• خرید مجموعه داستان های درماندگان ژانر تراژدی و اجتماعی به قلم احمد آذربخش برای خرید کلیک کنید
  • دیو، دیو است؛ انسان، انسان. هاله‌های خاکستری از میان می‌روند؛ این‌جا یا فرشته‌ای و یا شیطان. رمان دیوهای بیگانه اثر آیناز تابش کلیک کنید
  • رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

چشم را بشناسید

• نویسنده موضوع Ronahi
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 9
  • بازدیدها 200
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
چشم عضو بارز اولین حس از حواس پنجگانه یعنی بینایی است.
انواع گوناگونی از اندام‌های حساس به نور در موجودات زنده یافت می‌شود. ساده‌ترین انواع چشم‌ها تنها توان تشخیص وجود نور در پیرامون را دارند در صورتی ‌که چشم‌های پیچیده‌تر قادرند شکل‌ها و رنگ‌ها را نیز از هم باز شناسند.
چشم انسان دارای اجزای پلک، مژه، ملتحمه، صلبیه، قرنیه، مردمک، عنبیه، زجاجیه، عدسی (چشم)، زلالیه، شبکیه و مشیمیه است.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
قرنیه
قرنیه قسمت شفاف و شیشه مانند جلوی چشم می‌باشد که مقطعی از یک کره یا یک جسم بیضوی است و از ورای آن قسمت رنگی چشم یعنی عنبیه دیده می‌شود. قرنیه از سه لایه اصلی تشکیل شده که به ترتیب از سطح خارجی به عمق شامل اپیتلیوم، استروما و اندوتلیوم می‌باشند.
اعمال جراحی لیزیک و یا لیزر برای تصحیح شماره عینک بروی این قسمت انجام می‌گیرد. با انجام این گونه اعمال جراحی، انحنای قرنیه تغییر و شماره چشم اصلاح می‌گردد.
عمل پیوند قرنیه در بیماری‌هایی مانند عفونت‌ها ودیستروفی‌ها که سبب کدورت قرنیه و بیماری قوز قرنیه که سبب نامنظمی سطح قرنیه می‌گردند، روی این ناحیه از چشم انجام می‌گیرد. در این نوع عمل جراحی، قرنیه بیمار با یک قرنیه سالم از چشم انسانی دیگر که فوت کرده تعویض می گردد. عمل پیوند قرنیه شایع‌ترین و موفق‌ترین پیوند اعضاء در ب*دن انسان محسوب می‌شود.

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
مردمک
مردمک در واقع سوراخ گردی است که در مرکز عنبیه چشم تعبیه شده است. مردمک همانند دیافراگم دوربین عکاسی است و با اتساع و انقباض عضلات موجود در خود باعث تغییر اندازه مردمک میزان نور ورودی به داخل چشم را کنترل می‌نماید.

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
عنبیه
عنبیه قسمت رنگی چشم است که در پشت قرنیه قرار می‌گیرد و به رنگ‌های مختلف مانند آبی، سبز، قهوه‏ای، عسلی و غیره می‏باشد. به علت شفافیت قرنیه، عنبیه از ورای آن به خوبی دیده می‌شود. خصوصیات و ساختمان عنبیه هر فرد مانند اثر انگشت وی منحصر به فرد می‌باشد.

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
مایع زلالیه
مایع زلالی است که در جلوی چشم و بین قرنیه و عدسی در جریان است. این مایع باعث رساندن مواد تغذیه‌ای به قسمت‌های قدامی چشم می‌شود. این مایع همواره در حال تولید و ترشح به داخل چشم و متعاقبا تخلیه از چشم می‌باشد. تجمع بیش از حد طبیعی آن در داخل چشم به هر دلیل باعث افزایش فشار داخل چشم و متعاقباً صدمه به عصب بینایی و بیماری گلوکوم می‌شود.

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
عدسی
عدسی در پشت مردمک واقع شده است و عمل تطابق و متمرکز کردن نور بر روی شبکیه را انجام می‌دهد. قدرت عدسی در افراد سالم حدود ۲۰ دیوپتر (واحد قدرت عدسی) است. این ساختمان در سنین پایین، قابلیت تغییر قدرت داشته و این خاصیت سبب می‌شود تصاویر اشیاء دور و نزدیک، هر دو واضح دیده شوند. به این عمل عدسی تطابق (accommodation) می‌گویند. این قابلیت از سن ۴۵-۴۰ سالگی به بعد، کاهش می‌یابد و بنابراین پیر چشمی عارض می‌گردد، بدین معنا که برای دید نزدیک و مطالعه نیاز به عینک جداگانه خواهد بود.
آب مروارید که یکی از شایع‌ترین بیماریهای چشم می‌باشد به علت کدر شدن عدسی چشم اتفاق می افتد.

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
عضلات خارج چشمی
حرکت چشم توسط شش عضله انجام می‌شود که به آن‌ها عضلات خارج چشمی گویند. این عضلات شامل عضله مستقیم خارجی، عضله مستقیم داخلی، عضله مستقیم فوقانی و عضله مستقیم تحتانی و عضلات مایل فوقانی و تحتانی می‌باشند.

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
صلبیه (sclera)
پوشش خارجی سفیدرنگی که جدار چشم را در عقب و اطراف قرنیه تشکیل می‌دهد.

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
مشیمیه (choroid)
لایه عروقی در بین اسکلرا و شبکیه است که مسئول خون‌رسانی و تغذیه قسمت‌های خلفی چشم می‌باشد.

Ronahi

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-28
لایک‌ها
911
امتیازها
63
کیف پول من
180
زجاجیه
زجاجیه در واقع یک ماده ژله مانند شفافی است که محوطه پشت عدسی چشم را پر می‏کند. این ماده ژل مانند در سنین پایین‌تر قوام بیش‌تری دارد و با افزایش سن تغییراتی در این ژل به وقوع می‏پیوندد که قوام آن را کاهش می‌دهد. همچنین در افرادی که نزدیک بین هستند به علت اینکه محوطه پشتی چشم آنها بزرگ‌تر از افراد دیگر می باشد، تغییرات در ژل زجاجیه سریع‌تر به وقوع می‌پیوندد. این تغییرات را افراد ممکن است بصورت اشکال متحرکی شبیه مو و یا بال مگس (مگس‌‏پران) در میدان بینایی خودشان ببینند. خصوصاً در موقع نگاه به یک زمینه سفید و روشن این اشکال بیش‌تر جلب توجه می‏کند.
بعلت چسبندگی طبیعی زجاجیه به اطراف شبکیه، در هنگام بوجود آمدن مگس پران جدید یا دیدن جرقه نورانی، چشم باید مورد معاینه دقیق قرار گیرد تا از عدم پارگی و سوراخ شدگی شبکیه مطمئن گردیم.

بالا