• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید

مناجات اعمال شب جمعه

• نویسنده موضوع hasti
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 10
  • بازدیدها 360
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
فضیلت شب جمعه
آگاه باش كه شب و روز جمعه از ساير شب ها و روزها به صفت بلندى مقام و شرافت و نام ‏آورى كاملا متمايز است. از رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله روايت شده: كه شب و روز جمعه بيست‏ و چهار ساعت است و حق تعالى در هر ساعت آن ششصد هزار تن‏ را از دورخ آزاد مى‏ كند. و از امام صادق عليه السّلام وارد شده: كه هركه‏ ما بين ظهر روز پنجشنبه تا ظهر روز جمعه از دنيا برود، خدا او را از فشار قبر پناه دهد. و نيز از آن حضرت روايت شده كه براى جمعه حق و حرمتى بسيار است مبادا حرمت آن را ضايع گردانى و در انجام عبادات‏ حق تعالى و تقرب جستن به خدا با انجام كارهاى شايسته و ترك همه محرّمات الهى در آن روز كوتاهى نمايى، زيرا خدا ثواب طاعات‏ را در اين روز دو چندان مى ‏سازد و گناهان را محو مى ‏كند، و درجات مومنان (اهل ايمان) را در دو جهان بلند مى‏ گرداند. شب جمعه در فضيلت مانند روز است، پس اگر مى‏ توانى شب جمعه را تا صبح به نماز و دعا زنده بدار، به راستى كه خداوند عالم در شب‏ جمعه براى اضافه كردن كرامت اهل ايمان، فرشتگان را به آسمان اوّل مى‏ فرستند تا بر حسنات ايشان بيفزايند، و گناهانشان‏ را محو كنند و حق تعالى عطايش گسترده و بسيار كريم است. و نيز در حديث معتبر از آن حضرت روايت شده: گاهى از اوقات‏ شخص مؤمن براى حاجتى دعا مى‏ كند و حق تعالى قضاى حاجتش را به تأخير مى‏ اندازد تا در روز جمعه حاجتش را براورده سازد و به خاطر فضيلت جمعه درخواستش دو چندان برآورده شود.و فرمود: آنگاه كه برادران يوسف از حضرت يعقوب عليه السّلام درخواست‏ كردند تا براى آمرزش گناهانشان از خدا طلب بخشش نمايد، گفت:

سَوفَ اَستَغفِرُ لَكُم رَبّى

از پروردگارم براى‏ شما طلب آمرزش خواهم كرد

و اين تأخير به آن سبب بود كه اين درخواست در سحر شب جمعه واقع گردد تا دعايش اجابت شود. و نيز از آن حضرت روايت شده: چون شب جمعه فرا رسد، ماهيان دريا سر از آب بيرون آورند، و درندگان صحرا سر برآورند و حق تعالى را ندا كنند كه پروردگارا! ما را به سبب گناه آدميان عذاب مكن! و از حضرت باقر عليه السّلام روايت شده: حضرت حق‏ سبحانه و تعالى فرشته ‏اى را در هر شب جمعه فرمان مى ‏دهد كه از اول شب تا آخر شب از جانب پروردگار جهانيان از بالاى عرش‏ ندا كند: آيا بنده مؤمنى هست كه پيش از طلوع صبح براى هر دو جهانش مرا بخواند، تا من درخواستش را اجابت كنم؟ آيا بنده مومنى هست كه پيش از طلوع صبح از گناهش توبه كند تا توبه‏ اش را بپذيرم؟ آيا بنده مومنى هست كه در روزى او تنگ گرفته باشم، و پيش از طلوع صبح از من بخواهد كه روزى‏ اش را فزونى بخشم تا به او فراخى در روزى دهم؟ آيا بنده مؤمن‏ بيمارى هست كه پيش از برآمدن صبح از من بخواهد شفايش دهم تا به او تندرستى ارزانى كنم؟ آيا بنده مؤمن غمگين در بندى‏ هست كه پيش از طلوع صبح از من بخواهد او را از بند برهانم و اندوهش را برطرف سازم تا دعايش را اجابت نمايم؟ آيا بنده‏ مؤمن ستمديده ‏اى هست كه پيش از طلوع صبح دفع ستم ستمكار را از من بخواهد تا انتقام او را از ستمكار بگيرم و حقّش را به وى بازگردانم‏ فرشته حق اين ندا را پيوسته تا طلوع صبح ادامه مى‏ دهد! از امير المؤمنين عليه السّلام روايت شده: حق تعالى جمعه را از ميان همه روزها انتخاب كرده و روزش را عيد نموده و شب آن را در فضيلت همچون روزش گردانيده است، و از جمله فضيلت هاى روز جمعه آن‏ است كه در آن روز هر حاجتى كه از خدا درخواست شود برآورده مى‏ شود! و چنانچه جماعتى در اثر نافرمانى مستحق عذاب حق شوند چون شب و روز جمعه را دريابند و دعا كنند، خداوند عذاب را از ايشان برمى‏ گرداند و نيز امور آينده را خدا در شب جمعه استوار و نهايى مى ‏گرداند.پس شب جمعه بهترين شب ها و روز آن بهترين روزهاست. و از امام صادق عليه السّلام روايت شده: در شب جمعه از گناه دورى كنيد كه عقوبت گناهان در ان شب دو چندان است، همان‏گونه كه پاداش كارهاى نيك در آن شب دو برابر است.و هركه در شب جمعه نافرمانى خدا را ترك گويد خدا گناهان‏ گذشته او را بيامرزد و هركه در شب جمعه گناهى را آشكار انجام دهد، خدا او را به خاطر گناهان همه عمرش عذاب نمايد و جزاى‏ گناه انجام گرفته در شب جمعه را بر او دو چندان گرداند. و به سند معتبر از حضرت رضا عليه السّلام روايت شده: حضرت رسول صلّى اللّه عليه و آله فرمودند: روز جمعه سيد و بزرگ روزهاست،خدا پاداش نيكي ها را در آن روز دو برابر عطا مى‏ كند و گناهان را محو مى‏ سازد و درجات‏ اهل ايمان را بالا مى ‏برد و دعاها را مستجاب نمايد و سختي ها را آسان و غمها را از دلها مى‏ زدايد؛ و حاجت هاى بزرگ را روا كند. و روز جمعه روزافزونى است چرا كه خدا لطف و مهر خويش را بر بندگان فزونى مى ‏بخشد و گروه هاى بسيارى را از آتش‏ دوزخ نجات مي دهد؛ پس هركه خدا را در آن روز بخواند و حق و حرمت آن روز را آنچنان‏كه شايسته است بشناسد، به يقين‏ خدا او را از آتش دوزخ رهايى دهد. پس چنانچه در روز جمعه يا شب آن از دنيا برود پاداش شهيدان را دارد و در قيامت ايمن از عذاب الهى برانگيخته مى ‏شود؛ و هركه حرمت جمعه را آنچنان‏كه شايد نگاه ندارد و حقش را تباه كند، يا اين‏كه نماز جمعه به جا نياورد، يا در آن مرتكب محرمات‏ الهى شود، به يقين خدا او را در آتش دوزخ بسوزاند، مگر آنكه توبه كند. و به سندهاى معتبر از حضرت باقر عليه السّلام روايت شده: آفتاب در روزى بهتر از جمعه طلوع نكرده، و هنگامى ‏كه پرندگان در روز جمعه به يكديگر مى‏ رسند به هم سلام مى‏ كنند و مى‏ گويند: امروز روز باارزشى است.و به سند معتبر از حضرت صادق عليه السّلام روايت شده: هركه روز جمعه را دريابد، بايد به كارى جز عبادت‏ نپردازد، چه در اين روز خدا گناه بندگان را مى‏ آمرزد و رحمت خويش را بر آنان نازل مى‏ كند. البته فضايل شب و رزو جمعه بيشتر از آن است كه در اين سطور كوتاه بيان شود

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
اعمال شب جمعه؛ بسيار گفتن‏ سُبْحَانَ اللَّهِ‏ و اللَّهُ أَكْبَرُ و لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ‏ و بسيار صلوات فرستادن همانا روايت شده كه جمعه شبش نورانى است و روزش بسيار روشن پس بسيار بگوييد سُبْحَانَ اللَّهِ وَ اللَّهُ أَكْبَرُ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ و بسيار صلوات بفرستيد بر محمد و آل محمد عليهم السلام و در روايت ديگر اقل صلوات در اين شب صد مرتبه است و آنچه زياده كنى بهتر است و از حضرت صادق عليه السلام مروى است كه صلوات بر محمد و آل محمد در شب جمعه برابر است با هزار حسنه و محو مى ‏كند هزار سيئه را و بالا مى ‏برد هزار درجه‏
و مستحب است كه بسيار صلوات بفرستند بر محمد و آل محمد صلوات الله عليهم بعد از نماز عصر روز پنجشنبه تا آخر روز جمعه و به سند صحيح از حضرت صادق عليه السلام منقول است كه چون عصر روز پنجشنبه مى‏ شود ملائكه از آسمان به زير مى ‏آيند با قلمهاى طلا و صحيفه ‏هاى نقره و نمى ‏نويسند در پسين پنجشنبه و شب جمعه و روز جمعه تا آفتاب غروب كند بغير از صلوات بر محمد و آل محمد

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
صد مرتبه از بعد عصر پنجشنبه تا آخر روز جمعه فضيلت بسيار دارد
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُمْ‏

خداوندا بر محمد و خاندان محمد درود فرست و در گشایش کار آنان تعجیل فرما

وَ أَهْلِكْ عَدُوَّهُمْ مِنَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ مِنَ الْأَوَّلِينَ وَ الْآخِرِينَ‏

و دشمنان آنان را از جن و انس از اولین آنها تا آخرینشان نابود گردان.

استغفار
أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ‏

از خداى يكتا كه هيچ خدايى جز آن ذات زنده پاينده ابد نيست آمرزش مى‏ طلبم و به درگاه او از گناه به توبه باز مى‏ گردم

تَوْبَةَ عَبْدٍ خَاضِعٍ مِسْكِينٍ مُسْتَكِينٍ لاَ يَسْتَطِيعُ لِنَفْسِهِ صَرْفاً وَ لاَ عَدْلاً

توبه بنده‏ اى كه خاضع به درگاه توست و فقير و عاجز و ناتوان است كه از خود رفع شرى نتواند كرد

وَ لاَ نَفْعاً وَ لاَ ضَرّاً وَ لاَ حَيَاةً وَ لاَ مَوْتاً وَ لاَ نُشُوراً

و نيز بر سود و زيان و موت و حيات و خير و شر خود قادر نيست

وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ عِتْرَتِهِ الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِينَ الْأَخْيَارِ الْأَبْرَارِوَ سَلَّمَ تَسْلِيماً

و بر محمد (ص) و عترت پاكش كه همه از نيكان و برگزيدگان عالمند درود و تحيت فراوان فرست.

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
تلاوت قران

هرکس در شب جمعه اين سوره ‏ها را بخواند كه از براى هريك فوائد و ثواب بسيار روايت شده: بنى اسرائيل[اسراء] كهف، سه طسین [شعراء، نمل، قصص]، الم سجده، يس، ص، احقاف، واقعه، حم سجده، حم دخان، طور، اقتربت، جمعه‏؛ اگر فرصت ندارد همه را تلاوت كند، واقعه و سوره‏ هاى قبل از آن را انتخاب كند، زيرا از امام صادق عليه السّلام روايت شده‏ هركه در هر شب جمعه سوره «اسراء» را بخواند، نمى‏ ميرد تا خدمت حضرت قائم(عج) رسد و از اصحاب آن حضرت باشد و هركه در هر شب جمعه سوره «كهف» را بخواند، نمى‏ ميرد مگر شهيد و خداوند او را در قيامت با شهيدان محشور مى‏ كند و در قيامت همراه ايشان‏ نگاهش مى‏ دارد و هركه در شب جمعه سه طسین (سوره ‏هاى شعراء و نمل و قصص) را تلاوت كند، از دوستان خدا گشته و در امان و حمايت حق تعالى قرار مى ‏گيرد و نيز در دنيا دچار فقر و تنگدستى نمى ‏شود و خدا در آخرت (آن جهان) چندان از بهشت به او عطا كند كه خشنود شود و بلكه افزون بر خشنودى ‏اش بر او كرامت نمايد، و صد زن زيبا چشم از حوریان (زنان دلرباى بهشت) را به همسرى او در آورد و هركه در شب جمعه سوره الم سجده را بخواند خدا در قيامت نامه اعمالش را به دست راست او دهد و در حسابرسى اعمال بر او آسان گيرد. و از رفقای محمّد و خاندان او باشد. و به سند معتبر از امام باقر عليه السّلام روايت شده: هركس در شب جمعه سوره «ص» را قرائت كند، از خير دنیا و عقبی(آخرت) آن اندازه به او ببخشند كه جز به پيامبرى مرسل يا فرشته‏ هاى مقرّب نبخشيده و او را با هركس از اهل خانه‏ اش كه بخواهد وارد بهشت كنند، حتى خدمتكارى كه به او خدمت كرده باشد، هرچند از خانواده او به حساب نيايد و در حدّ شفاعت او نباشد. و از امام صادق عليه السّلام روايت شده: هركه در شب جمعه يا روز جمعه سوره «احقاف» را بخواند، در دنيا دچار بيم و هراس نشود و در آخرت از وحشت(فزع) و ترس روز قیامت در امان باشد، و هركه هر شب جمعه سوره واقعه را بخواند، خدا او را دوستش بدارد و او را محبوب تمام مردم كند، و در دنيا دچار بدحالى و تنگدستى نشود و آفتى از آفات دنيا به او نرسد، و از دوستان حضرت امير المؤمنين عليه السّلام باشد و اين سوره مخصوص‏ امير المؤمنين عليه السّلام است. و روايت شده: هركه سوره «جمعه» را در هر شب جمعه تلاوت كند كفاره اعمال او از اين جمعه تا جمعه‏ ديگر خواهد بود. و نيز همين فضيلت براى كسى ‏كه در هر شب جمعه و بعد از ظهر و عصر جمعه سوره «كهف» را بخواند وارد شده است.

