پزشکی و سلامت کور رنگی چشم چیست؟

• نویسنده موضوع .ARNI
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 6
  • بازدیدها 124
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

.ARNI

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
نویسنده فعال
کاربر VIP انجمن
ویراستار آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-15
لایک‌ها
4,117
امتیازها
123
کیف پول من
73,447
کور رنگی چشم چیست؟
کور رنگی
یکی از عارضه‌های شایع است که بسیاری از افراد با آن دست‌ و پنجه نرم می‌کنند. کوررنگی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد قادر به تشخیص رنگ‌ها نیست و اغلب نمی‌تواند رنگ‌های خاص را از یکدیگر جدا کند؛ افرادی که به این نوع عارضه دچار هستند دارای اختلال یا عدم توانایی در رنگ‌دانه‌های حسگر رنگ در چشم هستند. ناگفته نماند که این بیماری، مقدارهای متغیری دارد و برخی از افراد به‌ صورت شدید و برخی خفیف دچار آن می‌شوند.
شبکیه چشم، از سلول‌های مخروطی تشکیل شده است که دارای رنگ‌دانه‌هایی با پردازش صحیح رنگ‌های اولیه یعنی قرمز، سبز و آبی است که سبب دیدن طیف گسترده رنگ‌ها می‌شوند. کور رنگی در واقع آسیب‌دیدن این سلول‌ها است که سبب می‌شود تشخیص رنگ‌ها به‌درستی انجام نگیرد.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

امضا : .ARNI

.ARNI

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
نویسنده فعال
کاربر VIP انجمن
ویراستار آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-15
لایک‌ها
4,117
امتیازها
123
کیف پول من
73,447
وجود این دو شبکیه که سلول مخروطی و میله‌ای نام دارد، باعث شده هرکدام وظیفه خاص داشته باشند. سلول میله‌ای وظیفه تشخیص نور و تاریکی دارد و در مقابل، سلول مخروطی وظیفه تشخیص رنگ‌ها را به‌عهده دارد. حال زمانی که یک فرد به‌صورت شدید دچار کوررنگی باشد در واقع هر سه سلول مخروطی را ندارد. زمانی که یک فرد دارای کوررنگی ملایم است به این معناست که وی هر سه سلول مخروطی را دارد اما یکی از آن‌ها به‌درستی کار نمی‌کند.

.ARNI

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
نویسنده فعال
کاربر VIP انجمن
ویراستار آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-15
لایک‌ها
4,117
امتیازها
123
کیف پول من
73,447
علائم کوررنگی چیست؟
رایج‌ترین علائم کوررنگی تغییر در بینایی است؛ همان‌طورکه به آن اشاره کردیم در این بیماری عدم تشخیص رنگ‌ها بسیار پررنگ است. شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که محیط اطراف خود را آن‌طور که دیگران توصیف می‌کنند نبینید؛ اگر چنین علامتی را داشته باشید، لازم است پیگیری‌های لازم را انجام دهید تا این بیماری شدت پیدا نکند.

.ARNI

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
نویسنده فعال
کاربر VIP انجمن
ویراستار آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-15
لایک‌ها
4,117
امتیازها
123
کیف پول من
73,447
انواع کور رنگی
انواع کور رنگی در چشم تفاوت‌هایی دارد که هرکدام نسبت‌به دیگری متفاوت است و یک فرد می‌تواند دارای یکی از آن‌ها باشد.
▪تک‌رنگ‌بینی
تک رنگی همان کوررنگی کامل است که هیچ از سلول‌های مخروطی قادر به دریافت رنگ نیستند؛ این نوع بیماری که بسیار نادر است، فرد قادر به دیدن هیچ رنگی نیست.
▪دو رنگ‌ بینی

.ARNI

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
نویسنده فعال
کاربر VIP انجمن
ویراستار آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-15
لایک‌ها
4,117
امتیازها
123
کیف پول من
73,447
زمانی‌که از بین سه سلول مخروطی یکی از آن‌ها دچار مشکل شود، فرد در یکی از رنگ‌ها کوررنگ می‌شود و به دورنگ بینی مبتلا می‌شود. بسته به‌این‌که کدام سلول دچار مشکل شود، فرد دچار سبز کوری، سرخ کوری و آبی کوری می‌شود.
▪سه‌ رنگ‌ بینی نابه‌هنجار
در این نوع از اختلال هر سه سلول مخروطی فعالیت می‌کنند اما ت*ح*ریک‌پذیری آنها تغییر کرده است. این نوع کوررنگی نسبت به انواع دیگر بسیار رایج‌تر است.

.ARNI

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
نویسنده فعال
کاربر VIP انجمن
ویراستار آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-15
لایک‌ها
4,117
امتیازها
123
کیف پول من
73,447
علل بروز کور رنگی چیست؟

●اختلال ژنتیکی یا ارثی
شایع‌ترین علل بروز کوررنگی، اختلال ژنتیکی یا ارثی است که کمبود تشخیص رنگ ارثی در مردان بسیار بیشتر از زنان است. شایع‌ترین کمبود رنگ قرمز-سبز است و کمبود آبی-زرد بسیار کمتر است و به‌ ندرت پیش می‌آید که فرد اصلاً دید رنگی نداشته باشد.

●کهولت سن
با افزایش سن، کاهش بینایی و کم‌بینی رنگ به‌تدریج اتفاق می‌افتد.

.ARNI

نویسنده انجمن
نویسنده انجمن
نویسنده فعال
کاربر VIP انجمن
ویراستار آزمایشی
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-15
لایک‌ها
4,117
امتیازها
123
کیف پول من
73,447
مواد شیمیایی
قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی در محل کار، مانند دی سولفید کربن و کودها، ممکن است باعث کاهش دید رنگی شود.

●بیماری خاص
بیماری‌هایی هم‌چون گلوکوم یا آب سیاه، دیابت، پارکینسون، آلزایمر و اسکلروز وجود دارند که به شبکیه آسیب وارد کنند و در نهایت باعث کوری رنگ شوند.

●دارو خاص
برخی از این داروهای خاص عبارتند از: آنتی‌بیوتیک اتامبوتول که به‌ منظور درمان سل تجویز می‌شود و داروهای ضد روان‌پریشی کلرپرومازین “chlorpromazine” و تیوریدازین “thioridazine” است.

بالا