• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید

چشمه زیرراه استان بوشهر

• نویسنده موضوع Parmin
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 1
  • بازدیدها 280
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Parmin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-04-06
لایک‌ها
118
امتیازها
43
کیف پول من
0

این چشمه در ۱۵ کیلومتری برازجان از توابع شهرستان دشتستان قرار دارد. این چشمه تا چند سال اخیر به دلیل ناشناخته بودن از طبیعت بی‌نهایت زیبایی برخوردار بود اما متأسفانه امروزه اطراف چشمه مملو از زباله‌های بازدیدکنندگان شده است.
آبشار زیرراه را می خواستیم ببینیم ، گفتند؛ بعد از روستای زیرراه ، در آنجا هیچکس نبود ، دور تا دور ، تا آنجا که چشم کار می کرد نخلستان بود و سمت چپ یک دره عظیم ، آبشار زیرراه کجاست؟ نمی دانیم! کنار پرتگاه یک ماشین دیدم ، با خوشحالی به طرفش رفتیم ، انگار کسی داخلش نبود ، اما نه! وقتی رسیدیم ، متوجه شدیم مزاحم دو نفر شده ایم! پس مطمئنا کسی پاسخ مزاحم را نمی دهد! (آخر جا قحط بود) گشتیم و یک کشاورز را دیدیم پرسیدیم؛ آبشار زیرراه کجاست؟ گفت: زیرراه . با خوشحالی گفتیم: بله آبشار زیرراه گفت: گفتم دیگر ، زیرراه!! گفتم: خوب کجاست؟! گفت: آبشار زیرراه ، زیر راه یا همان زیر جاده ای است که رویش ایستاده اید!!!

تصویر ماهواره ای آبشار زیرراه
نام آبشار : زیرراه
نامهای دیگر : آبشار زیرره ، چشمه زیرراه ، آبشار زیراه
پیرامون نام (وجه تسمیه) : همان طور که در بالا اشاره شد ، به شوند (دلیل) قرار گرفتن آبشار زیرراه در زیر راه (جاده) به این نام شهره شده است. اما صاحب فارسنامه ناصری در معرفی زیراه می نویسد: ضابط و کلانتر آن پدر بر پدر «عالی جاه علی محمد خان زیراهی» است . در تذکره مجمع الفصحا و کتاب دایره المعارف اسلامی آمده است: تاج الدین زیراهی ملقب به تاج فارسی، از شاعران سده 7ه قمری و از مردم زیراه دشتستان فارس که در دهلی مسکن گزید. او دبیری سلطان شمس‌الدین دهلوی را عهده‌دار بود. البته قرار گرفتن آبشار در شمال روستای زیرراه نیز دلیلی بر نامگذاری این آبشار به نام زیرراه است. لازم به ذکر است با توجه به اینکه این آبشار در زیر زمین است و به صورت چشمه وار از زمین آب بیرون می آید به چشمه زیرراه نیز شهره است.

آبشار زیرراه
آدرس آبشار زیرراه : استان بوشهر ، شهرستان دشتستان ، بخش سعدآباد ، 3 کیلومتر بعد از شهر سعدآباد به سمت شهر وحدتیه ، 700 متر بعد از روستای زیرراه ، سمت چپ جاده
مختصات جغرافیایی ، آب و هوا ، نقشه و … آبشار : E 51″09’11.60 N 29″25’11.95
ارتفاع آبشار از سطح دریا : 65 متر
نام رود آبشار: حله (هله) یا آب قنات روستای زیرراه
ارتفاع آبشار : 2 متر
میانگین پهنای آبشار : 50 سانتی متر
تعداد ریزشگاه ها : یک

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

آخرین ویرایش:

Parmin

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام