آموزشی "نون" تا "یای" نویسندگی✒

ساعت تک رمان

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته تالار نویسندگان
مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

برای نوشتن دیالوگ‌های ناب، بهتر است تلاش کنید، پژوهشگر خوبی باشید. مثلاً اگر یکی از شخصیت‌های داستانتان یک معلم ادبیات است، دقت کنید که وقتی یک معلم ادبیات با دیگران سخن می‌گوید، چگونه حرف می‌زند. شما نیز می‌توانید کلیپ‌هایی از صحبت‌ها یا تدریس یک معلم ادبیات را از فضای مجازی دانلود و به آن دقت کنید.
شما نیز می‌توانید، کتاب‌های استانداردی را مطالعه و فیلم‌های نابی را تماشا کنید. بهتر است به فیلم‌ها و کتاب‌هایی خوب با تعداد شخصیت‌های زیاد، نگاهی هم بیندازید. تمام جزئیات دیالوگ‌ها و رفتار شخصیت‌هایشان را زیر نظر بگیرید.

#آموزشی

انجمن رمان نویسی دانلود رمان

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

🔻چند نکته در مورد نوشتن دیالوگ:

[📝]دیالوگ باید به ادامه روند داستان کمک کند و در آن تاثیر داشته باشد؛ در غیر این صورت چنین دیالوگی زیاده‌گویی‌ست و بهتر است آن را حذف کنید.

[📝] قبل از نوشتن هر دیالوگ، حتی اگر دیالوگ از یک خط کمتر باشد، بهتر است خوب فکر و تجسم کنید. دیالوگی که به کار می‌برید، نه تنها باید متناسب با شخصیت داستانتان باشد، بلکه حتی واژگانی که در آن جمله‌ی دیالوگ به کار می‌برید، باید متناسب با شخصیت اثرتان باشد. لذا بهتر است قبل از نوشتن هر دیالوگ، خوب دقت کنید.

[📝]دیالوگ به مخاطب اطلاعات می‌دهد، به شخصیت‌پردازی داستان کمک می‌کند و مخاطب را با طرز فکر‌ها و دیدگاه‌های شخصیت‌ها آشنا می‌کند.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

در طول مسیر نوشتن یک داستان ممکن است، بی‌نظمی‌های زیادی ایجاد شود که این بی‌نظمی‌ها ممکن است شامل:«عدم انسجام، زیاده‌گویی، کم‌گویی، کلی‌گویی و جمله‌بندی‌های اشتباه و...» باشد. برای رفع این نواقص بهتر است شکیبا باشید و چندین بار اثرتان را باصدای بلند و دقت زیادی از ابتدا تا انتها به طول کامل بخوانید و این‌گونه هربار متوجه بخشی از اشتباهات خود می‌شوید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

[📝] نه تنها در شخصیت‌پردازی‌های داستانتان، بلکه توی کل اثرتان برای هرکاری که انجام می‌دهید، باید دلیلی داشته باشید. مثلاً چرا پیشامدهای داستانتان توی خانه اتفاق می‌افتند؟ چرا خیابان، دشت و... نه؟ چرا آشپزخانه‌ی داستانتان به این‌ شکل است، چرا آن شکل نه؟ چرا شخصیت داستانتان در فلان بخشش قدم می‌زند؟ حتی اگر شخصیتی خلق کرده باشید که تمام کارهایش غیرمنطقی و بدون دلیل خاصی باشد، در این صورت هم باید این‌ رفتارش را به خوبی توی داستانتان نشان دهید که بهتر است با توجه به روند داستانتان به شکل غیرمستقیم انجام شود.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

