• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

باستان شناسی کتاب «سهم ایران در علوم قرون وسطی» منتشر شد

• نویسنده موضوع kiyan
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 8
  • بازدیدها 205
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
3672774.jpg
جلد اول «دانشنامه ابزار و آلات (نظامی و رزمی)» با پژوهش و نگارش نادر کریمیان سردشتی یکی از کتاب‌های جدید این‌بنیاد فرهنگی است.

دانشنامه‌ ابزار و آلات به‌دلیل سهولت دسترسی به مدخل‌های مورد نظر اشیاء و کاربردی بودن ترتیب الفبایی در تدوین دایرﻯالمعارف‌ها، براساس «الفبایی» تدوین و تألیف شده است. علاوه‌ بر این طبقه‌بندی، تنظیم موضوعی و رده‌ای نیز لحاظ شده یعنی هر دانشنامه جداگانه تدوین و تألیف شده و سپس بر اساس ترتیب الفبایی تنظیم و چیده شده‌اند.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : kiyan

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
این دانشنامه شامل ۱۸ جلد است. که جلد نخست آن مربوط به ابزاروآلات نظامی و رزمی است.

این‌کتاب با ۳۶۸ صفحه و قیمت ۱۱۰ هزار تومان منتشر شده است.

کتاب «سهم ایران در علوم قرون وسطی» نوشته و ترجمه شهرام تقی‌زاده انصاری هم دیگر کتابی است که بنیاد ایران‌شناسی به‌تازگی چاپ کرده است. این‌کتاب با فرازهایی از گفتار مشاهیر و همچنین تحقیقات مولف در مورد توجه به علم در اسلام آغاز شده و در ادامه مقالاتی ارزشمند از دانشمندان و مورخان غربی ترجمه و ارائه شده است.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
این‌اثر هم با ۲۱۶ صفحه و قیمت ۴۵ هزار تومان به چاپ رسیده است.

سومین کتاب جدیدی که بنیاد ایران‌شناسی طی روزهای گذشته چاپ کرده، کتاب چهارمین جشنواره عکس بنیاد ایران‌شناسی است.

این‌کتاب دربرگیرنده ۷۸ عکس از برگزیدگان چهارمین جشنواره عکس ایران‌شناسی با عنوان آثار تاریخی و فرهنگی ایران‌زمین شامل (بقعه و مزار، بنای عمومی، بنای مذهبی، خانه، دخمه و آتشکده، حجاری‌، قلعه، کاخ و ...) است. کتاب مورد اشاره به‌صورت دوزبانه فارسی و انگلیسی چاپ شده است.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
این‌کتاب با ۲۰۰ صفحه و قیمت ۱۸۵ هزار تومان به بازار نشر آمده است.

دیگرکتابی که به‌تازگی توسط انتشارات بنیاد ایران‌شناسی چاپ شده، «زاگرس در دوره پارینه‌سنگی جدید (زاگرس‌شناسی)» اثر سونیا شیدرنگ است. این‌کتاب درباره نخستین ساکنان منطقه زاگرس است.

رشته‌کوه زاگرس نقش مهمی در جذب و انطباق جوامع اولیه مهاجر انسان مدرن (اجداد احتمالی انسان‌های امروزی) در دوره پارینه‌سنگی جدید بین حدود ۲۰ تا ۴۰ هزار سال پیش داشته‌ است. همزمان با انقراض انسان نئاندرتال و ورود نخستین انسان‌های مدرن به منطقه تغییر جمعیتی گسترده‌ای روی داد که شواهد آن در کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناسی در نقاط مختلف زاگرس به‌خصوص در استان‌های کرمانشاه، لرستان و فارس کشف شده است.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
مولف این‌کتاب می‌گوید بقایای جسمانی این‌انسان‌ها به‌طور پراکنده و محدود در زاگرس پیدا شده است و اطلاعات ما درباره آنها بیشتر حاصل بررسی دست‌ساخته‌ها و بقایای خوراک و استقرار آنان در غارها و محیط‌های باز زاگرس است. فرهنگ جدیدی که احتمالاً از طریق این انسان‌ها، وارد زاگرس شد و دارای کهن‌ترین شواهد استفاده از اشیای تزئینی کمیاب در ایران مانند آویزهای ساخته شده از صدف دریایی و دندان حیوانات است.

شیدرنگ در فصل‌های پایانی کتاب خود، مروری کوتاه به برخی از مکان‌های نویافته دوره پارینه‌سنگی جدید زاگرس داشته که در دهه‌های اخیر شناسایی و کاوش شده‌اند.

این‌کتاب در حجم ۱۲۸ صفحه چاپ شده است.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
پنجمین‌کتاب جدید بنیاد ایران‌شناسی «گاهنگاری مرکز فلات ایران از دوره نوسنگی جدید تا پایان عصر آهن» اثر حسن فاضلی‌نشلی، حسین داودی و فروزان اسلامی است.

گسترش حوزه پژوهش‌های باستان‌شناسی سبب پیوند تنگاتنگ آن با دیگر علوم شده و ماهیت میان‌رشته‌ای باستان‌شناسی بیش از پیش، روشن شده است. به این‌ترتیب پیشرفت روش‌های تاریخ‌گذاری مطلق مواد فرهنگی گوناگون این‌امکان را برای پژوهشگران فراهم کرده بتوانند با اطمینان بیشتری درباره گاهنگاری به‌مثابه یکی از اساسی‌ترین پرسش‌های باستان‌شناسی اظهار نظر کنند و درک درست‌تری از تاریخ شروع و پایان زندگی در یک زیستگاه باستانی در مقیاس خرد و بازه زمانی شروع و رواج و افول دوره‌های فرهنگی و هم‌زمانی سنت‌های گوناگون فرهنگی در یک حوزه جغرافیایی در مقیاس کلان داشته باشند.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
به‌استثنای برخی از تک‌محوطه‌ها، عموماً ارائه تاریخ تقویمی برای محوطه‌های باستانی و دوره‌های فرهنگی تا پیش از دهه ۸۰ خورشیدی عموماً متکی بر گاهنگاری نسبی بود. عدم وجود آزمایشگاه‌ تاریخ‌گذاری مطلق در ایران و هزینه‌های بالای انجام این آزمایش در خارج از کشور یکی از دلایل استفاده کمتر از این امکان بوده است. در قالب «طرح جدول گاهنگاری تطبیقی ایران و جهان» ارائه شد که تألیف کتاب حاضر به‌عنوان بخشی از طرح مذکور توسط حسن فاضلی‌نشلی و همکاران وی انجام شد.

در این کتاب اطلاعات جامعی از محوطه‌هایی که در مرکز فلات ایران به روش رادیوکربن تاریخ‌گذاری مطلق شدند، آورده شده است.

این‌کتاب هم ۳۴۴ صفحه دارد.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
«کشور پرتغال، خلیج‌فارس و ایران صفوی (اکتا ایرانیکا)» به کوشش محمد بهرام‌زاده و ترجمه و ویراستاری حمیدرضا زیبایی، هم ششمین کتاب تازه‌چاپ بنیاد ایران‌شناسی است که به‌مناسبت پانصدمین سالگرد ورود پرتغالی‌ها به خلیج‌فارس نوشته شده و منتشر است.

پرتغالی‌ها اولین اروپایی‌هایی بودند که در حوضه خلیج‌فارس نقش عمده تجاری، نظامی و دیپلماتیک داشتند. آنها برای اولین‌بار در سال ۱۵۰۷ در هرمز حضور پیدا کردند و در سال ۱۵۱۵ یک‌راهدارخانه در این‌جزیره ایجاد کردند و برای دو قرن دیگر در این‌منطقه به‌طور گسترده‌تری فعال شدند.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,469
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
دست‌اندرکاران این اثر، مجموعه تحقیقات جدیدی را در مورد فعالیت‌ها خود در هرمز و فراتر از آن ارائه می‌دهند و این‌موارد را از زوایای مختلف و با توجه ویژه به زمینه گسترده‌تر مربوط به کشورهای مجاور صفوی، یعنی عثمانی و مغول بررسی می‌کنند. مقاله‌های ارائه شده در این‌کتاب در چهار بخش با عناوین نقشه‌برداری ناحیه، پرتغالی‌ها و جزایر، پرتغالی‌ها و خلیج پهناور فارس و سفر و دیپلماسی ترجمه گردآوری و تدوین شده‌اند.

این‌کتاب با ۳۷۲ صفحه و قیمت ۹۳ هزار تومان منتشر شده است

بالا