آموزشی "نون" تا "یای" نویسندگی✒

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته تالار نویسندگان
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

موضوع یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عناصر داستان‌ است؛ بدون موضوع، داستان بی‌مقصد و هیچ است. برای اینکه بهتر موضوع‌های بکر و زیبا به ذهنتان برسد، بهتر است تخیلی قوی داشته باشید. برای این کار بکوشید که روزانه زمانِ مشخصی را به تخیل‌پردازهایتان اختصاص دهید. مکانی که در آن بهتر می‌توانید تخیل‌پردازی کرده، انتخاب کنید، اگر حین تخیل‌پردازی، گوش دادن به موسیقی، زل زدن به جسمی، خودکار به دست گرفتن و... به تقویت تخیل‌پردازیتان کمک می‌کند، این کار را انجام دهید.
بهتر است بیشتر تخیل‌‌پردازی مثبت انجام دهید؛ چون در کنار تقویتِ تخیلتان به روحیه و انگیزه‌تان کمک شایانی خواهد کرد.

#آموزشی

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

[📝] وقتی یک مکان را به عنوان فضای داستانتان انتخاب می‌کنید، بهتر است آن را زنده توصیف کنید و توضیح دهید؛ حال این فضا می‌خواهد واقعی باشد یا حاصل تخیلاتتان. مثلاً اگر داستانتان در کنار یک رودخانه اتفاق می‌افتد، بهتر است از صدای شُرشُر آب گرفته تا تکاپوی ماهی‌ها، خاک‌های رس و سنگ‌ریزه‌های اطراف رودخانه و... را عنوان کنید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

📝گفتنی‌ست؛ توصیف و توضیح فضا نباید زیادتر و کمتر از حد معمول باشد؛ اگر زیادتر باشد، احتمالاً مخاطب از خواندن اثرتان دست می‌کشد و اگر کمتر باشد، مخاطب نمی‌تواند به خوبی آن را تجسم کند.

🔻دقت داشته باشید باید فضا را مناسب با موضوع و لحن داستانتان انتخاب کنید؛ مثلاً: وقتی هدف شما نوشتنِ داستان یا رمان ترسناک است. بهتر است مکانی مثل جنگل، بیابان، خرابه‌ها، قبرستان و... انتخاب کنید.

🔻استفاده از آرایه‌های ادبی مثل(تشبیه، استعاره، تشخیص و...) به زیباترشدن و تأثیرگذاری اثرتان کمک شایانی می‌کند؛ امّا دقت داشته باشید نباید به گونه‌ای باشد که شاعرانگی آن بر فضا، غالب باشد.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

وقتی در داستانتان درموردِ یک اتاق می‌خواهید بنویسید یا یکی از شخصیت‌های داستانتان وارد اتاقی می‌شود؛ بهتر است بگویید آن اتاق، اتاقِ خواب است؟ یا اتاق مطالعه؟ یا پذیرایی؟ و... چون تجسم را برای مخاطب راحت‌تر و ملموس‌تر می‌کند؛ زیرا وقتی اسمی اتاق مطالعه برده شود، احتمالاً چندین قفسه کتاب، چند میز و صندلی و...توی ذهنتان تجسم می‌یابد؛ ولی وقتی از اتاق پذیرایی گفته شود، احتمالاً تلویزیون، چند عدد پشتی یا مبل و... در ذهنتان مجسم می‌شود و... . پس اینکه ذکر کنید اتاق یا فلان اتاق در تجسم مخاطب بسیار فرق دارد.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

استیون کینگ ‌می‌گوید:«برای نویسندگان سخت است که در زمان بازبینی نوشته، از کلماتی که زمان زیادی برایشان صرف کرده‌اند، بگذرند. اما همان‌طور که کینگ می‌گوید: «عزیزانت را بکش، عزیزانت را بکش، حتی اگر قلب نویسنده کوچک و مغرور درونت بشکند.»

بازبینی یکی از سخت‌ترین کارها در نویسندگی است. باید از بخش‌های کسل کننده بگذرید تا داستان به جلو حرکت کند. ونه گات هم گفته است: «اگر یک جمله‌ی هر چند عالی، به شفافیت موضوع‌تان به شیوه‌ای جدید و مفید کمک نمی‌کند، آن را حذف کنید.»

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

هرگز نوشته‌هایتان را پاره و یا حذف نکنید. ممکن است نوشته‌تان از نظر خودتان افتضاح باشد؛ ولی واقعاً یک اثر قوی و زیبا باشد. می‌توانید نوشته‌تان را برای منتقدی کاربلد و قابل اعتماد بفرستید و از آن بخواهید که برایتان نقدش کند. حتی اگر چیزی که نوشته‌اید، واقعاً افتضاح از آب در آمده، باز نباید آن را پاره یا حذف کنید. پاره یا حذف کردن اثرتان باعث می‌شود که به مرور ناامید شوید و ناامیدی بدترین چیز ممکن است. اما بارها اثرتان را بخوانید، ایراداتش را به کمترین حد ممکن برسانید، آن را در جایی مطمئن نگه دارید، بعد از سه چهار هفته دوباره آن را بخوانید تا اگر ایرادی دارد رفعش کنید و بعد نظر یک منتقد را بپرسید. حداقل کمی شجاع باشید و بدانید همین‌که مطلبی را نوشته‌اید، حتی اگر پر ایراد باشد، باز از کسی که هرگز به خاطر ترس نمی‌نویسد، جلوترید. برای نوشته‌هایتان ارزش قائل باشید و برای رفع ایراداتشان همواره بکوشید. هر داستان و رمانی احتمالاً ایرادات خاص خودش را دارد؛ اما آنچه مهم است ایراداتش کمترین حد ممکن و نقاط قوتش خیلی بیشتر از نقاط ضعفش باشد.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
انواع خلق‌وخوها برای شخصیت‌های داستانت!☘

• متواضع و فروتن
• مغرور
• متهور
• ناامید
• خنده‌دار
• خشن و ناملایم
• درستکار
• سالم
• مهمان‌نواز و غریب‌نواز
• غارت‌زده
• بی‌کفایت و ناکارآمد
• بی‌فکر
• گستاخ
• مخترع و مبتکر

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
📚|•• داستان‌نویسی کاری ماجراجویانه است که به قوه تخیل شما اجازه می‌دهد تا هنگام خلق شخصیت‌ها و ساخت جهان، تراوش کند.
📚|•• در حالی که هیچ لیست مشخصی برای قوانین داستان نویسی وجود ندارد، تعدادی تکنیک پرکاربرد وجود دارد که به شما در شروع نوشتن و خلق یک داستان عالی کمک می‌کند.
📚|•• هشت نکته‌ی اول برای داستان‌نویسان👇

📘|• داستان‌تان را دوست داشته باشید.
📘|• ممکن است لیستی از ایده‌های داستانی داشته باشید، اما حتما یکی از آنها را بیشتر دوست دارید. با آن داستان شروع کنید.

📗|• از دادن اطلاعات به خوانندگان خودداری کنید.
📗|• هنگام داستان نویسی تنها اطلاعاتی را به خواننده بدهید که در لحظه بدان نیاز دارد.
📗|• اطلاعات مکمل – مانند داستان پیش‌زمینه – باید ناگفته باقی بمانند. این کار به خواننده اجازه می‌دهد تا برای پر کردن جاهای خالی از قوه تخیلش استفاده کند.

📒|• جمله‌های ساده بنویسید.
📒|• به جمله‌ی «بودن یا نبودن» از شکسپیر فکر کنید که برای اختصار و به سرعت توصیف کردن افکار یک کاراکتر در مورد زندگی‌اش معروف است.
📒|• فضا و زمان برای کلمات بیشتر در متن وجود دارد اما میتوانید نکات داستان را با جملات و زبانی ساده بیان کنید.

📕|• سبک‌های مختلف را امتحان کنید.
📕|• برای آنکه نویسنده بهتری شوید، انواع مختلف نوشته را تمرین کنید. اگر رمان می‌نویسید، داستان کوتاه را امتحان کنید. سبک راحتتری از نویسندگی را با وبلاگ نویسی تجربه کنید. هر نوشته زاویه دید متفاوتی دارد که به مهارتهای شما در نویسندگی می‌افزاید.

📘|• هر روز بنویسید.
📘|• نویسندگان بزرگ عادت نوشتن منظمی دارند. این یعنی هر روز باید زمانی را به نوشتن اختصاص دهید. هر چه بیشتر بنویسید، نوشتن برایتان راحتتر می‌شود.

📗|• نقطه عطف مشخص کنید.
📗|• متوسط تعداد کلمات یک کتاب ۷۵ هزار کلمه است. اگر روی رمان اول خود کار می‌کنید، با مشخص کردن نقاط عطف انگیزه‌تان را حفظ کنید. با این کار از نظر ذهنی کتاب را تقسیم بندی می‌کنید و نوشتن برایتان آسانتر می‌شود.

📒|• ساختار ابتدایی داستان را بشناسید.
📒|• نویسندگان حرفه‌ای با چارچوب کاری داستان‌ها آشنا هستند. از نمایش و افزایش عملکرد گرفته تا اوج و سقوط.

📕|• تکنیک‌های مربوط به شخصیت‌سازی را بیاموزید.
📕|• روش‌های موثری برای خلق قوس شخصتی در ادبیات وجود دارد. ببینید برای افزایش تنش در داستان چه اطلاعاتی از شخصیت را می‌توانید فاش کنید. شخصیت‌های اصلی شما باید گذشته‌ای داشته باشند که گویای اعمال، انگیزه‌ها و اهداف آن‌ها باشد.

#آموزشی

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا