آموزشی "نون" تا "یای" نویسندگی✒

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته تالار نویسندگان
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

بکوشید در حین نوشتنِ اثرتان به قالب آن توجه داشته باشید. فضا‌سازی قالب داستان و رمان شماست در همان اولین جمله‌ی فضاسازیِ اثرتان بکوشید به اندازه و اسم فضا اشاره کنید؛ مثلاً اگر داستانتان در یک اتاق مطالعه رخ می‌دهد، بنویسید:" اتاق مطالعه بزرگ بود و... ."

#آموزشی

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

در نویسندگی قدم آغازین بسیار مهم است. قدم اول را بهتر است همین الان برداشت. اینکه با خود تکرار کنید که فردا نوشتن را شروع می‌کنید، مثل این است که قلمتان آفت زده شود و با دست خودتان قلمتان را بشکنید. شما می‌توانید برای امروز دو دقیقه بنویسید؛ ولی امروز نوشتن را آغاز کنید و ترس، نگرانی و بهانه را کنار بگذارید. در این‌صورت به نصف موفقیت رسیده‌اید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

رعایت هر عنصری از داستان‌نویسی ضروریست. هیچ‌کدام از عناصر داستان‌نویسی بی‌جهت نیستند. فضاسازی جای خودش را دارد، شخصیت‌پردازی جای خودش، نقاط اوج پردازی جای خودش و... . همان‌طور‌که اکسیژن برای انسان جای خودش را دارد، آب جای خودش را و... . هیچ‌کدامشان جای یکدیگر را برای انسان نمی‌گیرند.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

هر کار و اتفاقی که در داستان انجام می‌شود باید با دلیل باشد؛ حتی اگر وجود یک گل در گلدانی باشد یا برگ‌های آن گل ذره‌ای تکان بخورد.
شخصیت داستان هرکاری را انجام می‌دهد باید به روند داستان و شخصیت‌پردازی کمک کند؛ حتی اگر نوشیدن یک لیوان آب باشد.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
اگر کسی مطالعۀ عمیق نداشته باشد، نمی‌تواند عمیق و مؤثر بنویسد. واقعیت امر این است که اولین قاعده برای نویسنده‌های تازه‌کار، بسیار ساده، بی‌دردسر و حتی ل*ذت‌بخش است:
قبل از این‌که شروع به نوشتن کنید، بخوانید؛ هم داستان کوتاه و هم رمان. تا حد مستی داستان بخوانید. اگر این کار را انجام دهید، خون‌تان پرِ ا*ل*ک*ل داستان می‌شود و تصاویری را که ذهن‌تان آکنده از آن‌هاست، باور می‌کنید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

خیلی‌ها هستند که با انرژی و شوق و ذوق زیادی نوشتن را آغاز می‌کنند. امّا بعد از مدت کوتاهی یا نوشتن را رها می‌کنند یا دیگر آن میل و انرژی سابق را نسبت به نوشتن ندارند. در آغاز بهتر است اگر تا کنون پیوسته ننوشته‌اید، پویسته بنویسید. یعنی تا یکی دو ماه ابتدایی هر روز بنویسید؛ حتی اگر روزی ده دقیقه باشد. ولی پس از حدود دو ماه در هر هفته، فقط یک روزش را ننویسید و آن روز را به خودتان استراحت دهید.
بکوشید هر روز موسیقی‌های شاد و انگیزشی گوش دهید. مطالب انگیزشی بخوانید. زندگی‌نامه‌ی برخی از افراد موفق را بخوانید.
همه‌ی این موارد به شما کمک خواهند کرد که بهتر به نوشتن ادامه دهید و نوشتن را در میانه رها نکنید. اگر برای رفع ایرادهای نوشتنتان بکوشید، جسور باشید و با علاقه به نوشتن ادامه دهید، به موفقیت خواهید رسید.
هرگز نوشتن را در میانه رها نکنید؛ چون نه تنها حس خوبی پیدا نخواهید کرد، بلکه ممکن است باعث شود یا بقیه هدف‌هایتان را دنبال نکنید یا آنها را هم در میانه رها کنید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

نویسنده‌ای که رنج نمی‌برد، نمی‌تواند رنج را برای دیگران توصیف کند. انسان به این علت شعر می‌گوید که اگر این کار را نکند، در سیلاب‌های درونی خود خفه می‌شود؛ هرچه انسان بیشتر به رگ و پیِ حیات دقت کند و با جزئیات روزمره‌ی آن درگیر شود، احساس نیاز بیشتری می‌کند به ثبت آنچه بر او رفته است.
انسان دو بار ل*ذت می‌برد:" یک بار در لمس تجربه و بار دیگر در نوشتن درباره ی آن و صورت بخشیدن به آن." بنابراین، تجربه از شروط بنیادین نویسندگی است. نویسنده‌ای که رنج نمی‌برد نمی‌تواند رنج را به دیگران منتقل کند.

#نزار_قبانی

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

اگر اثرتان داستان کوتاه‌ می‌باشد، بهتر است که از همان صفحه‌ی اول گره بیندازید؛ ولی اگر رمان می‌باشد، بهتر است از همان چهار پنج صفحه‌ی ابتدایی گره بیندازید. وجود گره باعث می‌شود که وقتی مخاطب ابتدای اثرتان را می‌خواند، نتواند آخر آن را حدس بزند، کل اثرتان را با ل*ذت بیشتری مطالعه و در ادامه او را غافلگیر کند. در نتیجه این کار به افزایش جذابیت اثرتان کمک می‌کند. معمولاً گره باعث پیچدگی اثر نیز می‌شود.
اگر هم در صفحات ابتدایی اثرتان گره نمی‌اندازید، باید صفحات آغازین اثرتان جذابیت و کشش لازم را داشته باشد تا مخاطب کل اثرتان را با شوق و ذوق مطالعه کند و او را خسته نکند.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

بهترین زمان برای نوشتن زمانیست که حس نوشتن داشته باشید؛ حال ساعت هفت صبح باشد یا دوازده ظهر یا دو شب و... . اگر حس نوشتن ندارید؛ شعر کلاسیک و رمانِ استاندارد مطالعه کنید، تا هم حس نوشتن ایجاد شود و هم جمله‌بندی‌هایتان بهتر شود.

#آموزشی

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا