• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

روانشناسی نظریه روانکاوی اجتماعی کارن هورنای (karen horney)

• نویسنده موضوع Nazanin
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 27
  • بازدیدها 3K
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
هورنای مانند آدلر بر روابط اجتماعی به عنوان عوامل مهم در شگل گیری شخصیت تاکید کرد. او بیشتر مفاهیم فروید از جمله عقده ادیپ، لیبیدو و ساختار سه بخشی شخصیت او را زیر سوال برد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : Nazanin

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
کارن هورنای Karen Horney، زاده ۱۶ سپتامبر ۱۸۸۵ میلادی در هامبورگ آلمان و درگذشته ۴ دسامبر ۱۹۵۲ در نیویورک، یک روانکاو آلمانی پیرو مکتب فروید بود. تبار هورنای در اصل نروژی و هلندی بود. با وجودی که کارن هورنای در رشته‌ پزشکی تحصیل کرد، تقریباً هیچ‌کس او را عضوی از جامعه‌ پزشکان محسوب نمی‌کند و عنوان روانشناس و روان‌درمان‌گر بسیار برای او مناسب‌تر است.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
هنگام صحبت درباره‌ کارن هورنای، باید به خاطر داشته باشیم که در زمان درگذشت فروید، هورنای ۵۴ ساله بود و به بیان دیگر، بخش مهمی از دوران شکوفایی هورنای، با دوران اوج فعالیت‌های فروید، همزمان بوده است. بنابراین کارن هورنای در بیان نظریات خود درباره شخصیت نخست از فروید تمجید می کند و خود را مدیون او می داند.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
هورنای، از این منظر با فروید هم‌فکر بود که:
انرژی‌های متعددی در درون ما وجود دارند که با یکدیگر در تعارض هستند و بسیاری از رفتارهای ما، حاصل این تعارض درونی است. بخش مهمی از تصمیم‌ها و رفتارهای ما، در ناخودآگاه‌مان ریشه دارد و خودمان هم نمی‌توانیم به درستی علت و محرک اصلی آن‌ها را درک و تحلیل کنیم. اثرات دوران کودکی، تا بزرگسالی و گاه تا مرگ، با ما همراه می‌مانند.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
اما معتقد بود که مکتب فروید، در دو حوزه نگاه افراطی دارد:
1. تأکید بیش از حد بر نقش میل ج*نس*ی در شکل‌گیری شخصیت و رفتار
2. تأکید بیش از حد از سهم غریزه در شکل‌گیری شخصیت

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
وی برخلاف فروید که علت اساسی بیماری‌های روانی را سرکوب نمودن تمایلات غریزی و از همه مهم‌تر غرایز ج*نس*ی می‌داند، معتقد است که بیماری‌های روانی حاصل روابط خشن و ناهنجار افراد محیط با کودک است.

بنابراین می‌توانیم به صورت خلاصه نقش کارن هورنای را به شکل زیر توصیف کنیم:
هورنای در اغلب نوشته های خود بر این نکته تاکید می کند که نقش محیط بیرونی و تعامل با دیگران، باید به شکلی جدی تر در فرایند شکل گیری شخصیت و رفتار، در نظر گرفته شده و لحاظ شود.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
مقایسه کارن هورنای و فروید
از نظریات فروید اصول مهمی که مورد قبول هورنای هستند بدین قرارند:
۱- جبر روانی: هر کاری که آدمی انجام می دهد علتی دارد، هیچ رفتاری نمی تواند تصادفی باشد.

۲- انگیزش ناخودآگاه: علت یا انگیزه ی بسیاری از اعمال آدمی نامعلوم و ناخودآگاه است.

۳- مکانیسم های دفاعی: مکانیسم ها ( با تصرفاتی که کارن هورنای در آنها کرده و تغییراتی که به آنها داده است ) وسائل خوبی برای روان درمانی هستند.

۴- وسائل روان درمانی فرویدی: این وسائل، مانند انتقال ، تداعی آزاد، تعبیر رویاها، نیز مورد قبول و تائید کارن هورنای هستند.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
کارن دانیلسن هورنای یکی دیگر از کسانی است که به دیدگاه فروید پشت کرد. کارن هورنای یکی از پیشگامان فمینیست بود، او اعتقاد داشت که روانکاوی روی رشد مردان بیشتر از زنان تمرکز کرده است! او در مخالفت با اظهار فروید که زنان به وسیله رشک آلت مردی برانگیخته می شوند، اظهار داشت که مردان به خاطر توانایی زنان در زاییدن به آنها حسادت می کنند. او حرفه خویش را با تاکید بر اینکه نظریه اش در واقع گسترش نظریه ی فروید است آغاز کرد.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
نظریه هورنای تحت تاثیر جنسیت و تجربیات شخصی او قرار گرفته است. کارن در خاطراتش می گوید به برادرش که جذاب بوده و مورد توجه والدینش بوده حسادت می کرده و در کودکی دوست داشته که پسر باشد. هورنای که از روانکاوی فروید در مورد درمان خود ناامید شده بود به خودکاوی روی آورد و در طول زندگی آن را ادامه داد. هورنای در خلال خودکاوی خویش عمیقا تحت تاثیر عقیده آدلر درباره جبران احساس حقارت قرار گرفت. او به خصوص تحت تاثیر این نظر آدلر قرار گرفت که عدم جذابیت بدنی علت احساس حقارت است او در این ر*اب*طه به این نتیجه رسید که با ممتاز شدن در زمینه ای که تحت سلطه مردان است می تواند بر این احساس غلبه کند.

Nazanin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2021-04-03
لایک‌ها
2,774
امتیازها
113
کیف پول من
912
هورنای مانند آدلر بر روابط اجتماعی به عنوان عوامل مهم در شگل گیری شخصیت تاکید کرد. او بیشتر مفاهیم فروید از جمله عقده ادیپ، لیبیدو و ساختار سه بخشی شخصیت او را زیر سوال برد. از نظر کارن هورنای ، افراد نه به وسیله نیروهای ج*نس*ی یا پرخاشگری، بلکه توسط نیاز به امنیت و محبت برانگیخته می شوند.

بالا