خوش آمدید!

با عضویت در انجمن تک رمان از مزایای(چاپ کتاب،منتشر کردن رمان و...به صورت رایگان، خدمات ویراستاری، نقد و...)بهرمند شوید. با ما بهترین‌ها را تجربه کنید.☆

همین حالا عضویتت رو قطعی کن!

پزشکی و سلامت سندرم سر انفجار چیست؟

ساعت تک رمان

عسل کورکور

کتابخوان برتر
کتابخوان برتر
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2023-05-09
نوشته‌ها
289
کیف پول من
2,074
Points
351
Exploding-Head-Syndrome.jpg
سندرم انفجار سر چیست؟ چگونه می توان آن را درمان کرد؟سندرم انفجار سر شامل شنیدن سر و صدای بلندی است که شما ناگهان درست قبل از خوابیدن تصور می کنید. این وضعیت می تواند مانند یک انفجار هولناک به نظر برسد. این حالت همچنین می تواند زمانی رخ دهد که شما از خواب بیدار می شوید.
 
انجمن رمان نویسی دانلود رمان

عسل کورکور

کتابخوان برتر
کتابخوان برتر
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2023-05-09
نوشته‌ها
289
کیف پول من
2,074
Points
351
Exploding-Head-Syndrome-1.jpg
تشریح سندرم انفجار سر

سندرم انفجار سر نوعی اختلال خواب از دسته پاراسومنیا یا خواب پریشی محسوب می گردد. پاراسومنیا به وقایع ناخواسته ای اطلاق می شود که در حین خواب به وجود می آیند. سندرم انفجار سر شامل شنیدن سر و صدای بلندی است که شما ناگهان درست قبل از خوابیدن تصور می کنید. این وضعیت می تواند مانند یک انفجار هولناک به نظر برسد. این حالت همچنین می تواند زمانی رخ دهد که شما از خواب بیدار می شوید.

سندرم انفجار سر به شکل موارد زیر نیز توصیف می شود:

- صدای بلند ترقه، بدون درد
- صدای برخورد سنج ها به هم
- انفجار بمب

گاه ممکن است به نظر برسد که صدا کمتر هشدار دهنده است. این اپیزود های خواب می توانند سطح اضطراب و ترس را بالا ببرند. بسیاری از مردم تصور می کنند که دچار سکته مغزی شده اند. تعداد حملات متفاوت است. این حملات می توانند در موارد بسیار نادر اتفاق بیافتند. آنها همچنین ممکن است در یک شب، چندین بار رخ دهند. این اختلال می تواند به شدت خواب شما را مختل کند. برخی از افراد گزارش می دهند که چندین شب پشت سرهم، این حملات را تجربه کرده اند. سپس چند هفته یا چند ماه بعد مجددا این اتفاق را تجربه می کنند.

ممکن است به همراه صدا، جرقه نوری نیز احساس شود. ممکن است پرش عضلانی نیز رخ دهد. این رویداد معمولا بدون درد است. با این حال گاهی اوقات، حملات ناگهانی درد در سر گزارش شده است.

علت سندرم انفجار سر مشخص نیست. این وضعیت اغلب هنگامی که شما بسیار خسته و یا تحت فشار هستید، رخ می دهد. در بسیاری از افراد، چندین بار بروز این اختلال در طول یک سال گزارش شده است.

سندرم انفجار سر را می توان با سایر سندرم های سردرد اشتباه گرفت. اما انفجار سر معمولا بی درد است. در حالی که سندرم های سردرد می توانند درد زیادی ایجاد کنند.


در صورت ابتلا به سندرم انفجار سر ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

درست قبل از خوابیدن یا درست بعد از بیدار شدن در شب، تصور کنید سر و صدا و یا انفجاری ناگهانی در سرتان رخ داده استاین صداها به طور معمول هیچ گونه دردی ندارداین وقایع ناگهان شما را با احساس ترس بیدار می کند

همچنین مهم است بدانید که آیا چیز دیگری وجود دارد که موجب تولید این صدای بلند شده است یا خیر. سندرم انفجار سر ممکن است نتیجه یکی از موارد زیر باشد:

- یک اختلال خواب دیگر
- یک وضعیت پزشکی
- مصرفی دارو
- اختلال در سلامت روان
- سوء مصرف مواد

علائم
Exploding-Head.jpg
عوامل خطر

مشخص نیست چه تعداد از افراد از سندروم انفجار سر رنج می برند. این اختلال ممکن است در زنان بیشتر از مردان باشد. این وضعیت می تواند در تمام سنین رخ دهد. بروز آن حتی در سنین کمتر از 10 سال نیز گزارش شده است. سن متوسطی که اولین بار این اختلال رخ می دهد، 58 سال است.
Exploding-head-syndrome-768x576.png
تشخیص
اگر انفجار سر باعث ایجاد اضطراب شدید در شما شده یا خواب تان را مختل کرده است، به یک متخصص خواب مراجعه کنید.

پزشک باید زمان شروع این اختلال در شما را بداند. او باید بداند که هر چند وقت یک بار این اختلال در شما ظاهر می شود و چه مدت طول می کشد. پزشک باید کلیه سوابق پزشکی شما را نیز بداند. حتما پزشک تان را از مصرف هر گونه مواد مخدر، ا*ل*ک*ل و دارو در گذشته یا حال مطلع کنید.

همچنین اگر دچار اختلالات خواب یا اختلالات عصبی شده اید، به پزشک اطلاع دهید. بررسی کنید که آیا فرد دیگری در خانواده از این وضعیت رنج می برد. پزشک ممکن است از شما بخواهد اطلاعات خواب خود را به چندین هفته در یک دفتر یادداشت بنویسید. این اطلاعات شامل زمانی است که شما به طور معمول به خواب می روید و بیدار می شوید. این داده ها، سرنخ هایی مبنی بر این که چگونه این اختلال درمان شود، به پزشک تان خواهد داد.

جهت تشخیص سندرم انفجار سر به هیچ آزمایش خاصی نیاز نیست. اما چنانچه این اختلال خواب شما را به شدت تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز مشکلات اساسی در شما شده است، ممکن است لازم باشد تست خواب انجام دهید. این نوع تست، یک پلی سومنوگرافی است. تست خواب، بهترین روش برای ارزیابی خواب شماست. این تست، نمودار امواج مغزی، ضربان قلب و تنفس تان در طول خواب را نشان می دهد. همچنین حرکات دست و پا را ثبت می کند. تست خواب نشان خواهد داد که آیا شما به سایر اختلالات خواب مبتلا هستید یا خیر.

درمان

اگر متوجه علائم انفجار سر شده و از خواب کافی محروم شده اید، سعی کنید شب ها بیشتر بخوابید. اکثر افراد به شش الی هشت ساعت خواب در شب نیاز دارند.

اگر استرس منجر به بروز علائم انفجار سر شده، باید برخی آرامش خود را حفظ کنید. این امر به جلوگیری از استرس و انفجار سر کمک خواهد کرد. تکنیک های رهایی از استرس می تواند شامل پیاده روی کوتاه، مطالعه قبل از خواب، یوگا، و یا هر چیز دیگری که به شما آرامش می دهد، باشد.

شواهدی مبنی بر این وجود دارد که داروی کلومیپرامین ممکن است در درمان علائم سندرم انفجار سر مفید باشد. اگر احساس می کنید به دارو نیاز دارید، بهتر است با یک متخصص خواب یا پزشک خود مشورت کنید.
 
انجمن رمان نویسی دانلود رمان

عسل کورکور

کتابخوان برتر
کتابخوان برتر
کاربر VIP انجمن
کاربر تک رمان
تاریخ ثبت‌نام
2023-05-09
نوشته‌ها
289
کیف پول من
2,074
Points
351
Medical-News-Img62-600x420.jpg


براساس گزارش BBC، نیل نیلسن یکی از مبتلایان به این اختلال می‌گوید ابتدا موجی فزاینده از صدا شنیده می‌شود و سپس انفجاری گوشخراش و بلند از صداها در مغز طنین می‌اندازد. این توصیف نیلسن از چگونگی زندگی با سندروم انفجار سر است، حسی بسیار ناخوشایند و گاه به شدت ترسناک.

دیگران این اختلال را مانند انفجار یک بمب در ن*زد*یک*ی سرشان توصیف می‌کنند،‌ البته درست در زمانی که تازه به خواب رفته‌اند. برای عده‌ای، این رویداد در کل طول زندگی تنها یکبار رخ می‌دهد، برخی دیگر در یک شب چند بار آن را تجربه می‌کنند. این اختلال اولین‌بار در سال 1879 توسط پزشکی به نام سیلاس ویر ویتچل تشریح شد، وی پس از معاینه دو مرد که از شنیدن صدای ناقوس‌مانند یا صدای شلیک گلوله از خواب بیدار می‌شدند، این اختلال را تخلیه حسی نامید. اما تحقیقات چندانی روی این پدیده صورت نگرفت.

با این‌همه اکنون نظریه‌ای مطرح است که می‌گوید این وضعیت و اختلالات ایجاد شده در خواب به واسطه آن می‌تواند رویداد‌های فرهنگی نامرتبط، به ویژه منشا آدم‌ربایی‌های بیگانگان فضایی، نظریه‌های توطئه دولتی و وجود شیاطین فراطبیعی را توضیح دهد. این رویداد ناخوشایند شبانه به آن اندازه‌ای که تصور می‌شود، نادر نیست. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد 18 درصد از 211 دانشجوی حاضر در این تحقیق دچار این سندروم هستند. اگرچه این آمار نمی‌تواند نشانگر میزان دقیق شیوع این پدیده باشد زیرا دانشجویان معمولا در معرض کمبود خواب قرار دارند، رویدادی که احتمال تجریه کردن این صداهای گوشخراش را افزایش می‌دهد.

به گفته برایان شارپ‌لس، استادیار روانشناسی دانشگاه واشنگتن، هرفردی که در معرض انواع اختلالات خواب قرار دارد ممکن است به این سندروم مبتلا شود. به گفته وی استرس و فشارهای روحی نیز می‌توانند فراوانی وقوع آثار این سندروم را افزایش دهند.

خاموشی ناگهانی
شارپلس می‌گوید نظریه‌ها درباره دلیل بروز این سندروم بسیار گیج‌کننده هستند. نظریه‌های مختلفی مطرحند: اختلالات شنوایی یا حملات صرع. اما تعدادی از قابل‌توجه‌ترین این نظریه‌ها براساس مطالعاتی ارائه شده‌اند که در آنها سر افراد مبتلا در طول شب اسکن شده‌است. این مطالعات کوچک نشان می‌دهند همزمان با شنیده شدن صداهای انفجار مانند، ‌مغز دچار انفجاری از فعالیت‌های نورونی می‌شود. معمولا زمانی که انسان به خواب می‌رود، ب*دن از کار افتاده و فلج می‌شود و در حین خواب فعالیتی انجام نمی‌دهد. در طول مرحله گذار بیداری تا خواب،‌ مغز به آرامی و ذره ذره خاموش می‌شود. اما در سندروم انفجار سر، خللی در بخشی از مغز که مسئولیت نظارت بر این خاموشی کلی را به عهده دارد، ایجاد می‌شود که این اختلال خاموش شدن بخش‌هایی از مغز را به تاخیر می‌اندازد. این تاخیر امواج آلفای مغزی را که مسئولیت خواب‌آلودگی را به عهده دارند، متوقف ساخته و انفجاری ناگهانی از فعالیت‌های نورونی در مناطقی از مغز که ایجاد صدا را به عهده دارند، ‌به وجود می‌آید. شارپلس معتقد است نورون‌ها به یکباره و همزمان اغاز به فعالیت می‌کنند و در نتیجه فرد در سرش صدای انفجاری مهیب را می‌شنود. نیلسن نیز معتقد است این نظریه قابل‌قبول‌تر است زیرا صداهایی که می‌شنود به صداهای الکتریکی شباهت دارد، به گفته وی همزمان با شنیدن صدای انفجار، صدایی مشابه جرقه زدن ناشی از برخورد دو کابل با یکدیگر نیز شنیده می‌شود.

شارپلس می‌گوید برخی از مبتلایان پیش از آغاز صدای انفجار هاله‌ای الکتریکی را نیز مشاهده می‌کنند که از سمت پایین نیم‌تنه بالا به سمت سر حرکت می‌کند. نیلسن این تجربه را مانند شوک الکتریکی توصیف می‌کند زیرا فرد می‌تواند عبور جریان برق را از میان بدنش احساس کند. هیچ درمان مطلقی برای این سندروم وجود ندارد، داروهای ضد اضطراب و افسردگی و تکنیک‌های آرامش‌بخش و کاهش اضطراب از دفعات وقوع این انفجارها می‌کاهند.

اما ارتباط میان این سندروم با رویداد‌های فرازمینی و آدم‌ربایی بیگانگان فضایی چیست؟ سندروم انفجار سر معمولا به فلج شدگی در خواب، که در فرهنگ و زبان ما به نام بختک نیز شناخته می‌شود، ارتباط داده می‌شود، اختلالی که در آن فرد حس می‌کند بیدار است اما توانایی حرکت دادن اعضای بدنش را ندارد. شارپلس معتقد است این دو اختلال می‌توانند چند رویداد مافوق طبیعی را توضیح دهند. هردوی این اختلال‌ها در مرحله گذار بیداری به خواب ریشه دارند. در فلج‌شدگی خواب، بخش‌هایی از مغز در مرحله REM یا اوج خواب قرار دارند،‌ درحالی که دیگر بخش‌های هشیاری مغز بیدار شده‌اند. از این رو فرد متوجه می‌شود بدنش فلج است اما محتوای خواب REM را نیز می‌بیند،‌ درحالی که واقعا هشیار است. در قرون وسطی، بروز این اختلال به دو شیطان زن و مرد به نام‌های اینکوبی و ساکوبی نسبت داده می‌شد. امروزه نیز در بسیاری از موارد، فلج شدن افراد در نیمه شب و در هنگام خواب به آدم‌ربایی بیگانگان فضایی نسبت داده می‌شود.

به گفته شارپلس خواندن این داستان‌های تخیلی از آدم‌ربایی‌های بیگانگان باعث می‌شود نشانه‌هایی آشکار از هردو اختلال،‌انفجار مغز و فلج شدگی در خواب مشاهده شوند. افرادی که صدای انفجاری در سر می‌شنوند و فکر می‌کنند تراشه‌ای در مغز آنها کارگذاشته شده است و یا جریان الکتریکی را در ب*دن احساس می‌کنند و گمان می‌برند مورد هدف اشعه بیگانگان فضایی قرار گرفته‌اند. نمی‌توانند حرکت کنند، اما صداهایی را شنیده و شکل‌های عجیبی می‌بینند و گمان می‌برند توسط فضایی‌ها ربوده شده‌اند.

منبع: همشهری آنلاین
 
انجمن رمان نویسی دانلود رمان
بالا