نکات نویسندگی "نکات نویسندگی از زبان نویسندگان تک رمانی"

• نویسنده موضوع Lunika✧
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 5
  • بازدیدها 89
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Lunika✧

مدیر ارشد + مدیر تالار رمان
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
مدیر تالار
نویسنده فعال
تایپیست انجمن
کاربر افتخاری انجمن
کاربر ویژه انجمن
ادمین پورتال
کتابخوان انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-07
لایک‌ها
13,285
امتیازها
113
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
249,950
سطح
  1. حرفه‌ای
|نکاتی که نویسندگان تک رمانی رعایت میکنن|
  • این تاپیک فقط به دلیل کمک به نویسندگان دیگه ایجاد شده.​
  • به هیچ وجه مطلبی در این تاپیک ارسال نکنید‌.​

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

آخرین ویرایش:
امضا : Lunika✧

Lunika✧

پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
مدیر تالار
نویسنده فعال
تایپیست انجمن
کاربر افتخاری انجمن
کاربر ویژه انجمن
ادمین پورتال
کتابخوان انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-07
لایک‌ها
13,285
امتیازها
113
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
249,950
سطح
  1. حرفه‌ای
'یادداشت اول'

خب من یه توضیح کلی راجبه نحوه‌ی نوشتن و ایده‌هام توضیح می‌دم، معمولا من برای ایده‌پردازی و تصویر‌سازی شب‌ها به این موضوع فکر می‌کنم یا معمولا روزها که سرم خلوت بشه به دنیا‌های خیالیم سفر می‌کنم (حتی گاهی در حالی که یه شخصیت رو روی کاغذ نقاشی می‌کشم ایده‌ها دونه به دونه در ذهنم صف می‌کشن)
دوست ندارم از ایده‌های دیگران استفاده کنم یا حتی الهام بگیرم اصلا به خودم چنین اجازه‌ای رو نمی‌دم، دوست دارم همه‌‌ی نوشتن‌هام خاص و متعلق به خودم باشه، چیزی مثل امضا که فقط مختص به یک نفر باشه.
و این‌که من همیشه داستان‌های افسانه‌ای و اساطیری رو دوست داشتم و همیشه سعی کرد.
و اما از نظر ساختار نوشتن، غلط املایی نداشتن توی پارت نویسی برام خیلی مهمه همین‌طور رعایت علائم نگارشی (که ممکنه بعضی وقتا یادم بره ولی خب با خوندن مداوم به چشم می‌خورن) استفاده از کلمات نو یا مترادف کلامات روزمرگی، استفاده از جملات یا دیالوگ‌های با ارزش که باعث تلنگر مخاطب باشه، رعایت نیم‌خط فاصله، قابل فهم بودن نوع داستان، جوری نوشته بشه که خواننده کراکتر‌ها رو قاطی نکنه و در آخر بعد از بارها خوندن پارت اون رو توی تایپک قرار می‌دم، انقدر باید خونده بشه که از هر نظر صحیح بنظر بیاد.

Lunika✧

پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
مدیر تالار
نویسنده فعال
تایپیست انجمن
کاربر افتخاری انجمن
کاربر ویژه انجمن
ادمین پورتال
کتابخوان انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-07
لایک‌ها
13,285
امتیازها
113
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
249,950
سطح
  1. حرفه‌ای
'یادداشت دوم'

راستش من فضاسازی و شخصیت پردازی و سیر داستان رو بیشتر از هرچیزی رعایت می‌کنم. چون لازمه‌ی نوشتن یه رمان خوب این سه تا هستن که باعث میشه مخاطب رو به دنبال رمان بکشونن. بقیه نکات هم رعایت میشه ولی بیشتر روی اینا تمرکز دارم.
و اینکه رو غلط‌های املایی وسواس زیادی دارم. یعنی هی برمیگردم میخونم ببینم غلطی چیزی هست درستش کنم. دوست دارم همیشه که رمان مینویسم با یه موزیک مربوط به همون ژانر داستان رو بنویسم. توی یه جای خلوت دوست دارم داستانم رو بنویسم. جاهای شلوغ نمیتونم بنویسم. از واژه های بروز و مختلف استفاده میکنم سعی میکنم واژه تکراری به کار نبرم. به جمله‌بندی ها دقت زیادی دارم. پارت ها نیاز به ویرایش داشته باشن، ویرایش میکنم.

Lunika✧

پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
مدیر تالار
نویسنده فعال
تایپیست انجمن
کاربر افتخاری انجمن
کاربر ویژه انجمن
ادمین پورتال
کتابخوان انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-07
لایک‌ها
13,285
امتیازها
113
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
249,950
سطح
  1. حرفه‌ای
'یادداشت سوم'

من فکر کنم بار چندمه که کل رمان رو ویرایش میزنم و خیلی وسواس دارم. دوست دارم در عین اضافه کردن همه جزئیات، خسته کننده نباشه و عادی پیش بره نه خیلی کند نه خیلی تند.
برای همین قبلش سناریوی کلی رمان رو نوشتم و نسبت به رویدادهای مهم بخش بخشش کردم. حالا همه ی اون بخش ها رو هی کوچیک و تر کوچیک تر میکنم. بعد که ستون داستان رو مشخص کردن از اولش میرم دیگه سمت دیواره و آجر کاری. یعنی چی؟ یعنی اینکه اون سناریوهای سلسله وار رو تبدیل میکنم به یه داستان با روند مطلوب. از ابتدا به صورت خلاصه و آروم فقط به اندازه ی یک پارت داخل چک نویس مینویسمش. بعد که یک پارت شد حااا نوبت ویرایشه. اون چک نویس حالت داستانی اولیه تقریبا فقط بازگو کنندست و هیچ توصیفاتی نداره. بعد که نوبت به مرحله نگارش نهایی میرسه اون چک نویس رو با وسواس خیلی زیاد بهش جزئیاتی مثل توصیف احساسات مکان چهره و... اضافه یا کم میکنم. در حین نوشتن همه ی اینها اون یک پارت چک نویس همیشه بالای سه پارت استاندارد انجمن میشه. در آخر قبل از اپلودش سه بار میخونمش و ویراستاریش میکنم تا چیزی از قلم نیوفته در آخر اپلود میکنم.
البته بماند که قبل هربار وبرایش رمانم یه کتاب جدید خوندم و آموزش‌های نویسندگی رو بارها مرور کردم.

Lunika✧

پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
مدیر تالار
نویسنده فعال
تایپیست انجمن
کاربر افتخاری انجمن
کاربر ویژه انجمن
ادمین پورتال
کتابخوان انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-07
لایک‌ها
13,285
امتیازها
113
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
249,950
سطح
  1. حرفه‌ای
'یادداشت چهارم'

نکاتی که رعایت می‌کنم عبارت اند از:
۱) خطوط پارت‌ها
۲) رعایت اصول درست نویسی و علائم نگارشی و نیم فاصله‌ها
۳) سعی می‌کنم توصیفات کامل و جامع و پر از احساسات باشه
۴) جوری پارت‌هام رو می‌نویسم که خواننده صح*نه و اتفاق‌ها رو توی ذهنش مجسم کنه
۵) سعی می‌کنم همه چیز که مربوط به کارکتر و شخصیت رمانم هست رو توصیف کنم که خواننده به خوبی شخصیت رو بشناسه و بدونه دارای چه صفات اخلاقی و شخصیتی هست.
۶) سعی می‌کنم از توصیفات بیشتری در قسمت دیالوگ استفاده کنم که خواننده به خوندن ادامه‌ی رمانم ترغیب بشه.
۷) حقیقتاً نمی‌تونم یه پارت رو یه روزه بنویسم با وجود این‌که از یک هفته قبل تایم می‌ذارم و روی اتفاق‌ها کار می‌کنم. عادت خاصی در حین نوشتن دارم که میشه گفت یه پارت رو دو الی سع روز میشه که به چهل و پنج خط برسونم‌.
۸) پارت‌ها رو بارها و بارها می‌خونم و زمانی که رمانم تموم شد از نو روی تمامی قسمت‌هاش کار می‌کنم که هم چیزهایی که از قلم افتاده رعایت بشه و هم تا حدودی نقص‌هاش به چشم نیاد.
۹) خیلی برام مهمه که نوشته‌هام از رضایت بالایی برخورد باشه یعنی بازخورد مثبتش بیشتر باشه تا منفی.
۱۰) سعی می‌کنم تلاشم توی هر پارت که جدید می‌نویسم بیشتر باشه تا خواننده شاهد پیشرفتم باشه نه پسرفتم.
شاید موردهای دیگه‌ای هم باشه که ذکر نکردم ولی مهم‌ترین اصول نوشتنم این مواردی بود که در قسمت بالا ذکر کردم.

Lunika✧

پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
مدیر تالار
نویسنده فعال
تایپیست انجمن
کاربر افتخاری انجمن
کاربر ویژه انجمن
ادمین پورتال
کتابخوان انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-07
لایک‌ها
13,285
امتیازها
113
وب سایت
forums.taakroman.ir
کیف پول من
249,950
سطح
  1. حرفه‌ای
'یادداشت پنجم'

نکته‌ای که من سعی می‌کنم حین نوشتن رعایت کنم اینه که خودمو جای شخصیت بذارم و سعی کنم پارتم زنده باشه. تا حد امکان حس هم زاد پنداری رو به مخاطبم انتقال میدم.
واقعا مهم ترین رکن نویسندگی تخیله! تخیل نباشه رمان خشکه، بی‌روحه، بی‌احساسه.
من خودم شخصه نکته‌ای که سعی می‌کنم حین نوشتن رعایت کنم اینه که خودمو جای شخصیت بذارم و سعی کنم پارتم زنده باشه. با قدرت تخیلم فضا رو با تک تک جزئیاتش تصور می‌کنم.
تا حد امکان حس همزاد پنداری رو به مخاطبم انتقال میدم و شخصیت رمان، درد یا شادیش رو واقعی جلوه‌ میدم. از خودم، محیطم و اطرافیانم از هر اتفاقی که بیوفته الهام می‌گیرم.
اگر بارون بیاد به خودم و حسام دقت می‌کنم. اگر با دوستام بیرون باشم به حرفا و شادی‌هامون دقت می‌کنم. اگر غمگینم به احساسم دقت می‌کنم.
دنبال یه تعریف می‌گردم، دنبال یه توصیف می‌گردم.

بالا