• مصاحبه اختصاصی رمان کاراکال میگل سانچز کلیک کنید

گپ و گفت جذاب با مطهری؛ از ارتباط با آمریکا و موسیقی زنان تا رفع حصر

• نویسنده موضوع مهاجر.
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 28
  • بازدیدها 384
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
تندروی ها باید از بین برود، روحانیت پیشگام باشد
سوال: شما به روابط سیاسی و اقتصادی با کشورها اشاره کردید و گفتید باید با آمریکا ر*اب*طه داشته باشیم. امروزه بسیاری از مدیران کمپانی های غربی خانم هستند و بسیاری از کمپانی ها در کشورهای اطراف ما هم مدیران خانم دارند. فرضا اگر تجار آمریکایی به ایران آمدند شهروندان خارجی به عنوان توریسم آمدند چطور می توان امنیت آنها را تامین کرد؟ درباره کسانی که در حوزه موسیقی غنایی کرده اند در خارج از کشور می توانند برگردند؟

مطهری: درباره روابط خارجی با مسایل اقتصادی صحبت کردم و موضوع ر*اب*طه با آمریکا را طرح کردم. ایشان نگران است با مسئله توریسم و تجار و مناطق آزاد چه کنیم. اینها باید فرهنگسازی شود. اینها باید در تصمیم نظام باشد و کل روحانیت هم باید به میدان بیاید و مردم را توجیه کند. این تندروی ها باید از بین برود. روحانیت باید پیشگام باشد و مردم را توجیه و مشکلات کشور را بیان کنند.
نباید به توریست ها حمله شود اینطور نباشد توریستها به ایران بیاید و عده ای حمله کنند. البته بعید است و تا دو سه سال پیش هم وضع توریسم ما خیلی خوب بود و ما نمی دیدیم به آنها حمله شود.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
خواننده خارج از کشور چه اشکالی دارد اینجا هم بخواند
اگر خواننده ای در خارج می خواند و مشکل اقتصادی و سیاسی ندارد چه اشکالی دارد بیاید اینجا هم بخواند؟، این ها اصلا مسایل مهمی نیست. حتی ممنوعیت نوعی از موسیقی در اسلام را باید دید که به خاطر ارزش عقل است و هر چیزی که عقل را زایل می کند و انسان را از حال عادی خارج می کند، نباید باشد. برخی موسیقی ها برای همین حرام شده است چون انسان نباید هیچگاه از حال عادی خارج شود. و الا موسیقی هایی که در چهارچوب قانون باشد نباید مشکلی داشته باشد. اینها باید در کل اسلام تصمیم گرفته شود.

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
کارهای غلطی در دستگاه های امنیتی ما می شود
*سوال: شما در مجلس دهم بودید و اتفاق خاصی برای آن ۵۳ نفر افتاد و مقصر اصلی وزارت اطلاعات بود و پرونده سازی برای کسانی کرد که نقشی برای ترور دانشمندان هسته ای نداشتند. شما خیلی ضعیف با این موضوع برخورد کردید. باید وزیر اطلاعات استیضاح و برکنار می شد. چرا اهرم استیضاح تاکنون علیه وزارت اطلاعات به کار گرفته نشد؟

مطهری: برخورد با آن ۵۳ نفر که متهم به ترور بودند فاجعه بود و واقعا معلوم شد چه کارهای غلطی در دستگاه امنیتی ما انجام می شود. در مجلس یکی از آنها را دعوت کردیم و برای ما توضیح داد. البته بعدا هم دوباره آن شخص توبیخ شد. آقای محمود صادقی این جلسه را تشکیل داد. آن فرد می گفت به ما فشار می آوردند و اگر می گفتیم نه، بلافاصله شکنجه می شدیم. اعتراف کردیم و گفتیم تو را خدا ما را زودتر اعدام کنید. بعدا فهمیدند اشتباه شده و به هر کدام حدود ۲۰۰ میلیون تومان دادند. بعدا مازیار ابراهیم به بی بی سی مطالب را گفت.

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
اطلاعات سپاه قابل سوال کردن نیست
قبول دارم می شد برخوردهای سختتری با وزیر اطلاعات شود. ما خصوصی از او بازخواست کردیم ولی به طور رسمی اینکار انجام نشد. این که ما سئوال رسمی از وزارت اطلاعات نداشتیم اینطور نیست. ما درباره محیط زیستی ها از وزیر اطلاعات سئوال کردیم و ایشان توضیح داد. نماینده نمی تواند به جز از وزیر سئوال کند. وزیر مسئول وزیر اطلاعات است. اطلاعات سپاه قابل سئوال کردن نیست. قانونی وجود ندارد که بتوان از اطلاعات سپاه سئوال کرد. این مشکلی در کشور است. باید به سمتی برویم که اطلاعات سپاه به مجلس پاسخ دهد. وزیر اطلاعات به کمیته امنیت ملی آمد و گفت اینها نباید بازداشت شوند و جاسوس نیستند. درباره شنودی که در دفتر من کار گذاشته شده بود، از وزیر توضیح خواستم و ایشان آمد و توضیح داد ولی قانع نشدم و می خواستم در صحن بپرسم که آمدند و گفتند فرد خاطی اخراج شده است و شما کوتاه بیایید و ما قانع شدیم. درباره مسئله ای که گفتید (۵۳ نفر) قبول دارم مجلس کوتاهی کرد.

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
ر*اب*طه با رهبری بر مبنای گفتگو است
سوال: بر فرض اینکه رئیس جمهور شدید جایگاه شما ایجاب می کند با شخص رهبری هماهنگ شوید. شما چه مناسباتی با ایشان خواهید داشت و مناسبات شما با آقایان رئیسی و قالیباف در مجلس و قوه قضاییه چطور خواهد بود؟».

مطهری: دولت مقتدر که گفتیم بر اساس قانون اساسی است. اگر قانون اساسی اجرا شود و نهادهای دیگر در امور اجرایی دخالت نکنند دولت مقتدر خواهد بود.
طبیعی است نباید در کار قوای دیگر دخالت کنیم. ر*اب*طه با رهبری هم روشن است. مقام رهبری هماهنگ کننده قوا هستند. ر*اب*طه ما گفتگو است. نظراتمان را بیان می کنیم و تلاش می کنیم قانع کنیم. اگر هم قانع نشدند، بهترین راه این است با مردم حرف بزنیم. بگوییم نظر ما این بود ولی چون رهبری اصرار داشتند ما اطاعت کردیم. مثلا درباره انتخاب وزیر اگر مقام رهبری درباره فرد خاصی اصرار دارند، مانند وزیر دفاع که باید ایشان نظر بدهند- به نظرم رئیس جمهور به مردم بگوید این انتخاب من نیست و انتخاب رهبری است.

فکر نمی کنم با دیگر قوا اصطکاکی داشته باشم
همه چیز باید روشن باشد و مردم بدانند. ولی این که همه چیز پشت پرده باشد من قبول ندارم. گاهی در مجلس با رئیس مجلس اصطکاک پیدا می کردم. مثلا اگر استیضاحی بود و ۵۰ نماینده امضا کرده اند و نامه ای از طرف مقام رهبری می آمد که استیضاح به صلاح نیست، می گفتم باید اعلام شود که نمایندگان باید امضای خود را پس بگیرند. نه این که ناگهان امضا را پس بگیرند و مردم بگویند آنها با همدیگر ساختند و آپارتمان گرفتند. درباره دولت هم اینطور است. اگر تصمیم گرفته شد که تصمیم دولت نبود رئیس جمهور باید به مردم بگوید این نظر من نبود و نظر مقام رهبری بود. درباره روابط با سایر قوا هم فکر نمی کنم مشکل و اصطکاکی باشد و تعامل می کنیم.

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
رقابت با اسرائیل موضوع کلان نظام است
سوال: « شما در باره مسایل سیاسی و فرهنگی زیاد حرف زدید و مواضعتان روشن است. درباره حوزه ورزش برنامه خاصی دارید؟ اصلا برای شما دغدغه است؟ مثلا درباره رقابت ورزشکاران ایرانی و اسراییلی در دولت شما چه رویکردی دارد؟».

مطهری:‌حوزه ورزش بسیار مهم است. خودم هم اهل ورزش هستم. در تیم فوتبال مجلس بودم و همیشه مسابقه می دادم. با وزارت ورزش هم به تناسب حضور در کمیسیون فرهنگی ارتباط نزدیک داشتم. ورزش قهرمانی بسیار در روحیه و نشاط مردم اثر دارد. باید بسیار به مسایلی از جمله حضور در جام جهانی اهمیت بدهیم. اگر نتوانیم وارد شویم مردم افسرده می شون یا مثلا تیم پرسپولیس به فینال آسیا رسید و نزدیک فینال چند بازیکن اصلی را از دست داد. کسی توجه نکرد این موضوع ملی است نه باشگاهی. باید می رفتند و حساس می شدند و قهرمان می شدند.

خیلی بی خیال چند بازیکن را از دست دادند و شکست خوردند. اینها بسیار مهم است. دولت نباید در انتخابات فدراسیونها دخالت کند. درباره رقابت با اسراییل ها این یک موضوع کلان است و باید کل نظام تصمیم بگیرد که چه باید کرد. این برای ورزشکاران خیلی سخت است. ورزشکاری که امید به مدال دارد ولی جاهایی خود را باید به شکست بکشد کار سختی است. کاری باید مانند پوریای ولی انجام دهد. از سوی دیگر مسابقه دادن به اینها به معنی به رسمیت شناختن آنهاست. اینها باید بررسی شود. چون مقام رهبری اظهارنظر کردند به راحتی نمی شود نظر داد. ولی قابل بررسی است. این که مثلا دست می دهند یا نمی دهند با ورزشکاران اسراییلی که از سوی برخی کشورهای عربی انجام می شود که قابل بحث است.

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
علی لاریجانی هم تواناست هم سوابق خوبی دارد
سوال: «شما چرا حمایت مستقیم از آقای لاریجانی نمی کنید؟ اگر ایشان حضور پیدا کند رایزنی ایشان با رهبری خیلی نزدیکتر از شخص شماست. اگر آقای لاریجانی حضور پیدا کنند شما حاضر به حمایت هستید؟»

مطهری: بحث حمایت از دکتر لاریجانی و شخصیت و سابقه ایشان مطلب روشنی است. ایشان یک فرد تواناست و تجربه و سوابق خیلی خوبی دارند. یکی از آن چیزهایی مورد نظر من است، در ایشان نمی بینم. مانند بحث حقوق شهروندی و خطاهایی که نظام در مقابل منتقدان دارد را ندیدم ایشان جایی وارد شود. تفاوت من با ایشان در مجلس همین بود. این ویژگی را ایشان ندارد که در مقابل رفتارهای اشتباه امنیتی و سیاسی بایستد.
ایشان سوابق بسیار قوی تری از من و خیلی ها دارد ولی این که ایشان وارد شود یا نشود، من با ایشان صحبت نمی کنم. به فرض هم که وارد شود، باید دید چه کسی رای بیشتری دارد و این که چه کسی رایی دارد یا افراد به نفع همدیگر کنار می روند. این محاسبات بعدا انجام می شود.

مشکل جوانان با رشد اقتصادی حل می شود نه وام دادن
سوال: در انتخابات ۱۴۰۰ تا متولدین ۲۸ خرداد ۸۲ می تواند در انتخابات شرکت کند ولی می دانیم که گسست نسلی بین این سن با نسل شما بسیار زیاد است. برای مجاب کردن این بخش از جامعه چه برنامه ای دارید؟

مطهری: مشکلات جوانان بیشتر اشتغال و ازدواج است و تا زمانی که به وضع عادی اقتصادی برنگردیم نمی توانیم قول دهیم گشایش قابل توجهی انجام می شود. حداکثر می توان قول داد به هر جوانی مثلا ۱۰۰ میلیون وام اشتغال داده شود. اینها مُسکن است و نمی تواند مشکل جوانان را حل کند. مشکل جوان وقتی حل می شود که رشد اقتصادی بالا برود، سرمایه گذار بیاید، کار فراوان ایجاد شود، عمرانی و آبادانی باشد والا اگر در همین شرایط سخت اقتصادی باشیم می توانیم در حدود کمی قول بدهیم.

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
طرفدار آزادی منتقد و مخالف هستم
در حوزه آزادی بیان و اینها من طبیعتا طرفدار آزادی منتقد و مخالف هستم و برخوردهایی که با آنها می شود، را قبول ندارم و اگر در این منصب قرار گیرم مانع می شوم. این که دانشجویی در برنامه دانشجویی سئوالی مطرح می کند بازداشت شود یا به کمیته انضباطی برود، این مسایل حل خواهد شد ولی در حوزه اقتصاد باید در حد منطقی قول دهیم. اگر شرایط اینطور باقی بماند بعید است بتوانیم اوضاع را بهتر کنیم. امیدوارم وضع کشور عادی شود و ما هم مانند بقیه کشورها بتوانیم با دنیا ارتباط داشته باشیم. خیلی هم دور از ذهن نیست به این فضا برسیم.

حرف های من برگرفته از اندیشه شهید مطهری است
سوال: من متولد ۷۲ هستم و به واسطه فعالیت در رسانه شما را می شناسم. شما برای نسل جدید در یک دقیقه خود را چطور معرفی می کنید؟

مطهری: من باید بگویم یک فعال سیاسی بودم که از سال ۸۷ وارد سیاست شدم. با انتخاب مردم تهران وارد مجلس شدم و در مجلس نهم بنده از لیست اصولگرایان خارج کردند علی رغم این که در شورا رای داشتم و برخی گفتند ایشان خط قرمز ماست. من مستقل کاندیدا شدم ولی باز هم به صورت مستقل رای چهارم-پنجم شدم و رای آوردم و در میان اعجاب دوستان ما وارد مجلس شدم. در مجلس بعدی بنده را در لیست امید قرار دادند بدون آنکه از ایشان بخواهم ولی بعد از آنها تشکر کردم. در مجلس یازدهم هم ردصلاحیت شدم. امروز هم آمده ام و حس می کنم با پشتوانه رای مردم به نقطه مورد نظر برسیم. ولی اصل داستان انجام وظیفه است و برایم مهم نیست در صورت ردصلاحیت یا پیروزی چه پیش می آید. مبانی فکری من هم همان حرفهای شهید مطهری است. آقای دکتر افروغ به مجلس هشتم یا نهم عتاب می کرد که چرا اینقد علیه آقای مطهری فعالیت می کنید و ایشان را تخریب می کنید؟ ایشان حرف نو نمی زند. حرفهای شهید مطهری را می زند. بحثهای من درباره آزادی بیان همه برگرفته از شهید مطهری است.
ایشان تاکید عجیبی دارد و می گوید حتی احزاب غیراسلامی در جامعه اسلامی آزادند. ایشان نگاهشان این بود که می توانیم حزب کمونیسم داشته باشیم یا در دانشکده الهیات یک استاد مارکسیست بیاید درس کمونیست بدهد. ایشان می گوید اگر کسی به دنبال حقیقت بوده و پس از تلاش به این نتیجه برسد که خدا و پیامبری نیست، در روز قیامت معذب نخواهد بود.

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
هرجا لازم بوده ایستاده ام و هزینه آن را هم پرداخته ام
البته بهشت هم نمی رود چون تکامل پیدا نکرده است. این حرفها را از شهید مطهری گرفته ام. بقیه مواضعم از جمله مواضع فرهنگی ام همینطور است. من هر جا لازم بوده ایستادم و هزینه اش را پرداخته ام. در شیراز با آجر و سنگ و گ*از فلفل به من حمله شد و خطر کشته شدن داشتم. قرار بود در دانشگاه شیراز سخنرانی کنم که همان در فرودگاه به من حمله کردند. در مجلس به من حمله کردند. کاغذ نطقم را پاره کردند ولی من نطقم را تمام کردم. هر تنشی بد نیست. برخی تنشها برای حل مشکلات کشور لازم است. برای اینکه برسد به مرجع قانونی از جمله مقام رهبری که بالاخره باید حل و فصل شود. من چنین آدمی هستم. ضمن این که بیگدار به آب نمی زنم. کارها را باید با تدبیر انجام داد. شهید مطهری بعد از پیروزی انقلاب ۲ ماه و ۲۰ روز در قید حیات بودند. روی مسئله عدالت اجتماعی به شدت تاکید داشتند و می گفتند مبادا این پرچم از دست شما بیفتد و دیگران این پرچم را بلند را کنند. ایشان روی آزادی بیان تاکید بسیار زیادی داشتند.

مهاجر.

کاربر تک‌رمان
کاربر تک‌رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-22
لایک‌ها
26,871
امتیازها
128
وب سایت
forum.taakroman.ir
کیف پول من
32,815
مجلس قانونگذاری کند، شورای نگهبان نظارت
سوال: درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان چه نظری دارید؟

مطهری: این چیزهایی که درباره مصادیق رجل سیاسی و مذهبی و مدیر و مدبر بودن مشخص شده است به نظر می رسد درست نیست. آنچه شورای نگهبان تعیین کرده باعث می شود مانع از آن شود که افراد به صورت تفریحی ثبت نام کنند. ریز مطابی که امروز منتشر شده، به نظر می آید بررسی برنامه های کاندیداها که در صلاحیت نامزدها موثر باشد نمی تواند بر عهده شورای نگهبان باشد و این تشخیص مردم است که چه برنامه ای خوب است یا نیست. این مسایلی که درباره مدیر و مدبر بودن گذاشته اند منطقی است. مطلب اساسی این است که آیا سیاستهای کلی نظام می تواند قانونگذاری را از مجلس به شورای نگهبان منتقل کند؟ اینها قانونگذاری است. اینها سیاست های کلی است و از طرف مجمع تصویب می شود. آیا با یک سیاست کلی می توانیم –به فرض خوب بودن مصوبه شورای نگهبان- قانونگذاری را بر عهده شورای نگهبان بگذاریم؟ مجلس باید تقنین کند و شورای نگهبان نظارت کند. این برای من قانع کننده نیست.

اصل مصوبه چیز خوبی است و از ثبت نام افرادی که تفننی می خواهند وارد شود جلوگیری می کند ولی این شبهه برای من وجود دارد. ضمن این که بررسی برنامه کاندیداها که بخواهد در صلاحیت آنها موثر باشد برای من پذیرفتنی نیست چون این مسئله بر عهده مردم است.

بالا