• رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

کانت هنوز برای ما تازه است/ تاکید بر نقادی کانت در کتاب

• نویسنده موضوع kiyan
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 19
  • بازدیدها 269
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
و ادامه داد: آموزش در مقام دانشگاه، پیش و پس از آن باید انسان‌ها را تربیت کند و یاد بدهد که چگونه انسان باید همزیستی کند و اگر آموزش این مهارت را نداشته باشد و نتواند کارکرد اخلاقی و شهروندی را یاد بدهد ما نتوانتیم به خیر اعلا برسیم در غیر این صورت آموزش به مدرک گرایی تقلیل یافته است.

او افزود: ما به قول کانت نیازمند حکومت جمهوری هستیم که بتواند این کار را انجام دهد چون در این حکومت افراد قانونگذار و حافظ قانون هستند

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : kiyan

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
ماحوزی با اشاره به مقاله‌ای از خود و زهره سعیدی گفت: ما یک مقاله‌ای نوشتیم که در آن مطرح می‌شود که کانت بین دو معنا از خیر اعلا تفکیک می‌کند؛ یک معنا ایده‌آل و یک معنا انضمامی تر است.ما خیر اعلا را می‌خواهیم روی زمین تجربه کنیم و خیر قرار نیست برای ما فانوس دریایی باشد که راه را نشان دهد. چون من نوعی(انسان) از ناهنجاری و خشونت خسته‌ام و می‌خواهم این ها را کنترل کنم. برای این کار شکل انضمامی تر خیر اعلا فرهنگ مهارت است که می‌توانیم با آن به هدف برسیم. این کاری است که دکتر سعیدی می توانست در این کتاب منسجم تر انجام دهد.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
او با اشاره به درجات مختلف آزادی گفت: مولوی بحث آزادی را به روح مربوط می‌کند کاری که کانت آن را در خیراعلا انجام می دهد. اگر سعیدی تفکیک دوگانه کانت را انجام داد می‌توانست درجات آزادی را هم بهتر تبیین کند. همین بحث را شما می‌توانید به صلح هم بسط دهید. صلح با چه چیزی و چه کسی؟ چون هر یک از گزاره‌هایی که ما استفاده می‌کنیم قاعده خودش را می‌طلبد.

این استاد فسلفه درباره منابع مورد استفاده شده در کتاب توضیح داد: منابع مورد استفاده دراین کتاب به گونه‌ای است که ایشان حتی به کارهای خودشان هم ارجاع ندادند چون ایشان کارهای متعددی درباره کانت پژوهی دارند.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
حقی نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: سعیدی خودش را در وادی مشکلی قرار داده است چون فیلسوفانی مثل کانت، آثاری که درباره‌اشان در ایران منتشر شده در مقایسه با زبان انگلیسی اصلا قابل مقایسه نیست.

او افزود: کتاب شما عنوان «کانت و فرهنگ جهانی» را دارد اما در کتابتان مطلقا درباره فرهنگ جهانی صحبت نشده است. بنابراین نخستین اشکال من به کتاب شما عنوان آن است. بهتر بود عنوان کتاب «کانت و نظریه فرهنگ» باشد. ما اساسا فرهنگ جهانی نداریم و در کتاب شما که من به دقت خواندم این کلمه اساسا تحلیل نشده است.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
او افزود: غایت انگاری کانت مساله دیگر کتاب شماست. غایت انگاری تا زمان گالیله بوده بعد از آن غایت انگاری در علم نهی شد و تفسیر مکانیکی از ذهن دارند و نه یک امر ماورا تجربی مانند نفس و روح و غیره. شما در کتاب اشاره کردید که کانت وقتی می‌خواسته بحث غایت انگاری را مطرح کند از زیست شناسی شروع کرده است. در کتاب شما این نکته مسکوت باقی مانده که اگر غایت انگاری هنوز در زیست شناسی وجود دارد طبق چه ساز و کاری کانت تحلیل کرده که این غایت انگاری در سایر علوم هم هست.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
حقی گفت: در صفحات 8 و 9 کتاب شما یک بحثی مطرح کردید تحت عنوان تمدن اما این فرهنگ و تمدن در کتاب به خوبی تفکیک نشده است چون فرهنگ احوال باطنی و افکار ماست اما قسمت بیرونی آن مانند جامعه و ... تمدن است. فرهنگ انفسی و تمدن آفاقی است. کانت هم معتقد است هر تحول بیرونی منوط به تحول درونی است ولی به هیچ وجه این حرف کانت را قبول نمی‌کنیم که ایشان غایت انگار است و آن را به سایر علوم تعمیم داده است

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
او ادامه داد: بحث‌هایی که شما مطرح کردید که ما دو نوع فرهنگ مهارت و انضباط داریم. اگر انضباط روش هم ترجمه می‌شد واژه مناسبی بود. این منابعی که شما دراین کتاب به آن مراجعه کردید اعم از فارسی و انگلیسی در اثر شما تفکیک نشده است. کتاب دکتر سعیدی به هیچ وجه جنبه نقدی ندارد اما انتظارمان این است که کارهایی که در زبان فارسی انجام شده بررسی شود بدون اینکه نقد شود بعد ما وارد کانت شویم. شما برداشتی از کانت داشتید اما نقادانه نیست و من نقدی در کتاب شما ندیدم. آیا شما هیچ خللی در کار کانت احساس کردید که آن را بیان کنید؟ من کتاب را دقیق خواندم اما نقدی ندیدم.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
او با بیان اینکه سعیدی سعی کرده در 130 صفحه حرف خود را بزند خطاب به اوگفت: اما من انتظارم این بوده که در مقدمه کتاب تحلیلی از کارهای انجام شده درباره کانت شوید، بعد وارد کانت شده و بگویید آیا تفسیر نقادانه از او شده است یا خیر؟ کانت هرچه وارد فلسفه کرد، ایدئالیست‌های آلمانی از آن عبور کردند. اما کانت هنوز برای ما تازه است و باید در آن باقی بمانیم تا زوایای مختلف آن را تشخیص دهیم. مواردی در کتاب وجود دارد که می‌شود توصیف‌های بهتری از آن صورت بگیرد

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
سعیدی نیز در پاسخ به انتقادات صورت گرفته توضیح داد: درباره نقد دکتر ماحوزی باید بگویم، ایشان همیشه این نقد را به من داشته که خیلی مختصر کار می‌کنم و من هم قبول می‌کنم که می‌شود بیشتر مطالب را توضیح داد.

او افزود: اما اینکه ما فرهنگ جهانی نداریم باید بگویم محتوای کتاب آن چیزی که کانت تبیین کرده شامل نوع بشر می شود و جهانشمول است از این جهت این عنوان را انتخاب کردم یعنی فرهنگی که بر اساس آن کل بشر می‌تواند مناسباتش را بر اساس آن شکل دهد چون حرکت کلی بشر به سوی صلح پایدار است.

kiyan

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-06-28
لایک‌ها
23,405
امتیازها
178
کیف پول من
19,035
سعیدی خطاب به حقی گفت: درباره غایت انگاری مطلب شما درست است و من نمی‌دانم که آیا کانت این سازوکار را توضیح داده که من بخواهم آن را منعکس کنم. درباره رویکرد نقادانه از کانت هم من می‌پذیرم که باید نقدهایی را وارد می‌کردم و جایش خالی است و می‌شود در چاپ‌های بعدی این نقیصه برطرف شود

بالا