• خرید مجموعه داستان های درماندگان ژانر تراژدی و اجتماعی به قلم احمد آذربخش برای خرید کلیک کنید
  • دیو، دیو است؛ انسان، انسان. هاله‌های خاکستری از میان می‌روند؛ این‌جا یا فرشته‌ای و یا شیطان. رمان دیوهای بیگانه اثر آیناز تابش کلیک کنید
  • رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید

شوشتر

ساعت تک رمان

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
شوشتَر در استان خوزستان واقع شده است. این شهر دارای تاریخ و تمدنی کهن است. شوشتر تا ابتدای دوره پهلوی مرکز استان خوزستان بوده[۲] و به پایتخت سازه های آبی جهان مشهور است. این شهر به تنهایی ۱۳ میراث جهانی را در خود جای داده است[۳] و در دامنه کوه‌های زاگرس قرار دارد.[۴]

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : فاطمه احمدهویدی

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
کشور
23px-Flag_of_Iran.svg.png
ایران
استانخوزستان
شهرستانشوشتر
بخشمرکزی
جمعیت۱۰۱٬۸۷۸ نفر در سال ۱۳۹۵[۱]
رشد جمعیت۱/۶ درصد
مساحت۲۴۳۶ کیلومتر مربع
ارتفاع۶۵ متر
میانگین بارش سالانه۳۲۲ میلی‌متر
روزهای یخبندان سالانهندارد
شهردارعباس اسکندری نیا
ره‌آوردحلوای زردک
، سبزی سرخ شده، ارده، ترشیجات
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۶۱

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
شوشتر با مساحت ۲۴۳۶ کیلومتر مربع در شمال استان خوزستان کشور ایران، بین ۴۸ درجه و ۳۵ دقیقه تا ۴۹ درجه و ۱۲ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و ۳۱ درجه و ۳۶ دقیقه تا ۳۲ درجه و ۲۶ دقیقه فرض شمالی از خط استوا قرار گرفته‌است. جمعیت آن ۱۳۹ هزار نفر است (سرشماری سال ۱۳۹۵) و پنجاه و هفتمین شهر از نظر جمعیت در ایران است و در استان خوزستان پس از کلانشهر اهواز و شهرهای دزفول و آبادان چهارمین شهر بزرگ استان از لحاظ جمعیت محسوب می‌شود. موقعیت شوشتر در استان خوزستان مرکز و متمایل به شمال است. از لحاظ طبیعی دامنه‌های پایانی کوه‌های زاگرس، مرز شرقی این شهرستان و رود دز مرز غربی این شهرستان را تشکیل می‌دهد. میانگین ارتفاع شهرستان شوشتر از سطح دریا ۱۵۰ متر و ارتفاع نقطه مرکزی شهر شوشتر از سطح دریا ۶۵ متر است. کوه‌های مشرف به شوشتر فدلک نام دارند که پایان چین خوردگی‌های زاگرس در جلگه خوزستان هستند. فاصله شوشتر تا اهواز ۸۵ کیلومتر و تا تهران ۸۳۱ کیلومتر و تا خلیج فارس ۲۲۲ کیلومتر است.

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
تقسیمات کشوری
شوشتر تا سال ۸۳ دارای بخش‌های مرکزی و گتوند بود. با تبدیل بخش گتوند به شهرستان گتوند، هم‌اکنون شهرستان شوشتر دارای بخش‌های مرکزی به مرکزیت شوشتر و شعیبیه، به مرکزیت گوریه‌ است. شوشتر از اطراف با شهرستان‌های اهواز، دزفول، گتوند، هفتکل، مسجد سلیمان، شوش و باوی هم‌مرز است.

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
محله‌ها
شهر شوشتر توسط شاخه‌های مختلف رودخانه کارون به سه منطقه بافت قدیم، بُلِیتی، و مناطق جدید شمال غربی شهر تقسیم شده‌است. منطقه بُلِیتی در شرق شاخه گرگر واقع شده‌است. مناطق جدید شمال غربی شهر در شمال شاخه شطیط واقع شده و شامل مناطقی چون شوشترنو، شاه نجف، فرهنگ شهر، مهرشهر و کوی نیرو می‌باشند. بافت قدیم که همچون جزیره‌ای در میان شاخه‌های گرگر، شطیط، داریون و رَقَت قرار دارد، در دوران گذشته به چهارده محله تقسیم می‌شده که محله‌های شرقی به نام نعمت خانه یا موگِهی و محله‌های غربی به نام حیدر خانه یا کهواز نامیده می‌شده‌اند.

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
منابع و معادن
شوشتر علاوه بر خاک آبرفتی دامنه زاگرس که بسیار حاصلخیز است دارای معادن گچ، آهک، سنگ ساختمانی، شن و ماسه است. جنگل‌های بزرگی به صورت بیشه نیز در میان شاخه‌های مختلف رودخانه کارون وجود دارند. بر اساس آمار در سال ۷۴ جنگل‌ها و مراتع شوشتر ۱۷۵هزار هکتار بوده‌است.

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
زبان مردم شوشتری

گویش شوشتری از گویش‌های زبان فارسی است. البته گویش بختیاری و زبان عربی نیز در میان اقوام مربوطه به کار می رود.

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
پارک ها
شهربازی و پارک بعثت
پارک داریون
پارک هرمزان
پارک سیکا
پارک شهید خدری
پارک شهید مطهری
پارک ساحلی شهید همت پور

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من
100
موسیقی سنتی شهرستان شوشتَر

اغلب شهرها تنها بر روی یک یا دو دستگاه از موسیقی ایران ردیف محلی دارند، یعنی آواز محلی را موافق یک یا دو دستگاه می‌خوانند، اما در شوشتر موافق همه دستگاه‌ها آهنگ محلی وجود دارد.[۱۷] اغلب باغبانها، بافنده‌ها، معمارها و بیشتر مردم در شوشتر، موسیقی را خوب می‌دانند و محلی خوب می‌خوانند. خوانندگان ب*ر*جسته موسیقی ایرانی با سبک سنتی مانند محمدرضا شجریان، سالار عقیلی، شهرام ناظری، علیرضا افتخاری و … در برخی از کارهایشان از گوشه شوشتری بهره برده‌اند. گوشه شوشتری یا مایه شوشتری در موسیقی ایرانی گوشه‌ای شناخته شده‌است. شوشتری گوشه‌ای است از دستگاه همایون. از همایون دو گوشه مشتق می‌شوند: یکی گوشه شوشتری و دیگری اصفهانی. علاوه بر گوشه شوشتری، شوشتر بر روی تمام دستگاه‌های موسیقی ایران آهنگ‌های محلی دارد و برای هر کدام از دستگاه‌های موسیقی ایران یک ردیف محلی در شوشتر اجرا می‌شود، موسیقی شوشتری یا ۲۴ مقوم شوشتری یکی از موسیقی‌های نواحی ایران است.[۱۸][۱۹] برای نمونه ردیف دستگاه شور بدین قرار است: دشتی، درفیلی، نظامی، بختک یا کمری، غم‌انگیز، قره العین، نورالعین، دشتستانی، مکوندی و دشتی راستا. خود مایه شوشتری را، اگر شوشتریها بخوانند اصل آهنگ است، زیرا همان مایه شوشتری با اشعار محلی خوانده می‌شود و گیراتر است. بر هر دستگاه موسیقی ایران، شوشتر یک ردیف محلی موافق همان دستگاه را دارد، جز آذربایجان، به ویژه تبریز. گمان نمی‌رود در هیچ‌یک از شهرهای ایران روی دستگاه‌های موسیقی ایران این قدر ردیف محلی داشته باشند. در هر شهری تنها بر روی یک یا دو دستگاه از موسیقی ایران ردیف محلی دارند، یعنی آواز محلی را موافق یک یا دو دستگاه می‌خوانند، اما در شوشتر موافق همه دستگاه‌ها آهنگ محلی دارند. اغلب باغبانها، بافنده‌ها، معمارها و بیشتر مردم در شوشتر، موسیقی را خوب می‌دانند و محلی خوب می‌خوانند.

چند قطعهٔ شوشتری: بیا تا گل برافشانیم ساختهٔ حسین علیزاده و با آواز علیرضا افتخاری، کاست راز و نیاز باد صبا: ساختهٔ حسام السلطنه (در دیوان عارف به او هم نسبت داده شده) با شعری از ملک الشعرای بهار، با آواز محمدرضا شجریان به زندان: اثر معروف صبا، که با تنظیم استاد حسین دهلوی و ویلن ارسلان کامکار اجرا شده

فاطمه احمدهویدی

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-12-25
لایک‌ها
2,930
امتیازها
63
کیف پول من