• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

حقوق نفقه حقی برای بخشیدن یا گرفتن

• نویسنده موضوع MAHDIS
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 7
  • بازدیدها 167
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

MAHDIS

نویسنده انجمن + مدیر ارشد بازنشسته
نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
718
نتایج تحقیقی كه از سوی مركز مشاركت زنان انجام شده، نشان می دهد ۶۸ درصد از زنان مطلقه جامعه آماری مورد مطالعه در این تحقیق، مهریه خود را به هنگام طلاق دریافت نكرده اند و ۴۱ درصد از زنان برای گرفتن طلاق مجبور به گذشتن ازمهریه خود شده و بیش از ۸۹ درصد از زنان طلاق گرفته نیز هیچ نفقه ای دریافت نكرده اند.هرچند بعد از طلاق تكلیف مرد به پرداخت نفقه به زن از عهده وی خارج می شود، اما در طول زندگی مشترك نیز بسیاری از زنان از دریافت حقوق قانونی و شرعی نفقه محرومند به گونه ای كه علت ۶۹ درصد مراجعه زنان به دادگاه های خانواده دریافت نكردن نفقه از سوی همسران خود است.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : MAHDIS

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
718
برای شوهر طیبه ۲۸ ساله كه دو فرزند ۸ و ۶ ساله هم دارد، پولی كه صرف اعتیادش به تریاك می شود، به قدری زیاد است كه دیگر امكانی برای تأمین هزینه های زندگی خانواده برای او باقی نمی گذارد. طیبه می گوید: «اگر كمكهای گاه و بیگاه همسایه ها و پدر و مادرم نبود، نمی دانستم چه كنم؟!» زنی كه در موقعیت طیبه قرار می گیرد، می تواند به دادگاه مراجعه كرده و از شوهرش به خاطر نپرداختن نفقه خود و فرزندانش شكایت كند. طیبه این كار را كرده است و هربار دادگاه با فراخواندن مرد او را موظف به تأمین هزینه های زندگی زن و دو فرزندش كرده. اما تحكم و الزام قانون فقط برای مدت كوتاهی او را به انجام وظیفه اش واداشته و بعد از مدتی دوباره همه چیز به روال سابق بازگشته است.این در حالی است كه ترك نفقه از سوی مرد از موارد عسر و حرج محسوب می شود. طبق ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی هركس با داشتن استطاعت مالی از پرداخت نفقه همسر و سایر افراد واجب النفقه خودداری كند به مجازات ازسه ماه و یك روز تا پنج ماه حبس محكوم می شود.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
718
شهره مهدوی، وكیل دادگستری و مشاور حقوقی می گوید: «به موجب ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی درعقد دائم نفقه زن به عهده شوهر است. غیر از نكاح دائم، تمكین زوجه نیز از مواردی است كه موجب شرط وجوب نفقه می شود. نفقه همسر و همچنین اولاد به عهده شوهر است. بعد از طلاق و سرآمدن مدت عده تكلیف مرد به پرداخت نفقه همسر از عهده او ساقط می شود، اما تكلیف پدر به پرداخت نفقه اولاد بعد از طلاق تا زمان فوت و یا ناتوانی او به پرداخت آن همچنان باقی می ماند».طبق متن مصرح قانون منظور از نفقه «همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسكن، البسه ، غذا ، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض» است.
شهره مهدوی وكیل و مشاور حقوقی می گوید: «طبق ماده ۱۱۲۹ در صورت استنكاف شوهر از دادن نفقه و عدم امكان اجرای حكم محكمه و الزام او به دادن نفقه زن می تواند برای طلاق به حاكم رجوع كند و حاكم شوهر او را اجبار به طلاق می نماید. همچنین در صورت عجز شوهر از دادن نفقه نیز این قانون قابل اجرا است».

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
718
بیكاری، اعتیاد، ازدواج مجدد مرد از جمله مواردی است كه سبب می شود او نسبت به انجام وظیفه خود - پرداخت نفقه یا هزینه های زندگی همسر و فرزندانش - سهل انگاری كند. از طرفی مشكلات اخلاقی، ضعف شخصیتی و برتری موقعیت حقوقی مرد به زن در قوانین مدنی و خانواده از دیگر مواردی است كه به موضوع نپرداختن نفقه زن از سوی شوهر عینیت می دهد.مریم بعد از گذشت شش سال زندگی مشترك و دسته و پنجه نرم كردن با موضوع بیكاری شوهرش، از این كه به زندگی مشتركش ادامه دهد و همچنان خانواده خود و همسرش هزینه های زندگی آنها را بپردازند، دچار شك و تردید شده است.
به نظر می رسد در خانواده مریم صحبت از طلاق تابو به شمار می آید: «اما نمی توانم به این وضعیت ادامه بدهم كه تمام هزینه زندگی از اجاره خانه گرفته تا پول آب و برق وخرید لباس و مواد غذایی را پدر و مادر خودم و شوهرم بپردازند و آن وقت او هرچند دفعه یك بار با هر مانع كوچكی شغلش را عوض كند و خاطرجمع باشد كه كسی هست بار زندگی او را بدوش بكشد».به عقیده معصومه رحمانی وكیل دادگستری و مشاور حقوقی، «از نظر اسلام زن و شوهر پس از شكل گیری نهاد خانواده مكلف به یاری و معاضدت یكدیگر در امر اداره خانواده هستند ولی، به دلیل این كه ریاست این نهاد مقدس را مرد عهده دار است، تأمین هزینه خانواده و مخارج شخصی زن نیز، به عهده اوست و زن از این نظر هیچگونه مسؤولیتی ندارد. قانونگذار نیز مرد را موظف به تأمین معاش خانواده می داند.در واقع می توان گفت تكلیف شوهر به دادن نفقه از توابع ریاست او بر خانواده است.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
718
از طرفی تأمین هزینه های شخصی زن توسط شوهر اختصاص به موردی ندارد كه زن از تأمین آن عاجز باشد، بلكه حتی اگر او متمول و دارای ثروت كلان نیز باشد، الزامی ندارد كه از اموال شخصی خود مخارج و مایحتاج خودش را تأمین كند».میزان نفقه طبق قانونی مدنی براساس شؤونات خانوادگی زن تعیین می شود و اگر زن تقاضای نفقه به دادگاه بدهد،كارشناسان دادگاه وضعیت خانوادگی زن را بررسی كرده و به همان مبنا میزان نفقه ای كه شوهر باید بپردازد را مشخص می كنند.اما اغلب چه اتفاقی می افتد؟! منصور توحید لو كه دریك مركز مشاوره حقوقی و روانشناسی كار می كند، با زنان زیادی روبه روست كه در مقابل بی مسؤولیتی شوهران خود در پرداخت هزینه زندگی و نفقه زن و فرزندانشان، مستأصل شده اند:«این زنان اگر خانه دار باشند و درآمد ومنبع مالی نداشته باشند، وضعیتی به مراتب بدتر دارند. مواردی بوده كه شوهر با وجود داشتن درآمد خوب فقط حداقل هزینه زندگی را به زن می داده و او مجبور بوده با صرفه جویی و گذشت خودش از بسیاری مخارج، پول مدرسه و تحصیل فرزندانش را تأمین كند. یا مواردی كه شوهر حاضر نشده هزینه درمان بیماری زن را بپردازد و آن را به خانواده ه اش ارجاع داده. از طرفی همان طور كه اشاره كردم مردانی كه قید قانونی دادن نفقه را نمی پذیرند، فقط خود را موظف می دانند در حد تأمین حداقل خوراك و پوشاك اعضای خانواده خود اقدام كنند. من موردی را سراغ داشتم كه دختر جوانی از پدرش شكایت كرده بود كه با وجود تمكن مالی حاضر نبوده پول دندان های مصنوعی همسرش را پرداخت كند».

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
718
شهره مهدوی وكیل دادگستری و مشاور حقوقی می گوید: «در مورد دادن نفقه دو نوع ضمانت اجرایی وجود دارد. یكی ضمانت اجرای كیفری و دیگری ضمانت اجرای حقوقی. ضمانت اجرای كیفری به نفقه حال مربوط می شود و اگر زوج از پرداخت نفقه امتناع كند، طبق قانون اساسی زن حق دارد از او شكایت كند. چنانچه زن تمكین داشته باشد و مرد توانایی پرداخت نفقه داشته باشد، حكم كیفری صادر می شود، اما اگر نفقه زوج به تعویق بیفتد، زن موظف است دادخواست به دادگاه خانواده ارائه دهد كه در این صورت حكم حقوقی صادر می شود».
نشوز، عقد موقت مگر آن كه شرط شده باشد، در صورت فوت و در طلاق بائن از موارد مشخص شده در قانون است كه به موجب آنها نفقه زن از عهده و تكلیف مرد خارج است. در هیچ كدام از موارد قانونی اشتغال و درآمدزا بودن زن موجب رفع تكلیف از مرد برای نپرداختن نفقه نمی شود. اما زنانی كه شاغلند معمولاً از سوی همسران خود با انتظار هزینه كردن درآمد خود در خانواده روبه رو می شوند. هرچند به دلیل بالا بودن مخارج اقتصادی خانواده و فشارهای زندگی این روال عادی و بدیهی زندگی خانواده های ایرانی شده كه زن شاغل نیز خواسته یا ناخواسته درآمدش صرف تأمین نیازهای خانواده كند. این موضوع در صورت وجود تعامل و همكاری میان زن و شوهر عمدتاً مشكل خاصی بوجود نمی آورد، اما گاه شاغل بودن زن ،مرد را نسبت به انجام وظیفه قانونی اش مبنی بر پرداختن نفقه بی قید می كند.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
718
مینا زن تحصیلكرده ای كه دارای شغل تخصصی و مهمی در یك سازمان نیمه دولتی است، می گوید: «چون كار می كنم و درآمد دارم، شوهرم درمقابل من و پسرم هیچ تعهد و مسؤولیتی را احساس نمی كند. بیشتر مخارج خانه را خودم می پردازم و در مقابل او فقط به خانواده اش و مادرش رسیدگی می كند».
شهره مهدوی وكیل و مشاور حقوقی، به اعتبار قانون شرط نفقه اقارب را ناتوان بودن آنها می داند. «اما برای زوجه چنین شرطی نیست، حتی اگر زوجه میلیاردر هم باشد، نفقه گذشته زن تبدیل به دین و در ذمه مرد است».آنچه در نهایت در انتظار زنانی است كه از شوهران خود به دلیل پرداخت نكردن نفقه شكایت می كنند، به زندان افتادن مرد است. اما به اعتقاد منصوره توحیدلو كارشناس و مشاور خانواده این راه حل قضیه نیست:«اگر مردی به زندان بیفتد ، باز هم مشكل حل نمی شود. دراین صورت آیا زن به نفقه اش می رسد؟ در واقع ما به جای توانمند كردن زنان و كمك به استقلال مالی آنها با افزایش میزان اشتغال، زنان را نفقه بگیر می خواهیم.

MAHDIS

نویسنده انجمن
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-07-26
لایک‌ها
16,737
امتیازها
163
وب سایت
taakroman.ir
کیف پول من
718
درست است كه زنان شاغلی هم هستند كه به خاطر صاحب شغل و درآمد بودن ناچارند تمام هزینه های زندگی را بپردازند، اما این مسأله عمومیت ندارد و اغلب موضوع نفقه در خانواده هایی كه زن و شوهر كنار یكدیگر فعالیت و كار می كنند و در تأمین هزینه های زندگی شریك و همراهند، اصلاً مطرح نیست. البته افزایش اشتغال زنان و فراهم كردن زمینه كسب درآمد توسط آنها یك راه حل طولانی مدت است اما در كوتاه مدت تا وقتی قوانین به حقوق مساوی میان زن و شوهر قائل نشده اند، و زن از لحاظ تأمین هزینه ها و مخارج زندگی وابسته به مرد تعریف می شود، چاره ای جز شناساندن وظیفه زن و شوهر در مقابل یكدیگر و فرزندان از طریق ارائه برنامه های آموزشی با كمك وسایل ارتباط جمعی نداریم».اما شاید زودتر از همه این اتفاقات توجه خاص قانونگذار به واقعیت ها و تصمیم به تحكیم موقعیت حقوقی زنان در خانواده ها سبب شود بسیاری از مشكلات در روابط میان زن و شوهر، ناخودآگاه در شرایطی كه هر دو طرف از این احساس برخوردارند كه از حقوق یكسان و مساوی درمقابل هم بهره مندند، حل و برطرف شود.

فاطمه امیری

بالا