• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

احادیث احادیثی گهربار از ائمه درباره نیکی به پدر و مادر

• نویسنده موضوع Matthew
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 65
  • بازدیدها 907
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
21- وظیفه در برابر والدین
قال ابو عبد الله(ع): لا تملا عینیك من النظر الیهما الا برحمة و رقة، و لا ترفع صوتك فوق اصواتهما، و لا یدیك فوق ایدیهما و لا تتقدم قدامهما.

امام صادق(ع) فرمود: چشمهایت را جز از روی دلسوزی و مهربانی با پدر و مادر خیره مكن و صدایت را بلندتر از صدای آنها نكن دستهایت را بالای دستهای آنها مبر، و جلوتر از آنان راه مرو. بحار الانوار، ج 74، ص 79.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
22- نیابت از پدر و مادر
قال ابو عبد الله(ع): ما یمنع الرجل منكم ان یبر والدیه حیین او میتین، یصلی عنهما و یتصدق عنهما و یحج عنهما و له مثل ذلك، فیزیده الله(عز و جل) ببره و صلاته خیراً كثیراً.

امام صادق(ع) فرمود: چه چیز مانع شخص می شود وقتی كه پدر و مادرش زنده یا مرده اند به آنها نیكی كند، باین صورت كه به نیت آنها نماز بخواند، صدقه بدهد، حج بجا بیاورد و روزه بگیرد، زیرا اگر چنین كند ثواب آنها به پدر و مادر می رسد و به خود شخص هم همانقدر ثواب داده می شود، به علاوه خداوند متعال به واسطه كارهای نیك و نماز او خیر زیادی به او عطا می كند. بحار الانوار، ج 74، ص 46.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
23- نیكی به والدین بد
عن ابی جعفر(ع) قال: ثلاث لم یجعل الله (عز و جل) لاحد فیهن رخصة اداء الامانة الی البر و الفاجر و الوفاء بالعهد للبر و الفاجر و بر الوالدین برین كانا او فاجرین.

امام باقر(ع) فرمود: در سه چیز خداوند متعال به احدی اجازه ترك آنها را نداده است.

1 - ادای امانت به مرد نیكوكار و فاسق.

2 - وفای به عهد و پیمان نسبت به نیكوكار و فاسق.

3 - نیكی به پدر و مادر، نیكو كار باشند یا فاسق و لا ابالی. بحار الانوار، ج 74، ص 56.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
24- برخورد با پدر و مادر مشرك
فیما كتب الرضا(ع) للمامون: بر الوالدین واجب، و ان كانا مشركین و لا طاعة لهما فی معصیة الخالق.

در نوشته حضرت رضا(ع) به مامون آمده كه: نیكی به پدر و مادر واجب و لازم است اگرچه مشرك و كافر باشند، ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان كرد.بحار الانوار، ج 74، ص 72.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
25- زیارت قبر والدین
عن رسول الله(ص) قال: من زار قبر والدیه او احدهما فی كل جمعة مرة غفر الله له و كتب برا.

رسول خدا(ص) فرمود: كسی كه قبر پدر و مادر یا یكی از آندو را در هر جمعه یكبار زیارت كند خداوند او را می بخشد و او را نیكوكار می نویسد. كنز العمال، ج 16، ص 468.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
26- بهشت و نیكی به والدین
عن ابی الحسن(ع) قال: قال رسول الله(ص): كن بارا و اقتصر علی الجنة و ان كنت عاقا فاقتصر علی النار.

از امام رضا(ع) نقل شده كه فرمود: رسول خدا(ص) فرمود: نسبت به پدر و مادر نیكوكار باش تا پاداش تو بهشت باشد ولی اگر عاق آنها شوی جهنمی خواهی بود. اصول كافی، ج 2، ص 348.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
27- نگاه تیز به پدر و مادر
عن ابی عبد الله(ع) قال: لو علم الله شیئا ادنی من اف لنهی عنه، و هو من ادنی العقوق و من العقوق ان ینظر الرجل الی والدیه فیحد النظر الیهما.

امام صادق(ع) فرمود: اگر خداوند چیزی كمتر از اف (اوه) گفتن سراغ داشت از آن نهی می كرد: و اف گفتن از كمترین مراتب عاق شدن است. نوعی از عاق شدن اینست كه انسان به پدر و مادرش تیز نگاه كند. (خیره شود).اصول كافی، ج 4، ص 50.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
28- نگاه خشم آلود به پدر و مادر
عن ابی عبد الله(ع) قال: من نظر الی ابویه نظر ماقت، و هما ظالمان له، لم یقبل الله له صلاة.

امام صادق(ع) فرمود: كسی كه از روی نفرت به پدر و مادرش كه باو ستم كرده اند نگاه كند، نمازش در درگاه الهی پذیرفته نمی شود. اصول كافی، ج 4، ص 50.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
29- غمگین كردن پدر و مادر
قال امیرالمؤمنین(ع): من احزن والدیه فقد عقهما.

امیرالمؤمنین(ع) فرمود: كسی كه پدر و مادر خویش را غمگین سازد عاق والدین شده است. (حق آنها را رعایت نكرده است. )بحار الانوار، ج 74، ص 64.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,159
امتیازها
0
کیف پول من
748
30. نتیجه بی ادبی به والدین
عن ابی جعفر(ع) قال: ان ابی نظر الی رجل و معه ابنه یمشی و الابن متكی ء علی ذراع الاب، قال: فما كلمه ابی مقتا له حتی فارق الدنیا.

امام صادق(ع) فرمود: پدرم مردی را دید كه پسرش همراهش راه می رفت و به بازوی پدر تكیه كرده بود، (وقتی این جریان را دید) تا زنده بود از روی ناراحتی و خشم با او صحبت نكرد. بحار الانوار، ج 74، ص 64.

بالا