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
نمازهای مستحبی
اعمال شب جمعه؛ نمازهای بسیاری در شب جمعه وارد شده، از آن جمله، نماز حضرت امیرالمومنین علیه السلام و دیگری، دو ركعت نماز در هر ركعت حمد و پانزده مرتبه سوره زلزله روايت شده كه هر كه اين نماز را بجا آورد ايمن كند خدا او را از عذاب قبر و از هول هاى روز قيامت‏

سوره های بین نماز شب جمعه
اعمال شب جمعه؛ در ركعت اول نماز مغرب و عشا سوره جمعه[1] بخواند و در دوم مغرب توحيد[2] و در دوم عشا أعلى[3] بخواند

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
ترك كند خواندن شعر را زيرا كه در حديث صحيح از حضرت صادق عليه السلام منقول است كه مكروه است روايت‏ شعر براى روزه دار و محرم و در حرم و در روز جمعه و در شبها راوى گفت هر چند شعر حقى باشد فرمود هر چند شعر حق باشد و در حديث معتبر از حضرت صادق عليه السلام منقول است كه حضرت رسول صلى الله عليه و آله فرمود كه هر كه يك شعر بخواند در شب جمعه يا در روز جمعه در آن شب و در آن روز بهره از ثواب به غير آن نداشته باشد و به روايت معتبر ديگر در آن شب و در آن روز نمازش مقبول نگردد

دعا کردن
اعمال شب جمعه؛ دعا در حق مؤمنين بسيار كند چنانكه حضرت زهراء عليها السلام مى‏ نموده و اگر از براى ده نفر از برادران مؤمن كه مرده باشند طلب آمرزش كند روايت شده كه بهشت براى او واجب گردد

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
اعمال شب جمعه؛ به سند صحيح از حضرت صادق عليه السلام منقول است كه هر كه در شب جمعه در سجده آخر نافله شام هفت مرتبه اين دعا را بخواند چون فارغ شود آمرزيده شده باشد و اگر در هر شب چنين كند بهتر است و دعا اين است

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَرِيمِ وَ اسْمِكَ الْعَظِيمِ‏

بار خدايا از تو درخواست می‏ كنم به حق ذات بزرگوارت و نام بزرگت

أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَغْفِرَ لِي ذَنْبِيَ الْعَظِيمَ‏

كه بر محمد و آل محمد (ص) رحمت فرستى و از گناه بزرگ من درگذرى

اعمال شب جمعه؛ و از حضرت رسول صلى الله عليه و آله منقول است كه هر كه هفت مرتبه اين دعا را بخواند در شب جمعه يا روز جمعه اگر در آن شب يا آن روز بميرد داخل بهشت شود و دعا اين است‏

اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ خَلَقْتَنِي‏

خدايا تويى پروردگار من و جز تو خدايى نيست تو آفريدى مرا

وَ أَنَا عَبْدُكَ وَ ابْنُ أَمَتِكَ وَ فِي قَبْضَتِكَ وَ نَاصِيَتِي بِيَدِكَ‏

و من بنده تو و فرزند كنيز توام و در سرپنجه قدرتت زبونم و موى جبين من به دست توست

أَمْسَيْتُ عَلَى عَهْدِكَ وَ وَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ‏

و به عهد تا بتوانم روز را شب مى‏ كنم

أَعُوذُ بِرِضَاكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ بِنِعْمَتِكَ (بِعَمَلِي) وَ أَبُوءُ بِذَنْبِي (بِذُنُوبِي)

و از سر هر چه بد كرده ‏ام به درگاه رضاى تو پناه مى ‏آورم هى به من نعمت فرا مى ‏رسد و از من معصيت صادر مى‏ شود

فَاغْفِرْ لِي ذُنُوبِي إِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلاَّ أَنْتَ‏

پس گناهانم به كرمت ببخش كه كسى جز تو گناهانم را نتواند بخشيد

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
اعمال شب جمعه؛ شيخ طوسى و سيد و كفعمى و سيد بن باقى گفته ‏اند كه مستحب است در شب جمعه و روز آن و شب عرفه و روز آن اين دعا بخوانند و ما دعا را از مصباح شيخ نقل مى ‏كنيم و دعا اين است‏

اللَّهُمَّ مَنْ تَعَبَّأَ وَ تَهَيَّأَ وَ أَعَدَّ وَ اسْتَعَدَّ لِوِفَادَةٍ إِلَى مَخْلُوقٍ رَجَاءَ رِفْدِهِ وَ طَلَبَ نَائِلِهِ وَ جَائِزَتِهِ‏

خدايا هر كس براى ورود بر مخلوقى به اميد لطف و احسانى خود را مهيا ساخته و براى جايزه و عطا مى ‏رود و خود را براى عرض حاجت آماده و مستعد مى ‏گرداند

فَإِلَيْكَ يَا رَبِّ تَعْبِيَتِي وَ اسْتِعْدَادِي رَجَاءَ عَفْوِكَ وَ طَلَبَ نَائِلِكَ وَ جَائِزَتِكَ‏

من هم اى خدا اينگونه به درگاه تو آمده به اميد عفو تو و درخواست عطاى تو و جايزه و احسان تو

فَلاَ تُخَيِّبْ دُعَائِي يَا مَنْ لاَ يَخِيبُ عَلَيْهِ سَائِلٌ (السَّائِلُ) وَ لاَ يَنْقُصُهُ نَائِلٌ‏

پس مرا در دعا محروم مكن اى كسى كه هيچ سائلى را از درت محروم نخواهى كرد و عطايت كم نخواهد گشت

فَإِنِّي لَمْ آتِكَ ثِقَةً بِعَمَلٍ صَالِحٍ عَمِلْتُهُ وَ لاَ لِوِفَادَةِ مَخْلُوقٍ رَجَوْتُهُ‏

اى خدا من نه به اعتماد بر عمل نيك خود به درگاه تو آمده ‏ام و نه به هيچ مخلوقى وارد شده و اميدى دارم

أَتَيْتُكَ مُقِرّاً عَلَى نَفْسِي بِالْإِسَاءَةِ وَ الظُّلْمِ مُعْتَرِفاً بِأَنْ لاَ حُجَّةَ لِي وَ لاَ عُذْرَ

بلكه به درگاه تو به اقرار بدكارى و ستم بر نفس خود آمده ‏ام و اعتراف مى ‏كنم كه هيچ حجت و عذرى بر گناه خود ندارم

أَتَيْتُكَ أَرْجُو عَظِيمَ عَفْوِكَ الَّذِي عَفَوْتَ (عَلَوْتَ) بِهِ (عَلَى) عَنِ الْخَاطِئِينَ (الْخَطَّائِينَ)

پس به درگاهت به اميد عفو عظيمت آمده‏ ام آن عفو و احسانى كه به آن از همه خطاكاران درگذشتى

فَلَمْ يَمْنَعْكَ طُولُ عُكُوفِهِمْ عَلَى عَظِيمِ الْجُرْمِ أَنْ عُدْتَ عَلَيْهِمْ بِالرَّحْمَةِ

و طول مدت اصرار آنها بر گناه بزرگ مانع از عفو نگرديد و بر آنها به رحمت بازگشتى

فَيَا مَنْ رَحْمَتُهُ وَاسِعَةٌ وَ عَفْوُهُ عَظِيمٌ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ يَا عَظِيمُ‏

پس اى خدايى كه رحمتت واسع است و عفوت بسيار عظيم اى خداى بزرگ اى خداى بزرگ اى خداى بزرگ

لاَ يَرُدُّ غَضَبَكَ إِلاَّ حِلْمُكَ وَ لاَ يُنْجِي مِنْ سَخَطِكَ إِلاَّ التَّضَرُّعُ إِلَيْكَ‏

آتش غضبت راجز آب حلمت خاموش نتواند كرد و از غضبت نجاتى جز تضرع بدرگاهت نيست

فَهَبْ لِي يَا إِلَهِي فَرَجاً بِالْقُدْرَةِ الَّتِي تُحْيِي بِهَا مَيْتَ الْبِلاَدِ

خدايا باز بر من ببخش و گشايشى در كارم عطا كن بقدرت كامله‏اى كه هر شهر و ديار مرده را به آن زنده ساختى

وَ لاَ تُهْلِكْنِي غَمّاً حَتَّى تَسْتَجِيبَ لِي وَ تُعَرِّفَنِي الْإِجَابَةَ فِي دُعَائِي‏

و مرا به غم و حسرت هلاك مكن تا دعايم مستجاب گردانى و به من بنما مستجاب شدن دعايم را

وَ أَذِقْنِي طَعْمَ الْعَافِيَةِ إِلَى مُنْتَهَى أَجَلِي وَ لاَ تُشْمِتْ بِي عَدُوِّي وَ لاَ تُسَلِّطْهُ عَلَيَّ وَ لاَ تُمَكِّنْهُ مِنْ عُنُقِي‏

و به من طعم آسايش و سلامتى (از عذابت را) تا آخر عمر بچشان و مرا به شماتت دشمن گرفتار مكن و دشمن را بر من مسلط مگردان و چيره مساز

اللَّهُمَّ (إِلَهِي) إِنْ وَضَعْتَنِي فَمَنْ ذَا الَّذِي يَرْفَعُنِي وَ إِنْ رَفَعْتَنِي فَمَنْ ذَا الَّذِي يَضَعُنِي‏

خدايا اگر تو مرا پست كنى آن كيست كه مرا رفعت و بلندى بخشد و اگر تو مرا بلند مرتبه كنى آن كيست كه مرا پست تواند كرد

وَ إِنْ أَهْلَكْتَنِي فَمَنْ ذَا الَّذِي يَعْرِضُ لَكَ فِي عَبْدِكَ أَوْ يَسْأَلُكَ عَنْ أَمْرِهِ‏

و اگر تو مرا به غضب هلاك كنى آن كيست كه در كار بنده‏ات با تو معارضه يا درخواستى تواند كرد

وَ قَدْ عَلِمْتُ أَنَّهُ لَيْسَ فِي حُكْمِكَ ظُلْمٌ وَ لاَ فِي نَقِمَتِكَ عَجَلَةٌ

و البته مى‏ دانم كه در حكم تو هيچ ظلم و جورى نيست و در انتقام تو عجله و شتابى نخواهد بود

وَ إِنَّمَا يَعْجَلُ مَنْ يَخَافُ الْفَوْتَ وَ إِنَّمَا يَحْتَاجُ إِلَى الظُّلْمِ الضَّعِيفُ‏

آنكس در انتقام تعجيل كند كه از فوت وقت بترسد و آنكس به ظلم نيازمند است كه ضعيف و ناتوان باشد

وَ قَدْ تَعَالَيْتَ يَا إِلَهِي عَنْ ذَلِكَ عُلُوّاً كَبِيراً

و تو اى خدا از اين نواقص امكانى بى ‏اندازه منزهى و از اين عيوب مخلوق بسيار بزرگتر و برترى

اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ فَأَعِذْنِي وَ أَسْتَجِيرُ بِكَ فَأَجِرْنِي‏

خدايا من به درگاه تو پناه آورده‏ ام مرا پناه ده و از تو امان مى ‏طلبم مرا امان ده

وَ أَسْتَرْزِقُكَ فَارْزُقْنِي وَ أَتَوَكَّلُ عَلَيْكَ فَاكْفِنِي‏

و از تو روزى مى‏ خواهم مرا روزى ده و بر تو توكل مى ‏كنم پس مرا كفايت فرما

وَ أَسْتَنْصِرُكَ عَلَى عَدُوِّي (عَدُوِّكَ) فَانْصُرْنِي وَ أَسْتَعِينُ بِكَ فَأَعِنِّي‏

و از تو بر دشمنانم يارى مى‏ طلبم مرا يارى فرما و از تو مدد مى‏ خواهم مرا مدد فرما

وَ أَسْتَغْفِرُكَ يَا إِلَهِي فَاغْفِرْ لِي آمِينَ آمِينَ آمِينَ‏

و از تو پوزش مى‏ خواهم پس مرا ببخش اى پروردگار من آمين آمين آمين

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
*خواندن دعای کمیل
*؛ دعاى «اللّهمّ يا شاهد كلّ نجوى» را كه در شب عرفه هم خوانده‏ مى ‏شود، بخواند. اين دعا نيز ان شاء اللّه تعالى خواهد آمد
دعای:

خواندن این دعا از جمله اعمال شب جمعه است

ده مرتبه بگويد

يَا دَائِمَ الْفَضْلِ عَلَى الْبَرِيَّةِ يَا بَاسِطَ الْيَدَيْنِ بِالْعَطِيَّةِ يَا صَاحِبَ الْمَوَاهِبِ السَّنِيَّةِ

اى خدايى كه فضل و كرمت بر خلق دايم است و دو دست ‏عطا و بخششت به جانب بندگان دراز است اى صاحب بخشش هاى بزرگ

صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ خَيْرِ الْوَرَى سَجِيَّةً وَ اغْفِرْ لَنَا يَا ذَا الْعُلَى فِي هَذِهِ الْعَشِيَّةِ

درود فرست بر محمد و آلش كه در اصل خلقت و فطرت بهترين خلقند اى خداى بلند مرتبه در همين شب گناه ما را ببخش.

و اين ذكر شريف در شب عيد فطر نيز خوانده مى ‏شود

hasti

مدیر بازنشسته دین و مذهب
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-24
لایک‌ها
2,951
امتیازها
93
کیف پول من
469
اداب شب جمعه

اعمال شب جمعه؛ انار تناول كند چنانكه حضرت صادق عليه السلام در هر شب جمعه ميل مى‏ فرمود و اگر در وقت خوابيدن بخورد شايد بهتر باشد چه آنكه روايت شده كه هر كه در وقت خوابيدن انار بخورد ايمن خواهد بود در نفس خود تا صبح كند و سزاوار است كه هر گاه انار بخورد دستمالى در زير آن پهن كند كه دانه ‏اش را ضبط كند و بعد از آن بخورد و در انار خود ديگرى را شريك نكند. شیخ جعفر بن احمد قمی رحمه الله در کتاب عروس از حضرت صادق علیه السلام روایت کرده است که هر که مابین دو رکعت نافله صبح و فریضه صبح صد مرتبه بگوید:

سُبْحَانَ رَبِّيَ الْعَظِيمِ وَ بِحَمْدِهِ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ رَبِّي وَ أَتُوبُ إِلَيْهِ

منزه است پروردگار بزرگ من و به ستايش او را سزاست، از خدا، پروردگار خود، آمرزش مى‏ طلبم و به سوى او باز مى‏ گردم.

حق تعالی در بهشت، مسکنی برای او بنا کند

اعمال شب جمعه؛ شيخ و سيد و ديگران اين دعا را ذكر كرده ‏اند و گفته ‏اند كه مستحب است كه در سحر شب جمعه اين دعا را بخوانند

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ هَبْ لِيَ الْغَدَاةَ رِضَاكَ‏

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و همين صبحگاه مرا خوشنودى خود عطا فرما

وَ أَسْكِنْ قَلْبِي خَوْفَكَ وَ اقْطَعْهُ عَمَّنْ سِوَاكَ حَتَّى لاَ أَرْجُوَ وَ لاَ أَخَافَ إِلاَّ إِيَّاكَ‏

و دلم را محل خوف خود و منقطع از غير خود گردان تا به كسى غير تو اميدوار نباشم و از كسى جز تو نترسم

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ هَبْ لِي ثَبَاتَ الْيَقِينِ وَ مَحْضَ الْإِخْلاَصِ وَ شَرَفَ التَّوْحِيدِ

خدايا بر محمد و آلش درود فرست و يقين ثابت به من عطا كن و اخلاص كامل و شرافت توحيد

وَ دَوَامَ الاِسْتِقَامَةِ وَ مَعْدِنَ الصَّبْرِ وَ الرِّضَا بِالْقَضَاءِ وَ الْقَدَرِ

و دوام و پيوستگى در قيام به طاعت كرامت كن و دلم را محل مقام صبر و رضاى به قضا و قدر خود قرار ده

يَا قَاضِيَ حَوَائِجِ السَّائِلِينَ يَا مَنْ يَعْلَمُ مَا فِي ضَمِيرِ الصَّامِتِينَ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ‏

اى بر آرنده حاجتهاى سائلان اى داناى ضمير خاموشان بر محمد (ص) و آل او درود فرست

وَ اسْتَجِبْ دُعَائِي وَ اغْفِرْ ذَنْبِي وَ أَوْسِعْ رِزْقِي وَ اقْضِ حَوَائِجِي فِي نَفْسِي وَ إِخْوَانِي فِي دِينِي وَ أَهْلِي‏

و دعاى مرا مستجاب گردان و گناهم ببخش و رزقم وسيع فرما و حاجت هاى خود و برادران دينيم و اهل بيت و بستگانم همه را برآور

إِلَهِي طُمُوحُ الْآمَالِ قَدْ خَابَتْ إِلاَّ لَدَيْكَ وَ مَعَاكِفُ الْهِمَمِ قَدْ تَعَطَّلَتْ إِلاَّ عَلَيْكَ‏

خدايا هر آرزو بى‏ شك ناكامى و حرمان است مگر آنكه به تو آرزومند است و هر همتى به يقين تباه و نابود است مگر آنكه بر تو همت گمارد

وَ مَذَاهِبُ الْعُقُولِ قَدْ سَمَتْ إِلاَّ إِلَيْكَ فَأَنْتَ الرَّجَاءُ وَ إِلَيْكَ الْمُلْتَجَأُ

و راه هاى انديشه همه بسته است مگر راه بسوى تو پس تويى اميد خلق و پناه خلق درگاه توست

يَا أَكْرَمَ مَقْصُودٍ وَ أَجْوَدَ مَسْئُولٍ‏

اى بزرگترين مقصود و اى نيكوترين مطلوب

هَرَبْتُ إِلَيْكَ بِنَفْسِي يَا مَلْجَأَ الْهَارِبِينَ بِأَثْقَالِ الذُّنُوبِ أَحْمِلُهَا عَلَى ظَهْرِي‏

اى خدا اى پناه گريختگان من با بار گناهان سنگينى كه بر دوش خود دارم به درگاه تو مى ‏گريزم

لاَ أَجِدُ لِي إِلَيْكَ شَافِعاً سِوَى مَعْرِفَتِي بِأَنَّكَ أَقْرَبُ مَنْ رَجَاهُ الطَّالِبُونَ وَ أَمَّلَ مَا لَدَيْهِ الرَّاغِبُونَ‏

و شفيعى به درگاه تو نمى ‏يابم مگر معرفتم به عنايتهاى تو كه تو نزديكترين كسى كه اميدواران عالم درگاهش را مى ‏طلبند و مشتاقان تمام به عطا و احسانش آرزومندند

يَا مَنْ فَتَقَ الْعُقُولَ بِمَعْرِفَتِهِ وَ أَطْلَقَ الْأَلْسُنَ بِحَمْدِهِ‏

اى خدايى كه عقلها را به نور معرفت ديده بگشودى و زبان ها را به حمد و ثنايت باز كردى

وَ جَعَلَ مَا امْتَنَّ بِهِ عَلَى عِبَادِهِ فِي كِفَاءٍ لِتَأْدِيَةِ حَقِّهِ (أَنَالَ بِهِ حَقَّهُ)

و نعمت و احسانت را بر بندگان تا همه به حقشان برسند به حد كفايت بخشيدى

صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ لاَ تَجْعَلْ لِلشَّيْطَانِ عَلَى عَقْلِي سَبِيلاً وَ لاَ لِلْبَاطِلِ عَلَى عَمَلِي دَلِيلاً

درود فرست بر محمد (ص) و آل محمد (ع) و شيطان را بر عقل من راه مده و باطل را در كار من رهبر مگردان.

بالا