• مصاحبه اختصاصی رمان کاراکال میگل سانچز کلیک کنید

متروکه معرفی و نقد رمان دختر آبادانی | زهرا قریب کاربر تک رمان

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

زهرا قریب2

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
300
امتیازها
73
کیف پول من
0
نام رمان: دختر آبادانی
نویسنده: زهرا قریب کاربر تک رمان
خلاصه:
دختر آبادانی روایت گر زندگی نجمه است. زاده ی شمال است و دختر جنوب! صبور است و مقاوم؛ شجاع است در مقابل ناملایمات... .
شجاعت و صبوری را از قبل از تولدش آموخته؛ از روزی که پدر و مادرش طی مهاجرتی اجباری و رمز آلود از آبادان به گیلان ساکن منطقه ای پرت و دور دست و کوهستانی از روستای فوشه شدند و یا شاید از قبل از آن...
سرنوشت بازی ها بسیار دارد و این تازه آغاز ماجراست...

لینک رمان:

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : زهرا قریب2

فاطمه تاجیکی✾

موسس سابق انجمن تک رمان
کاربر افتخاری انجمن
مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2019-11-10
لایک‌ها
21,178
امتیازها
118
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
7,228
| به نام نگارنده هستی |

نویسنده گرامی؛ شروع معرفی و نقد رمانتان را به شما تبریک می‌گویم.

قبل از هر چیزی تاپیک زیر را مطالعه نمایید:

نویسندگان عزیز توجه نمایید چنین پیام هایی اسپم محسوب می‌شوند:
_وااای چه رمان زیبایی

_کی تموم میشه پس؟
_اه از شخصیت علی بدم میاد!
و....
در صورت مشاهده از گزینه " گزارش "استفاده کنید.
در صورت مشاهده نقد تند و بی احترامی به مدیریت نقد مراجعه نمایید.

موفق باشید.

مدیریت تیم نقد

امضا : فاطمه تاجیکی✾

فاطمه تاجیکی✾

موسس سابق انجمن تک رمان
کاربر افتخاری انجمن
مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2019-11-10
لایک‌ها
21,178
امتیازها
118
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
7,228
به نام نگارنده هستی
|نقد رمان دختر آبادانی|
نام رمان:
"دختر آبادانی" در دید اول وقتی رمان شما رو دیدم در ذهنم این تجسم نقش بست با رمانی که زندگی دختری از آبادان رو به قلم می‌کشه رو به رو هستم و نکته مهم اسم رمان شما تکراری نیست و این یک امتیاز مثبت برای رمان شماست، اما متاسفانه اسم رمان شما کنجکاوی لازمه رو برای من به عنوان یک مخاطب ایجاد نکرد یا به اصطلاح دیگه ای اسم رمان شما من رو ترغیب به خوندن رمان شما نکرد.
اسم رمان می‌بایست کنجکاوی لازمه رو درون مخاطب ایجاد کنه و مخاطب کشش لازمه رو برای خوندن رمان داشته باشه.
در مرحله دوم پس از خوندن رمان شما به این نتیجه رسیدم اسم رمان شما به محتوای رمان می‌خوره یا به عبارتی دیگر اسم رمان، ایده رمان رو دربر می‌گیره.

جلد:
جلد رمان به اسم رمان می‌خوره اما تا به اینجا وجه اشتراکی بین جلد و محتوای رمان به چشمم نخورده که امیدوارم در پست های بعدی به چشم بخوره.

خلاصه:
خلاصه رمان شما مبهم و گیراست و ذهن نویسنده رو درگیر رمان می‌کنه و تا به جایی که رمان رو خوندم خلاصه رمان شما به درستی انتخاب شده و بابت این موضوع بهتون تبریک می‌گم.

مقدمه:
مقدمه انتخابی شما به محتوای رمان و ژانر های انتخابی مرتبطه و بیانگر اتفاقات رمانه و مقدمه به خوبی انتخاب شده و مقدمه کوتاه‌ست که این خوبه و مخاطب بی حوصله صفحه مقدمه رو رد نمی‌کنه و به دلیل کوتاهیش مقدمه رو مطالعه می‌کنه.

شروع:
شروع رمان پس از نام و خلاصه رمان در جذب مخاطب تاثیر زیادی داره رمان شما جدا از اینکه شروع تکراری نداشت،می‌تونه شروع بهتری داشته باشه یک شروع هیجانی و جذاب که مخاطب رو به خوندن ادامه رمان ترغیب کنه توصیه من اینه روی شروع رمان بیشتر کار کنید.
و توجه داشته باشید شروع رمان فقط یک یا دو پست اول رمان نیست‌.

سیرداستان:
سیر داستان شما در ابتدا خیلی آروم پیش می‌رفت و این موضوع کمی مخاطب رو خسته می‌کنه اما هنگام حمله ساواکی ها رمان کمی بوی هیجان به خود گرفت و پس از اون دوباره روند آروم خودش رو پیش گرفت.
سیر رمان باید به گونه ای باشه که نه تند پیش بره نه آروم و تعادل رو حفظ کنه و هیجان و کنجکاوی رو در ذهن مخاطب ایجاد کنه.
مثلا تک رمان روند آروم رو پیش گرفته و درست زمانی که مخاطب حس می‌کنه رمان خسته کننده یک هیجان و معما جذاب به رمان اضافه بشه و مخاطب رو کنجکاو کنه و در پی حل معما رمان رو ادامه بده و نویسنده ادامه رمان رو با اتفافات جذابی بنویسه که پاسخ معما درونش باشه و اون پاسخ می‌بایست معما دیگری درونش باشه تا آخر رمان این روند باید پیش بره که هیجان رمان حفظ بشه مثلا یکی از معماهای رمان شما اینه؛ چرا ساواکی ها به خانواده نجمه حمله کردن؟ مگه پدر نجمه چی‌کار کرده بود؟ این خودش یک کنجکاوی بزرگ رو در ذهن مخاطب ایجاد می‌کنه که باید در ادامه کم کم به این معما پاسخ داده بشه و کنجکاوی دیگری در ذهن مخاطب ایجاد بشه.

دیالوگ ها و مونولوگ ها:
- بله، سلام کرد بیرون. خوبی عمو جان؟
- بله، خوبم.
چته بابا؟ چرا ناراحتی؟
دیالوگ سومی - جا انداخته شده و در بعضی از دیالوگ ها این مورد به چشم می‌خوره بهتره درست بشن.
روی بعضی از مونولوگ ها باید کار بشه مثل:
تکه نان کوچکم که پخت✖ تکه نان کوچک‌ام که پخته شد✔ _بله، سلام کرد بیرون. خوبی عمو جان؟✖ _بله، بیرون سلام کرد. خوبی عموجان؟ و... فعل ها باید درست به کار برده بشن که معنی متن درست مشخص بشه مثل دیالوگ های بالا.
در خیلی از قسمت های رمان دیالوگ ها و مونولوگ ها باهم قاطی شدن مثل:
ل*ب و لوچه اش را آویزان کرد و گفت:
- پس چرا آقای حسن همیشه می‌برتش؟! تو پدر بدی هستی و به حالت قهر دوید طرف پله‌ی چوبی تا به اتاقک بالای کلبه برود. ✖
*ب و لوچه اش را آویزان کرد و گفت:
- پس چرا آقای حسن همیشه می‌برتش؟! تو پدر بدی هستی.
و به حالت قهر دوید طرف پله‌ی چوبی تا به اتاقک بالای کلبه برود.✔
و... برای نظم رمان دیالوگ ها و مونولوگ نباید باهم قاطی بشن.
دیالوگ ها و مونولوگ ها به جا استفاده شدند و تعادل بین دیالوگ ها و مونولوگ ها حفظ شده.

علامت و اشتباهات نگارشی:
بعضی از کلمات نباید به هم چسبیده بشن و باید بینشون فاصله باشه مثل: بجاش✖به جاش✔ نگاهش✖ نگاه‌اش✔ همزمان✖ هم زمان✔ و...
نویسنده عزیز ببینید بهتره بین بعضی از کلمات فاصله بذارید چون کنار هم بودن بعضی از کلمات خطای دید ایجاد می‌کنن مثل: ونه✖ و نه✔ وبا✖ و با✔ و...
علائم نگارشی به جا استفاده شدند و در رمان شما اشتباهات نگارشی مشاهده نشد.
اما چند اشتباه تایپی وجود داشت مانند:
تماش✖ تمامش✔- یالا کمک کنید زمینه بکنید، باید بقیه شون نرسیدن✖ - یالا کمک کنید زمینه بکنید، تا بقیه شون نرسیدن.✔ و...

توصیفات:
به توصیفات مکان به خوبی پرداخته شده و مخاطب می‌تونه مکانی که کاراکتر درونش هست رو به خوبی تجسم کنه.
توصیفات چهره کمی باید روش کار بشه تا بهتره بشه هیچ تصوری از چهره برادر و مادر و..‌.در ذهن مخاطب نقش نمی‌بنده چون به درستی بهش پرداخته نشده.
توصیفات لباس حدودا خوبه و کمی بیشتر روش کار بشه بهتره.

شخصیت پردازی:
شخصیت پردازی نسبتا خوب بود و به کاراکتر های رمان پرداخته شده بود اما بعضی از کاراکتر ها شخصیت شون درست بیان نشده یعنی به خوبی بهشون پرداخته نشده مثل (عموحسین)که وارد داستان شد و یهو بدون مقدمه چینی از رمان خارج شد البته ممکنه در پست های بعدی به این شخصیت ها به درستی پرداخته بشه و من نقدم رو با توجه به پست های موجود ارائه میدم.
توضیح مختصری در مورد شخصیت پردازی بدم:
وقتی کاراکتری وارد صح*نه رمان می‌شه بدون مقدمه چینی نباید از رمان خارج بشه چون نظم رمان رو بهم می‌ریزه پس در نتیجه هر شخصیتی که وارد داستان میشه باید به خوبی بهش پرداخته بشه.
اسم های انتخابی مناسب با زمانی که کاراکتر ها درونش حضور دارن همخوانی داره و اسم های درستی انتخاب شدند.

زاویه دید:
زاویه دید انتخابی شما اول شخص مفرد هستش که انتخاب خوبی بوده و تا به الان با این زاویه دید موفق بودید و به لوکیشن رمان شما هم می‌خوره.

نثر داستان:
نثر های انتخابی شما " ادبی"و "عامیانه" است.
برای مونولوگ از نثر ادبی استفاده می‌کنید و برای دیالوگ ها از نثر عامیانه.
در دیالوگ ها نثر عامیانه به خوبی به قلم کشیده شده است.
در مونولوگ ها گاهی به جای کلمات ادبی از کلمات عامیانه استفاده کردید و بهتره رمان رو از ابتدا بررسی کنید و این مورد رو حل کنید.

ایده رمان:
ایده رمان شما جالبه و جذابه و باید بگم کلیشه ای نیست و این‌که با قلم خوبتون تا به الان موفق بودید ایده رو به خوبی به نمایش بذارید و امیدوارم در پست های آینده با همین روش پیش ببرید.

باور پذیری:
باورپذیری رمان خوب بود مکان های انتخابی، اسامی کاراکتر ها، اتفاقاتی که درون رمان افتاده همگی قابل باور بودند و تا به الان موردی که باور پذیری اون کم باشه به چشم نخورده.

ژانرهای انتخابی:
ژانر انتخابی شما "اجتماعی" و "تراژدی"
در اسم رمان از ژانر های انتخابی شما فقط ژانر اجتماعی درونش دیده می‌شه و هیچ نشونه ای از ژانر تراژدی درون اسم انتخابی دیده نمی‌شه.
ژانر های انتخابی در خلاصه، جلد،مقدمه،محتوای رمان به خوبی بهشون پرداخته شده و درون محتوای رمان به خوبی میشه این دو ژانر رو حس کرد.

نویسنده عزیز قلم خوبی داشتید و با رفع بعضی از مشکلات رمانتون جذابتر خواهد شد با آرزوی موفقیت برای شما.

با تشکر فاطمه تاجیکی
تیم نقد انجمن تک رمان

زهرا قریب2

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
300
امتیازها
73
کیف پول من
0
تشکر از نقد دقیق و خوب شما.

شروع:
شروع رمان پس از نام و خلاصه رمان در جذب مخاطب تاثیر زیادی داره رمان شما جدا از اینکه شروع تکراری نداشت،می‌تونه شروع بهتری داشته باشه یک شروع هیجانی و جذاب که مخاطب رو به خوندن ادامه رمان ترغیب کنه
...
درسته شروع رمان کمی آرام هست ولی به آنچنان خالی از هیجان هم نیست مثل معمای تنهایی نجمه و خانواده اش در جنگل. حادثه ی پرت شدن نجمه از دره و مار گزیدگی سعید معمای کارگاهی که اجازه نداشتند زیاد توش رفت و آمد کنند... معمای بر نگشتن به شهرشون و جواب های سر بالای بابا.
بعضی از کاراکتر ها شخصیت شون درست بیان نشده یعنی به خوبی بهشون پرداخته نشده مثل (عموحسین)که وارد داستان شد و یهو بدون مقدمه چینی از رمان خارج شد البته ممکنه در پست های بعدی به این شخصیت ها به درستی پرداخته بشه و من نقدم رو با توجه به پست های موجود ارائه میدم...
بله شخصیت هایی مثل عمو ید الله و عمو حسین هنوز نقششون ادامه داره و بهش پرداخته می‌شه... ولی عمو حسین محو نشد بچه ها رو با کاک احمد به کرمانشاه فرستاد و گفت خودم بعدا میام دنبالتون چون اون هم بعد پدر نجمه لو رفته و نمی تونه بچه ها رو نگه داره...

هیچ نشونه ای از ژانر تراژدی درون اسم انتخابی دیده نمی‌شه. ..

اولین تراژدی رمان کشته شدن پدر و دق کردن مادر نجمه و دور شدن از خونه زندگی و خواهرش هست و بعد هم ادامه داره...

کمی از مطالب اضافه ی دو پست اول که خسته کننده به نظر می رسید کم شد و باقی اشکالات هم که فرمودید سعی می کنم رفع کنم.
سپاسگزارم

فاطمه تاجیکی✾

موسس سابق انجمن تک رمان
کاربر افتخاری انجمن
مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2019-11-10
لایک‌ها
21,178
امتیازها
118
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
7,228
تشکر از نقد دقیق و خوب شما.

شروع:
شروع رمان پس از نام و خلاصه رمان در جذب مخاطب تاثیر زیادی داره رمان شما جدا از اینکه شروع تکراری نداشت،می‌تونه شروع بهتری داشته باشه یک شروع هیجانی و جذاب که مخاطب رو به خوندن ادامه رمان ترغیب کنه
...
درسته شروع رمان کمی آرام هست ولی به آنچنان خالی از هیجان هم نیست مثل معمای تنهایی نجمه و خانواده اش در جنگل. حادثه ی پرت شدن نجمه از دره و مار گزیدگی سعید معمای کارگاهی که اجازه نداشتند زیاد توش رفت و آمد کنند... معمای بر نگشتن به شهرشون و جواب های سر بالای بابا.
بعضی از کاراکتر ها شخصیت شون درست بیان نشده یعنی به خوبی بهشون پرداخته نشده مثل (عموحسین)که وارد داستان شد و یهو بدون مقدمه چینی از رمان خارج شد البته ممکنه در پست های بعدی به این شخصیت ها به درستی پرداخته بشه و من نقدم رو با توجه به پست های موجود ارائه میدم...
بله شخصیت هایی مثل عمو ید الله و عمو حسین هنوز نقششون ادامه داره و بهش پرداخته می‌شه... ولی عمو حسین محو نشد بچه ها رو با کاک احمد به کرمانشاه فرستاد و گفت خودم بعدا میام دنبالتون چون اون هم بعد پدر نجمه لو رفته و نمی تونه بچه ها رو نگه داره...

هیچ نشونه ای از ژانر تراژدی درون اسم انتخابی دیده نمی‌شه. ..

اولین تراژدی رمان کشته شدن پدر و دق کردن مادر نجمه و دور شدن از خونه زندگی و خواهرش هست و بعد هم ادامه داره...

کمی از مطالب اضافه ی دو پست اول که خسته کننده به نظر می رسید کم شد و باقی اشکالات هم که فرمودید سعی می کنم رفع کنم.
سپاسگزارم
خواهش می کنم عزیزم
منظورم این بود بی مقدمه از رمان خارج شدن و بعداز چندسال پیداشون شد.

تراژدی درون رمان بود و توی نقد بهش اشاره کردم
اما اسم رمان شما ژانر تراژدی رو نداره "دختر آبادانی"

زهرا قریب2

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
300
امتیازها
73
کیف پول من
0
آهان بله در ادامه تناسب تراژدی با اسم آبادان و دختر آبادانی مشخص میشه.
بازم تشکز از شما واقعا ممنونم برای بیان ایراداتم

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا