آموزشی "نون" تا "یای" نویسندگی✒

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته تالار نویسندگان
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

هر نوع داستانی را می‌توان با هرنوع زاویه دیدی نوشت. اینکه داستان را چگونه نوشت که روی مخاطب تأثیر بسیاری داشته باشد، بیشتر به قلم نویسنده بستگی دارد، نه زاویه دید. اگر مخاطبی چندین رمان با زاویه دید سوم‌شخص مطالعه کرده و آن آثار او را راضی نکرده، قلم آن نویسنده خوب نبوده، نه زاویه دید. با این حال چه زاویه دید اول شخص و چه زاویه دید سوم‌شخص هرکدامشان مزیتی دارند.
در زاویه دید سوم‌شخص، نویسنده می‌تواند باقطعیت کامل از حالات درونی و حتی دروان‌جنینی شخصیت‌های اثرش سخن بگوید؛ ولی در زاویه دید اول‌شخص فقط می‌تواند با احتمال و شاید و... سخن بگوید. ولی زاویه دید اول‌شخص به دلیل آنکه راوی خودش یکی از شخصیت‌های اثر است، احتمالاً برای مخاطب باورپذیرتر است. هرچند قلم نویسنده شرط است.
🔻مثلاً: اگر زاویه دید سوم‌شخص باشد:
آتیلا از درون بسیار آشفته بود. انگار درونش را به آتش کشیده بودند؛ ولی این را اصلاً از روی ظاهرش نمی‌شد تشخیص داد.
🔻اگر زاویه دید اول شخص باشد:
با توجه به اینکه آتیلا را به خوبی می‌شناسم. حدس زدم احتمالاً او در آن لحظه از درون آشفته است؛ ولی این را نمی‌شد از ظاهرش تشخیص داد.

#آموزشی

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

و دوباره هم تأکید می‌کنم، فضاسازی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عنصرهای داستان‌نویسی‌ست. نبودِ آن باعث کاهش زیبایی، کاهش تجسم اثر و گیج شدن مخاطب می‌شود و از جذابیت اثر می‌کاهد.
اگر داستانتان مثلاً در یک حیاط خانه رخ می‌دهد، اینکه فقط به حیاطش اشاره کنید، به هیچ‌وجه کافی‌ نیست و باید دستکم به برخی از جزئیات حیاط آن خانه نیز اشاره کنید. متأسفانه بسیاری از نویسندگان و بیشتر نویسندگان مجازی بر این باورند که مثلاً اگر در مورد همین حیاط خانه توضیح دهند(فضاسازی کنند) این زیاده‌گویی‌ست و مخاطب خودش تجسم می‌کند. در صورتی‌که این تصوری کاملاً غلط است. اگر این تصور غلط را بپذیریم، پس بهتر است تمام دیالوگ‌های داستان را حذف کرد. اگر شخصیت یک اثر مثلاً مهربان است، نباید در چندین صفحه مهربان بودنش را نشان دهیم و همین‌که در یک کلام بگوییم:"مهربان است" کافیست. نقطه‌ اوج‌پردازی و نقطه‌نزولی پردازی هم نکنیم و به جایش آن را در یک کلمه خلاصه کنیم. گره‌افکنی هم نکنیم. طرح و پیرنگش را هم خلاصه کنیم و... . در نتیجه رمانی که قرار بود بیش از سیصد صفحه شود، می‌شود سه خط و دیگر رمان، داستان بلند و حتی داستان کوتاه معنا ندارد. بهتر نیست؟

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

🔻هرگاه از نوشتن خسته شدید، در کنار اعضای خانواده‌تان فیلم تماشا کنید. اگر حوصله فیلم دیدن را ندارید، کتاب بخوانید. اگر حس و حال این را هم ندارید، نقاشی بکشید. یک موسیقی قوی گوش بدهید. مستند راز بقا ببینید و... . فراموش نکنید همه‌ی اینها از یک خانواده‌اند و برای هرچه بهتر شدن قلمتان بسیار مؤثرند.

🔻دقت داشته باشید بهتر است که فضا را مناسب با موضوع و لحن داستانتان انتخاب کنید؛ به طور مثال: وقتی هدف شما نوشتن داستان یا رمان ترسناک است. بهتر است مکانی ترسناک را انتخاب و یا اگر اثرتان عاشقانه است، بهتر است فضا یا فضاهایی عاشقانه را انتخاب کنید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

اگر در فضاسازی و کل داستانتان از تشبیه و استعاره استفاده کنید، اثرتان زیباتر و بهتر می‌شود. ولی توجه داشته باشید که نباید زیادی از آرایه‌های ادبی استفاده کنید؛ چون باعث می‌شود شاعرانگی بر فضا و داستانتان چیره شود و در این‌صورت اثر شما بیشتر حالت قطعه ادبی و شعر پیدا خواهد کرد تا داستان. همین‌طور از زیبایی و تعداد مخاطب‌هایتان کم می‌کند.
درست مثل یک خوراک خیلی شور.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی 🗒
▫️انواع گفت و گو
- گفت و گوهایی که انگیزه‌های شخصیت‌ها را افشا و شخصیت‌پردازی می‌کند.
- گفت و گوهایی که حال و هوای داستان را می‌رساند.
- گفت و گو می‌تواند کشمکش را در داستان پررنگ‌تر کند.
- گفت و گو می‌تواند بحران و تعلیق ایجاد کند.
- گفت و گو می‌تواند سرعت صح*نه‌ها را بیشتر کند.
- با گفت و گو می‌توانید زمان و مکان و پس‌زمینه (سوابق) را به داستان خود اضافه کنید.
- گفت و گو می‌تواند مضمون داستان را نیز بیان کند.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی 🗒
بخش اول شخصیت‌پردازی استفاده از ظاهر و جلوه‌های بیرونی شخصیت‌هاست شامل: شکل و شمایل، لباس، جثه، نام، محل تولد، شغل و طرز حرف زدن.
بخش دوم آن نشان دادن آنچه در ذهن شخصیت می‌گذرد است مثل: افکار، نگرش‌ها، ترس‌ها، عشق‌ها و رویاهای شخصیت.
و بخش سوم به کار گیری آن‌هاست که عبارت است از: رفتار اولیه‌ی شخصیت، واکنش‌های او در برابر دیگران، اتخاذ تصمیمات خطیر و تغییرهای او در طول داستان.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
">#مثبت_نویسندگی🎐

رویا پردازی شاید عادت چندان پسندیده ای نباشد اما می تواند شما را در پیوند خوردن با احساسات و افکارتان یاری رساند. رویاپردازی منبع تمامی نوشته های خوب (و بد ) است.

بی جهت نبود که "جوآن دیدین" تعمقاتش را اینگونه بیان می کند که : آیا جز این است که تنها با رویا پردازی و نوشتن می توانم به اندیشه هایم دست پیدا کنم؟

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی 🗒
🌀 طرح ادبی و طرح عامه‌پسند
طرح ادبی اغلب سرعت کندتری دارد و معمولا درباره‌ی زندگی درونی شخصیت است تا درباره‌ی حادثه‌ای با سرعت زیاد.
طرح همه‌پسند برعکس بیشتر درباره‌ی حوادث است، اتفاقاتی بیرونی که برای شخصیت‌ها رخ می‌دهد.
🌱 البته ممکن است در یک رماان هم عناصر ادبی باشد و هم عناصر عامه‌پسند.
در داستان‌های عامه‌پسند، معمولا آدم خوب‌ها بر آدم بدها پیروز می‌شوند.
گاهی به داستان‌های ادبی می‌گویند داستان‌های شخصیت یا شخصیت‌محور و به داستان‌های عامه‌پسند می‌گویند داستان‌های طرح‌محور یا حادثه محور.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی 🗒
گابریل گارسیا مارکز:
- یکی از سخت‌ترین چیزها نوشتن پاراگراف اول است. من برای پاراگراف اول ماه‌ها وقت صرف می‌کنم. اما همین که پاراگراف اول را نوشتم، بقیه‌ی پاراگراف‌ها را راحت می‌نویسم. اما در پاراگراف اول، بیشتر مشکلات کتاب خود را حل می‌کنم: مضمون، سبک، لحن و... با همان پاراگراف اول مشخص می‌شود.

#صح*نه‌پردازی
#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته_نویسندگی

📚•• اکشن در سه مرحله!

🍋🌼•• اغلب، نویسندگان یک نبرد بزرگ را تصور می کنند و احساس می‌کنند که مجبورند آن را با دقت و با جزئیات خسته کننده بنویسند.

💡•• نبرد یک صح*نه اکشن نیست. نبرد چیزی است که در پس‌زمینه یک صح*نه اکشن اتفاق می‌افتد. صح*نه‌های اکشن شخصی هستند و یک شخصیت، معمولاً قهرمان داستان را هدف قرار می‌دهند.

🏰🩰•• آن‌ها نباید با استراتژی‌ها یا برنامه‌ها سر و کار داشته باشند. آن‌ها در مورد کنش‌ها هستند، اقدامات سریع، که شخصیت را به جلو می‌برد و طرح را توسعه می‌دهد.

نحوه نوشتن یک صح*نه اکشن در سه مرحله
بنابراین، سه بخش مهم یک صح*نه اکشن خوب چیست؟

🍯یک|× جملات کوتاه بنویسید و مختصر باشید!
بین جملات چند کلمه‌ای متناوب کنید و گاهی صح*نه خود را با یک جمله طولانی نقطه گذاری کنید تا تنش از بین برود؛ قدم زدن مهم است.

🥋🤍⟩ جزئیات غیر ضروری را توصیف نکنید.
تمام جزئیات در یک عمل باید برای خواننده روشن باشد و باید به دلیلی درج شود.
اگر یک شمشیر قرمز با یک قبضه فانتزی وجود دارد، برای مثال، باید آنجا باشد، زیرا متعلق به شروری است که شما ایجاد کرده‌اید.
به من نگویید چه نوع اسلحه ای شلیک می‌کند، مگر اینکه هویت مهاجمان را فاش کند.
روی زخم‌ها معطل نشوید مگر اینکه کشنده باشند.
برای استراحت توقف نکنید. صح*نه های اکشن تنها زمانی پایان می یابند که وضوح وجود داشته باشد.

☔🏄🏻⟩ نود درصد جملات شما باید در مورد حرکت باشد.
اگر صح*نه اکشن شما به جایی نمی‌رسد، ممکن است یک مکالمه نیز باشد، حداقل به این ترتیب خواننده کمتر احتمال دارد که از آن بگذرد.

#آموزشی

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا