• رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

معماری ضمانت اجرای مصوبات شورای عالی شهر سازی چیست؟

• نویسنده موضوع its.sanaz
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 28
  • بازدیدها 854
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
نهاد مرجع در امور شهرسازی کشور، دست‌کم 5 تصویب‌نامه درباره پرچالش‌ترین ابرپروژه‌های ساختمانی فعال در پایتخت با مضمون «توقف عملیات ساخت‌وساز تا تعیین تکلیف جایگاه حقوق شهروندی در پروژه» صادر کرده است؛ اما شواهد موجود در تهران از آستانه تکمیل این پروژه‌ها خبر می‌دهد. خلأ «ضامن» در تصمیمات عالی شهرسازی، باعث عبور شهرداران از خطوط قرمز می‌شود.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
نظارت »فرسایشی» شورای عالی شهرسازی و معماری کشور بر کار شهرداران که نمونه بارز آن را می‌توان «دوئل نافرجام دولت و شهرداری تهران در پرچالش‌ترین ابرپروژه‌های ساختمانی» عنوان کرد، از یک «نقطه کور» در رصدخانه شهرداری‌ها خبر می‌دهد.

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
شورای عالی شهرسازی مطابق قانون تاسیس این شورا، موظف به «تصویب طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها» و از آن مهم‌تر، مرجع عالی «نظارت بر اجرای مراحل مختلف طرح تفصیلی به‌عنوان نقشه کاربری‌ها و نوع استفاده از زمین‌ در شهرها» است.

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
این مسوولیت که اجرای آن به پشتوانه اقدامات، تحقیقات و گزارش‌های کارشناسی معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی و همچنین کمیته‌های تخصصی زیرمجموعه شورا و دبیرخانه شورای عالی، قابل تحقق است، طی دست‌کم 4 سال اخیر در شهرهای خاص و ابرپروژه‌های ویژه به بن‌بست برخورد کرده و نتیجه کار شورای عالی در این دو دسته موارد، اغلب به «مصوبات تزئینی» نزد شهرداران-تصویب‌نامه‌های بدون ضمانت اجرایی- ختم شده است.

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
«نقطه کور» مرجع صادر‌کننده این مصوبات به «سرنوشت ابهام‌آلود تصمیمات محدودکننده برای شهرداری‌ها» برمی‌گردد به‌طوری که عدم دسترسی شورای عالی به «ابزارهای تضمین‌کننده» حرکت شهرداران در چارچوب مصوبات بالادست، «پروسه نظارت» این شورا را فرسایشی و کم‌بازده کرده است. کارشناسان شهرسازی و متخصصان امور شهری، در این مقطع و به بهانه تغییر در ترکیب شورای عالی شهرسازی، به دولت توصیه می‌کنند که به منظور نظارت‌پذیر کردن شهرداران در همه شهرها و به‌خصوص 8 کلان‌شهر کشور، دامنه اختیارات شهرداری‌‌ها از طریق طراحی «ضامن کارآمد» برای مصوبات شورای عالی شهرسازی، تحت کنترل خودکار قرار بگیرد.

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» از اقدامات بی‌نتیجه شورای عالی شهرسازی طی‌ سال‌های اخیر حاکی است: فرجام «1+5» ابرپروژه ساختمانی در پایتخت که وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی، با هدف تعیین تکلیف جایگاه حقوق شهروندی در آنها،‌ به شکل تمام قد، به آنها ورود کرده بود، در حال حاضر کاملا متضاد از مصوبات این نهاد عالی، در جریان است و حتی برخی از همین ساخت و سازها، مراحل آخر (تکمیل) را پشت سر می‌گذارند.

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در فاصله سال‌های 93 تا 95، حداقل 4 تصویب‌نامه مختص فعالیت‌های ساختمانی حاشیه‌‌دار در پایتخت با مضمون «توقف عملیات تا اطلاع ثانوی» برای «یک پروژه برج‌سازی انبوه در زمین موسوم به بوستان مادر»، «یک برج‌سازی در شهرک غرب»، «حد جمعیت‌پذیری شهر تهران»، «فروریزش‌های سریالی زمین در اطراف حفاری‌های مترو» و همچنین «ساخت و سازهای بلندمرتبه در منطقه 22» صادر و به مدیریت شهری تهران ابلاغ کرد.

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
در این میان، برخی گزارش‌های مردمی درباره شروع تخریب اولیه یک مدرسه به قصد ساخت و ساز در غرب تهران و همچنین ت*ج*اوز کارگاه یک ابرپروژه ساختمانی به معابر اصلی و اشغال مشاعات شهر ناشی از نشست زمین، مورد پیگیری اولیه مسوولان دبیرخانه و شورای عالی شهرسازی قرار گرفت.

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
این مصوبات (و پیگیری‌ها) به دنبال رسیدگی وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی به برخی گزارش‌های عمومی مبنی بر نارضایتی شهروندان از ساخت و سازهای مغایر طرح‌های جامع و تفصیلی شهر صادر شد و مطابق محتوای همه آنها قرار بود ادامه فعالیت در این قبیل ابرپروژه‌ها تا زمان اثبات یا عدم اثبات ادعای تضییع حقوق شهروندی، متوقف یا تعلیق شود. اما شواهد موجود در تهران از پیشروی دسته‌جمعی ساخت و سازهایی که در مصوبات شورای عالی شهرسازی «پروژه‌ها یا فعالیت‌های ساختمانی ممنوعه» تلقی شده‌اند، حکایت دارد.

its.sanaz

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-01-06
لایک‌ها
187
امتیازها
43
کیف پول من
0
مصوبات فاقد ضمانت اجرایی یا بی‌نتیجه در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور، فقط به پایتخت محدود نمی‌شود. طی سال‌های اخیر، انحراف از ضوابط طرح‌های جامع و تفصیلی برخی شهرهای شمالی و مناطق توریستی کشور به‌عنوان «شهرهای خاص» که به شکل ساخت و ساز در اراضی ممنوعه اتفاق افتاده، مصداق دیگری از نقص و اشکال در فرآیند دیده‌بانی و نظارت شورای عالی شهرسازی به‌عنوان رصدخانه شهرداری‌ها –نهاد پایش‌کننده تصمیمات و مجوزهای شهرداری‌ها در حوزه ساخت و سازهای شهری- محسوب می‌شود.

بالا