• رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

شیمی نیترو اسید

• نویسنده موضوع حبیب.آ
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 4
  • بازدیدها 494
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

حبیب.آ

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-05
لایک‌ها
3,004
امتیازها
73
وب سایت
dastannevisg.blogsky.com
کیف پول من
-101
نیترو اسید

نیتروس اسید یا نیترو اسید (به انگلیسی: Nitrous acid) با فرمول شیمیایی HNO۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۲۴۵۲۹ است. که جرم مولی آن ۴۷٫۰۱۳ g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، محلول آبی کمرنگ است. این ماده دارای خواص اسیدی است. هم‌چنین می‌تواند در واکنش‌های اکسایش و کاهش نیز شرکت نماید.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

حبیب.آ

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-05
لایک‌ها
3,004
امتیازها
73
وب سایت
dastannevisg.blogsky.com
کیف پول من
-101
ساختار

در نیترو اسید، توالی اتمها به شکل HONO است و ساختار پیوندی آن به صورت H-O-N=O می‌باشد. نیتروژن دارای هیبریداسیون sp2 است و اتم‌های اکسیژن از هیبریداسیون sp3 استفاده می‌کنند. چرخش حول پیوند H-O در این مولکول موجب می‌شود صورت‌بندیهای مختلفی دیده شود که فرم ترانس از فرم سیس پایدارتر می‌باشد (به دلیل دافعهٔ کمتر ابر الکترونی پیوندهای H-O و N=O). به دلیل اختلاف الکترونگاتیوی بین اتم‌های پیوندی در این مولکول، و نیز به دلیل ساختار نامتقارن، مولکول نیترو اسید یک مولکول قطبی به شمار می‌آید.

حبیب.آ

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-05
لایک‌ها
3,004
امتیازها
73
وب سایت
dastannevisg.blogsky.com
کیف پول من
-101
خواص فیزیکی

نیترو اسید دارای مولکولهای قطبی است؛ بنابراین نیروی بین این مولکول‌ها از ج*ن*س جاذبه‌های دوقطبی-دوقطبی می‌باشد. از طرفی با توجه به ساختار مولکول که توالی H-O-N در آن دیده می‌شود؛ اتم هیدروژن در مولکول نیترو اسید دارای کمبود الکترون (اندکی بار مثبت) است و می‌تواند با اکسیژنِ متصل به نیتروژن مولکول دیگر، پیوند هیدروژنی برقرار نماید. با توجه به موارد گفته‌شده، نیترو اسید به خوبی در آب و سایر حلالهای قطبی دیگر (با خاصیت یونیزه‌کنندگی بالا=ثابت دی‌الکتریک بالا) حل می‌شود.

حبیب.آ

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-05
لایک‌ها
3,004
امتیازها
73
وب سایت
dastannevisg.blogsky.com
کیف پول من
-101
خواص شیمیایی

خصلت اسیدی

نیترو اسید یک اسید ضعیف است و می‌تواند با از دست دادن یون هیدروژن (=پروتون) به یون نیتریت تبدیل شود:

HNO2→H++NO2-

بنابراین محلول نیترو اسید دارای pH (پی اچ) کم‌تر از 7 است.

حبیب.آ

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-05
لایک‌ها
3,004
امتیازها
73
وب سایت
dastannevisg.blogsky.com
کیف پول من
-101
اکسایش و کاهش

عدد اکسایش نیترژن در این ماده 3+ است؛ پس می‌تواند تا 5+ بالا رود و تا 3- پایین بیاید؛ بنابراین می‌توان نیترو اسید را به نیتریک اسید اکسید کرد یا آن را به مواد مختلف احیا نمود. چند نمونه از واکنش‌های مختلف را در زیر می‌بینید:

2HNO2+1O2→2HNO3

HNO2+ArNH2+H+→ArN2++2H2O

بالا