• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

مهم امـــ🚑ــداد نــویسندگی✏

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Matthew

کاربر VIP انجمن
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
12,214
امتیازها
0
کیف پول من
823
سلام متین جان
خب برای واژه ی خ*ون ما عملا کلمه ای نداریم که به همین اندازه بتونه رعب و وحشت رو نشون بده. البته دیدم در قرآن به جای خ*ون چندین اسم به کار رفته مثل عَلَق یا صَدید.
می تونی از کلامات دیگه به جای خ*ون جایگزین کنی، مثل هنگامه ی زوال، هنگامه ی آتش، هنگامه ی اُفول.
خیلی ممنون
الان از نظر شما هنگامه‌ی خونین کلیشه است؟

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته تالار نویسندگان
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,330
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
خیلی ممنون
الان از نظر شما هنگامه‌ی خونین کلیشه است؟
🌹
توی نت سرچ کن ببین رمانی به این نام وجود داره یا نه. اگر این ترکیب تکراری نیست، از نظر من به هیچ عنوان کلیشه نیست. ما که نمی تونیم خیلی از واژه ها رو بخاطر تکراری بودنشون تغییر بدیم. حالا حوادثِ تکراری رو می تونیم عوض کنیم ولی اسم رو نمی شه کاری کرد. گاهی مجبوریم از واژه های تکراری برای نام گذاری ها استفاده کنیم. زیاد نگران اسم نباش روی محتوا کار کن. موفق باشی متین جان.🌹

Ghasam.H

سرپرست بازنشسته بخش عکس
داستان‌نویس
مجله نویس
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-08-11
لایک‌ها
26,760
امتیازها
168
کیف پول من
22,914
سلام سلام
ببخشید من یه جایی توی رمانم بدجور گره خوردم
خب ما توی رمان که نمیتونیم زاویه ی دید رو عوض کنیم و مثلا یهو به جای اول شخص، بیایم از ز*ب*ون سوم شخص بنویسیم.
پس اگه بخوایم یه جایی توی رمانمون نشون بدیم که یه اتفاق مرموزی داره در کنار داستان اصلی میوفته که روای هم ازش بی خبره، باید چطور اون اتفاق رو نشون بدیم؟

امضا : Ghasam.H

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,330
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
سلام سلام
ببخشید من یه جایی توی رمانم بدجور گره خوردم
خب ما توی رمان که نمیتونیم زاویه ی دید رو عوض کنیم و مثلا یهو به جای اول شخص، بیایم از ز*ب*ون سوم شخص بنویسیم.
پس اگه بخوایم یه جایی توی رمانمون نشون بدیم که یه اتفاق مرموزی داره در کنار داستان اصلی میوفته که روای هم ازش بی خبره، باید چطور اون اتفاق رو نشون بدیم؟
سلام
خب وقتی بهتون می گم قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، پیرنگ بنویسید و طراحی درستی داشته باشید بخاطر همین روزهاست. بداهه نویسی عاقبتش می شه همین://

الان هم تنها راهش اینِ که کارکتر اصلی که راوی داستانِ به طور اتفاقی جایی فال گوش وایسه و متوجه ی اون اتفاق بشه و از این طریق برای مخاطب توضیحش بدین، و گرنه همونطور که گفتی تغییر راوی در رمان به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.

آخرین ویرایش:

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
سلام
خب وقتی بهتون می گم قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، پیرنگ بنویسید و طراحی درستی داشته باشید بخاطر همین روزهاست. بداهه نویسی عاقبتش می شه همین://

الان هم تنها راهش اینکه که کارکتر اصلی که راوی داستانِ به طور اتفاقی جایی فال گوش وایسه و متوجه ی اون اتفاق بشه و از این طریق برای مخاطب توضیحش بدین، و گرنه همونطور که گفتی تغیر راوی در رمان به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.
ببخشید اقای تاجیک
پیرنگ یعنی چی ؟
و اینکه اخرش گفتین تغیر راوی امکان پذیر نیست یعنی ما نمیتونیم تو رمان بنویسیم
از زبان مائده...
بعد باز یه جا دیگه مثلا از زبان....

امضا : Nazanin

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,330
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
ببخشید اقای تاجیک
پیرنگ یعنی چی ؟
و اینکه اخرش گفتین تغیر راوی امکان پذیر نیست یعنی ما نمیتونیم تو رمان بنویسیم
از زبان مائده...
بعد باز یه جا دیگه مثلا از زبان....
توی پستهای اولِ همین تاپیک به طور کامل پیرنگ نویسی رو توضیح دادم. در واقع پیرنگ، همون طراحی پیش از نوشتن هست.
منظور از تغییر راوی یعنی اینکه اگر رمان رو از زبان اول شخص می نویسید دیگه نمی تونید تغییر راوی بدین و از زبان سوم شخص بنویسید. ولی اگر رمان بیش از یک راوی داره، بالای پستِ هر راوی نامش رو قید کنید. داشتنِ بیش از سه راوی هم جایز نیست.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
بله البته.

📗 اگر بخواهیم ساده با موضوع برخورد کنیم، باید تعریف ابتدایی آن را بگوییم:

📐به روابط علت و معلولی در داستان پیرنگ گفته می‌شود! این تعریفی است که در ابتدای این مبحث بکار می رود. اما آیا این تعریف کافی است؟ اصلاً این تعریف کمکی به فهم بهتر پیرنگ داستانی می‌کند یا فقط گیج ترمان می‌کند؟ اصلاً چه طور می‌شود روابط علت و معلولی بین حوادث داستان ایجاد کرد؟

خب برای این که بتوانیم از پیرنگ استفاده کنیم، باید تعریف بهتری از آن داشته باشیم. تعریفی که بتوانیم با آن داستانی بنویسیم.
👈یک تعریف ساده، یک فرآیند ساده
اول بیایید تعریف خودمان را از پیرنگ داستانی کمی تغییر بدهیم. تعریف اول به ما می‌گوید که داستان دارای روابط علت و معلولی است. من این تعریف را کمی باز می‌کنم:

پیرنگ داستان به ما می‌گوید که هر اتفاقی در داستان، دلیلی در خودِ روایت دارد. به معنای بهتر، اگر می‌خواهیم حادثه ای بگذاریم، اول باید دلیلش را پیدا کنیم!
چه طور به این تعریف رسیدیم؟ از آن جا که بین هر حادثه ای با دیگر حوادث داستان، ارتباط معنادار وجود دارد، پس احتمالاً حادثه بعدی که قرار است بنویسیم باید نتیجه و سرانجام یکی از اتفاقات قبلی باشد. و وقتی هر حادثه‌ای علتی داشته باشد، پس علتش باید در خودِ داستان باشد!

علت اتفاقات در پیرنگ داستان یعنی چی؟

اگر سری بزنید به ابتدای داستانی که نوشته اید، به یک نکته جالب می‌رسید. همه این اتفاقات به یک دلیل کلی رخ داده اند. مثلاً زنی، شوهرش را از دست داده و حالا احساس ناامنی از بقیه مردها می‌کند. یا مردی که از یک ر*اب*طه عاطفیِ سخت بیرون آمده و خودش را رها کرده، حالا با برگشت عشق سابق روبرو شده است. در ظاهر اتفاقی عادی به نظر می‌رسند. اما چه چیزی می‌تواند این روایت را متفاوت کند؟ علت این اتفاق!

هر زنی به هر دلیلی ممکن است روزی از شوهرش جدا بشود، یا شوهرش را از دست بدهد. واکنش هر زن به آن متفاوت است. اگر زنی خودش تصمیم به جدایی گرفته باشد، احتمال این که فراغت ذهنی بیشتری بعد از جدایی داشته باشد بیشتر است. اما اگر جدایی به همان زن تحمیل شده باشد، ترسش از مردها بیشتر است. یک اتفاق با دو دلیل متفاوت! پس همین دلیل اصلی که در داستان به آن «شاه پیرنگ» هم می‌گویند، می‌تواند تجربه متفاوتی برای آن‌ها ایجاد کند.

زندگی ما خودش پر از دلیل است
برای کسی که پیرنگ را یاد گرفته باشد، پیش بینی کردن آینده چندان کار سختی نیست! وقتی دلیل موقعیت فعلی را می‌دانیم، پس می‌فهمیم که ادامه دادن این مسیر می‌تواند به کجا منجر بشود؟ و این همان چیزی است که باعث می‌شود که یک نویسنده بتواند آینده را در مورد بعضی اتفاق‌ها پیش بینی کند.

هر دلیلی خودش یک نقطه پررنگ است. او با کنار هم قرار دادن این نقطه‌های پررنگ و کمرنگ، سلسله حوادث را پیش بینی می‌کند.

امیدوارم متوجه ی فحوای کلام شده باشید.
یعنی وقتی تو رمان یه اتفاقی رخ میده باید تو خوده داستان دلیلشم باشه ؟ یعنی خواننده بفهمه چرا این اتفاق رخ داده؟

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
15,330
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
یعنی وقتی تو رمان یه اتفاقی رخ میده باید تو خوده داستان دلیلشم باشه ؟ یعنی خواننده بفهمه چرا این اتفاق رخ داده؟
اگر اون مطلب رو کامل یک بار دیگه بخونید، با مثال توضیح دادم. ببینید مثلا می خواید درباره ی ترس از تاریکی کارکترتون بنویسید. خب باید دلیلی هم برای این ترس وجود داشته باشه مثلا این طور بیان کنید که ترسی که در وجود کارکتر هست نشأت گرفته از وحشتی ست که در کودکی به اون وارد شده، یا اینکه کسانی باعث شدن اون ترس در شخصیت شما به وجود بیاد.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
اگر اون مطلب رو کامل یک بار دیگه بخونید، با مثال توضیح دادم. ببینید مثلا می خواید درباره ی ترس از تاریکی کارکترتون بنویسید. خب باید دلیلی هم برای این ترس وجود داشته باشه مثلا این طور بیان کنید که ترسی که در وجود کارکتر هست نشأت گرفته از وحشتی ست که در کودکی به اون وارد شده، یا اینکه کسانی باعث شدن اون ترس در شخصیت شما به وجود بیاد.
خوندم اما ببخشید یکم گیج کننده نوشته بودین برای همین پرسیدم
ممنون 🌹

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا