• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

علل گرفتگی رگ قلب یا آترواسکلروز، علائم، تشخیص و درمان آن

• نویسنده موضوع MahSana♡
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 18
  • بازدیدها 345
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
۴. سی‌تی اسکن
سی‌تی اسکن - گرفتگی رگ قلب

این روش می‌تواند برای پیدا کردن شریان‌هایی که سخت و تنگ شده‌اند، به‌کار رود.

معمولا به افرادی که در معرض خطر ابتلا به گرفتگی رگ قلب هستند، توصیه می‌شود که سبک زندگی‌شان را تغییر بدهند و وزن متعادلی داشته باشند. در برخی موارد، درمان ممکن است شامل دارو یا جراحی باشد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : MahSana♡

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
درمان گرفتگی رگ قلب
انواع درمان‌ها برای آترواسکلروز عبارتند از:

۱. تغییرات سبک زندگی
این تغییرات عبارتند از کنترل وزن، داشتن فعالیت بدنی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم. ممکن است پزشک خوردن مواد غذایی سرشار از فیبر و محدود کردن مصرف چربی‌های اشباع‌شده، سدیم و ا*ل*ک*ل را نیز به شما توصیه کند.

۲. دارو
داروهای ضدپلاکت می‌توانند از تجمع پلاک یا ایجاد لخته‌های خون جلوگیری کنند. ممکن است داروهای دیگری مانند استاتین‌ها برای کاهش کلسترول تجویز شوند و بازدارنده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین نیز می‌توانند به پایین‌آوردن فشار خون کمک کنند.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
۳. جراحی
موارد شدید آترواسکلروز ممکن است به‌وسیله‌ی روش‌های جراحی مانند آنژیوپلاستی یا پیوند بای‌پس عروق کرونر (CABG) درمان شوند.

آنژیوپلاستی شامل گشادکردن شریان و بازکردن گرفتگی آن است، به‌طوری‌که خون مجددا بتواند به‌درستی در آن جریان یابد. CABG یک نوع دیگر از جراحی است که می‌تواند به‌وسیله‌ی استفاده از شریان‌های سایر قسمت‌های ب*دن برای بای‌پس عروق کرونر تنگ‌شده، جریان خون به قلب را بهبود ببخشد.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
پیشگیری از گرفتگی رگ قلب
پیشگیری از ایجاد آترواسکلروز، یکی از بهترین راه‌ها برای درمان این وضعیت است. اقدامات لازم برای کاهش خطر تجمع پلاک عبارت‌اند از:

۱. رژیم غذایی
سعی کنید از چربی‌های اشباع‌شده اجتناب کنید، چون آنها سطوح کلسترول بد را افزایش می‌دهند. مواد غذایی زیر سرشار از چربی‌های اشباع‌نشده هستند و می‌توانند به پایین نگه داشتن سطوح کلسترول بد کمک کنند:

• روغن زیتون؛
  • آووکادو؛
  • گردو؛
  • ماهی‌های چرب؛
  • آجیل؛
  • دانه‌ها

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
۲. ورزش
ورزش سطح تناسب اندام را بهبود می‌بخشد، فشار خون را پایین می‌آورد و به کاهش وزن کمک می‌کند.

۳. سیگار نکشیدن
سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر مهم در بروز آترواسکلروز است و فشار خون را نیز افزایش می‌دهد. افراد سیگاری باید در اسرع وقت سیگار را ترک کنند و در مورد راه‌های کنار گذاشتن سیگار و مقابله با علائم ناشی از ترک آن با پزشک‌شان صحبت کنند.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
علل گرفتگی رگ قلب
عوامل خاصی می‌توانند به سطح داخلی شریان آسیب برسانند و منجر به آترواسکلروز شوند. این عوامل عبارت‌اند از:

• فشار خون بالا؛
  • سطوح بالای کلسترول؛
  • سیگار کشیدن؛
  • سطوح بالای قند خون

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
آرتریواسکلروز در مقابل آترواسکلروز
آرتریواسکلروز و آترواسکلروز، دو بیماری مختلف هستند.

