• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

حقوق بررسی فقهی و حقوقی تجدید نظرخواهی و نقض آرای قضایی

• نویسنده موضوع MAHDIS
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 45
  • بازدیدها 2K
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MAHDIS

نویسنده انجمن + مدیر ارشد بازنشسته
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
باری, با توجه به این كه در ماده ۷ قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب , مصوّب ۷۳ آمده:

(احكام دادگاه های عمومی و انقلاب قطعی است, مگر در مواردی كه در این قانون, قابل نقض و تجدید نظر پیش بینی شده است.)

می توان نتیجه گرفت كه در آرای قضایی اصل بر ناروا بودن نقض است, مگر با دلیل قطعی, مخالفت آن با قانون آشكار گردد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : MAHDIS

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
از این روی, در جاهایی كه شك داریم در درستی حكم, نمی دانیم كه آیا در خور نقض است, یا خیر. می توان اصل را بر ناروا بودن نقض نهاد.

در فقه هم, اصل بر ناروا بودن نقض آرای قضایی است.

● كشف اشتباه آشكار قاضی

دراین جا بر آنیم, مبانی فقهی بند ۱ و ۲ از ماده ۱۸ و پاره ماده های پیوسته به آن را, مانند ماده ۱۹ و ۳۱ از قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب را مورد بحث قرار دهیم.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
▪ در ماده ۳۱ قانون یاد شده, آمده:

(در صورتی كه دادستان, حكم را مخالف بیّن با شرع, یا قانون تشخیص دهد, از دیوان عالی كشور در خواست نقض می نماید.)

▪ در ماده ۱۹ همین قانون آمده:

(چنانچه, مرجع تجدید نظر, پس از رسیدگی, پی به اشتباه بیّن حكم ببرد, رأی را نقض و رسیدگی مجدد نماید.)

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
▪ در بند ۱ ماده ۱۸ آمده:

(متوجه اشتباه رأی خود شود.)

▪ در بند ۲ ماده ۱۸ آمده:

(پی به اشتباه رأی صادره ببرد)

حال, نكته های مورد پرسش و دارای ابهام از این قرارند:

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
۱) آیا مراد از عبارت: (اشتباه بیّن حكم) در ماده ۱۹ و عبارت: (اشتباه رأی ) در بند ۱ و ۲ ماده ۱۸, اعم است از اشتباه بیّن شرعی و قانونی, یا تنها اشتباه بیّن قانونی۷ را در بر می گیرد؟

به دیگر سخن, آیا مرجع تجدیدنظر هم, مانند دادستان, در زمان رسیدگی, شرع را هم باید در كنار قانون و در عرض آن مورد توجه قرار دهد یا خیر؟

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
۲) با توجه به این كه در ماده۱۹ و ۳۱, تعبیر به مخالفت و اشتباه بیّن شده است, آیا این وصف بیّن, مفهوم مخالف دارد, به این معنی كه اگر مخالفت بیّن با حكم شرع, یا قانون نداشته باشد و از موارد اختلافی باشد, حكم, در خور نقض است, یا خیر؟

۳) مراد از عبارت: (مخالف بیّن با شرع) كه در ماده ۳۱ آمده, چیست؟

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
در پاسخ به پرسش نخست می توان گفت: در ماده ۳۱, قانون گذار در صورتی كه رأی قاضی مخالف بیّن با شرع باشد, دادستان را به درخواست نقض حكم از دیوان عالی كشور, مكلّف ساخته و در نتیجه, برابر سازی رأی با شرع را نیز بر عهده دادستان دانسته,از این روی, غیر مستقیم, این تكلیف, متوجه دیوان عالی كشور نیز می گردد.

یعنی دیوان عالی كشور نیز, مانند دادستان, در زمان رسیدگی, باید اصول و مبانی بیّن شرعی را در كنار قانون معیار عمل قرار دهد; زیرا معنی ندارد كه دادستان, وظیفه داشته باشد شرع را در نظر بگیرد, ولی دیوان عالی كشور چنین وظیفه ای نداشته باشد.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
چرا كه در این صورت, یك جداسازی غیر منطقی خواهد بود. بنابراین, مراد از كلمه (اشتباه بیّن حكم) در ماده ۱۹ نیز اعم از اشتباه بیّن شرعی و قانونی است, نه تنها اشتباه قانونی و همچنین مراد از كلمه (اشتباه) در بند ۱ و ۲ ماده ۱۸, اعم است از اشتباه شرعی و قانونی ; زیرا اگر چه ماده ۱۸ و ۱۹ شرط و قیدی ندارند, ولی قید موجود در ماده ۳۱, كه شرع را هم در كنار قانون آورده, تفسیر كننده این ماده است و دراصطلاح, مطلق, حمل بر مقید می گردد.

امّا پاسخ به پرسش دوم این است كه وصف (بیّن) در متن قانون, دارای مفهوم مخالف است; یعنی در صورتی كه حكم صادر شده, با یك حكم شرعی, یا با یك نصّ قانونی ناسازگاری غیر بیّن و اجتهادی داشته باشد, نقض شدنی نیست.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
از این روی, در جاهایی كه از نظر شرعی, یا قانونی, میان فقیهان, یا حقوقدانان اختلاف نظر خردمندانه و معمولی و شناخته شده ای وجود داشته باشد, و قاضی صادر كننده رأی , با توجه به این اختلاف, دیدگاه ها, بر اساس استنباط خردمندانه, یكی از دیدگاه ها را بپذیرد و رأی صادر كند, نمی توان این رأی را به استناد ناسازگاری با نظر شرع و قانون نقض كرد.

امّا پاسخ به پرسش سوم: حكم قضایی, زمانی كه با محك شرع, سنجیده می شود, ممكن است, با واقع و نفس الامر, یا با دلیل قطعی و ضروری فقه, ناسازگاری داشته باشد; به گونه ای كه اگر قاضی صادركننده رأی دریابد و یا قاضی دیگری او را بیاگاهاند, بدون هیچ مقاومتی, خواهد پذیرفت, یعنی به گونه ای ناسازگاری حكم, با شرع روشن و آشكار است كه جای بحث و گفت و گو برای كسی باقی نمی گذارد.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,739
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
719
در مَثَلْ, رأی قاضی با آیات قرآنی و یا روایات متواتره و یا اجماع قطعی, ناسازگاری داشته باشد و یا به طور قطع, كشف شود كه رأی برابر با واقع نبوده است.

بیش تر فقیهان, بلكه همه آنان, بر این باورند كه در این صورت, حكم قاضی نقض می گردد:

۱) حضرت امام خمینی: نظر به این كه در سیر قانون گذاری پس از انقلاب اسلامی, بیش تر, دیدگاه ها و مبانی فقهی حضرت امام, ملاك عمل قانون گذاران بوده است; از این روی, پرداختن به نظر ایشان , از اهمیت ویژه ای برخورداراست; چرا كه می تواند بهترین تفسیر كننده قانون باشد:

بالا