• خرید مجموعه داستان های درماندگان ژانر تراژدی و اجتماعی به قلم احمد آذربخش برای خرید کلیک کنید
  • دیو، دیو است؛ انسان، انسان. هاله‌های خاکستری از میان می‌روند؛ این‌جا یا فرشته‌ای و یا شیطان. رمان دیوهای بیگانه اثر آیناز تابش کلیک کنید
  • رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

عکاسی از طلوع خورشید؛ چطور عکسهای خیره کننده بگیریم؟

• نویسنده موضوع 'mobin
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 17
  • بازدیدها 604
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

'mobin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-29
لایک‌ها
20,692
امتیازها
138
کیف پول من
499
عکسهایی با نوردهی طولانی (Long Exposures) بگیرین.
نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه قبل از طلوع برای این سبک عکس‌ها عالیه. دلیل اصلی زودتر اومدنمون هم همینه. هرچی نوردهی طولانی‌تر باشه، حرکت بیشتری رو میتونین ثبت کنین.
به طور معمول، در تاریکی مطلق (بیش از یک ساعت مانده به طلوع آفتاب)، میتونین سرعت شاترتون رو از دو-سه دقیقه برای f/8 تا ده دقیقه و بیشتر برای f/16 تنظیم کنین.
از قوه تشخیص و خلاقیت خودتون استفاده کنین تا ببینین به چه سرعتی برای نوردهی مناسب احتیاج دارین. سوژه‌های معمول برای عکاسی لانگ اکسپوژر در طلوع آفتاب، ابرها و آب هستن.
عکاسی از طلوع آفتاب

برای آسمون، میتونین هرچقدر دوست دارین نوردهی کنین. هرچی نوردهی طولانی‌تر باشه، ابرها دنباله‌دارتر ثبت میشن. اما در مورد آب به همین سادگی نیست. آب‌های نسبتا آرام (دریاچه، رودخانه)، با گذشت تایم بیشتر نرم و با نوردهی بیشتر از ۳۰ ثانیه، کاملا صاف میشن.
آب‌های بیقرار مثل دریا و اقیانوس، با گذشت زمان به موادی مه آلود و تار تبدیل میشن. شخصا علاقه‌ای به تبدیل آب به جسمی مه آلود ندارم و ترجیح میدم توی این بازه زمانی از بالای صخره یا از فاصله‌ای دور نسبت به دریا عکاسی کنم. وقتی که خورشید بالاتر اومد و نور صح*نه قوی‌تر شد، از صخره پایین میرم و سعی می‌کنم از ساختار و الگوی موج‌ها عکس بگیرم.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : 'mobin

'mobin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-29
لایک‌ها
20,692
امتیازها
138
کیف پول من
499
عکسهای با نوردهی کم بگیرین. (عکس‌های سریع)
ممکنه بدیهی به نظر برسه؛ اما گوش کنین: من خیلی از عکاسان حرفه‌ای و بزرگ رو دیدم که توی عکسهای لانگ اکسپوژر غرق میشن. باور کردنش سخته. اما تمام هوش و حواس اونها به خلق این عکسهای +۳۰ ثانیه‌ای هست و بقیه چیزها رو فراموش میکنن. فلترهای ND (Natural Density) میخرن تا نور روز رو بلاک کنن و یا علی از تو مدد! همینطور به این سبک عکاسی ادامه میدن.
اینکار مثل این میمونه که یک پای خودتون رو قطع کنین. درواقع دارین خودتون رو محدود به یک تکنیک و یک سبک خاص از عکاسی میکنین. توصیه من اینه که همه چیز رو آزمایش کنین. رویکردها و سبک‌های مختلف رو امتحان کنین. سرعت شاتر یکی از سه پارامتر ضروری عکاسیه. در استفاده از یک پارامتر، افراط نکنین.
عکاسی با سرعت شاتر بالا

'mobin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-29
لایک‌ها
20,692
امتیازها
138
کیف پول من
499
با نور کار کنین.
اگه عکاسی رو به یک ارکستر تشبیه کنیم، نور، حکم ویولون نواز اصلی این ارکستر رو داره. عکاسی بدون وجود نور کاملا بی‌معنیه! نیمه شب از خواب بیدار میشیم که یک نمایش نور تماشایی رو ثبت کنیم. ما باید نور رو بشناسیم. اون رو درک کنیم و سعی کنیم باهاش همراه بشیم تا بتونیم بهترین خروجی رو ازش بگیریم.

به طور مثال شما از عکس نهایی یک تصوری دارین، اما نور موجود توی صح*نه کاملا متفاوته. روی تصور خودتون پافشاری نکنین. به جاش انعطاف‌پذیر باشین. خودتون رو با شرایط نوری موجود تطبیق بدین و بر اساس شرایط فعلی طبیعت عمل کنین. یاد بگیرین که به سرعت تمام تنظیمات رو تغییر بدین و با شرایط نوری محیط سازگار بشین.

بهترین حالت اینه که منبع نوری در کناره یا روبروی شما باشه. بدترین حالت ممکن هم اینه که خورشید پشت عکاس باشه. چون نور همه جا رو پر میکنه و تمام جزئیات و بافت‌ها رو از بین میبره

'mobin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-29
لایک‌ها
20,692
امتیازها
138
کیف پول من
499
یک افکت ستاره‌ای خلق کنین.
حتما شما هم عکس اشعه‌های نوری رو دیدین که از خورشید بیرون اومدن. باورش سخته که چقدر آسون میتونین از این عکسها بگیرین! بدون اینکه توی مبحث تئوری و ساختار تیغه‌های دیافراگم عمیق بشیم، فقط کافیه چند مرحله زیر رو انجام بدین تا بتونین افکت اشعه‌های خورشید رو داشته باشین:
  1. لنزتون رو تمیز کنین.
  2. خورشید رو پشت یک جسم تیره و مستحکم مخفی کنین و فقط یک بخش کوچکی از اون رو توی کادر داشته باشین.
  3. دیافراگم رو روی f/16 بذارین. (حداقل دیافراگم مورد نیاز برای این کار f/11 هست)
  4. روی نقطه‌ای به جز خورشید فوکوس کنین؛ چون نور مستقیم و روشن ممکنه سیستم اتوفوکوس رو گیج کنه.
  5. عکس بگیرین، بررسیش کنین، تکرار کنین.
مطمئن بشین که لنزتون به خوبی تمیز شده باشه. در غیر اینصورت با فِلِرهای آزاردهنده‌ای روبرو میشین که توی ادیت هم به سختی میشه اونها رو از بین برد.
افکت ستاره ای هنگام عکاسی از خورشید

'mobin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-29
لایک‌ها
20,692
امتیازها
138
کیف پول من
499
از ساعت طلایی استفاده کنین.
ساعت طلایی، زمانیه که بهترین نور وجود داره. این زمان، دقیقا بعد از طلوع شروع میشه و حدودا یک ساعت هم دووم میاره. این نور معمولا گرمه، سایه‌های طولانی ایجاد میکنه و تمام بافت‌ها رو نمایان میکنه. گاهی اوقات، دقیقا بعد از یک سپیده دم پرنور و رنگارنگ، ممکنه این نور مقداری بی حس و خسته کننده به نظر بیاد. (در مقایسه با اون سپیده دم نورانی)
اما این فقط یک خطای دیده. فقط ۵ دقیقه صبر کنین و اجازه بدین تا چشمتون به شرایط نوری جدید عادت کنه. بهترین حالت برای عکاسی اینه که منبع نور در سمت راست یا چپ شما باشه تا سایه‌ها طولانی‌تر و جزئیات و بافت زمین، ب*ر*جسته‌تر به نظر برسه.
عکاسی از طبیعت در ساعت طلایی

از فیلترها یا براکتینگ استفاده کنین.
برای عکاسی طلوع آفتاب، نیاز به راه حلی دارین تا تفاوت نورسنجی بین زمین و آسمون رو حل کنین. به طور معمول، آسمون بسیار روشن‌تره. در نتیجه یا آسمون اوراکسپوز میشه و یا زمین آندراکسپوز. برای کم کردن این مشکل، دو راه دارین:
  1. از فیلترهای تدریجی (گرادیانی) استفاده کنین. این فیلترها در واقع شیشه‌هایی هستن که یک بخششون تیره‌ست. این قسمت تیره، برای تاریک‌تر کردن قسمتی از کادر استفاده میشه. باید بخش تیره‌تر ف*یل*تر رو روی ناحیه روشن کادر تنظیم کنین.
  2. از براکتینگ استفاده کنین. چند عکس با نورسنجی‌های متفاوت بگیرین و در مرحله ادیت، اونها رو باهم ترکیب کنین.
شخصا دومی رو بیشتر میپسندم چون فیلترها معایبی دارن. اول اینکه ممکنه یک کست رنگی روی عکس بذارن. دوم اینکه شما باید همیشه تعداد زیادی ف*یل*تر همراهتون باشه تا ببینین کدوم ف*یل*تر توی اون شرایط نوری مناسبه. سوم اینکه عوض کردن فیلترها زمان‌بره. و با توجه به اینکه خورشید به سرعت در حال بالا اومدنه، زمان محدودی داریم. در نتیجه ممکنه لحظات خاص رو از دست بدین.
و در نهایت دلیل چهارم هم اینکه فیلترها، عکسها رو با خط افق ناهموار (مثل صخره‌ها) خ*را*ب میکنن. در نتیجه من ترجیح میدم که به سادگی چند عکس با نوردهی متفاوت بگیرم و بعد اونها رو ترکیب کنم.

'mobin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-29
لایک‌ها
20,692
امتیازها
138
کیف پول من
499
تنظیمات دوربین برای عکاسی از طلوع خورشید

دیافراگم

درست مثل سایر انواع عکاسی منظره، معمولا باید روی حالت منوآل یا تقدم دیافراگم عکاسی کنین. توی عکاسی منظره، نیاز داریم که عمق میدان تا حد ممکن زیاد باشه. به همین دلیل حداقل باید دیافراگم رو روی f/8 بذارین. اما من توصیه میکنم تا f/11 – f/16 هم پیش برین.
اما از f/16 بالاتر نرین چون خطای پراش لنز، باعث کم شدن شارپنس عکستون میشه. درواقع برخی از لنزهای نه چندان حرفه‌ای، حتی روی f/16 هم دچار خطای پراش میشن. تنها راهش اینه که آزمون و خطا کنین و نتایج رو باهم مقایسه کنین.

سرعت شاتر
سرعت شاتر توی عکاسی از منظره طلوع آفتاب، متغیریه که بستگی به شرایط محیطی داره. وقتی که شما یک ساعت قبل از طلوع شروع به عکاسی میکنین، با تنظیم دیافراگم روی f/8، حداقل باید ۵ تا ۸ دقیقه نوردهی کنین.
عکاسی از طبیعت با نوردهی طولانی

فوت کوزه‌گری: برای داشتن سرعت شاتر بیشتر از ۳۰ ثانیه، باید یک ریموت شاتر برای دوربین داشته باشین. دوربین رو روی حالت Bulb بذارین و یک بار دکمه شاتر رو بزنین. تا زمانی که دوباره شاتر رو نزنین، نوردهی ادامه داره. با زدن شاتر برای بار دوم، نوردهی متوقف میشه. راه دیگه اینه که از ماژول Wi-Fi که اکثر دوربینهای مدرن و جدید دارن، استفاده کنین.

'mobin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-29
لایک‌ها
20,692
امتیازها
138
کیف پول من
499
ISO
ISO روی هر دوربینی، رفتار متفاوتی داره. بنابراین برای تعیین حداکثر ISO بدون نویز زیاد، باید آزمون و خطا انجام بدین. لطفا توجه داشته باشین که عکسهای داخل فضای تاریک با ISO بالا، نویز بسیار بیشتری نسبت به عکسهایی که همون ISO رو دارن اما نور کافی توی محیط وجود داره.

در واقع، تنها زمانی نیاز به دستکاری ISO هنگام طلوع آفتاب دارین که سوژه شما متحرک باشه. مثل موج آب یا پرنده‌ها. در تمام موارد دیگه، ISO رو روی ۱۰۰ نگه دارین. همچنین من توصیه میکنم که توی عکسهای لانگ اکسپوژر، ISO رو تا حد ممکن روی کمترین مقدار بذارین. چون در غیر اینصورت، نویزهای اضافی هم توی عکستون ایجاد میشه.

'mobin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-29
لایک‌ها
20,692
امتیازها
138
کیف پول من
499
نتیجه گیری
به اعتقاد من، طلوع آفتاب جادوی‌ترین زمان کل روزه. در واقع زمانیه که میتونیم کاملا به طبیعت متصل بشیم. من همیشه به ماجراجویی‌های عکاسی از طلوع خورشید علاقه دارم. عکاسی از طلوع اونقدر منو هیجان زده میکنه که بیدار شدن ساعت ۳:۳۰ نصفه شب برام سخت نیست. شما هم همین الان ساعتتون رو تنظیم کنین و از طلوع آفتاب فردا عکاسی کنین! مطمئنم لذتش براتون وصف نشدنیه!

بالا