• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان عاشقانه و جنایی کاراکال به قلم حدیثه شهبازی کلیک کنید
  • خرید رمان عاشقانه، غمگین، معمایی دلداده به دلدار فریبا میم قاف کلیک کنید

متفرقه غذاهای سنتی استان خراسان شمالی

ساعت تک رمان

zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
13,873
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
71,284
آش یارمه
آش یارمه یکی از آش های محلی بجنورد در استان خراسان شمالی است که عمدتا با نوعی سبزی کوهی به نام چریش که در فصل بهار در دل کوه‌های این استان می‌روید، طبخ می‌شود. البته این آش را می‌توان با اسفناج هم تهیه کرد و مواد اولیه تشکیل‌دهنده آن بلغور گندم، دوغ، نخود، پیاز و نعناع خشک هستند.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
13,873
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
71,284
نان محلی قطاب بجنورد
گفتیم که چریش یکی از سبزی‌های کوهی بجنورد در فصل بهار می باشد که در اکثر غذاهای محلی استان خراسان شمالی وجود دارد. اصلی‌ترین ماده داخلی نان محلی قطاب نیز این سبزی می باشد که همراه با سیب‌زمینی، عدس و برنج و مقدار کمی ادویه یکی از غذاهای معروف و بسیار لذیذ این استان را تشکیل می دهند. در مرحله نهایی آن‌ها را همچون قطاب در خمیری که حاضر شده است پر کرده و می‌پزند.

zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
13,873
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
71,284
آش شله ماش بجنوردی
شله ماش یک غذای محلی بجنوردی است که غذایی ساده، اما بسیار مقوی‌ می باشد و روش تهیه آن نیز بسیار آسان است. مواد تشکیل دهنده ی این آش عبارتند از: پیاز د*اغ، ماش، برنج، گوشت قورمه شده به همراه اندکی زیره و ادویه جات. دقت داشته باشید که این آش را معمولا اندکی تند درست می‌کنند.

zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
13,873
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
71,284
قروتو یا آب کشک
قروتو یا آب کشک یکی دیگر از غذاهای محلی استان خراسان شمالی است که مواد اولیه لازم برای تهیه ی آن عبارتند از: کشک، گردوی خرد شده، ماست، سبزی های جعفری، تره و ترخون، ادویه، نمک، زردچوبه و شیرین بیان. قروتو را می‌توان همچون آبگوشت با تکه‌های نان خرد شده و یا به‌ شکل سوپ میل کرد. مردم بجنورد علاقه و تمایل شدیدی به این غذا دارند و بر سر سفره هایشان به وفور دیده می شود.

zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
13,873
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
71,284
کاچی مخصوص استان خراسان شمالی

این میان‌وعده در بجنورد استان خراسان شمالی با عطر و طعمی خاص و متفاوت نسبت به کاچی معمولی پخته می‌شود و دلیل این عطر و طعم خاص استفاده از ادویه «زیره تو» می باشد که مخصوص این نوع کاچی است. برای تهیه این میان وعده آرد برنج و روغن حیوانی به کار برده می‌شود. برای شیرین شدن آن هم به صورت سلیقه ای از شکر یا نبات استفاده می کنند. برخی نیز به جای شکر و نبات از عسل یا شیره انگور استفاده می‌کنند که لذیذتر و مقوی‌تر هستند.

zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
13,873
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
71,284
دنی و نیمه ‌دَنی

دنی و دیمه دنی دو غذای محلی و سنتی شهر بجنورد هستند که عموما در دو مراسم متفاوت آماده می‌شوند. دنی در واقع همان آش دندونی است که موقع دندان در آوردن بچه تهیه می کنند. نیمه دنی هم که در میان مردم استان خراسان شمالی به آش امام مشهور است، در روز عاشورا طبخ می‌شود. فرق این دو غذا در نوعی گندمی است که در هر یک به کار برده می شود، در دنی از گندم کامل و در نیمه دنی از گندم پو*ست کنده ی نیم‌کوب شده استفاده می کنند.

zahra jafarian

مدیریت کل سایت
پرسنل مدیریت
مدیریت کل سایت
کاربر VIP انجمن
کتابخوان برتر
تاریخ ثبت‌نام
2023-03-11
لایک‌ها
13,873
امتیازها
143
وب سایت
taranehbazar.ir
کیف پول من
71,284
قابلی استان خراسان شمالی
قابلی، نوعی پلو است که اکثرا در فصول سرد سال تهیه می‌شود. مواد اولیه تشکیل دهنده آن عبارتند از گوشت چرخ کرده به شکل کوفته ریزه، برنج، رشته پلویی، خرما، لوبیا چیتی، رب، پیاز د*اغ و ادویه جات. قابلی یکی از لذیذترین غذاهای استان خراسان شمالی است.

بالا