در دیالوگ‌ها برای شخصیت‌پردازی ‌قوی‌تر، بهتر انتقال‌ دادن فرهنگ و غنی‌تر کردن داستانتان می‌توان از حکایت‌ها استفاده کرد. همین‌طور نیز گاهی توی متن اصلیِ اثرتان می‌توانید حکایت به کار ببرید؛ ولی این بستگی به روند داستانتان دارد.
اگر می‌خواهید در دیالوگ‌های شخصیت یا شخصیت‌های اثرتان از حکایت‌ها استفاده کنید، بستگی به ویژگی شخصیت یا شخصیت‌ها و روند اثرتان دارد که برایش تعیین کرده‌اید. معمولاً بهتر است که حکایت‌ها را از زبان پیرمردها و پیرزن‌ها اثرتان بگویید؛ خصوصاً اگر روستایی باشند، چون این‌گونه اشخاص منابع غنی‌ای از حکایت‌ها و ضرب‌المثل‌هایند.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

در دیالوگ شخصیت‌های داستان می‌توان از شعر استفاده کرد و گاهی نیز این کار ضروریست؛ ولی نمی‌توان در دیالوگ‌های هر شخصیتی از شعر استفاده کرد. چون حتی در عالم واقعیت هرکسی توی دیالوگ‌هایش شعر نمی‌گوید. اینکه برای کدام شخصیت و در کدام دیالوگ‌ها می‌توان از شعر استفاده کرد؛ بستگی به شخصیت و روند داستانتان دارد که خلق کرده‌اید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

برای اینکه جمله‌بندی‌های بهتری داشته باشید، بهتر است در مکانی که حس خوبی نسبت به آن دارین بنشینید، آنجا قبل از نشر دادن اثرتان بارها با صدای بلند آن را بخوانید و ایرادات متن را رفع کنید‌. بکوشید فیلم‌های نابی را ببینید. مطالبی با جمله‌بندی‌های عالی بخوانید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

گاهی استفاده کردن از آرایه‌های ادبی به زیبایی داستان و رمان کمک می‌کند و حس روح‌نوازی را به مخاطب انتقال می‌دهد. می‌توان در بیشتر بخش‌های داستان از آرایه‌های ادبی استفاده کرد؛ ولی نباید بیش از حد آرایه‌ی ادبی به کار برد. چون در این‌‌صورت داستان توی آرایه‌های ادبی غرق خواهد شد و آن‌طور که داستان باید برای مخاطب ملموس و قابل درک باشد، نیست. ولی در این‌گونه داستان‌ها که آرایه‌های ادبی‌ بسیار زیادی دارند چون گاهی دارای مخاطب‌های خاص خودشانند، اگر داستان‌های زیادی را خلق می‌کنید، می‌توانید توی یکی دوتا از داستان‌های‌ کوتاهتان آرایه‌های ادبی خیلی زیادی را به کار ببرید.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

همان‌طور که بهتر است هنگام خواندن یک کتاب آن را بادقت زیر و رو و زمان تماشای یک فیلم توی ذهنتان مدام آن را تجزیه و تحلیل کنید. باید قبل از نوشتن داستانتان جوری در آن زندگی کرده و جوری تجسمش کنید که توی ذهنتان در اثرتان همانند یک کاشف خوب جست و جو کنید و قدم بزنید. طوری که حتی تا چندین ماه پس از نوشتنش وقتی اسم یکی از شخصیت‌های اثرتان را می‌شنوید تمام جزئیات داستانتان توی ذهنتان مجسم شود.

#آموزشی

پارسا تاجیک

مدیر بازنشسته
تاریخ ثبت‌نام
2020-03-26
لایک‌ها
14,949
امتیازها
93
کیف پول من
1,609
#نکته‌های_نویسندگی

بسیاری از نویسندگان برای بهتر نوشتن تمرین و ممارست را توصیه می‌کنند؛ همان‌طور که بسیاری از فیزیکدانان، ریاضیدانان و...تمرین و ممارست را برای موفقیت در فیزیک، ریاضی و... بسیار تأثیرگذار می‌دانند.
همان‌جور که قبلاً هم اشاره شد، عجله، ترس از نوشتن، ناامیدی و فکر کردن بیش از حد به مشکلات، آفت قلم و موفقیتند. برای موفقیت باید بکوشید که قلمتان و ذهنتان بی‌آفت بماند.

#آموزشی

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا