از آتش است. (بحارالانوار، ج 70 ص 272)

Matthew

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,318
امتیازها
0
کیف پول من
1,084
ذکر شریف « اعوذ بالله من الشیطان الرجیم »
بدون شک آتش خشم و عصبانیت را شیطان در قلب انسان روشن می کند و بر تکرار و افزایش آن اصرار می ورزد. به همین دلیل برای رفع عصبانیت باید شیطان را از خود دور کرد و گفتن ذکر

« اعوذ بالله من الشیطان الرجیم » بهترین روش برای این موضوع است.

خداوند در قرآن می فرماید:

إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَواْ إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِّنَ الشَّیْطَانِ تَذَکَّرُواْ فَإِذَا هُم مُّبْصِرُونَ

در حقیقت کسانی که[از خدا] پروا دارند چون وسوسه‏ ای از جانب شیطان بدیشان رسد[خدا را] به یاد آورند و بناگاه بینا شوند.(سوره اعراف، آیه 201)

خداوند در این آیه توصیه می فرماید که هنگامیکه وسوسه های شیطان به ذهن شما حمله می کنند، به خدا پناه ببرید.

Matthew

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,318
امتیازها
0
کیف پول من
1,084
ذکر یونسیه
ذکر یونسیه «لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ» بهترین روش برای درمان دردهای روحی است که موجب گرفتاری انسان می شود. در این ذکر پناه به خدا می بریم و او را تسبیح و تقدس می کنیم و به اشتباهات و خطاهای خود اعتراف می کنیم که هر رنج و گرفتاری که به ما می رسد از خود ماست پس دست ما را بگیر. استغفار برای خود و دیگران و طلب آمرزش موجب فرو نشاندن آتش خشم درونی می شود.

Matthew

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,318
امتیازها
0
کیف پول من
1,084
صبر و بردباری
صبر و بردباری به هنگام عصبانیت می تواند از شعله ور تر شدن آن جلوگیری کند و شیطان را از انسان دور سازد.

یامبر اکرم(ص) فرمودند:

اَلا اِنَّ خَیرَ الرِّجالِ مَن کانَ بَطیءَ الغَضَبِ سَریعَ الرِّضا؛
بدانید که بهترین انسان ها کسانی هستند که دیر به خشم آیند و زود راضی شوند.(نهج الفصاحه ص 243 ، ح 469)

امام علی (ع) فرمودند:

الْحِلْمُ یُطْفِئُ نَارَ الْغَضَبِ وَ الْحِدَّةُ تُؤَجِّجُ إِحْرَاقَه؛

بردباری آتش خشم را فرو می نشاند و تندی آن را شعله ورتر می کند.(تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 287 ، ح 6450)

مَنْ غَاظَکَ بِقُبْحِ السَّفَهِ عَلَیْکَ فَغِظْهُ بِحُسْنِ الْحِلْمِ عَنْه

هر کس با زشتیِ سبکسری تو را خشمگین کرد تو با زیبایی بردباری او را به خشم آور.(تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص 285 ، ح 6400)

امام صادق(ع) فرمودند:

مَا مِنْ عَبْدٍ کَظَمَ غَیْظاً إِلَّا زَادَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ عِزّاً فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَة

هیچ بنده ای خشم خود را فرو نخورد، مگر این که خداوند عزّوجلّ بر عزّت او در دنیا و آخرت افزود.(کافی(ط-الاسلامیه) ج2، ص 110، ح5)

Matthew

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,318
امتیازها
0
کیف پول من
1,084
صله ارحام
هر کس بر خویشاوندان خویش غضب کرد، نزد او رود و خود را به او نزدیک نماید و به جهت صله رحم با او مصافحه و روبوسی نماید. این کار باعث آرامش روح و روان انسان خشمگین و همۀ انسان ها می شود.(امام خمینی، شرح حدیث جنود عقل و جهل، ص 238)

بالا