• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

خوشنویسی در جهان اسلام

• نویسنده موضوع Aseman♡
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 2
  • بازدیدها 201
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Aseman♡

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-11-30
لایک‌ها
16,680
امتیازها
114
کیف پول من
1,806

برگی از قرآن به خط اندلسی
خوشنویسی ثلثاز علی رئیف افندی، ۱۷۹۱ میلادی.
خوشنویسیرا می‌توان شاخص‌ترین هنردر پهنهٔ سرزمین‌های اسلامی و به مثابهٔ زبان هنری مشترک برای تمامی مسلماناندانست. هنر خوشنویسی همواره برای مسلمانان ارزش ویژه داشته‌است. چرا که در بنیاد، آن را هنر تجسم کلام وحیمی‌دانسته‌اند. آن‌ها خط زیبا را نه تنها در نسخه‌پردازی قرآن، بلکه در بیشتر هنرها به‌کار می‌بردند.

تکامل و تبدیل خط به هنر خوشنویسیبیش از هرکجا در میان مسلمانانبه چشم می‌خورد. در قرآندر آیه‌های «ن، والقلم و ما یسطرون» و «الذّی علّم بالقلم»به قلم و نگارش اشاره شده‌است.کلام منعقدشود.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : Aseman♡

Aseman♡

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-11-30
لایک‌ها
16,680
امتیازها
114
کیف پول من
1,806
پس از گسترش اسلام در سراسر شبه جزیره عربستانایران،ماوراء النهر بخش‌هایی از هند،شمال آفریقاو اندلس، یا زبان عربیجایگزین زبان اقوام ساکن دراین مناطق شد (مانند مصر(، یا دست کم خط عربی جای خطوط قدیمی را گرفت (مانند ایران)، و بدین سان خطی واحد در تمام قلمرو اسلام پدیدار گردید. خط عربی که پیش از ظهور اسلام نگارشی ساده و کاربردی محدود داشت، به سرعت با خطوط دیگر درآمیخت و به کمال رسید.

Aseman♡

کاربر تک رمان
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2019-11-30
لایک‌ها
16,680
امتیازها
114
کیف پول من
1,806
در اوایل سده چهارم، در سال ۳۱۰ هجری قمری ابن مقاله بیضاوه شیراز خطوطی را بوجود آورد که به خطوط شش گانهیا اقلام ستهمعروف شدند. در واقع این خط‌ها توسط او از بین اقلام مختلف انتخاب شد و وی در زیبایی و مدون کردن تناسبات آن‌ها ابتکاراتی بخرج داد. این خط‌ها که به «خطوط اصول» نیز مشهورند عبارتند از:

• محقق
  • ریحان
  • ثلث
  • نسخ
  • رقاع
  • توقیع
  • وجه تمایز آن‌ها اختلاف در شکل حروف و کلمات و نسبت سطح و دور (حرکت‌های مستقیم یا منحنی در شکل حروف) در هر کدام می‌باشد.

بالا