• رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

صنایع دستی مازندران

• نویسنده موضوع NeGムr
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 9
  • بازدیدها 300
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14

سفالگری
سفالگری هنری است که قدمتی به طول تاریخ دارد و گواه این مطلب ظروف سفالین کشف شده در غارها‌ست که عمر بعضی از آن‌ها نزدیک به هفت‌هزار سال است. هنرمندان مازندرانی با استفاده از هنر خود و گِل پخته ظرف‌های زیبایی را می‌سازند که در فروشگاه‌های صنایع دستی در مقابل چشمان خریداران می‌درخشند. بهنمیر، جویبار و قائمشهر از شهرهایی‌اند که بیشترین میزان ظروف سفالی در آن‌ها تولید می‌شوند.

سفالگری

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : NeGムr

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
نمد مالی
نمد مالی هنری بسیار قدیمی است که در آن با استفاده از الیاف پشمی به همراه آب محصولاتی مانند کلاه، کوله، کلمد، دوش‌نمد و فرش‌های نمدی تولید می‌شود. جالب است بدانید که نمد بافته نمی‌شود و فقط با فشاری که با دست یا پا روی ترکیب الیاف و آب می‌آورند تولید می‌شود. نمدمالی چندین هزار سال قدمت دارد اما تاریخ و مکان پیدایش آن به‌صورت دقیق مشخص نیست. تولید نمد و نمدمالی در روستای کجور و اطراف رامسر رواج دارد.
نمدمالی

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
چنته
چنته نوعی کیف دسته‌دار است که در گذشته چوپان‌ها برای حمل وسایل خود از آن استفاده می‌کردند. مراحل تولید چنته شبیه به مراحل تولید جاجیم است و آن را با دستگاهی به نام کرک‌چال تولید و با گل‌های کاموایی و مهره تزیین می‌کنند. روستای لفور، از توابع سوادکوه، محل تولید چنته است.

چنته

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
پارچه‌بافی
پارچه‌بافی یکی از شاخه‌های نساجی و از هنرهای قدیمی استان مازندران است که با ریسیدن نخ پارچه تولید می‌شد و از آن پارچه‌ها برای دوخت لباس‌‌های مختلف استفاده می‌کردند. در گذشته با پارچه‌های نخی، ابریشمی و پشمی لباس دوخته می‌شد. پارچه‌های نخی و لطیف شمد، پارچه‌های ابریشمی الیجه و پارچه‌های پشمی چوغا و باشلق نام دارند.

پارچه بافی

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
موج‌بافی
موج‌بافی یکی از صنایع دستی استان مازندران است که در آن پارچه‌های پشمی تولید می‌کنند. موج‌بافی به دلیل ارزان‌قیمت بودن مواد اولیه هنری فراگیر است و در بسیاری از شهرها و روستاهای این استان انجام می‌شود. هنرمندان مازندرانی با استفاده از موج‌بافی و به‌وسیله پشم و دستگاه بافندگی محصولاتی مانند پتو، رختخواب، کرسی، سجاده و پشتی می‌بافند. این هنر ارزشمند در کجور مازندران رواج دارد.

موج بافی

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
جوراب‌ بافی
جوراب‌بافی یکی از صنایع دستی پرکاربرد است که این روزها بافت آن در روستای آلاشت، از توابع سوادکوه، رونق بیشتری دارد. جوراب از پشم و به‌وسیله دستگاه جوراب‌بافی و یا با دست بافته می‌شود. جوراب‌های دست‌باف روستاییان در بیشتر بازارچه‌های سنتی و محلی دیگر شهرهای استان مازندران وجود دارند و برای گرم ماندن در سرمای زمستان پاپوش‌های مناسبی‌اند.

جوراب بافی

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
جاجیم‌ بافی
جاجیم‌بافی هنری‌ است که در آن از نخ‌های پشمی یا پنبه‌ای رنگی جاجیم بافته می‌شود و علاقه‌مندان زیادی دارد. جاجیم یکی از صنایع دستی استان مازندران است که تولید آن در روستای آلاشت، از توابع سوادکوه، نسبت به شهرهای دیگر این استان رواج بیشتری دارد؛ به همین علت است که این روستا به‌عنوان شهر ملی جاجیم انتخاب شده است. جاجیم‌های بافته شده معمولاً به‌عنوان زیر‌انداز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جاجیم بافی

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
گلیم‌ بافی
گلیم‌بافی یکی از صنایع دستی استان مازندران است که بافت آن در بیشتر شهرهای این استان رایج است. طرح‌های گلیم برگرفته از نقش‌‌ونگار‌های طبیعت است و معمولاً از رنگ‌های شاد در بافت آن استفاده می‌شود. گلیم به‌وسیله دستگاه‌ گلیم‌بافی بافته می‌شود و با توجه به نوع و طرح آن دستگاهش هم تغییر می‌کند. گلیم ساده باف، گلیم چرخی‌باف و گلیم سوزنی از انواع دستگاه‌های گلیم بافی‌اند.

گلیم بافی

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
حصیر بافی
حصیربافی یکی از محبوب‌ترین صنایع دستی استان مازندران است که بیشتر در غرب این استان رواج دارد. وسایلی که با حصیر بافته شده‌اند در بدو ورود به شهرهای شمالی در فروشگاه‌ها توجه مسافران را به خود جلب می‌کنند و در بیشتر اوقات جزو اولین سوغاتی‌اند که توسط گردشگران خریداری می‌شوند. برای حصیربافی از نی و دیگر گیاهان خودرو مثل گاله و واش استفاده می‌شود. کلاه، سبد و زیرانداز‌های حصیری از معروف‌ترین محصولات حصیر بافی‌اند.

حصیر بافی

NeGムr

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-23
لایک‌ها
6,958
امتیازها
83
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
-14
لاک‌ تراشی
لاک‌تراشی هنری است که به‌وسیله آن لوازمی مثل ملاقه، قاشق، کتری، قند چوله و تنباکو چوله را با استفاده از چوب می‌سازند و یکی از صنایع دستی قدیمی استان مازندران است. لاک‌تراشی با چوب‌های جنگل، ابزار اولیه کنده‌کاری و برش ساخته می‌شود. جالب است بدانید بعضی از لاک‌تراشان از ریشه درختان هم استفاده می‌کنند. در حال حاضر لاک تراشی در بیشتر روستاهای استان مازندران رواج دارد و اگر از این وسایل به‌خوبی نگهداری شود عمری بیشتر از صد سال خواهند داشت.

لاک تراشی

بالا