• مصاحبه اختصاصی رمان کاراکال میگل سانچز کلیک کنید

متروکه معرفی و نقد رمان تخدیرهای ثانیه‌ای|ماهک کاربر انجمن تک رمان

• نویسنده موضوع AYDAW
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 7
  • بازدیدها 726
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

AYDAW

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-04-01
لایک‌ها
15,121
امتیازها
93
کیف پول من
3,801
اسم رمان : تخدیرهای ثانیه‌ای
اسم نویسنده: ماهک(آیدا نایبی)کاربر انجمن تک رمان
ناظر: Taniya
خلاصه :

جور دیگر باید به پرونده ی "تخدیرهای ثانیه ای" نگاه کرد. واقعیت هایی که در کوچه پس کوچه های شهر پنهان شده اند.«مهرداد جلیلی» یکی از افرادی است که به دنبال یافتن شاه کلید حل این معما و پرونده ی نامعلوم است. برای یافتن این کلید در این راه آدم های زیادی را درگیر میکند. ولی پشت هیچ در بسته ای معمایی نیست.
پ.ن:تخدیر مترادف مواد مخدر هست

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : AYDAW

MAHTA☽︎

مدیرارشد بازنشسته+نویسنده اختصاصی
نویسنده حرفه‌ای
نویسنده انجمن
مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-15
لایک‌ها
12,040
امتیازها
113
کیف پول من
9,250
| به نام نگارنده هستی |
نویسنده گرامی؛ شروع معرفی و نقد رمانتان را به شما تبریک می‌گویم.
قبل از هر چیزی تاپیک زیر را مطالعه نمایید:

اطلاعیه - قوانین درخواست نقد | انجمن تک رمان

نویسندگان عزیز توجه نمایید چنین پیام هایی اسپم محسوب می‌شوند:
_وااای چه رمان زیبایی
_کی تموم میشه پس؟
_اه از شخصیت علی بدم میاد!
و....
در صورت مشاهده از گزینه " گزارش "استفاده کنید.
در صورت مشاهده نقد تند و بی احترامی به مدیریت نقد مراجعه نمایید.
موفق باشید.

مدیریت تیم نقد

امضا : MAHTA☽︎

*گیسو*

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-04-23
لایک‌ها
434
امتیازها
53
کیف پول من
0
اسم رمان : تخدیرهای ثانیه‌ای
اسم نویسنده: ماهک(آیدا نایبی)کاربر انجمن تک رمان
ناظر: Taniya
خلاصه :

جور دیگر باید به پرونده ی "تخدیرهای ثانیه ای" نگاه کرد. واقعیت هایی که در کوچه پس کوچه های شهر پنهان شده اند.«مهرداد جلیلی» یکی از افرادی است که به دنبال یافتن شاه کلید حل این معما و پرونده ی نامعلوم است. برای یافتن این کلید در این راه آدم های زیادی را درگیر میکند. ولی پشت هیچ در بسته ای معمایی نیست.
پ.ن:تخدیر مترادف مواد مخدر هست
سلام خسته نباشید به نویسنده عزیز?
رمانتون رو مطالعه کردم خیلی قلم خوبی دارید و حدتعادل رو در همه‌ی موارد توی رماناتون رعایت کردید.
سیر رمان، شخصیت پردازی، توصیفات و...همه به درستی بهشون پرداخته شده بود.
اما مشکلات نگارشی توی بعضی از پست های رمانتون هست:
برای نشون دادن مکث از سه نقطه استفاده نکنید و وقتی که جمله ناتموم میمونه از سه نقطه استفاده کنید.
کلمات رو نصفه نگید کامل بیان کنید.
فعل رو به کلمه نچسبونید و از هم جدا بنویسیدش.

-مهرداد..من..❌
_مهرداد، من...✅

-هیچی نگو فریدون..مرد حسابی تو چرا این‌دفعه گند زدی به همه چی؟ من از پشت سیستم تعجب کردم! فریدون به ولای علی بخوای از زیر کار در بری..کلامون بدجور می‌ره تو هم! واقعا اولین بارت بود همچین ماموریتی رو انجام میدی؟ من پشت سیستم تعجب می‌کردم از کارات و حرفات برادر من! واقعا...❌

-هیچی نگو فریدون، مرد حسابی تو چرا این‌دفعه گند زدی به همه چی؟ من از پشت سیستم تعجب کردم! فریدون به ولای علی بخوای از زیر کار در بری، کلامون بدجور می‌ره تو هم! واقعا اولین بارت بود همچین ماموریتی رو انجام میدی؟ من پشت سیستم تعجب می‌کردم از کارات و حرفات برادر من! واقعا...✅

-به قول خودت..گاماس گاماس ...انقد عجول نباش. عجول بودنتون گند زد به کار امروزمون.❌

-به قول خودت گاماس، گاماس این‌قدر عجول نباش. عجول بودنتون گند زد به کار امروزمون.✅

«خودتم میدونی که!»❌

«خودتم می‌دونی که!»✅

بازم میگم قلمتون عالیه?❤ و تگ نیمه حرفه‌ای که داره رمانتون کاملا حق رمانتون بوده مانا باشید❤??

AYDAW

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-04-01
لایک‌ها
15,121
امتیازها
93
کیف پول من
3,801
سلام خسته نباشید به نویسنده عزیز?
رمانتون رو مطالعه کردم خیلی قلم خوبی دارید و حدتعادل رو در همه‌ی موارد توی رماناتون رعایت کردید.
سیر رمان، شخصیت پردازی، توصیفات و...همه به درستی بهشون پرداخته شده بود.
اما مشکلات نگارشی توی بعضی از پست های رمانتون هست:
برای نشون دادن مکث از سه نقطه استفاده نکنید و وقتی که جمله ناتموم میمونه از سه نقطه استفاده کنید.
کلمات رو نصفه نگید کامل بیان کنید.
فعل رو به کلمه نچسبونید و از هم جدا بنویسیدش.

-مهرداد..من..❌
_مهرداد، من...✅

-هیچی نگو فریدون..مرد حسابی تو چرا این‌دفعه گند زدی به همه چی؟ من از پشت سیستم تعجب کردم! فریدون به ولای علی بخوای از زیر کار در بری..کلامون بدجور می‌ره تو هم! واقعا اولین بارت بود همچین ماموریتی رو انجام میدی؟ من پشت سیستم تعجب می‌کردم از کارات و حرفات برادر من! واقعا...❌

-هیچی نگو فریدون، مرد حسابی تو چرا این‌دفعه گند زدی به همه چی؟ من از پشت سیستم تعجب کردم! فریدون به ولای علی بخوای از زیر کار در بری، کلامون بدجور می‌ره تو هم! واقعا اولین بارت بود همچین ماموریتی رو انجام میدی؟ من پشت سیستم تعجب می‌کردم از کارات و حرفات برادر من! واقعا...✅

-به قول خودت..گاماس گاماس ...انقد عجول نباش. عجول بودنتون گند زد به کار امروزمون.❌

-به قول خودت گاماس، گاماس این‌قدر عجول نباش. عجول بودنتون گند زد به کار امروزمون.✅

«خودتم میدونی که!»❌

«خودتم می‌دونی که!»✅

بازم میگم قلمتون عالیه?❤ و تگ نیمه حرفه‌ای که داره رمانتون کاملا حق رمانتون بوده مانا باشید❤??
:giggle: سلام به روی ماهت خواننده ی عزیزم
ممنون بابت نقد ارزشمندت

Noushin_salmanvandi

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-02-15
لایک‌ها
4,010
امتیازها
63
کیف پول من
0
《نقد رمان تخدیرهای ثانیه‌ای》
1:ابتدا از خلاصه‌ی رمانتون شروع می‌کنم.

خلاصه‌ی شما به خوبی کنجکاو کننده بود؛ اما ای کاش از واژه‌های روحیه بخش بیشتری استفاده می‌کردید.
این نکته که پیشگفتار بود و شما زیاد عاشقانه نبودن رو ذکر کردید، به ناخودی بسیاری از خواننده‌هایی که قرار بود به سمت داستان کشیده بشن از خوندن پشیمون می‌شن.
از همون ابتدا همه چیز رو لو ندید!

در منولوگ و دیالوگ تنها باید از ... استفاده کرد؛ نه بیشتر و نه کمتر.
به طور مثال:
❌- چی..... چی گفتی؟
❌- چی.. چی گفتی؟
✅- چی... چی گفتی؟
استفاده‌ی زیادی ... در منولوگ جایز نیست.

مقدمه خوب، کوتاه و مرتبط با نام رمان و خلاصه‌اش بود؛ اما مشکلی که وجود داشت تکرار زیاد و نامرتبی‌اش بود.

❌《تیک تاک ساعت...یک گلوله..و یک جسم بی جان..نه! سخت در اشتباهید.به این سادگی ها کسی نمیمیرد.》

✅تیک، تاک ساعت، یک گلوله و جسمی بی‌جان! نه... سخت در اشتباهید؛ چرا که به این سادگی کسی نمی‌میرد.

《در این موقعیت خبری از هیچ قهرمانی نیست که مسیر گلوله ها را منحرف کند. گلوله های سمی! ثانیه ای در وجود نفوذ می کنند.》

✅در این موقعیت، خبری از هیچ قهرمانی نیست که مسیر گلوله‌های سمی را منحرف کند!
گلوله‌های سمی‌ای که ردپای خون، به سوز و گداز می‌کشاندش و به ثانیه نکشیده در وجود نفوذ می‌کنند...

به جمله‌هاتون، با دادن واژه‌های متفاوت، شاخ و برگ بدید.

《دستش را از شیشه‌ی ماشین بیرون آورده بود و با کف دست...》
خب ببینید دوست عزیز تکرار در یک جمله، جالب نیست.
می‌تونستید بنویسید:
آرنجش را تکیه به لبه‌ی پنجره‌ی ماشین داده بود و با دست آزادش، روی فرمان با ریتم ضربه می‌زد.

شما نوشتید بدنه‌ی ماشین!
بدنه‌ی ماشین خارج از داخل ماشینه و سرنشین شما هم داخل ماشین نشسته پس چطور به بدنه‌ی ماشین ضربه می‌زد؟!
بر فرض مثال بدنه‌ی داخل ماشین باشه، کدوم قسمتش؟!
فرمان، دستگیره، شیشه، صندلی و... کدوم؟!
در رمان، تنها از خط هایفن(-)باید استفاده کرد که خوشبختانه کاملاً رعایتش کردید؛ اما لطفاً بعد از هر هایفن یک فاصله هم بگذارید.
بطور مثال:
- امشب چطور بود؟
- اسم دوستت چیه؟

استفاده‌ی نادرستی که از علائم نگارشی داشتید، آنچنان توی چشم نبود، اما جایز بود که به درستی استفاده کنید تا باعث راحتی خواننده بشه.
(،)زمانی که قراره مکث کنید، یک توقف کوتاه که جمله از نامفهومی در بیاد.
(؛)نقطه ویرگول هم برای زمانی که قراره جمله ادامه داشته باشه و بخواید قفلش کنید به جمله‌ی بعد.
بطور مثال:
امشب خوب بود، مثل همیشه؛ اما باز هم مهراد نیامد!

فضاسازی نسبتاً خوبی داشتید و من به راحتی می‌تونستم توصیفات توی داستانتون رو درک، و در ذهنم تصور کنم که این خیلی عالی بود!
حجم منولوگ‌های شما زیاد بود و دیالوگ‌ها یا کم بودن یا بیشتر از چند خط و ادامه‌دار.
انتظار می‌رفت به نسبت مساوی منولوگ ک دیالوگ رو توی داستانتون بگنجونید.
از اونجا که دیالوگ، اصلی‌ترینِ تک رمان است، شما در کم نوشتنش کوتاهی کردید. اما در عین حال، قوی بودن کلماتتون رو به رخ می‌کشوندید جزء جاهایی که خیلی ساده و بی‌هدف رد می‌شدید!

پارت ششم رمانتون:
《چرا هرموقع اسم زندان می‌آمد مردم به یاد آب خنک می افتند می‌افتادند و به زبان می آورند 》

این قسمت ذهنم رو درگیر کرد که این نویسنده هدفش از نوشتنش چی بود؟!
می‌افتند می‌افتادند و به زبان می‌آورند.
《آیرال دستی زیر گودی زیر چشمش کشید》

زیر رو دوباره در یک جمله‌ی کوتاه تکرار کردید که درست نیست.
می‌تونستید بنویسید:
دستی زیر گودیِ چشمانش کشید...

ماضی و مضارع فعل هاتون رو رعایت نمی‌کردید.

هر سری واژه های در داستان‌‌تان متفاوت‌تر می‌شد و همین موضوع به ادامه دادنش امیدوارم می‌کرد. خیلی خوب تونستید از پسش بربیاید.

قلم نسبتاً روان و گیرایی دارید و همین باعث جذب خواننده می‌شه‌.
ایده پردازی تا حدودی درست و شخصیت‌هایی که انتظار می‌ره توصیف بیشتری ازشون بشه.

امیدوارم با روحیه‌ی نقد پذیریِ بالاتون، تونسته باشیم به قلمتون حداقل کمکی کرده باشیم.
موفق و مانا باشید.

AYDAW

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-04-01
لایک‌ها
15,121
امتیازها
93
کیف پول من
3,801
《نقد رمان تخدیرهای ثانیه‌ای》
1:ابتدا از خلاصه‌ی رمانتون شروع می‌کنم.

خلاصه‌ی شما به خوبی کنجکاو کننده بود؛ اما ای کاش از واژه‌های روحیه بخش بیشتری استفاده می‌کردید.
این نکته که پیشگفتار بود و شما زیاد عاشقانه نبودن رو ذکر کردید، به ناخودی بسیاری از خواننده‌هایی که قرار بود به سمت داستان کشیده بشن از خوندن پشیمون می‌شن.
از همون ابتدا همه چیز رو لو ندید!

در منولوگ و دیالوگ تنها باید از ... استفاده کرد؛ نه بیشتر و نه کمتر.
به طور مثال:
❌- چی..... چی گفتی؟
❌- چی.. چی گفتی؟
✅- چی... چی گفتی؟
استفاده‌ی زیادی ... در منولوگ جایز نیست.

مقدمه خوب، کوتاه و مرتبط با نام رمان و خلاصه‌اش بود؛ اما مشکلی که وجود داشت تکرار زیاد و نامرتبی‌اش بود.

❌《تیک تاک ساعت...یک گلوله..و یک جسم بی جان..نه! سخت در اشتباهید.به این سادگی ها کسی نمیمیرد.》

✅تیک، تاک ساعت، یک گلوله و جسمی بی‌جان! نه... سخت در اشتباهید؛ چرا که به این سادگی کسی نمی‌میرد.

《در این موقعیت خبری از هیچ قهرمانی نیست که مسیر گلوله ها را منحرف کند. گلوله های سمی! ثانیه ای در وجود نفوذ می کنند.》

✅در این موقعیت، خبری از هیچ قهرمانی نیست که مسیر گلوله‌های سمی را منحرف کند!
گلوله‌های سمی‌ای که ردپای خون، به سوز و گداز می‌کشاندش و به ثانیه نکشیده در وجود نفوذ می‌کنند...

به جمله‌هاتون، با دادن واژه‌های متفاوت، شاخ و برگ بدید.

《دستش را از شیشه‌ی ماشین بیرون آورده بود و با کف دست...》
خب ببینید دوست عزیز تکرار در یک جمله، جالب نیست.
می‌تونستید بنویسید:
آرنجش را تکیه به لبه‌ی پنجره‌ی ماشین داده بود و با دست آزادش، روی فرمان با ریتم ضربه می‌زد.

شما نوشتید بدنه‌ی ماشین!
بدنه‌ی ماشین خارج از داخل ماشینه و سرنشین شما هم داخل ماشین نشسته پس چطور به بدنه‌ی ماشین ضربه می‌زد؟!
بر فرض مثال بدنه‌ی داخل ماشین باشه، کدوم قسمتش؟!
فرمان، دستگیره، شیشه، صندلی و... کدوم؟!
در رمان، تنها از خط هایفن(-)باید استفاده کرد که خوشبختانه کاملاً رعایتش کردید؛ اما لطفاً بعد از هر هایفن یک فاصله هم بگذارید.
بطور مثال:
- امشب چطور بود؟
- اسم دوستت چیه؟

استفاده‌ی نادرستی که از علائم نگارشی داشتید، آنچنان توی چشم نبود، اما جایز بود که به درستی استفاده کنید تا باعث راحتی خواننده بشه.
(،)زمانی که قراره مکث کنید، یک توقف کوتاه که جمله از نامفهومی در بیاد.
(؛)نقطه ویرگول هم برای زمانی که قراره جمله ادامه داشته باشه و بخواید قفلش کنید به جمله‌ی بعد.
بطور مثال:
امشب خوب بود، مثل همیشه؛ اما باز هم مهراد نیامد!

فضاسازی نسبتاً خوبی داشتید و من به راحتی می‌تونستم توصیفات توی داستانتون رو درک، و در ذهنم تصور کنم که این خیلی عالی بود!
حجم منولوگ‌های شما زیاد بود و دیالوگ‌ها یا کم بودن یا بیشتر از چند خط و ادامه‌دار.
انتظار می‌رفت به نسبت مساوی منولوگ ک دیالوگ رو توی داستانتون بگنجونید.
از اونجا که دیالوگ، اصلی‌ترینِ تک رمان است، شما در کم نوشتنش کوتاهی کردید. اما در عین حال، قوی بودن کلماتتون رو به رخ می‌کشوندید جزء جاهایی که خیلی ساده و بی‌هدف رد می‌شدید!

پارت ششم رمانتون:
《چرا هرموقع اسم زندان می‌آمد مردم به یاد آب خنک می افتند می‌افتادند و به زبان می آورند 》

این قسمت ذهنم رو درگیر کرد که این نویسنده هدفش از نوشتنش چی بود؟!
می‌افتند می‌افتادند و به زبان می‌آورند.
《آیرال دستی زیر گودی زیر چشمش کشید》

زیر رو دوباره در یک جمله‌ی کوتاه تکرار کردید که درست نیست.
می‌تونستید بنویسید:
دستی زیر گودیِ چشمانش کشید...

ماضی و مضارع فعل هاتون رو رعایت نمی‌کردید.

هر سری واژه های در داستان‌‌تان متفاوت‌تر می‌شد و همین موضوع به ادامه دادنش امیدوارم می‌کرد. خیلی خوب تونستید از پسش بربیاید.

قلم نسبتاً روان و گیرایی دارید و همین باعث جذب خواننده می‌شه‌.
ایده پردازی تا حدودی درست و شخصیت‌هایی که انتظار می‌ره توصیف بیشتری ازشون بشه.

امیدوارم با روحیه‌ی نقد پذیریِ بالاتون، تونسته باشیم به قلمتون حداقل کمکی کرده باشیم.
موفق و مانا باشید.
Dfhj ? Tjdckممنون از نقد زیبا و بجات نوشین جان
خسته نباشی:)

MAHTA☽︎

مدیرارشد بازنشسته+نویسنده اختصاصی
نویسنده حرفه‌ای
نویسنده انجمن
مقامدار بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-15
لایک‌ها
12,040
امتیازها
113
کیف پول من
9,250
خسته نباشید ویژه به هر دو عزیز Fjdj£
Noushin_salmanvandi ممنون از نقدت زیبات
ماهک جان برای ویرایش رمان زیبای شما ۱۴روز در نظر گرفته شده.
در صورت بروز هرگونه مشکلی با بنده در گفتگوی خصوصی در میون بذارید.

موفق باشید

امضا : MAHTA☽︎
بالا