• آرتریواسکلروز عبارت است از سفت‌شدن یا سخت‌شدن دیواره‌های شریان.
  • آترواسکلروز عبارت است از باریک‌شدن شریان به‌علت تجمع پلاک. آترواسکلروز، نوع خاصی از آرتریواسکلروز است.
همه‌ی افراد مبتلا به آترواسکلروز، آرتریواسکلروز دارند اما افراد مبتلا به آرتریواسکلروز ممکن است لزوما آترواسکلروز نداشته باشند. بااین‌حال، این دو اصطلاح اغلب با یک معنی به‌کار می‌روند.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
عوارض گرفتگی رگ قلب
نارسایی کلیه - گرفتگی رگ قلب

آترواسکلروز می‌تواند به عوارض جدی و طولانی‌مدت منجر شود. این وضعیت می‌تواند به‌طور مستقیم در ابتلا به بیماری عروق محیطی، کاروتید و کرونر نقش داشته باشد. در بیماری عروق کرونر قلب، شریان‌های نزدیک به قلب باریک می‌شوند. بیماری عروق کاروتید، به همان شیوه بر شریان‌های نزدیک مغز اثر می‌گذارد و بیماری عروق محیطی، خون‌رسانی به اندام‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. خود این بیماری‌ها می‌توانند به عوارض خطرناک متعددی منجر شوند، ازجمله:

• بیماری قلبی و نارسایی قلبی: ممکن است قلب قادر نباشد خون کافی به سراسر ب*دن پمپاژ کند یا ممکن است نتواند با مقدار خون کافی پر شود.
  • حمله‌‌ی‌ قلبی: این یک وضعیت اضطراری پزشکی است که در آن، جلوی خون‌رسانی به قلب گرفته می‌شود. این وضعیت می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
  • نارسایی کلیه: اگر کلیه‌ها خون کافی دریافت نکنند، نمی‌توانند به‌خوبی فعالیت کنند و از کار می‌افتند.
  • آنوریسم: این یک وضعیت جدی است که در آن، دیواره‌های یک شریان متورم می‌شود، گاهی‌اوقات می‌ترکد و به خونریزی داخلی منجر می‌شود که می‌تواند کشنده باشد.
  • سکته‌ی مغزی: سکته‌ی مغزی یک وضعیت اضطراری پزشکی است که در آن جلوی خون‌رسانی به مغز گرفته می‌شود و سلول‌های مغز درنتیجه‌ی دریافت‌نکردن اکسیژن می‌میرند.
  • آریتمی: آترواسکلروز می‌تواند به تپش‌ها و ریتم‌های غیرطبیعی قلب منجر شود.

MahSana♡

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-21
لایک‌ها
8,829
امتیازها
193
کیف پول من
4,541
عوامل خطرساز گرفتگی رگ قلب
برخی از افراد بیشتر در معرض خطرِ گرفتگی رگ قلب هستند. شرایط زیر، خطر ابتلا به آترواسکلروز را افزایش می‌دهند:

• دیابت: افراد مبتلا به دیابت کنترل‌نشده و سطوح قند خون دائما بالا، احتمال بیشتری دارد که به آترواسکلروز دچار شوند.
  • ژنتیک: افرادی که یکی از والدین یا خواهر و برادرشان به آترواسکلروز و بیماری قلبی‌عروقی مبتلاست، بسیار بیشتر از بقیه احتمال دارد به آترواسکلروز دچار شوند.
  • آلودگی هوا: به نظر می‌رسد که قرارگیری در معرض آلودگی هوا، خطر تجمع کلسترول در عروق کرونر را افزایش می‌دهد.
افرادی که در معرض این عوامل خطر قرار دارند، باید در پیروی از یک رژیم غذایی کم‌چرب و کم‌سدیم و اجتناب از مصرف دخانیات، دقت بیشتری به خرج دهند.

بالا