• رمان ققنوس آتش به قلم مونا ژانر تخیلی، مافیایی/جنایی، اجتماعی، عاشقانه کلیک کنید
  • رمان ترسناک.فانتزی.عاشقانه‌ مَسخِ لَطیف به قلم کوثر حمیدزاده کلیک کنید

بهترین‌های شعر معاصر ایران؛ یک قرن شاعری

• نویسنده موضوع Saba.N
  • تاریخ شروع
  • پاسخ‌ها 18
  • بازدیدها 1K
  • Tagged users هیچ

ساعت تک رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520
ترانه‌های «دهاتی» با بند آغازین «ساده بگم دهاتی‌ام/ اهل همین نزدیکیا/ همسایه روشنی و هم‌خونه تاریکیا…» و آواز آشنای «بهار بهار/ صدا همون صدا بود/ صدای شاخه‌ها و ریشه‌ها بود/ بهار بهار/ چه اسم آشنایی/ صدات می‌آد؛ اما خودت کجایی؟» از جمله سروده‌های او هستند.

غزل‌های بهمنی هم مثل ترانه‌هایش نظر اهالی موسیقی را به خود جلب کرده و به‌خصوص دو غزل‌ او در موسیقی پاپ طرفداران زیادی پیدا کرد.

در این زمانه بی‌های‌وهویِ لال‌پرست / خوشا به حال کلاغان قیل‌و‌قال‌پرست

چگونه شرح دهم لحظه‌لحظه‌ی خود را / برای این همه ناباور خیال‌پرست؟

و دیگری:

از خانه بیرون می‌زنم اما کجا امشب / شاید تو می خواهی مرا در کوچه‌ها امشب

پشت ستون سایه‌ها روی درخت شب / می‌جویم اما نیستی در هیچ‌جا امشب

مجموعه «شاعر شنیدنی‌ست» گزیده‌ای از اشعار محمدعلی بهمنی در قالب‌های مختلف است که البته سرآمد آنها را باید غزل دانست.

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520

از بام بلند شعر نو​

از آن‌جا که شعر فارسی را تا همین صد سال پیش با وزن عروضی و قالب‌های مرسوم به رسمیت می‌شناختند، وقتی نیما یوشیج منظومه افسانه را به ادبیات ایران پیشکش کرد، سخن از شعری «نو» به میان آمد. در این منظومه نیما از قالب‌های کهن شعر فارسی فاصله گرفته و گرچه همچنان به وزن پایبند بود، با نوآوری در تقطیع و کاربرد وزن، شعر نو را معرفی کرد. شعر نو بعدها تبدیل به اصطلاحی شد که به‌صورت کلی به همه اشعار خارج از قالب سنتی شعر فارسی از جمله شعر نیمایی اطلاق می‌شد.

در حال حاضر دسته‌بندی‌های متفاوتی از انواع و قالب‌های شعر در جریان نوگرای شعر فارسی (یا همان شعر نو) وجود دارد و آن گونه از شعر که مد نظر نیما بود، به‌طور خاص با عنوان «شعر نیمایی» تفکیک شده است. شعر سپید و شعر موج نو از جمله قالب‌های دیگر شعر نو به حساب می‌آيند.

در طول این صد سال، شعر نو بزرگان زیادی را به خود دید که در شعر معاصر جریان‌ساز هم بودند و البته برای شعر نو محبوبیتی روزافزون را در میان شاعران نسل جدید و مخاطبان آن‌ها به ارمغان آوردند.

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520

نیما یوشیج، پدر شعر نوی فارسی​

علی اسفندیاری یا همان شاعری که بیشتر با نام مستعار نیما یوشیج می‌شناسیمش، مشهورتر از آن است که نیاز به معرفی داشته باشد. باید گفت شعر معاصر ایران هر تحولی را که به خود دیده، مدیون نیماست. نیما درواقع اولین‌بار با مجموعه «قصه رنگ پریده» قدمی به سوی معرفی شعر نو برداشت اما در سال ۱۳۰۱ بود که با انتشار شعر بلند یا منظومه «افسانه» رسما صحبت از گونه‌ای جدید از شعر فارسی را به میان آورد.

اشعار نیما فقط به خاطر تفاوت کابرد وزن عروضی از شعر کهن فارسی فاصله نمی‌گیرند، مضمون و فضاسازی‌ها هم در شعر نیما با رنگ دیگری، متفاوت از آنچه در حافظه شعر فارسی وجود داشت، ظاهر می‌شوند. نمادگرایی وجه مشخصه شعر نیماست و در این عرصه نام او را کنار نام شاعران سمبولیست جهان قرار می‌دهند.

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520
خانه‌ام ابری‌ست
یکسره روی زمین ابری‌ست با آن.
از فراز گردنه خرد و خ*را*ب و م*ست
باد می‌پیچد.
یکسره دنیا خ*را*ب از اوست
و حواس من!
آی نی‌زن که تو را آوای نی برده‌ست دور از ره کجایی؟
-نیما یوشیج-
اشعار نیما از زندگی شخصی نه‌چندان به‌کام او و شرایط اجتماعی ایران در اوایل قرن ۱۴ شمسی تاثیر پذیرفته‌اند و شاید برای هر کسی که به شعر معاصر ایران علاقه‌مند است، لازم باشد اشعار نیما را به‌عنوان یک مرجع دست اول مطالعه کند. از نظر زبان، تصویرسازی و جلوه‌های خیال‌انگیز هم شعر نیما به‌خصوص برای مخاطبان جدی‌تر شعر معاصر فارسی بی‌رقیب و شگفت‌انگیز است

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520

فروغ فرخزاد، قطعه‌ی ناتمام شعر معاصر​

فروغ فرخزاد، یا به قول م.آزاد پریشادخت شعر، علی‌رغم عمر کوتاهش اثری ماندگار و ژرف بر شعر معاصر فارسی گذاشت. فروغ سرودن را با شعر نیمایی شروع کرد و با دفتر شعر «تولدی دیگر» ثابت کرد یکی از چهره‌های درخشان ادبیات معاصر پا به عرصه گذاشته است. همان اندوهی که در کتاب زندگی و بررسی اشعارش به آن اشاره می‌شود، مثل روحی جدایی‌ناپذیر بر نام و اشعار فروغ فرخزاد سایه انداخته است. او تنها ۳۲ سال داشت که در یک تصادف جاده‌ای جان خود را از دست داد اما در ۵ دفتری که در فرصت کوتاه عمرش به جا گذاشت، از زندگی آن‌طور که زیسته و با بدنی که آن را تجربه کرده بود، بی‌محابا سخن گفته است.

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520
هم من گردش حزن‌آلودی در باغ خاطره‌هاست
و در اندوه صدائی جان دادن که به من می‌گوید:
دست‌هایت را
دوست می‌دارم
دست‌هایم را در باغچه می‌کارم
سبز خواهم شد، می‌دانم، می‌دانم، می‌دانم
و پرستوها در گودی انگشتان جوهری‌ام
تخم خواهند گذاشت
-فروغ فرخزاد-
رنگ اندوه و ناامیدی توام با جسارتی که در شخصیت فروغ همواره نمود داشت، در اشعار او هم ب*ر*جسته شده است. با این‌که بعد از انتشار یکی دو دفتر شعر اولش، بعضا نقدهای تندی به‌َعنوان یک زن بسیار جوان در زمانه‌ای نه‌چندان مهیا برای حضور زنان شنید، دست از سرودن نکشید و این راه را جدی‌‌تر از پیش ادامه داد.

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520

احمد شاملو، بر قله‌ی شعر سپید​

شاملو از آن شخصیت‌هایی است که در ابعاد مختلف فعالیت و دیدگاه‌هایش تحسین مخاطبان را برانگیخته اما محبوبیت او بیش از هر چیز به شعر و نگاه تازه و البته زبان استوارش برمی‌گردد که در شعر معاصر فارسی یک تحول بزرگ محسوب می‌شود. احمد شاملو پس از آشنایی با نیما تحت تاثیر آثار و شخصیت او قرار می‌گیرد و در دهه ۳۰ شمسی به سرودن اشعار نیمایی رو می‌آورد. او که پژوهش و روزنامه‌نگاری را همیشه در کارنامه فعالیت‌های خود داشت، با انتشار نشریات ادبی در آن روزگار توانست نقش مهمی در جریان‌سازی ادبیات معاصر داشته باشد.

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520
پس از آشنایی با فریدون رهنما و به مدد گرایشی که شاملو به پیوستن به جریان جهانی ادبیات داشت، کنار گذاشتن کامل وزن عروضی را در شعر نوی فارسی پیشنهاد کرد. این پیشنهاد البته با استقبالی از سوی نیما مواجه نشد و حتی او را رنجاند. با این وجود شاملو مسیر خود را ادامه داد و بنیان آنچه را که امروز به‌عنوان «شعر سپید» می‌شناسیم، گذاشت. اشعار شاملو در قالب نیمایی هم به قوتی بود که جان تازه‌ای به شعر نوی فارسی بخشیده بود اما در شعر سپید او سردمدار شد و بسیار تاثیرگذار. اشعار شاملو در سطح جهانی هم‌رده شاعرانی چون لورکا محسوب می‌شود که خود از او تاثیر گرفته بود.

شگفتا
که نبودیم
عشقِ ما
در ما
حضورِمان داد.
پیوندیم اکنون
آشنا
چون خنده با ل*ب و اشک با چشم
واقعه‌ی نخستین دمِ ماضی.
غریویم و غوغا
اکنون،
نه کلامی به مثابهِ مصداقی
که صوتی به نشانه‌ی رازی
-احمد شاملو-

Saba.N

مدیر تالار آموزشگاه
پرسنل مدیریت
مدیر تالار
نویسنده اختصاصی
مدرس
داستان‌نویس
دلنویس انجمن
کاربر VIP انجمن
تاریخ ثبت‌نام
2020-05-31
لایک‌ها
31,060
امتیازها
138
کیف پول من
80,520

احمدرضا احمدی، از کاروان شعر موج نو​

احمدرضا احمدی با تنوع فعالیت‌هایش در زمینه ادبیات کودک و نوجوان (او در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشتغال داشته)، دوبله، دکلمه و همچنین نقاشی و نمایشنامه‌نویسی در کنار شعر شناخته می‌شود. در زمینه شعر به‌طور خاص او با جریان «موج نو»ی شعر فارسی معرفی شد. احمدی یکی از کسانی بود که همزمان با بیژن الهی و با تاثیرپذیری از فریدون رهنما و آشنایی با شعر غربی به‌خصوص فرانسوی اولین بار در مجله «طرفه» سخن از موج نوی شعر فارسی گفتند. شعر موج نو نه‌تنها به وزن عروضی مقید نیست، بلکه ریتم کلامی هم در آن جایی ندارد و از لحاظ معنا هم تعهدی را متوجه شاعر نمی‌کند.

این جریان بعدها تاثیر خود را بر سایر شاخه‌های هنری در ایران از جمله تئاتر، موسیقی، داستان و نمایشنامه‌ هم گذاشت. از دل جریان موج نو گونه‌های دیگری از شعر از جمله شعر حجم و شعر ناب و… هم ریشه گرفتند که از سوررئالیسم تاثیر پذیرفته و البته توسط سایر دنبال‌کنندگان این جریان شکل گرفت و احمدی در آن مشارکتی نداشت.

بالا