• رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

احادیث احادیثی گهربار از ائمه درباره نیکی به پدر و مادر

• نویسنده موضوع Matthew
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 65
  • بازدیدها 907
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
11- خشنودی پدر و مادر
قال رسول الله(ص): من ارضی والدیه فقد ارضی الله و من اسخط والدیه فقد اسخط الله.

پیامبر اكرم(ص) فرمود: آنكه پدر و مادرش را خشنود كند، خدا را خشنود كرده و كسی كه پدر و مادر خود را به خشم آورد، خدا را به خشم آورده است. كنز العمال، ج 16، ص 470.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
12- عاقبت نیكی به پدر و مادر
عن الصادق(ع) قال: بینا موسی بن عمران یناجی ربه عز و جل اذ رای رجلا تحت عرش الله عز و جل فقال: یا رب من هذا الذی قد اظله عرشك؟فقال: هذا كان بارا بوالدیه، و لم یمش بالنمیمة.

امام صادق(ع) فرمود: هنگامی كه حضرت موسی(ع) مشغول مناجات با پروردگارش بود، مردی را دید كه در زیر سایه عرش الهی در ناز و نعمت است، عرض كرد: خدایا این كیست كه عرش تو بر او سایه افكنده است؟خداوند متعال فرمود: او نسبت به پدر و مادرش نیكوكار بود و هرگز سخن چینی نمی كرد. بحار الانوار، ج 74، ص 65.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
13- سفر برای نیكی به پدر و مادر
قال رسول الله(ص): سر سنتین بر والدیك، سر سنة صل رحمك.

پیامبر خدا(ص) فرمود: دو سال راه برو به پدر و مادرت نیكی كن، یكسال راه برو و صله رحم انجام بده، (یعنی اگر پدر و مادرت در فاصله دوری هستند كه دو سال باید راه بروی تا به آنها برسی و نیكی كنی ارزش دارد).بحار الانوار، ج 74، ص 83.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
14- پدر و مادر و افزایش عمر و روزی
قال رسول الله(ص): من احب ان یمد له فی عمره و ان یزاد فی رزقه فلیبر والدیه و لیصل رحمه.

پیامبر خدا(ص) فرمود: كسی كه دوست دارد عمرش طولانی و روزیش زیاد شود، نسبت به پدر و مادرش نیكی كند و صله رحم بجای آورد. كنز العمال، ج 16، ص 475.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
15- آثار نیكی به پدر و مادر
عن حنان بن سدیر قال: كنا عند ابی عبد الله(ع) و فینا میسر فذكروا صلة القرابة فقال ابو عبد الله(ع):

یا میسر قد حضر اجلك غیر مرة و لا مرتین، كل ذلك یؤخر الله اجلك، لصلتك قرابتك، و ان كنت ترید ان یزاد فی عمرك فبر شیخیك یعنی ابویك.

حنان بن سدیر می گوید: در حضور امام صادق(ع) بودیم كه میسر هم در میان ما بود، از ر*اب*طه خویشاوندی سخن به میان آمد، امام صادق(ع) فرمود:ای میسر چند بار اجل و مرگ تو فرا رسیده و هر بار خداوند آن را به خاطر صله رحم با خویشاوندانت تاخیر انداخته است، اگر می خواهی خداوند عمر تو را زیاد كند به پدر و مادرت نیكی كن.بحار الانوار، ج 74، ص 84.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
16- اول نیكی به مادر
عن ابی عبد الله(ع) قال: جاء رجل الی النبی(ص) فقال: یا رسول الله من ابر؟قال(ص): امك، قال: ثم من؟قال(ص): امك، قال: ثم من؟قال(ص): امك، قال: ثم من؟قال(ص): اباك.

امام صادق(ع) فرمود: مردی خدمت پیامبر(ص) آمد و گفت: ای رسول خدا به چه كسی نیكی كنم؟فرمود: به مادرت، عرض كرد، بعد از او به چه كسی؟فرمود: به مادرت، گفت: سپس به چه كسی؟فرمود: به مادرت، سؤال كرد: سپس به چه كسی؟فرمود: به پدرت؟بحار الانوار، ج 74، ص 49.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
17- نتیجه نیكی به پدر و مادر
عن رسول الله(ص) قال: بروا اباءكم یبركم ابناءكم، عفوا عن نساء الناس تعف نسائكم.

رسول خدا(ص) فرمود: به پدرانتان نیكی كنید تا فرزندانتان به شما نیكی كنند، از زنان مردم چشم پوشی كنید تا دیگران نسبت به زنهای شما چشم پوشی كنند. كنز العمال، ج 16، ص 466.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
18- حق پدر
عن ابی الحسن موسی(ع) قال: سال رجل رسول الله(ص): ما حق الوالد علی ولده؟ قال: لا یسمیه باسمه، و لا یمشی بین یدیه، و لا یجلس قبله و لا یستسب له.

از امام كاظم(ع) نقل شده كه فرمود:مردی از پیامبر خدا(ص) سؤال كرد: حق پدر بر فرزند چیست؟ حضرت فرمود: 1 - او را با نام صدا نكند 2 - در راه رفتن از او جلو نیفتند. 3 - قبل از او ننشیند. 4 - كاری انجام ندهد كه مردم پدرش را فحش بدهند. بحار الانوار، ج 74، ص 45.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
19- عبادت در نگاه
قال رسول الله(ص): نظر الولد الی والدیه حبا لهما عبادة.

رسول خدا(ص) فرمود: نگاه محبت آمیز فرزند به پدر و مادرش عبادت است.بحار الانوار، ج 74، ص 80.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,174
امتیازها
0
کیف پول من
904
20- رفتار با والدین
عن ابی ولاد الحناط قال: سالت ابا عبد الله(ع) عن قول الله: «و بالوالدین احسانا»(1)فقال: الاحسان ان تحسن صحبتهما و لا تكلفهما ان یسالاك شیئا هما یحتاجان الیه.

ابی ولاد می گوید: معنای آیه «و بالوالدین احسانا» را از امام صادق(ع) پرسیدم، فرمود: احسان به پدر و مادر اینست كه رفتارت را با آنها نیكو كنی و مجبورشان نكنی تا چیزی كه نیاز دارند از تو بخواهند. «یعنی قبل از درخواست آنان » نیازشان را برطرف كنی ». بحار الانوار، ج 74، ص 79.

بالا