• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

نقد دلنوشته رویای ویرانه | Soniya

ساعت تک رمان

VIOLA

مدیر ارشد+دستیار مدیر تالار عکس+ مدیر تالار ادبیات
پرسنل مدیریت
مدیر ارشد
مدیر تالار
ناظر رمان
دستیار مدیر
منتقد ادبی انجمن
نقاش انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2024-01-23
لایک‌ها
1,929
امتیازها
73
کیف پول من
58,831
سطح
  1. حرفه‌ای
« بسم تعالی »

[ نقد به معنای کور کردن ذوق نیست!
بلکه به معنای پیشرفت خواهد بود. ]

📌 نویسنده عزیز، این نقد صرفا جهت بهبود قلم شما انجام شده است.

📌 خواهشمندیم پس از خواندن نقد، حتما اشکالات خود را رفع کنید، در غیر این صورت، دیگر درخواست نقد شما پذیرفته نخواهد شد!

نویسنده: Soniya
Diamond Angel
ژانر: تراژدی_عاشقانه
منتقد: Paryzad
مقدمه:
تو می‌آیی تا رویاهای ویرانه‌ام را از نو بسازی
و من با قلبی پر از خیالت به دیدارت برخیزم
می‌آیی تا ماه من شوی و من دوباره بوی آسمان بگیرم
و نور ستاره‌ها را باز به چشم ببینم
اما صبر کن! جلوتر نیا!
این ویرانه دیگر به دست هیچ‌ک.س آباد نمی‌شود
جلوتر نیا که دیگر تکه‌ رویاهایم از این کوچک‌تر نمی‌شود
ماه من، از دور قشنگ‌تری...
جلوتر نیا که نورت چشمانم را کور و زیباییت ماه آسمان تاریکم را شرمنده نکند

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Paryzad

منتقد ادبی انجمن
منتقد ادبی انجمن
تایپیست
تاریخ ثبت‌نام
2023-12-07
لایک‌ها
908
امتیازها
63
کیف پول من
27,582
به نام گیهان خدیو
نقد دلنوشته: رویای ویرانه
به قلم: Sonay
ژانر: عاشقانه_تراژدی
منتقد: پریزاد (paryzad)

عنوان:
عنوان رویای ویرانه شاید به محتوایی که ژانر تراژدی داره بخوره اما برای ژانر عاشقانه چندان خوشایند نیست. یعنی امکان داره خواننده با دیدن عنوان به عاشقانه بودن دلنوشته پی نبره. و این‌که ما اشعار، دلنوشته و یا رمان‌های زیادی به این نام داریم و به جورایی میشه گفت این اسم زیاد تکرار شده.
پیشنهادم به نویسنده جایگزینی اسمی عاشقانه و خلاقانه‌تری به جای این عنوان هست.

ژانر:
ژانر تراژدی و عاشقانه‌ای که توی توضیحات به خواننده معرفی شده بود، به خوبی توی تمامی پارت‌های دلنوشته احساس می‌شد. دلنوشته از هر دو ژانر به اندازه‌ی کافی و به شیوه‌ی درست غنی بود و به خواننده حسی عارفانه و عاشقانه همراه با جلوه‌ای عمیق از احساسات رو تقدیم می‌کرد.

مقدمه:
مقدمه عالی بود. انتخاب تمامی کلمات بسیار خلاقانه و به جا و تشبیه‌‌ها به شدت قشنگ بود ولی یه مشکلی داشت... نمیشه گفت متن مقدمه با اسم دلنوشته بی‌ربطه اما ارتباط چندانی هم بهش نداشت. یعنی بیشتر تشبيه‌های مقدمه درباره‌ی ماه بود و جز خط اول، دیگه به اسم دلنوشته اشاره‌ای نشده بود.

انسجام محتوایی:
در بعضی از پارت‌ها به صورت خیلی نامحسوس یعنی در حد دو سه خط، رعایت نشده بود. البته این موضوع به قدری کم بود که اصلاً نمیشه جز نقص به حساب آورد اما با این حال وظیفه‌ی خودم دونستم تا این رو به نویسنده بگم و ازشون بخوام توی پارت‌های بعدی این موضوع رو فراموش نکنن.

انسجام ادبی:
همون طور که اشاره کردم، به خوبی بین پارت‌ها رعایت شده یعنی تمامی پارت‌ها دارای لحن عاشقانه و ساختار تراژدی هستن و هیچ پرش لحنی اتفاق نیفتاده.

انسجام نگارشی:
تمامی علائم نگارشی به جا و به اندازه رعایت شده بود و هیچ کوتاهی نسبت به این بخش اتفاق نیفتاده بود

هدف و ایده:
به نظر میاد هدف نویسنده از این دلنوشته‌ی زیبا، توصیف عشق و حال و هوای عاشقیست. مکالمه با ماه و شرح احوالات همه بهونه‌ای بود برای این‌که ثابت کنه عشق از چه دیدگاه‌هایی می‌تونه به طرز خ*را*ب کننده‌ای زیبا باشه. من واقعا خلاقیت نویسنده رو در ارتباط با این مسئله تحسین می‌کنم.

دستور زبان:
همون طور که قبلاً گفتم، از هر دو ژانر گفته شده به صورت درست و اندازه استفاده شده و توی این مورد هیج اعتراضی به نویسنده وارد نیست.

دستور ادبی:
نویسنده توی استفاده از آرایه‌های ادبی خیلی ماهرانه عمل کرده. استفاده از ارکان تشبیه، استعاره و مجازها بسیار به جا و خوب بود و من خیلی دوست داشتم.
به نویسنده پیشنهاد می‌کنم دایره‌ی لغاتش رو گسترده‌تر کنه و از کلمات جدید و غنی‌تری برای نوشتن استفاده کنه.

در آخر برای Sonay عزیز آرزوی موفقیت می‌کنم.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان
امضا : Paryzad
بالا