• رمان معمایی، تخیلی دنبال کننده به قلم محیا عزیزی کلیک کنید
  • خرید رمان شولای برفی لیلا مرادی کلیک کنید
  • دانلود رمان آلفای از یاد رفته جلد نهم مجموعه دختر آلفا کلیک کنید

نقد دلنوشته نقد شعر شهر غم | اثر زری

ساعت تک رمان

zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
16,920
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
79,482
« بسم تعالی »

[ نقد به معنای کور کردن ذوق نیست!
بلکه به معنای پیشرفت خواهد بود. ]

📌 نویسنده عزیز، این نقد صرفا جهت بهبود قلم شما انجام شده است.

📌 خواهشمندیم پس از خواندن نقد، حتما اشکالات خود را رفع کنید، در غیر این صورت، دیگر درخواست نقد شما پذیرفته نخواهد شد!

عنوان شعر: شهر غم
شاعر: زری

.ARNI

منتقد: Paryzad

ژانر: تراژدی، عاشقانه

مقدمه: شهر شده پر از غم زِ تو.
شهر شده آغشته به اشک از غمِ دوریِ تو.
شهر به غمِ عشق تو اسیر است.
ناله‌ی منِ شاعر از فراغِ عشق است.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Paryzad

منتقد ادبی انجمن
دلنویس انجمن
منتقد ادبی انجمن
تایپیست
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-12-07
لایک‌ها
935
امتیازها
63
کیف پول من
32,802
به نام گیهان خدیو
نقد شعر: شهر غم
منتقد: paryzad
قالب: سپید

زبان شعر:
لحن شعر ادبی هست و شاعر با هنر و مهارتی که داشته تونسته تا آخرین پارت این لحن رو حفظ کنه. کلمات به کار برده شده زیادی مبتدی و قابل فهم بود و ساده بودنش دل رو میزد. انتظار می‌رفت شاعر با استفاده از واژگان جدید و عمیق‌تر، اشعار رو به کمال قلم برسونه که این کار رو نکرد.

صنایع ادبی:
شاعر از آرایه های ادبی به ندرت استفاده کرده. بیشترین آرایه‌ای که به کار برده تشبیه هست و اشعارش رو از این همه آرایه‌‌های گوناگون و زیبا بی‌بهره کرده. پیشنهادم به نویسنده استفاده بیشتر و به جا از آرایه‌هاست.

پیام و مضمون فکری شعر:
شاعر با توصیف حال عاشق در نبود غم‌انگیز معشوق، سعی کرده اندوهی که عاشق از دوریِ عشقش می‌کشه رو به تصویر بکشه که برای زیباتر شدن شعر و خلق یه اثر تراژدی، این اشعار از زبان عاشق به طرز سوزناکی بیان میشه. عاشق از نبود یار و دل شکستش جوری تعریف می‌کنه که خواننده با خوندن اون به عمق عشق بین اونها پی ببره.

شکل و نمای شعر:
اشعار نوشته شده عاشقانه و تراژدی بود و ردِ پر رنگی از غم توی اون‌ها به خوبی دیده می‌شد. از اونجایی که قالب شعر سپید هست و قالب سپید هم هر موضوعی رو در بر می‌گیره، پس قالب انتخاب شده درسته و مشکلی توی این بخش نداریم.

تکلیف و تالیف شعر:
در بین پارت‌ها تناسب نسبی با اشتراک حس عشق وجود داره. موقوف المعانی در شعر ها به کار نرفته و از قافیه‌ی درستی استفاده نشده. شاعر در بیشتر جاها به جای استفاده از قافیه فقط از ردیف استفاده کرده که باعث خ*را*ب شدن شعر شده.

مثلا توی شعر شهر تاریک شاعر بدون توجه به قافیه فقط ردیف ( تکرار جمله بعد از قافیه رو ردیف میگن) به کار برده و ل*ذت شعر خوندن رو از مخاطب سلب کرده.
و اینکه توی شعرِ چشم گشوده، شاعر نه قافیه رو رعایت کرده و نه از جملات زیباتری برای توصیف عشق استفاده کرده. به شاعر توصیه میکنم که کمی حرفه‌ای تر از جمله‌ها و واژگان استفاده کنه و آرایه های ضروری و لازم شعر رو رعایت کنه.

با آرزوی پیروزی برای زری عزیز🌹🌼

امضا : Paryzad

.ARNI

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
نویسنده فعال
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-15
لایک‌ها
4,639
امتیازها
123
کیف پول من
97,498
به نام گیهان خدیو
نقد شعر: شهر غم
منتقد: paryzad
قالب: سپید

زبان شعر:
لحن شعر ادبی هست و شاعر با هنر و مهارتی که داشته تونسته تا آخرین پارت این لحن رو حفظ کنه. کلمات به کار برده شده زیادی مبتدی و قابل فهم بود و ساده بودنش دل رو میزد. انتظار می‌رفت شاعر با استفاده از واژگان جدید و عمیق‌تر، اشعار رو به کمال قلم برسونه که این کار رو نکرد.

صنایع ادبی:
شاعر از آرایه های ادبی به ندرت استفاده کرده. بیشترین آرایه‌ای که به کار برده تشبیه هست و اشعارش رو از این همه آرایه‌‌های گوناگون و زیبا بی‌بهره کرده. پیشنهادم به نویسنده استفاده بیشتر و به جا از آرایه‌هاست.

پیام و مضمون فکری شعر:
شاعر با توصیف حال عاشق در نبود غم‌انگیز معشوق، سعی کرده اندوهی که عاشق از دوریِ عشقش می‌کشه رو به تصویر بکشه که برای زیباتر شدن شعر و خلق یه اثر تراژدی، این اشعار از زبان عاشق به طرز سوزناکی بیان میشه. عاشق از نبود یار و دل شکستش جوری تعریف می‌کنه که خواننده با خوندن اون به عمق عشق بین اونها پی ببره.

شکل و نمای شعر:
اشعار نوشته شده عاشقانه و تراژدی بود و ردِ پر رنگی از غم توی اون‌ها به خوبی دیده می‌شد. از اونجایی که قالب شعر سپید هست و قالب سپید هم هر موضوعی رو در بر می‌گیره، پس قالب انتخاب شده درسته و مشکلی توی این بخش نداریم.

تکلیف و تالیف شعر:
در بین پارت‌ها تناسب نسبی با اشتراک حس عشق وجود داره. موقوف المعانی در شعر ها به کار نرفته و از قافیه‌ی درستی استفاده نشده. شاعر در بیشتر جاها به جای استفاده از قافیه فقط از ردیف استفاده کرده که باعث خ*را*ب شدن شعر شده.

مثلا توی شعر شهر تاریک شاعر بدون توجه به قافیه فقط ردیف ( تکرار جمله بعد از قافیه رو ردیف میگن) به کار برده و ل*ذت شعر خوندن رو از مخاطب سلب کرده.
و اینکه توی شعرِ چشم گشوده، شاعر نه قافیه رو رعایت کرده و نه از جملات زیباتری برای توصیف عشق استفاده کرده. به شاعر توصیه میکنم که کمی حرفه‌ای تر از جمله‌ها و واژگان استفاده کنه و آرایه های ضروری و لازم شعر رو رعایت کنه.

با آرزوی پیروزی برای زری عزیز🌹🌼
مرسی بابت نقد و تایمی که بابت نقد بنده گذاشتین❤️
ولی چون اولین شعرم هست به نظرم طبیعیه که نکات رعایت نشده باشه و سطح قلم پایین باشه. مابقی شعرهام نقص خیلی خیلی خیلی کمی دارن. یعنی طبق گفته‌ی شما که عرض کردین من روی شعرنویسی خیلی کار کردم جوری که رنگ شاعر رو هم دریافت کردم. مچکرم بابت زحماتی‌که توی نقد کشیدین. حقیقتاً نمی‌خوام چیزی از شعر رو تغییر بدم. چون تایمش رو ندارم ولی شما هم خیلی زحمت کشیدین می‌دونم و کاملاً درک می‌کنم. خسته نباشید✨

بالا