• مصاحبه اختصاصی رمان کاراکال میگل سانچز کلیک کنید

آموزشی "نون" تا "یای" نویسندگی✒

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته تالار نویسندگان
مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

توی نیمه راه متوقف نمانید. اگر در میانه‌ی پیرنگِ داستان گم شدید یا به بن‌بست برخوردید، مسیری را که آمده‌اید دنبال کنید تا برسید به جایی که راه را غلط آمدید. سپس راه دیگر را امتحان کنید. یا شخصیت را تغییر دهید. زمان روایت را تغییر دهید. اول داستان را تغییر دهید.

#آموزشی

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

یک نویسنده بهتر است تا آنجا که می‌تواند دایره واژگانش را تقویت کند و برای یادگیری و تسلط بیشتر واژه‌ها به سراغ لغت‌نامه‌ها نرود؛ چون در این‌صورت معمولاً فقط معنی واژه را یاد می‌گیرد، در صورتی که بهتر است کتاب‌های گوناگون و قوی‌ای را مطالعه کند، زیرا این‌طور علاوه بر یادگیری معنیِ واژه‌ها، کاربرد مناسب لغات را هم بهتر متوجه می‌شود.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

نویسندگی این‌طور نیست که در هرچند سال، فقط یک دقیقه بنویسی. نویسندگی هر روز نوشتن است؛ حتی اگر روزی یک دقیقه بنویسی. همه افراد دنیا بی‌تردید اگر بخواهند بنویسند دیگر یک دقیقه وقت خواهند داشت. اگر هر روز بنویسی، نوشتن بخشی از وجودت می‌شود، آنگاه وقتی قلمت پخته شد، تو هم پخته می‌شوی و برعکس.
هرگاه فیلمی می‌بینید، بعد از اتمام آن، نقدی را که در موردش دارید توی دفتری بنویسید، کتابی را هم که می‌خوانید همین‌طور. همیشه به خودتان جسارت بدهید، جسارت لازمه موفقیت در نوشتن است.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

📝 همیشه سعی کنید قبل از نوشتنِ داستانتان در ذهنتان با آن زندگی کنید؛ وقتی خوب، چندین بار در داستانتان زندگی کردید، اگر دیدید تأثیری منفی روی خودتان می‌گذارد، بهتر است آن را ننویسید.
زندگی کردن در داستانتان این امکان را به شما می‌دهد که داستانی با ارزشی بیشتر، شخصیت‌پردازی‌ای بهتر، دیالوگ‌هایی قوی‌تر و ... بنویسید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

در عین حال که باید خودتان را باور داشته باشید، خودتان را هم برای نقد و هم دیدن نقاط ضعفتان آماده کنید. وقتی نقاط ضعف اثرتان را می‌گویند، ناراحت و ناامید نشوید؛ بلکه باقدرتی بیشتر ایرادهایتان را رفع کنید و هدفتان را ادامه دهید. نقد فقط بیان نقاط ضعف نیست. بیشتر سعی کنید اثرتان را برای کسی جهت نقد بفرستید که هم نقاط قوت اثرتان را به شما بگوید و هم نقاط ضعفتان را. چون اگر نقاط قوتتان را بدانید هم باعث انگیزه‌ بیشترتان می‌شود و بهتر نقاط ضعفتان را برطرف می‌کنید، هم بهتر می‌توانید نقاط قوتتان را قوی‌تر کنید. از طرفی اینکه همیشه فقط نقاط ضعفتان را به شما بگویند، احتمالاً رفته رفته باعث می‌شود که خیال کنید نمی‌توانید خوب بنویسید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

همان‌طور که عجله آفت قلم است، ترس هم مانع بزرگی برای شکوفایی قلمتان است. اگر می‌ترسید، مطلبی را بنویسید، آن مطلب افتضاح از آب در بیاید و به همین خاطر مسخره‌‌تان کنند، بدانید اگر خیلی‌ها بدانند از نوشتن می‌ترسید، باز برخی‌ها هستند که شما را مسخره کنند. هیچ‌کس مادرزاد حروف الفبا را بلد نبود و نیست. همه با تمرین، تلاش، جسارت و انگیزه یاد گرفتند و می‌گیرند. برای موفقیت در هرزمینه و هدفی باید مسیری را طی کنید. اینکه چه زمانی به موفقیت می‌رسید و این مسیر کِی طی می‌شود، بستگی به خودتان دارد. نوشتن نیز همین‌گونه است. مسیر موفقیت در نوشتن ممکن است حتی کمتر از سه چهار ماه طول بکشد؛ مدت زمانی بسیار کمتر از دیپلم گرفتن و لیسانس گرفتن. مهم نیست شما در کجای دنیا زندگی می‌کنید، مهم این است که خودتان و هدفتان را باور داشته باشید. اگر در یک ویرانه زندگی کنید و طالب هنر باشید، مطمئن باشید در همان ویرانه هم می‌توانید کاری کنید که جهان را عاشق هنر کنید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

چه داستان کوتاه و چه رمان هردو از یک نوع اصول و قواعد کلی پیروی می‌کنند؛ ولی بیشتر بین تعداد کلمه‌ها، تعداد فضاها و... تفاوت دارند. مثلاً: در داستان‌کوتاه فضاسازی وجود دارد، در رمان هم وجود دارد. در داستان کوتاه شخصیت‌پردازی وجود دارد، در رمان هم همین‌طور. در داستان‌ کوتاه نقطه‌ اوج‌پردازی و نقطه‌نزولی پردازی وجود دارد، در رمان هم وجود دارد. در هردو باید زبان متن اصلی اثر، نوشتاری باشد و بهتر است فقط دیالوگ‌ها گفتاری(عامیانه یا محاوره‌ای) باشد و... ولی معمولاً تعداد فضاها، نقاط اوج و نقاط نزولی و تعداد دیالوگ در داستان‌ کوتاه کمتر است. تعداد شخصیت‌های داستان کوتاه بهتر است بیشتر از پنج شخصیت نباشد؛ اما در رمان می‌توان از بی‌نهایت شخصیت‌ استفاده کرد. موضوع داستان کوتاه در طول یک روز یا نهایتاً یک هفته اتفاق می‌افتد(گاهی می‌توان از فلش بک برای رخدادهای گذشته استفاده کرد) ولی در رمان معمولاً طی یک تا چندین سال اتفاق می‌افتد. در رمان تعداد کلمه‌ها و تعداد صفحات بسیار بیشتر از داستان کوتاه است.
اما قلم نویسنده مهم‌ترین عامل تأثیرگذاری و ماندگاری یک اثر است، نه رمان یا داستان کوتاه بودنِ اثر. چون گاهی یک داستان‌کوتاه تأثیرش بسیار بیشتر از چندین رمان است و برعکس. از نظر سختی نیز هم نوشتن داستان کوتاه سختی‌های خاص خودش را دار و هم نوشتن رمان.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

ریموند چندلر نویسنده بزرگ در مکاتبات خصوصی خود اعتراف کرد که حتی اگر چیزی ننویسد باز هم هر روز پشت میز کارش می‌نشیند و تمرکز می‌کند. من آرزوی پشت اين قضيه را درک ميکنم. به این معنا چندلر بر روی استقامت فیزیکی، که برای اراده یک نویسنده حرفه‌ای بسیار ضروری است، کار می کرد. چنین تمرینات روزانه‌ای برای او حیاتی بود.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,948
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا