• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

روانشناسی فوائد روانشناسی از دیدگاه قرآن

• نویسنده موضوع SilveRwinG
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 15
  • بازدیدها 272
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

SilveRwinG

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
11,847
امتیازها
0
کیف پول من
408
آری این است راه رسیدن به سعادت و نیل به مقامات بهشتی، این، سیره دائمی خداوند است در برابر انسانهای فداکار و شهیدان شجاع و مبارزان حق و حقیقت پیامبران به جان و مال و مکتب. خداوند با چنین افراد فداکار معامله پرسودی نموده، جان انسانهای عزیز و فداکار را در مقابل اعطاء بهشت و نعمتهای اخروی بی پایان خریداری نموده است. این، وعده ای است الهی برای اطمینان در مقابل فداکاریها و شهادت طلبی های انسان های با ایمان.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

SilveRwinG

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
11,847
امتیازها
0
کیف پول من
408
ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم بان لهم الجنة یقاتلون فی سبیل الله فیقتلون و یقتلون وعدا علیه حقا فی التوراة و الانجیل و القرآن و من اوفی بعهده من الله فاستبشروا ببیعکم الذی بایعتم به و ذلک هو الفوز العظیم » (25) «خدا جان و مال مؤمنان را به بهای بهشت خریداری کرده، آنان که در راه خدا مبارزه می کنند، دشمنان دین را به قتل می رسانند یا خود کشته می شوند، این وعده قطعی الهی است و عهدی است که در تورات و انجیل و قرآن به حق وعده داده شده است و از خداوند با وفاتر به انجام عهد و وعده کیست؟ ای مؤمنان شما به خود در این معامله بشارت دهید که این معاهده با خدا به حقیقت، سعادت و پیروزی بزرگی است » .

آری پیروزی بزرگی است که خداوند در مقابل گذرا از زندگی دنیا که قابل بقاء و دوام نیست، نعمتهای بزرگ جاودان و قابل بقاء هدیه می نماید، انسانها، خواهی نخواهی از این دنیا خواهند رفت، پس چه بهتر که انسانها طوری از این دار فانی بروند که نتیجه آن سود ابدی و حتمی و جاودانه باشد، از مرگ و مردن چاره ای نیست، همه موجودات ممکن چنین سرنوشتی دارند، زود یا دیر از این دنیا سفر می کنند، و بقائی در این دنیا برای هیچ موجودی جز ذات پروردگار ممکن نیست.

SilveRwinG

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
11,847
امتیازها
0
کیف پول من
408
آری پیروزی بزرگی است که خداوند در مقابل گذرا از زندگی دنیا که قابل بقاء و دوام نیست، نعمتهای بزرگ جاودان و قابل بقاء هدیه می نماید، انسانها، خواهی نخواهی از این دنیا خواهند رفت، پس چه بهتر که انسانها طوری از این دار فانی بروند که نتیجه آن سود ابدی و حتمی و جاودانه باشد، از مرگ و مردن چاره ای نیست، همه موجودات ممکن چنین سرنوشتی دارند، زود یا دیر از این دنیا سفر می کنند، و بقائی در این دنیا برای هیچ موجودی جز ذات پروردگار ممکن نیست.

«قل لن ینفعکم الفرار ان فررتم من الموت او القتل و اذا لا تمتعون الا قلیلا» (26) . «ای پیامبر به منافقان بگو اگر از مرگ یا قتل فرار می کنند، آن فرار هرگز به نفع شما نیست زیرا که اندک زمانی بیش، از زندگی کامیاب نخواهید شد» .

حالت ترس از فقر و معالجه آن یکی دیگر از حالتهای انفعالی نفس که چه بسا باعث کشاندن انسانها به سوی بدبختی و گرفتاریهای فراوان می گردد، مساله فقر و نداری و ترس از آن می باشد.

قرآن در مقام معالجه این مرض روانی برخی از انسانها، مسائل اساسی و زیربنائی روحی و درونی را مطرح می سازد.

SilveRwinG

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
11,847
امتیازها
0
کیف پول من
408

«قل لن ینفعکم الفرار ان فررتم من الموت او القتل و اذا لا تمتعون الا قلیلا» (26) . «ای پیامبر به منافقان بگو اگر از مرگ یا قتل فرار می کنند، آن فرار هرگز به نفع شما نیست زیرا که اندک زمانی بیش، از زندگی کامیاب نخواهید شد» .

حالت ترس از فقر و معالجه آن یکی دیگر از حالتهای انفعالی نفس که چه بسا باعث کشاندن انسانها به سوی بدبختی و گرفتاریهای فراوان می گردد، مساله فقر و نداری و ترس از آن می باشد.

قرآن در مقام معالجه این مرض روانی برخی از انسانها، مسائل اساسی و زیربنائی روحی و درونی را مطرح می سازد.

SilveRwinG

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
11,847
امتیازها
0
کیف پول من
408
اصولا انسانها برای چه از فقر می ترسند؟

برای این که قدرت انسانها در اداره زندگی خویش به نحو دلخواه کمبودهائی دارند، انسانها به صورت طبیعی توانائی برطرف ساختن این کمبودها را ندارند، خداوند در برابر این نحو فکر و رویه می فرماید:

«روزی تنها، دست خداوند است و تنها او است که روزی دهنده و صاحب قدرت و اقتدار است » .

به این ترتیب انسانها با توسل به خداوند و ر*اب*طه نزدیک بندگی واقعی نزد او می توانند این مشکل روانی را کاملا حل نمایند.

خداوند در قرآن مجید در آیات متعدد، خود را تنها روزی دهنده مخلوق ها معرفی می کند:

«ان الله هو الرزاق ذوالقوة المتین » (27) . «همانا روزی دهنده خلق تنها خداست که صاحب قوت و اقتدار ابدی است » .

خداوند روزی انسانها را به طرق و وسائل مختلف و گوناگون به آنان می رساند از قبیل نزول برکات آسمانی «و فی السماء رزقکم و ما توعدون » (28) «روزی شما با همه وعده ها که به شما داده شده، در آسمان (به امر خدا مقدر) است » .

«و ما من دابة فی الارض الا علی الله رزقها و یعلم مستقرها و مستودعها کل فی کتاب مبین » (29) . «هیچ جنبده ای در زمین نیست جز آن که روزی او بر خداست، و خدا منزل دائمی و موقت او را می داند و همه حالات مخلوق در دفتر علم ازلی پروردگار قرار دارد» .

SilveRwinG

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-07
لایک‌ها
11,847
امتیازها
0
کیف پول من
408
14) بقره، 105- نساء، 54- بقره، 109- یوسف، 5- مائده، 27.

15) قصص، 13- طه ، 40- یوسف، 84 و 86- توبه، 40 و 92- آل عمران، 176- لقمان، 23- یس، 76- انعام، 33.

16) قیامت، 1 و 2- بقره، 35 ، 37.

17) قصص، 25- بقره، 114- مائده، 13- فصلت، 16- اسراء، 37- لقمان، 18- منافقون، 5- جاثیه، 7 و8.

18) قرآن و روانشناسی، ص 149 و 150.

19) عنکبوت: آیه 64.

20) انعام، 32.

21) غافر: آیه 39.

22) آل عمران: 169- 170.

23) آل عمران: 158.

24) سوره نسا: 74.

25) سوره توبه: 111.

26) احزاب: 16.

27) سوره ذاریات: آیه 58.

28) ذاریات: 22.

29) سوره هود: آیه 6.

30) عنکبوت: 60.

31) عنکبوت: 62.

32) سوره فاطر: آیه 2 و 3.

33) قرآن و روانشناسی، تالیف دکتر محمد عثمان نجاتی ترجمه عباس عرب، نشر بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی، تاریخ نشر 1367ش.

34) سوره فصلت: 34- آل عمران، 133 و 134- شوری، 36 و 37 و 40 و 43.

35) تغابن: 14 و 15- توبه، 24- مجادله، 22- ممتحنه، 4.

بالا