نقد دلنوشته نقد اشعار مارلبرو | اثر زری

ساعت تک رمان

Zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر ویژه انجمن
کتابخوان انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
17,783
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
83,734
« بسم تعالی »

[ نقد به معنای کور کردن ذوق نیست!
بلکه به معنای پیشرفت خواهد بود. ]

📌 نویسنده عزیز، این نقد صرفا جهت بهبود قلم شما انجام شده است.

📌 خواهشمندیم پس از خواندن نقد، حتما اشکالات خود را رفع کنید، در غیر این صورت، دیگر درخواست نقد شما پذیرفته نخواهد شد!

نام اشعار: مارلبرو
نام شاعر: .ARNI
منتقد: ساچلی
ژانر: تژادی
قالب: سپید
مقدمه:
یادت همانند سیگارم سخت است
که او را ترک کنم!
هر گاه، پک سیگارم را در دستانم می‌گیرم.
گویی یادت، آتش به جانم می‌زند.
زمانی که سیگارم روشن می‌شود
یادت مرا از خود، بی‌خود می‌کند.
به پک خالیِ سیگار چشم می‌دوزم.
آری!
آخرین سیگار هم به یادت ته گرفت!​

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

ساچلی

مدیر تالار ترجمه + مدیر آزمایشی تالار ادبیات
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
مترجم انجمن
ادیتور انجمن
کاربر ویژه انجمن
ادمین پورتال
کتابخوان انجمن
کپیست آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
2023-06-17
لایک‌ها
524
امتیازها
63
کیف پول من
35,856
زبان شعر:
شاعر باید با توجه به موضوع و نوع بیان خود لحن مناسبی برای مجموعه شعر خود انتخاب کند و تا پایان راه تناسب را رعایت کند.
لحن و زبان انتخابی شاعر « ادبی » می‌باشد که به خوبی بهره برده است و پایان حفظ شده است.

صنایع ادبی:
آنچه که موجب زیباتر شدن شعر می‌شود و تقریبا تار و پود یک شعر را در رساندن هدف و مفهوم تاثیر دارد استفاده از آرایه‌ی ادبی می‌باشد
شاعر در سرتاسر اشعار برای رساندن و زیبایی بیشتر سعی داشته از آرایه‌ها به طور پررنگ بهره بگیرد
اما این میزان تنها در حد مطلوب بود و در هر شعر ما شاهد استفاده کم از ارایه های ادبی بودیم اما در کل شعر همانطور که گفتم در حد مطلوب بود
و شاعر می‌بایست از ارایه های ادبی بیشتری استفاده کند.

شکل و نمای شعر:
قالب انتخابی شاعر سپید است، در این سبک عموماً وزن عروضی رعایت نشده ولی آهنگ و موسیقی نمود دارد.
متاسفانه ما در تمام قسمت ها شاهد این وزن یکنواخت نبودیم و جملات بصورت مصنوعی بیان شده بود
استفاده مکرر از فعل یکی از دلایل عدم وجود وزن بود
شاعر سعی بر این داشته تا به بهترین نحو نوشته‌ای در قالب شعر تحویل دهد ولی گاها ما عدم وجود وزن و اهنگ را در شعر احساس میکردیم.
ژانر تراژدی در این مجموعه شعر به طور عالی قابل روئیت است و شاعر به خوبی توانسته موضوعی مرتبط با این قالب فرا گیرد.

ترکیب و تالیف شعر:
همانطور که در بالا اشاره کردیم بعضی قسمت ما سنگینی و مصنوعی بودن شعر رو به دلیل عدم جمله بندی صحیح و وزن مشاهده میکردیم
اما این موضوع بصورت یکنواخت وجود نداشت.

سخن منتقد:
سلام وقت بخیر منتقد عزیز
با ارزوی موفقیت، شما استعداد خیلی خوبی در این زمینه دارید ولیکن در این مجموعه شعر من قشنگ حس کردم شما تمام سعیتون گذاشتید تا نوشته‌ای در قالب شعر ارائه بدید اما از فعل خیلی استفاده کردید
و گاهی هم شیوه بلاغی به درستی بهره نبرده بودید و همین موضوع موجب عدم ایجاد وزن شده بود
نقد من صرفا جهت پیشرفت قلم شما است.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : ساچلی
بالا